Ο Ολυμπιακός ήρθε με φόρα από το διπλό στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και «παρέσυρε» στον ρυθμό του και τον Ιωνικό, με το τελικό 110-85 να τον στέλνει στο Final 4 της 47ης έκδοσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση τους και ξεπέρασαν για άλλο ένα εγχώριο παιχνίδι τους 100 πόντους, αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους δύο βασικούς τους γκαρντ, Γουόκαπ και Σλούκα, που απουσίασαν για ξεχωριστούς λόγους ο καθένας. Σε αυτό βοήθησε και ο ελεύθερος και γρήγορος ρυθμός που έδωσε ο Ιωνικός, επιτρέποντας έτσι στον Ολυμπιακό να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 61 πόντους ενεργητικό και 16/18 δίποντα.

Σκορ και θέαμα

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-5, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και χάθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα. Με σερί 10-0 έκανε το 15-7 και στο 7΄ πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (21-11), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-20 με καλάθι του Χουγκάζ,

Ο Μάρτιν έγινε παράγοντας του αγώνα στα πρώτα δευτερόλεπτα που πάτησε το παρκέ, σημειώνοντας τέσσερις σερί πόντους και βοήθησε τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν με 34-20, με σερί 7-0. Ο Ιωνικός για πέντε λεπτά έβρισκε σκορ μόνο με τρίποντα (42-29, 15΄), το ακριβώς αντίθετο από τον Ολυμπιακό, ο οποίος 3:50΄ πριν το ημίχρονο είχε 12/13 δίποντο και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 16/18 και τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 61-41, έχοντας παράλληλα και 8/15 πίσω από τα 6.75.

Άλλη μία 100αρα

Ο Ιωνικός έτρεξε σερί 11-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ρίχνοντας τη διαφορά στους εννιά (61-52, 7:08΄) και αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Αυτό και συνέβη, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν με δικό τους σερί 11-1 και να προηγούνται με 72-53 στο 25΄. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 2:15΄ για το τέλος της περιόδου (77-56), η οποία ολοκληρώθηκε με 81-61.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που απέμενε να γίνει γνωστό, πέρα από το τελικό σκορ, ήταν πότε ο Ολυμπιακός θα φτάσει τους 100 πόντους. Ο Γιώργος Πρίντεζης έλυσε όλες τις απορίες με πεταχτάρι για το 100-77 στο 37΄ και ακολούθησαν άλλοι δέκα πόντοι για τους Πειραιώτες ώστε να επικρατήσουν με 110-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 61-41, 81-61, 110-85