ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ

Συμβάλλει περισσότερο στην υπερθέρμανση απ΄ ό,τι όλα τα μέσα μεταφοράς

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κίττυ Ξενάκη   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/09/2008 07:00 |
 Κόψτε το κρέας για να σώσετε τον πλανήτη

Περιορίστε το κρέας και σώστε τον πλανήτη! Αυτό είναι το μήνυμα του Ρατζέντρα Πατσάουρι, επικεφαλής της Διακυβερνητικής Επιτροπής του ΟΗΕ για την Κλιματική Αλλαγή. Τα στοιχεία άλλωστε είναι σαφή: το κρέας συνεισφέρει περισσότερο στο φαινόμενο του θερμοκηπίου απ΄ ό,τι όλα τα μέσα μεταφοράς μαζί.
Όπως επεσήμανε ο βραβευμένος με Νόμπελ Ειρήνης δρ Πατσάουρι, η παραγωγή κρέατος ευθύνεται για ένα 18% των παγκόσμιων εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου- το αντίστοιχο ποσοστό ευθύνης για τις μεταφορές δεν ξεπερνά το 13%. Όταν μιλάμε για παραγωγή κρέατος, όμως, αναφερόμαστε σε όλο τον κύκλο της παραγωγής: την αποψίλωση δασών ώστε να δημιουργηθεί καλλιεργήσιμη γη και βοσκοτόπια, την παραγωγή και τη μεταφορά λιπασμάτων, την παραγωγή ζωοτροφών, τη χρήση αγροτικών μηχανημάτων και οχημάτων... Εάν προσθέσουμε σε όλα αυτά, το μεθάνιο που εκπέμπουν αγελάδες και πρόβατα διά της... αποβολής αερίων, και συνυπολογίσουμε ότι το μεθάνιο είναι ένα αέριο του θερμοκηπίου 23 φορές πιο δραστικό απ΄ ό,τι το διοξείδιο του άνθρακα, η προειδοποίηση της διεθνούς οργάνωσης ερευνών για το περιβάλλον Worldwatch Ιnstitute παύει να ακούγεται υπερβολική: «Η ανθρώπινη όρεξη για σάρκα φέρει μερίδιο ευθύνης για όλες τις περιβαλλοντικές βλάβες που απειλούν σήμερα το μέλλον της ανθρωπότητας: την αποψίλωση, τη διάβρωση του εδάφους, την έλλειψη πόσιμου νερού, τη μόλυνση της ατμόσφαιρας και του υδροφόρου ορίζοντα, την κλιματική αλλαγή, την απώλεια της βιοποικιλότητας, τις κοινωνικές ανισότητες, την αποσταθεροποίηση κοινοτήτων και την εξάπλωση ασθενειών».

Χορτοφάγος
Ο δρ Πατσάουρι, ο οποίος επανεξελέγη πρόσφατα πρόεδρος της Διακυβερνητικής Επιτροπής του ΟΗΕ για μια δεύτερη εξαετή θητεία, δεν υιοθετεί τόσο οξείς τόνους. Επισημαίνει ωστόσο πως είναι συγκριτικά πιο εύκολο να αλλάξει κανείς διατροφικές συνήθειες απ΄ ό,τι να αλλάξει τις μεταφορικές του συνήθειες. Και συμβουλεύει: «Αρχικά, κόψτε το κρέας μια φορά την εβδομάδα και στη συνέχεια, περιορίστε το ακόμα περισσότερο». Ο ίδιος ο Ινδός οικονομολόγος είναι χορτοφάγος, για ευνόητους λόγους ωστόσο (έχει ήδη αρχίσει να δέχεται πυρά από τις βιομηχανίες παραγωγής κρέατος) απέφυγε να συστήσει πλήρη αποχή από το κρέας. Σύμφωνα πάντως με την «Οbserver», οι γεωφυσικοί Γκάιντον Έσελ και Πάμελα Μάρτιν από το Πανεπιστήμιο του Σικάγου έχουν υπολογίσει πως ένας άνθρωπος που αλλάζει τις διατροφικές του συνήθειες και γίνεται χορτοφάγος συνεισφέρει περισσότερο στον πόλεμο εναντίον της κλιματικής αλλαγής απ΄ ό,τι αν γύριζε οριστικά την πλάτη στο αυτοκίνητο 4 x 4 και άρχιζε να κυκλοφορεί με υβριδικό. Ο λόγος ξανά στα στοιχεία: ο μέσος κάτοικος του πλανήτη καταναλώνει 43 κιλά κρέατος τον χρόνο. Για να παραχθεί ένα κιλό κρέας, πρέπει να εκλυθούν στην ατμόσφαιρα 36,4 κιλά διοξειδίου του άνθρακα. Μόνο μέσω της κατανάλωσης κρέατος, λοιπόν, «φορτωνόμαστε» κάθε χρόνο την εκπομπή 1.565 κιλών διοξειδίου του άνθρακα. Είναι σαν να αφήσουμε μια

LΙΝΚ:
http://www.worldwatch.org/
http://www.ipcc.ch/
λάμπα 100 Watt να καίει ασταμάτητα επί 2 χρόνια. Εκτός αυτού, ειδικά το κόκκινο κρέας ενοχοποιείται για μια σειρά προβλημάτων υγείας.
Η κρεατοφαγία σε αριθμούς

140 γραμμάρια κρέατος καταναλώνει καθημερινά ο μέσος Έλληνας. Πριν από 35 χρόνια, η μέση κατανάλωση δεν ξεπερνούσε τα 35 γραμμάρια 60 γραμμάρια (κόκκινου) κρέατος την εβδομάδα είναι το όριο που θέτει η μεσογειακή διατροφή ΤΟ 30% της επιφάνειας της Γης που δεν καλύπτεται από πάγους συμμετέχει άμεσα ή έμμεσα στην παραγωγή κρέατος ΤΟ 18% των παγκόσμιων εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου μπορεί να αποδοθεί στην παραγωγή κρέατος ΤΟ 13% των παγκόσμιων εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου σχετίζεται με τις μεταφορές 990 λίτρα νερού απαιτούνται για να παραχθεί ένα λίτρο γάλα 1κιλό διοξειδίου του άνθρακα εκλύεται όταν παράγεται ένα μπιφτέκι ταχυφαγείου 36,4 κιλά διοξειδίου του άνθρακα εκπέμπονται στη διάρκεια της παραγωγής ενός κιλού κρέατος, σύμφωνα με πρόσφατη ιαπωνική μελέτη. Το μέσο ευρωπαϊκό αυτοκίνητο εκπέμπει 36,4 κιλά διοξειδίου του άνθρακα κάθε 250 χιλιόμετρα 100 κιλά μεθανίου εκπέμπει κάθε χρόνο η μέση αγελάδα. Το μεθάνιο είναι αέριο του θερμοκηπίου, 23 φορές πιο ισχυρό από το διοξείδιο του άνθρακα. 100 κιλά μεθανίου λοιπόν ισοδυναμούν με 2.300 κιλά διοξειδίου του άνθρακα- για την εκπομπή τους, πρέπει να οδηγήσετε 12.550 χιλιόμετρα 7 κιλά σιτηρών χρειάζονται για να παραχθεί ένα κιλό κρέας 1.500.000.000 αγελάδες και ταύροι εκτιμάται ότι υπάρχουν σε ολόκληρο τον κόσμο. Παράγουν τα δύο τρίτα της αμμωνίας παγκοσμίωςη αμμωνία θεωρείται το βασικό αίτιο της τοξικής βροχής 456.000.000 τόνους κρέατος, σχεδόν διπλάσια ποσότητα σε σύγκριση με το 2001, αναμένεται να καταναλώνουμε έως το 2050. Το 1961, η συνολική παγκόσμια προσφορά κρέατος δεν ξεπερνούσε τα 71 εκατομμύρια τόνους

16
Georgia
26/10/2008 18:27
Eγώ τι να πώ ρε παιδιά,είμαι κόρη χασάπη...Πάντως περα απ''την πλακα μερικοί έπρεπε να διαβάσουν λιγο καλύτερα το άρθρο πρίν απαντήσουν
ΕΓΩ Ο ΚΛΑΥΔΙΟΣ
28/09/2008 11:16
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ . ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ (ΕΝΝΟΩ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ) ΟΠΩΣ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΛΥΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΕΝΤΑ ΟΝΤΑ ? ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΩΤΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΗ ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ? ΚΑΛΗ ΣΚΕΨΗ. Υ.Γ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ . ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΗΛΙΘΙΟΥ.
ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΟΣ...
19/09/2008 18:15
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ, ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΙΜΟ... ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ...
Liolios Dimitris
11/09/2008 16:26
Ρητά περί χορτοφαγίας Πυθαγόρας: <<Φίλοι μου, αποφεύγετε να γεμίζετε το σώμα σας με βρώμικες τροφές. Υπάρχουν εκτάσεις σιταριού, τόσα πολλά μήλα που τσακίζουν τα κλαδιά των δέντρων, σταφύλια που γεμίζουν τους αμπελώνες, γευστικά χόρτα και λαχανικά για μαγείρεμα. Υπάρχει το γάλα και το μέλι με το άρωμα του θυμαριού. Η γη προσφέρει μια μεγάλη ποσότητα πλούτου, καθαρά στοιχεία που δεν προξενούν το χύσιμο του αίματος, ούτε τον θάνατο. Μόνο τα ζώα ικανοποιούν την πείνα τους με το κρέας, και όχι όλα: πράγματι τα άλογα, τα βόδια και τα πρόβατα βρίσκουν τροφή στη γη.>> <<Όσο ο άνθρωπος θα συνεχίζει να είναι ο άσπλαχνος καταστροφέας κατώτερων όντων, δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία ή ειρήνη. Γιατί όσο οι άνθρωποι θα κατασφάζουν ζώα, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Πράγματι, αυτός που σπέρνει το σπόρο του φόνου και του πόνου δεν μπορεί να δρέψει χαρά και αγάπη>>. Πλούταρχος: <<Πως μπορείτε να σκοτώνετε και να τρώτε ένα ήμερο, ανυπεράσπιστο ζώο, που πριν από λίγο έβλεπε, περπατούσε, ζούσε; Αφού είστε χορτάτοι, ποια μανία σας σπρώχνει να σκοτώνετε; Αν πιστεύετε ότι η φύση σας έπλασε να τρώτε τα άλλα ζώα, τότε σκοτώστε εσείς οι ίδιοι τα θυματά σας. Πνίξτε τα με τα δόντια σας! Όμως ανατριχιάζετε με όλα αυτά… Γι αυτό βάζετε άλλους να διαπράξουν τα αποτρόπαια αυτά εγκλήματα…!>> <<Αναρωτιέστε γιατί ο Πυθαγόρας δεν έτρωγε κρέας; Εγώ προσωπικά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο και με τι καρδιά, ο πρώτος άνθρωπος πλησίασε το στόμα του στο πηγμένο αίμα και τα χείλια του σε ένα νεκρό πλάσμα. Πως έβαλε στο τραπέζι του πτώματα ζώων και ονόμασε φαγητό και τροφή τα πλάσματα που λίγο πριν μούγκριζαν και βέλαζαν, κινούνταν γεμάτα ζωή. Πως δέχτηκε την θέα της σφαγής, τον κομμένο λαιμό, το γδαρμένο δέρμα, τις σπασμένες αρθρώσεις. Σκεφτείτε την άσχημη μυρωδιά... Πως έγινε να μην ανατριχιάσει όταν ήρθε σε επαφή με τα κομμάτια άλλων όντων και ρούφηξε το ζουμί και τον ορό από τις πληγές τους...! Ο άνθρωπος δεν τρέφεται με λιοντάρια και λύκους για να επιζήσει..., αντίθετα, σκοτώνει πλάσματα ακίνδυνα, εξημερωμένα, που δεν έχουν κεντριά και μυτερά δόντια. Για ένα κομμάτι κρέας, ο άνθρωπος τους αφαιρεί τον ήλιο, το φως, την διάρκεια της ζωής που δικαιούνται όταν γεννιούνται. Αν πιστεύετε πως η φύση σας προορίζει για τέτοιου είδους διατροφή, γιατί δεν σκοτώνετε μόνοι σας αυτό που θέλετε να φάτε; Αλλά κάντε το με τις δικές σας δυνάμεις, χωρίς ρόπαλο, χωρίς σφυριά ή άλλα όπλα.>> <<Ο άνθρωπος ακόμα διανύει την προϊστορία του>> Κάρλ Μάρξ <<Το Άουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα>> Θεοντόρ Αντόρνο <<Μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις>> <<Ό,τι σπείρεις θα θερίσεις>> <<Γνώρισα τον άνθρωπο …….και αγάπησα τα ζώα!.....>> Μενέλαος Λουντέμης <<Έως ότου συνειδητοποιήσουμε τη βαθιά συγγένειά μας με τα υπόλοιπα θνητά όντα που μοιράζονται μαζί μας τον ήλιο και τη σκιά της ζωής πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, δεν υπάρχει ελπίδα για κανένα είδος, δεν υπάρχει ελπίδα για το περιβάλλον, δεν υπάρχει ελπίδα για μας! >> Jon Wynne Tyson << Το γεγονός πως ο άνθρωπος γνωρίζει το καλό και το κακό, αποδεικνύει την ανωτερότητα της σκέψης του σε σχέση με τα ζώα. Το γεγονός πως παρ'' όλα αυτά, κάνει το κακό, αποδεικνύει την ηθική κατωτερότητα σε σχέση με τα ζώα.>> Mark Twain, What Is Man, 1906 <<Η αγάπη για όλα τα πλάσματα είναι η πιο ευγενική πτυχή της ανθρώπινης ψυχής> Κάρολος Δαρβίνος <<Το μεγαλείο ενός έθνους και η πρόοδος στις ηθικές αξίες κρίνεται από τον τρόπο που φέρεται στα ζώα>> Μαχάτμα Γκάντι <<Αν π.χ. τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι>. Γνωμικό των Χορτοφάγων <<Τα ζώα του κόσμου υπάρχουν για τους δικούς τους λόγους. Δεν φτιάχτηκαν για τους ανθρώπους, όπως οι μαύροι άνθρωποι δεν φτιάχτηκαν για τους λευκούς ή οι γυναίκες για τους άνδρες>> <<Εάν από κάποιο θαύμα η γη επιβιώσει από ένα πυρηνικό ολοκαύτωμα και αρχίσουμε από την αρχή, μόνο η δικαιοσύνη προς κάθε ον θα σώσει τον κόσμο!>> Alice Walker <<Τίποτα δεν θα ωφελήσει περισσότερο την ανθρώπινη υγεία και θα αυξήσει τις πιθανότητες επιβίωσης της ζωής στη Γη, όσο η μετάβαση μας σε μια χορτοφαγική διατροφή.>> Άλμπερτ Άινστάιν <<Λίγοι είναι αυτοί που βλέπουν με τα μάτια τους και νιώθουν με τη δική τους καρδιά>> <<Η ειρήνη δεν μπορεί να επιτευχθεί μέσω της βίας, μπορεί να επιτευχθεί μέσα από την κατανόησηΕίμαι απόλυτα σίγουρος πως η ανθρώπινη φυλή, που αναπτύσσεται σταδιακά, θα σταματήσει σε κάποιο σημείο να τρέφεται με κρέας >> Thoreau <<Μην κάνεις στους άλλους αυτό, που δεν θέλεις να κάνουν σ΄ εσένα>. Καινή Διαθήκη <<Όποιος σκοτώσει μια αγελάδα, αμαρτάνει σα να έχει σκοτώσει έναν άνθρωπο>> Ησαΐα (66.3) <<Να μην φας κρέας με τη ζωή μέσα του, με το αίμα του... , γιατί θα ζητήσω το αίμα της δικής σου ζωή>>. Γένεση ( 9.4) <<Λέει ο Κύριος: Προσφέρατε σε θυσία τόσα πρόβατα και βοοειδή, μα δεν Μου δίνει ευχαρίστηση το αίμα των δαμαλιών, των προβάτων και των κατσικιών. Όταν εσείς σηκώνετε τα χέρια, Εγώ παίρνω τα μάτια από πάνω σας και όταν προσεύχεστε δεν σας ακούω, γιατί τα χέρια σας είναι γεμάτα αίματα Ησαΐας (1.5) <<Ου φονεύσεις>> Μια από τις Δέκα Εντολές <<Συμπεριφερόμαστε όπως οι λύκοι, όπως οι τίγρεις... κι ακόμη χειρότερα, γιατί η φύση κανόνισε για τα ζώα να τρέφονται με αυτόν τον τρόπο, μα εμείς που με την χάρη Του, έχουμε την ικανότητα του λόγου και την αίσθηση της δικαιοσύνης, γίναμε χειρότεροι από άγρια θηρία>> Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος <<Αυτός που δεν σέβεται τη ζωή, δεν αξίζει να ζει>> Λεονάρντο Νταβίντσι <<Θα έρθει η εποχή που οι άνθρωποι, όπως και εγώ, θα κοιτάζουν τη δολοφονία των ζώων, όπως τώρα κοιτάνε τη δολοφονία των ανθρώπων!>> Λεονάρντο Νταβίντσι <<Η κρεατοφαγία είναι απλά ανήθικη, επειδή συνεπάγεται μια πράξη, που αντιτίθεται στα συναισθήματα της ηθικής, την πράξη του σκοτώματος. Όταν ένας σκοτώνει, εξοντώνει μέσα του τις υψηλότερες πνευματικές ικανότητες - την αγάπη και την συμπάθεια για τις άλλες ζωντανές οντότητες και όταν καταπατά τα συναισθήματά του, γίνεται σκληρός>> Λέων Τολστόι <<Μόλις δείπνησες και όσο προσεκτικά και αν είναι κρυμμένο το σφαγείο στην χαριτωμένη απόσταση μιλίων, υπάρχει συνενοχή (είσαι συνένοχος)>> Ραλφ Γουάλντο Έμερσον Τζώρτζ Μπέρναρντ Σω - Θεατρικός συγγραφέας και κριτικός: <<Τα ζώα είναι φίλοι μου…. και δεν τρώω τους φίλους μου>> <<Όταν εμείς οι ίδιοι γινόμαστε οι ζωντανοί τάφοι δολοφονημένων ζώων, πως περιμένουμε ιδανικές συνθήκες στη γη;>> <<Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς Τις Κυριακές προσευχόμαστε να μας φωτίσει ο Κύριος, να οδηγήσει τα βήματά μας στο σωστό μονοπάτι. Είμαστε κουρασμένοι από τους πολέμους, δεν θέλουμε να πολεμήσουμε, αλλά χορταίνουμε με θάνατο.>> <<Η δειλία ρωτά , "είναι επικίνδυνο"; Η συμφεροντολογία ρωτά, "είναι πολιτικό"; Η ματαιοδοξία ρωτά, "είναι δημοφιλές"; Αλλά η συνείδηση ρωτά, "είναι το σωστό"; Και έρχεται η στιγμή που ο καθένας πρέπει να πάρει μία θέση'' που δεν είναι ούτε ασφαλής, ούτε πολιτική, ούτε δημοφιλής αλλά πρέπει να την πάρει γιατί η συνείδησή του, λέει πως είναι η σωστή.>> -Martin Luther King, Jr <<Αδυνατώντας να καταστήσουμε ισχυρό τον δίκαιο, καταλήξαμε να θεωρούμε δίκαιο τον ισχυρό!>> ΠΑΣΚΑΛ
P.N
09/09/2008 19:12
Ego leo oti prepei oloi na stamatisoume to kl...imo. 7.000.000.000 anthropoi x posa kuvika methanio = treli uperthernansi. fello oloi! (alla apo tin alli mporei na ehoume atuhimata kai isos na min sumferei)
Μπούσια Ελένη
09/09/2008 16:03
ορισμένοι άνθρωποι αντιδρούν σαν κακομαθημένα μικρά παιδιά.τους λες αυτό κάνει κακό σου λένε όχι εγώ θα συνεχίσω να το κάνω...τι να πεις μετά αφού δεν ενδιαφερόμαστε οι ίδιοι για την ποιότητα της ζωής μας ποιος θα ενδιαφερθεί ο φούφουτος?
Σιντέλα Άρφαραχ
09/09/2008 11:01
Billy κουκλε μου γεια σου και χαρα σου.
Αρχιζω απο το τελος, δεν καπνιζω, τρωω κρεας 1 φορα την εβδομαδα, και δεν εχω διπλωμα οδηγησης, βεβαια απο την αλλη χρησιμοποιω το αεροπλανο λονδινο αθηνα 3 φορες το χρονο τουλαχιστον.
Ολες τις αναλυσεις που βλεπουμε για το περιβαλλον εχουν σαν στοχο οχι να μας πανικοβαλουν και να μας αναγκασουν να κοψουμε μαχαιρι τις συνηθειες μας, απλα μας γνωστοποιουν τις διαδικασιες παραγωγης που αγνοουμε ολοι μας, καθοτι τα βλεπουμε ολα ωραιοποιημενα!
Σαφεστατα τη μεγαλυτερη ζημια στο περιβαλλον την κανουν οι πλουσιοι με τα ιδιωτικα τζετ τα τεραστια σπιτια και τη σπαταλη ζωη!
Τα σχολια που στελνω στα νεα εχουν περισσοτερο χιουμοριστικο και εναλλακτικο χαρακτηρα.
Πεθαινω για το αγαπητη κυρια Σιντελα παντως!
Φιλιά Biillako
ΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΑ
09/09/2008 01:18
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΖΩΙΚΑ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ, ΤΗΝ ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ TV, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕ Η ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΣΑΣ ΤΟ 60% ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕ Τ'' ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ Κ. ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΥ, ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΠΩΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20% ! ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΩΓΑΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΟΙ ΔΕ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΕΤΡΩΓΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ! ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΑΛΛΑΣΙΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΑΡΙ.. ΤΟ ΔΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟ ΤΡΩΓΑΜΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΟΧΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΠΙΝΑΝ ΤΣΑΓΙΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΡΟΦΗΜΑΤΑ, ΟΛΟΙ ΔΕ ΣΧΕΔΟΝ, ΕΒΓΑΖΑΝ ΧΟΡΤΑ. ΠΡΟΣΕΞΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ, Η Κ. ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗΣ ΖΩΝΗΣ, ΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 30% ΠΕΡΙΠΟΥ ΖΩΙΚΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ, ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΗ.
ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ
08/09/2008 23:02
Κάποτε το ίδιο συγκλονίστηκε η Αμερική με εμφύλιο, γιατί κανείς δε γούσταρε ν'' αφήσει το δούλο του ούτε τις ανέσεις του, ούτε αργότερα τη γυναίκα του να θεωρηθεί ίση μ'' αυτόν, κι έγινε μεγάλο μπάχαλο, αν κι όχι εμφύλιοι, γιατί βρήκαν άλλο τρόπο να τις υποτάξουν τις γυναίκες, χαλάλι η ψήφος λοιπόν! Ετσι και σήμερα μας απασχολούν τα μικρο-συμφέροντά μας μόνο, κι ας πανε στα τσακίδια η συμπόνια σε πλάσματα που πονάνε σαν κι εμάς και θέλουν την ίδια ελευθερία, ή η υγεία, ή το περιβάλλον, τι λες καλέ, ο ελληνάρας κατέχει τα πάντα σήμερα, κι ας μη ξέρει ούτε καν πως ο Πλάτων έλεγε πως δεν αξίζουν τίποτε οι κοιμισμένοι, ή οτι ο Πυθαγόρας καταδίκαζε όσους τρώνε ζώα, λέγοντας πως δε θα δουν ποτέ υγεία, η ειρήνη και χαρά. Αλλά κι ο Ανστάιν, κι ο Αγ. Ιωαν. Χρυσόστομος δείτε εδώ: http://al.godsdirectcontact.org.tw/vg-vip/query/index.php μη στενοχωριέστε φίλοι κρεοφάγοι, τρώτε κρέατα με τη σέσουλα κι αν δε πιστεύετε πως μέσα σε μια φύση με νόμους κι εμείς δε γίνεται να κάνουμε τα πάντα χωρίς πληρωμή, θα το μάθετε, ή εσείς, ή τα παιδιά σας που μπορεί μαθημένα στο πολύ κρέας να σας φάνε κι εσάς, τα βλαστάρια σας που τα έχετε ασύδοτα χωρίς αρχές και σεβασμό στη ζωή κάθε μορφής. Κι αν δε γουστάρετε θρησκείες, δείτε τι έχουν να πουν για την αξία μιας ζωής με ιδεώδη, κι αξίες οι αρχαίοι σας πρόγονοι. (είναι?) http://www.mousa.gr/html/initial.html http://www.xrysalogia.gr/xrysaepipar.html http://www.xrysalogia.gr/diatrofi.html http://www.xrysalogia.gr/mivia.html http://greekquotations.googlepages.com/home http://searchingformeaning-sevastiana.blogspot.com http://www.meatrix.gr
Ελευθεριάδης Βασίλης
08/09/2008 18:05
Αγαπητή κυρία Σιντέλα,

Αν είμαι ανόητος, μπορώ να κάνω λίγα για αυτό! Όσα όμως μπορώ να κάνω για να βοηθήσω στη διάσωση του πλανήτη μας, τα κάνω. Δεν αλλάζω αμάξια σαν πουκάμισα, δεν χρησιμοποιώ πλαστικές σακούλες με το κιλό, δεν καταναλώνω πολύ ενέργεια αφήνοντας συσκευές να "καίνε" αδικαιολόγητα, οδηγώ ήρεμα κτλ κτλ. Το να μην καταναλώνω κρέας, όμως, το βρίσκω τραβηγμένο. Ειλικρινά, σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα ότι το κρέας που καταναλώνει ένας άνθρωπος ευθύνεται για την κατάσταση του κλίματος.

Όσον αφορά τώρα τις συνθήκες παραγωγής του κρέατος, τα γάλατα και τα λοιπά, όλα αυτά είναι απλά εντελώς άσχετα με το θέμα. Επιπλέον, ούτε εσείς γνωρίζετε κάτω από ποιές ακριβώς συνθήκες και με ποιά πρόσθετα, παράγονται τα λαχανικά που καταλήγουν στο τραπέζι σας. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το κρέας, αλλά τελικά η μέθοδοι παραγωγής και διακίνησης των προιόντων υπάγονται, για μια ακόμη φορά, στην ευθύνη του κράτους και των επιχειρήσεων. Θα μπορούσε, για παράδειγμα, το κάθε κράτος να μην εξαιρεί τα μεγάλα φορτηγά από τις νέες νομοθεσίες για τις εκπομπές των ντήζελ (Εuro). Και αυτό είναι μόνο μια σταγόνα στον ωκεανό.

Όσον αφορά το αν βλάπτω τον εαυτό μου, ένα έχω να πω. Δεν κάπνισα και δεν θα καπνίσω ποτέ μου, δεν κάνω καταχρήσεις, διατηρώ ένα καλό πρόγραμμα διατροφής με πολλά λαχανικά και όσπρια, και να σας πω και την αλήθεια, αυτή τη στιγμή βράζω μπροκολάκι να το κάνω ογκρατέν. Θα σας στενοχωρήσω όμως γιατί θα βάλω και λίγο ζαμπονάκι μέσα...αλλά και πάλι, η υγεία μου είναι ΑΣΧΕΤΗ με το θέμα.

Παρεμπιπτόντως, καπνίζετε;
Nikos K.
08/09/2008 16:44
Το γεγονός πως ο φίλτατος συνονόματος Nikos G. είναι σε θέση να δημοσιεύσει το σχόλιό του αποδεικνύει περίτρανα πως η προτροπή των ''Χριστιανών μανάδων'' στα μικρά αγόρια ήταν τουλάχιστον κατά το ήμισι λάθος: ο Νίκος προφανέστατα δεν έχει ακόμη ''καταντήσει'' τυφλός. Όσο για την κόφωση, δε μένει παρά να μας απαντήσει ο ίδιος αφού ολοκηρώσει τη χώνευση της απολαυστικής μπριζόλας του. Πάντως, Νικόλα μου, μη μου ανησυχείς, συνέχισε ακάθεκτος να τρως άλλα ζώα και ν'' αφηφάς τις Χριστιανές μανάδες. Κι αν για τη διατροφική και σεξουαλική σου ελευθερία πρέπει να θυσιάσεις την ακοή σου, παρηγορήσου τουλάχιστο με τη τη γνώση πως δεν θα έχεις πια ν'' ακούς ''τυπικές βλακείες χορτοφάγων''...
Σιντέλα Άρφαραχ
08/09/2008 16:25
Εγώ πάντως κούκλες μου προτιμώ το χασάπι της γειτονιάς μου άνεργο, παρά το νερό μέχρι το λαιμό!
ΝΙΚΗ ΑΣΤΕΡΑ
08/09/2008 15:19
Θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να είναι το λιγότερο πολύ ανόητος για να απαντήσει όπως απάντησε ο κ. Ελευθεριάδης Βασίλης... Δυστυχώς ανήκει και αυτός στο μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων που τρώνε πάντοτε ότι τους σερβίρουν χωρίς καν να εξετάσουν πως παράχθηκε, πότε παράχθηκε, γιατί παράχθηκε...
Έχει δει ποτέ βίντεο με εκτρεφόμενες αγελάδες;;; Όχι, βέβαια... Άρα δεν ξέρει τις μεθόδους που χρησιμοποιούν... Δεν γνωρίζει με τι τρόπους βασανίζουν τα ζώα και τι χημικά χρησιμοποιούν για την παραγωγή και τους κρέατος - πτώματος, αλλά και για τη συντήρησή του....
Άραγε γνωρίζει ότι το γάλα που πίνει δεν είναι ποτέ φρέσκο... Από κάτω από τη συσκευασία του γάλατος έχει τυπωμένο έναν αριθμό από 1-5 ο οποίος αφορά τον αριθμό των φορών που έχει επιστραφεί πίσω στο εργοστάσιο επειδή πέρασε η ημερομηνία λήξης τους ώστε να του βάλουν χημικά και έπειτα να ξαναεπιστρέψει το ράφι του σούπερ μάρκετ. Αυτό άλλωστε το έχει δημοσιεύσει και η μετρό σε φετινό μάλιστα τεύχος του...
Τώρα αν σε έναν τέτοιο άνθρωπο πείτε ότι το κόκκινο κρέας προκαλεί καρκινό, εμφράγματα, παχυσαρκία, εγκεφαλικά, αυτός μόνο και μόνο επειδή δεν το έχει ποτέ ξανά ακούσει ή επειδή ποτέ αυτό δεν έχει διαφημιστεί από την τηλεόραση...
nicholas manie
08/09/2008 14:58
Ίσως αν αρχίζαμε να τρώμε ανθρώπους αντί να εκτρέφουμε ζώα για τον ίδιο σκοπό να ήταν καλύτερα τα πράγματα. Στο κάτω κάτω 7 δις άνθρωποι είναι αρκετά παραπάνω από 1,5 δις γελάδια....
Nikos G
08/09/2008 12:43
Τυπικες βλακειες χορτοφαγων, δεν θα κοψω το κρεας ποτε ιδιως οταν ξερω οτι εκνευριζω τους χορτοφαγους, αν αυτοι θελουν να ζουν σαν αρνια και να μασουν χορταρι επιλογη τους ειναι αλλα δεν εχουν κανενα δικαιωμα να μου λενε τι θα φαω εγω, ιδιως οταν προσθετουν βλακειες του τυπου κινδυνευει ο πλανητης. Μου θυμιζει αυτο που λεγαν οι χριστιανες μαναδες στα μικρα αγορια, μην παιζεις ............... γιατι θα καταντησεις τυφλος η κουφος. Την εχω βαρεθει αυτη την τρομούστερια των δηθεν ειδικων, μην κανετε αυτο γιατι, μην κανετε το αλλο γιατι, προσεχετε τι τρωτε γιατι........αν γουσταρουν ας μπουν αυτοι σε γυαλα να ζησουν, εμενα μου αρεσει να ζω την ζωη χωρις φοβο, δυστυχως υπαρχουν αμορφωτα ανθρωπακια που πιστευουν ολες αυτες τι βλακειες των ειδικων και ζουν ολη τους τη ζωη υπο το φοβο μηπως παρεκτραπουν απο οδηγιες που τους εδωσαν οι "ειδικοι" για μια "καλη" "ζωη".......
Eλευθεριάδης Βασίλης
08/09/2008 12:35
Και μετά τι; Μετά θα στραφούν εναντίον της ζωής στην άγρια φύση (όση απέμεινε), καθώς και αυτά τα ζώα παράγουν μεθάνιο; Καλά, αυτός ο "έξυπνος" άνθρωπος δεν σκέφτηκε: Πριν επέμβει ο άνθρωπος και σακατέψει τα οικοσυστήματα, όταν ο πλανήτης κυριολεκτικά ΕΣΦΥΖΕ από ζωή, το μεθάνιο από τα ζώα γιατί δεν απειλούσε τη Γη;

Μήπως στο μέλλον θα λάβουμε την οδηγία να μειώσουμε και το νερό; Είναι αστείο να σκεφτεί κανείς, πώς για να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη και επενδύσουν στην εφαρμογή φιλικών προς το περιβάλλον τρόπων λειτουργίας των εργοστασίων και για να διατηρήσουν ένα καταδικασμένο πρότυπο ζωής, σύμφωνα με το οποίο κάθε 2-3 χρόνια πρέπει να έχεις καινουριο αυτοκίνητο -η παραγωγή ενός και μόνο αυτοκινήτου, απαιτεί 30 τόνους καθαρού νερού. Σημειώστε επίσης, πώς το εργοστάσιο της BMW για παράδειγμα, λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο, και είναι ένα μόνο από τα χιλιάδες- πρέπει ο άνθρωπος, αυτός δηλαδή που αρχικά έπρεπε να εξυπηρετείται από το όλο σύστημα και να αποτελεί το κέντρο του, να κάνει όχι μόνο παραχωρήσεις αλλά ουσιαστικά να "θυσιαστεί" για χάρη του. Κόψε το κρέας για να οδηγώ εγώ την Jaguar και το Viper των 8000 κυβικών. Αστείο ή τραγικό;

Ήταν όμως αυτονόητο ότι θα φτάναμε εδώ, καθώς οι άνθρωποι, ούτε την ικανότητα έχουν να διατηρήσουν την ισορροπία τους όσον αφορά την κατανάλωση, ούτε και τη δύναμη για να τιθασεύσουν τις επιθυμίες τους εκ πρώτης, και έπειτα αυτή την αναλογικά μικρή μερίδα επιχειρηματιών που καταστρέφουν τον πλανήτη για να συσσωρεύουν πακτωλούς χρημάτων (και τί θα τους κάνουν άραγε;)

Φυσικά ο άνθρωπος μια σκέψη έκανε -κάτι που θα μείνει σκέψη- γιατί φανταστείτε τις προεκτάσεις του! Πόσες επιχειρήσεις ζουν από το κρέας...πόσοι μελλοντικοί άνεργοι, σε μια ήδη κλυδωνιζόμενη οικονομία. Αδιέξοδο λοιπόν....και αυτό!

Πράγματι, πόσο αληθινά αποδεικνύονται καθημερινά τα λόγια: "...ο άνθρωπος δεν είναι ικανός να κατευθύνει το βήμα του" Ιερ. 10:23