Έντυπη Έκδοση - ΝΣυν
Μνήμες από τα μακεδονικά οχυρά
Η στήλη αισθάνεται ευτυχής που δεκαετίες πριν υπάρξει η ίδια, ένας καλός άγγελος φρόντισε ώστε να πλουτίζεται συνεχώς. Εννοούμε πως όταν ο έφεδρος ανθυπολοχσγός διαβιβάσεων στα μακεδονικά οχυρά Θωμάς Ταβλαρίδης έγραφε στα 1941 το κείμενο που ακολουθεί, θα ήταν αδύνατο να φανταστεί ότι θα δημοσιευόταν 77 χρόνια αργότερα. Μια πράξη απονομής δικαιοσύνης η δημοσίευση του κειμένου αυτού, πολύ καθυστερημένη ασφαλώς, όπως άλλωστε συμβαίνει συνήθως, γιατί συχνά δικαιοσύνη δεν έχει υπάρξει ούτε μεταθανάτια
![Μνήμες από τα μακεδονικά οχυρά](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2018/10/SKM_308e18101518310.jpg)