Μια γυναίκα κλαίει
Οταν το είδα, βούρκωσα κι εγώ. Σχεδόν αυτόματα. Ούτε ενσυναίσθηση ούτε άλλες καινούργιες λέξεις που έρχονται να περιγράψουν παλιές, παμπάλαιες, σύμφυτες με την ανθρώπινη ιδιοσυγκρασία έννοιες. Εβλεπα μια γυναίκα, μια σοβαρή επιστήμονα, μια γιατρό που μπορούμε να φανταστούμε τι έχουν περάσει από τα μάτια της, να αναλύεται σε λυγμούς. Λυγμούς «μαθητικούς» για τους οποίους μάλιστα […]