Ένας στους δύο έλληνες θεωρεί «απειλή» τους μετανάστες

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/12/2009 20:12 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 23/12/2009 17:20 |

Οι απόψεις Ελλήνων και μεταναστών για το φαινόμενο της μετανάστευσης διατυπώνονται σε έρευνα της Kάπα Research, που διενεργήθηκε σε πανελλαδικό δείγμα. Στην ερώτηση, «τι αποτελεί η παρουσία των μεταναστών στη χώρα», το 51,6% των Ελλήνων απαντά «απειλή», το 30,6% «ευκαιρία» ενώ ένα 17,8% δεν εκφράζει άποψη.

Διευκρινίζεται ότι στην έρευνα συμμετείχαν Έλληνες και μετανάστες.

Το 79,3% των Ελλήνων θεωρεί ότι οι μετανάστες που ζουν στη χώρα είναι «πάρα πολλοί», το 18,6% «αρκετοί, αλλά όχι πάρα πολλοί» και το 1,6% «όχι και τόσοι πολλοί».

Εκτιμώντας την επίδραση της παρουσίας μεταναστών στην Ελλάδα, το 57,5% των Ελλήνων πιστεύουν ότι «οι μετανάστες συμπιέζουν τους μισθούς και αυξάνουν την ανεργία των Ελλήνων» ενώ το 34,3% πιστεύει ότι «συμβάλλουν στην ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας».

Πάντως, οι απόψεις Ελλήνων και μεταναστών για την απασχόληση σχεδόν συμπίπτουν στο εξής: Το 74,9% των Ελλήνων και το 63,8% των μεταναστών πιστεύουν ότι «οι μετανάστες κάνουν τις δουλειές που δεν θέλουν να κάνουν οι Έλληνες».

Οι ίδιοι οι μετανάστες θεωρούν κατά πλειοψηφία (65,3%) «δεύτερη πατρίδα τους την Ελλάδα» και μόλις το 1,9% την θεωρεί «κάτι εχθρικό»· το 51,3% απαντά ότι δεν έχει υποστεί ρατσιστική συμπεριφορά από Έλληνες, ενώ το 47% απαντά θετικά. Ένα ποσοστό 64,7% των μεταναστών σκοπεύει να παραμείνει στην Ελλάδα, ένα 23,6% να επιστρέψει στη χώρα καταγωγής του, και ένα 4,9% να μεταναστεύσει σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.

Αντιδιαμετρικά, τέλος, παρουσιάζονται τα στοιχεία για το αίσθημα ασφάλειας: Το 73,4% των μεταναστών αισθάνονται «ασφαλείς» και το 25,3% νιώθει ότι «κινδυνεύει», ενώ το 65,3% των Ελλήνων πιστεύει ότι «κινδυνεύει» έναντι του 29,6% που αισθάνονται «ασφαλείς».

Η έρευνα διενεργήθηκε τον Αύγουστο από την Κάπα Research σε πανελλαδικό δείγμα 530 μεταναστών και 1280 Ελλήνων, αναλογικά κατανεμημένο σύμφωνα με την απογαφή της ΕΣΥΕ. Τα αποτελέσματά της θα παρουσιαστούν την Τετάρτη 23/12 στο Μέγαρο Υπατία σε ημερίδα που διοργανώνει το υπουργείο Εσωτερικών και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ένταξης Υπηκόων Τρίτων Χωρών στην Ελλάδα.

46
ΠΑΝΟΣ
09/02/2010 08:17
ΕΙΠΕ Ο haris 8/2/2010 20:27 ....Μεγάλο αυτό το ποσοστό σημαίνει ότι στήν Ελλάδα ο αλλοδαπός τυγχάνει αξιοπρεπούς μεταχείρησης καί ή Ελλάδα τού αρέσει. ΜΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ , ΔΕΝ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ. ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 35% ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ??? ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΛΛΣΔΑ ΣΤΟΥΣ ΓΗΓΕΝΕΙΣ , ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ.
NIKOS
09/02/2010 08:10
Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΝΗΤΙΚΟΣ.ΤΟ ΣΚΟΡ ΕΙΝΑΙ 52% , 31% , 18%. Ο ΝΕΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ......Μόνον το 31% θεωρεί ότι ΔΕΝ συνιστούν απειλή οι μετανάστες. ΟΣΟ για το 79,4% που θεωρεί ότι οι μετανάστες είναι παρα πολλοί , τσιμουδια. ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΟΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
TWRA PU H EVRWPH KLINEI TEIS PORTES THS
09/02/2010 07:49
H EVRWPH LOGW ANERGEIAS LOGW ASFALEIAS KLP EKLEISE TEIS PORTES KAI H ELLAS PU DEN EXEI ANERGEIA
TEIS ANOIGEI.. MALLWN O PAP 8ELEI NA TUS XEFORTW8EI
DINWNTAS TUS ELLINIKO DIAVATHRIO AFTOI 8A PROSPA8HSUN NA PANE STHN EVRWPH
AMERIKH KLP OPOTE XALAFRWMA GIA THN ELLADA KAI VRWMISMA TU ELLINIKU DIAVATIRIOU
MHN EKLPHSESTE OTAN OI USA VAZUN STO ELLINIKO DIAVATHRIO VISA
KAI TWRA MOKO
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
09/02/2010 01:43
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΑΝΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΤΛ ΚΤΛ. ... ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ;;; ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΒΡΕ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ! ΣΕ 20-30 ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΟΣΣΟΒΟ, ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ;;; ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΜΑΣΤΕ;;; ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΖΑΛΙΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΟΛΑΓΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΤΕ ΓΙ''ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΣΑΣ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ.
Τορόντο Καναδά
09/02/2010 01:01
Αντί να τσακώνεστε για την παιδεία που είναι σχεδόν ανύπαρκτη, για το υγειονομικό που είναι υπό διάλυση, για το ασφαλιστικό που οδηγείται σε αδιέξοδο, για τους πολιτικούς που μας κλέβουν και για πολλά άλλα εγκλήματα που πράττονται εναντίον μας από κράτος και εκκλησία, κάθεστε και παιδεύεστε για το μεταναστευτικό που απλά παρέχει τα αυτονόητα σε αυτούς που κάνουν τις αγγαρείες που απαξιεί να κάνει ο έλληνας. Αυτά που προτάσσει η Κυβέρνηση είναι δικαιώματα που λαμβάνουν όλοι οι έλληνες σε Γερμανία, Βρετανία, Αμερική, Καναδά, Αυστραλία και γενικά σε όλη την πολιτισμένη δύση και όχι μόνο. Μία χώρα πρέπει να παρέχει πολιτικά δικαιώματα σ’ οποιονδήποτε προσφέρει έργο και πληρώνει φόρους για να ζει στο έδαφός της. Αυτό πρέπει να θεωρείται αυτονόητο.
Μ
09/02/2010 00:32
Αυτό το πράγμα και αυτά τα αποτελέσματα προσπαθεί να αλλάξει το νομοσχέδιο άσχετοι. Έχουμε ένα πρόβλημα και θέλουμε λύση. Το να το αφήσουμε να υπάρχει είναι καλήτερο; Αλλά που μυαλό;
Ο αμορφωτος....
09/02/2010 00:09
@ακις

Το γεγονός ότι υπάρχουν άχρηστοι Έλληνες, δεν σημαίνει πως πρέπει να κάνουμε Έλληνες, κανά δυο εκατομμύρια άχρηστους λαθρομετανάστες, για να έχουμε ετσι, ακόμα πιο πολλούς άχρηστους Έλληνες!!! Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, φίλτατε μορφωμένε και αντιρατσιστή συμπατριώτη μου!!!
Costas Roussinos
09/02/2010 00:08
Ante mhpos kai paroume kana katharo metallio.
Έλλην
08/02/2010 21:47
Να σταματήσετε να λέτε ψέμματα. Τα γκάλοπ που ελέγχονται, δίνουν 50% ότι θεωρούν επικίνδυνους τους μετανάστες, ενώ τα γκάλοπ που δεν ελέγχονται δείχνουν 85% και δεν τα προβάλλουν τα επίσης ελεγχόμενα κανάλια και εφημερίδες
haris
08/02/2010 20:27
Είμαι υπερήφανος πού τό 65% τών μεταναστών πού απάντησε στό γκάλοπ θεωρεί τήν Ελλάδα δεύτερη του πατρίδα. Μεγάλο αυτό το ποσοστό σημαίνει ότι στήν Ελλάδα ο αλλοδαπός τυγχάνει αξιοπρεπούς μεταχείρησης καί ή Ελλάδα τού αρέσει. Οί άνθρωποι, τό φώς, τό φαγητό, τά συνήθισε καί τού αρέσουν
Αρτεμις
08/02/2010 19:55
Οι Ελληνες μεταναστες οπως ο πατερας μου και η οικογενιεα μου πηγαμε με βιζα και κατοπιν ιατρικων εξετασεων και ολοι αυτοι ερχονται σακατεμενοι... Αισχος, κριμα που ψηφισα Πασοκ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ.
28/12/2009 18:28
ΗΛΙΘΙΟΙ ΑΠΑΤΡΙΔΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ , ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΚΕ ΣΥΡΙΖΑ Ή ΑΝΤΑΡΣΥΑ. ΠΑ.ΣΟ.Κ. ΘΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝΕ ΜΑΖΙΚΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟΝ. ΠΡΟΣΕΧΕΤΑΙ ΒΛΑΚΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΜΗΝ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΆΣΕΤΑΙ ΚΆΘΕ ΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΣΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΓΡΑΜΜΟ-ΒΙΤΣΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΜΟΙΡΑ ΣΑΣ ΝΑ ΣΥΜΜΑΧΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ: Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
Αθενς
26/12/2009 22:14
ZAM , εχεις λινκ για το γκαλοπ που λες? Ελπιζω να ειναι αληθεια.
mpempis
24/12/2009 19:43
Νύχτα θα φύγει ο κ. Γιωργάκης... το συμπερασμα...
ακις
24/12/2009 12:35
Και ομως αμορφωτοι και ρατσιστες συμπατριωτες μου , Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ που παιρνει φακελλακι και εκβιαζει την μανα μας στο κρεβατι του πονου ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ και προδοτης της χωρας . Και ομως καθεστε και τον βλεπετε
Η Ελλαδα μια απεραντη χωματερη αγραμματων φασιστων εχει καταντησει....ΚΡΙΜΑ
RAMBO GKD 24/12/09 6:00 pm
24/12/2009 09:00
RE YIA KOITA POU KSEFITROSAN OLA TA RATSISTOMOUTRA OI TSIFTETELIDES POU LENE TON EAYTON TOUS ELLHNES,1200 XRONIA KATO APO ROMEOUS KAI 700 XRONIA KATO APO TOURKOUS MILANE YIA RATSISMO.RE OUST TOURKOSPOROI TSIFTETELAKIDES.
gg
24/12/2009 08:16
Goustarw na diabazw sxolia de3iwn! Sas tin efere to pasok gnisioi apogonoi tou Swkrati. Hahaha a re kati zwa pou kukloforoun. Oi propropappoudes sas den i3eran le3i Ellinika k to paizete k Ellines gnisioi. Gnisioi ante na xoun meinei merikoi sti Pelopponiso k sta gurw nisia. Oi upoloipoi oute kan omws.. Eidika sti Makedonia Ellinas opws to ennoeitai eseis oi de3ioulides (DNA ktl) den uparxei oute gia deigma omws..
Iρις
24/12/2009 08:03
εισαστε ολοι προδοτες. το μονο που σας ενδιαφερει ειναι τα
μικροκομματικα σας συμφεροντα.
ZOMG
24/12/2009 06:39
ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΧΤΑΡΜΑ, ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ 3000 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΘΕ ΓΚΡΟΥΕΦΣΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙΓΗΡΙΑ ΘΑ ΖΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
ΣΙΧΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΘΑΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΑΣΟΚΟΙ
24/12/2009 02:30
ΡΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΝΙΒΑΛΟΥΣ ΝΙΓΗΡΙΑΝΟΥΣ ????
ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΑΣΟΚΟΧΟΛΕΡΑ .ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΔΕΞΙΑ........
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΣΕΝΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑΜΑΣ
kospap
24/12/2009 01:30
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ.ΟΛΟΙ ΤΟΣΟΙ ΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΟΙ ΣΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΥΣ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΧΩΡΑ.
Istorikos
24/12/2009 00:56
H akraia (kommounistikh kai rizospastikh) aristera panta sto parelthon prospathise na katastrepsh thn Ellada, auto sunexizei kai tora na kanh. Exei xasei kathe dikaioma na einai nomimo komma.
Stavros
24/12/2009 00:53
An diafoneis me thn akraia aristera se onomazoun "ksenofovo", poioi; autoi pou den exoun ta sumferonta ths Elladas sto nou tous, alla ta sumferonta auton pou tous plhronoun.

To aisxos ths akraias aristeras einai oti den thumatai thn istoria tou ethnous. Kai bebaia giati na thn thymatai; afou den thn endiaferei.
ΚΩΣΤΑΣ
23/12/2009 22:51
ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΚΟ ΜΑΣ...
D2
23/12/2009 22:17
Telika i katastasi exei os eksis:
Oi xores pou dioxnoun kosmo einai kaliteres apo autes pou tous dexonte.
O logos einai o eksis: P.x Otan to Afganistan stamatisi to polemo kai oi amerikanoi pane spiti tous- opos kai oi Rosoi , tote oi monoi kerdismenoi tha einai oi Afganoi ,oi opioi ksekinoun apo tin arxi, me tis dikes tous paradoseis, koultoura kai glossa me tous "ntopious" kai ligoterous polites.
Eno oi alles xores pou to pezoune ksenodoxeio, tha sinexisoun na exoun provlimata me tous metanastes kai tin egkatastasi tous, logo koltouras, ethimon, glossas, kai auksanomenou plithismou, pou sinepete me anergia, egklimatikotita, politikes diataraxes kai den simazeuete...
Otan to spiti sou xorane mono 3is ,esi giati thelis na xoseis 13is?
I ellada einai mikri -apo kathe opsi- sto na ginete pedikos stathmos gia metanastes.
I kata megiston plionotita ton Ellinon pou efigan gia eksoteriko -gia mia kaliteri zoi- den kateliksan stin kenya, oute se kamia Ouganta, oute stin Indonisia, oute stin Moggolia oute sto Irak, oute kan stin Brazilia. Ta megalitera kentra ellinismou einai stis USA, ston kanada kai Australia, pou einai xores "ksenodoxiakou kathestotos", kenourgies kai me oles tis ethikotites paron.
Ti theli tora o pakistanos sti xora tis Golfo, tou Kolokotroni kai tou Koskota, enas theos kseri......
ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΞΕΝΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕ
23/12/2009 21:37
ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ???
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙ ΧΑΛΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΨΗΦΙΣΑΤΕ

http://www.youtube.com/watch?v=cX5oI_Bw9Z0
Π. Πανόπουλος
23/12/2009 21:30
ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΥΝΔΕΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΠΛΕΚΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΑΠΑΡΔΕΛΕΣ. ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ, ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ, ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ, ΟΙ ΚΑΝΑΔΟΙ, ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΝΗΘΕΝΤΑ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝ ΜΕ ΤΡΙΔΙΠΛΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΚΛΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΟΥΔΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ-ΕΚΒΙΑΣΕΙ-ΥΠΟΔΑΥΛΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ STATUS. ΕΔΩ ΠΟΙΟΣ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΕ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΗΛΏΝΟΥΝ ΤΟΥΡΚΟΙ, ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ, ΑΛΒΑΝΟΙ? ΟΕΟ?
ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚΟΧΟΛΕΡΕΣ
23/12/2009 21:26
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΘΑ ΘΕΣΟΥΝ ΘΕΜΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ.
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΩΣ Ο ΑΛΒΑΝΟΣ ΤΣΕΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ(ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ)???
ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΚΟΟΟΥΣ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ.
Α ΡΕ ΠΑΣΟΚΟΧΟΛΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ
ΧΟΛΕΕΕΕΕΕΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ ΠΡΟΔΟΟΟΟΤΕΣ
EXO OI XENOI.TOYRKOALBANOSPOROI STIN XORA SAS OUOUOUST
23/12/2009 21:21
DIAVASTE PIOI EINAI OI ALBANOI POU TO PASOK THA TOYS DOSEI YPIKOOTITA

www.iranchamber.com/geography/articles/arran_real_azerbaijan.php
kostas
23/12/2009 20:59
EINAI GEGONOS KAI ALITHEIA POS POLLOI PERISSOTEROI ELLINES THEOROUN OS MEGALITERI APEILI TOUS ELLINARADES KAI TOUS 300 TIS VOULIS PARA TOUS METANASTES. KAI SOSTA KANOUN!
andreas
23/12/2009 20:30
Epitelus,egine kati sosto.
DIONYSHS
23/12/2009 20:26
POS MPOREIS SE ENA PAIDI POU GENHTHIKE KAI MEGALOSE STHN ELLADA NA PHS DEN YPARXEIS DEN GENHTHHKES DEN EXEIS MELLON EISAI TIPOTA

SOSTO METRO NA DOTHEI ITHAGENEIA STA PAIDIA POY GENITHIKAN KAI MEGALOSAN STHN ELLADA

OSO GIA TOUS EKLLHNARADES AS PROSEXATE
TOSA XRONIA OI PATERADES AYTON TON PAIDION
DOULEPSAN KAI PSROSEFERAN SAN FTHNA ERGATIKA XERIA SE KATHE PTHXH THS ELLHNIKHS OIKONOMIAS

MHN MPLEGETE TA PAI DIA AYTA ME TOUS EGLKHMATIES POU HRTHAN KAI PRAGMATI EINAI MASTIGA MAZI ME TOUS NTOPIOUS KAKOPOIOUS
Στάμος Σέμσης
23/12/2009 19:49
Με αφορμή αυτό που έγραψε ο Μητσος 23/12/2009 08:59, θα πρότεινα πριν μια ελληνική κυβέρνηση δώσει δικαίωμα ψήφου (ως οφείλει στα πλάισια της Ε.Ε. , χάρη στην οποία υπάρχουμε ως κράτος και δεν έχουμε χρεοκωπήσει) στους μετανάστες δεύτερης γενιάς, να τους ρωτάει και τι θα ψηφίσουν. Αμ τι νομίζατε, γουρούνι στο σακί θα πάρουμε, εμείς οι "γνήσιοι" απόγονοι του Περικλή;
Jason
23/12/2009 19:02
den exoun kamia douleia stin Ellada oloi autoi oi lexrites....na xsekoumpistoun kai na pane stis xwres tous.....na ginei amesa katagrafi tou posous xreiazomaste gia xeirwnaktikes douleies, na kratisoume tous apolutws aparaititous kai oi upoloipoi dromo....kai osoi meinoun oute upikootita oute ithageneia na paroun....an thelei o Jeffrey na tous voithisei na kanonisei na paroun Amerikaniki upikootita kai na afisei auta ta ponira....den kanoun h Elliniki paideia kai ta xartia Ellines tous xsenous....allo to na les psemata kai na orkizesai se pseutikous orkous gia na pareis tin upikootita mias xwras kai ola ta ofeli pou auti parexei kai allo to poia einai kai poia niwtheis gia patrida sou...einai gnwsto to to lene oi Alvanoi gia peri Tsamourias....an px o Jeffrey tous dwsei Elliniki ipikootita poios tous empodizei na egkatastathoun mazika stin Hpeiro kai meta apo liga xronia na exoume ena Kosovo mesa stin idia mas tin xwra? idi exoume istories stin Thraki....o Jeffrey xseplirwnei grammatia se autous pou ton evgalan prwthupourgo....thelei na dialusei ti xwra koinwnika, kai gewgrafika kathws kai na mporei na epireazei eklogika apotelesmata sto mellon....opoios den ta antilamvanetai auta apla ethelotyflei h einai poulimenos kai prodotis....exsw oi metanastes....den tous theloume sti xwra mas....oloi autoi oi pseutoanthrwpistes kai tholokoultouriarides pou tous theloun den exoun para na tous valoun sta spitia tous, na tous paraxwrisoun tin gynaika kai tin kori tous gia na ikanopoiithoun sexualika anti na viazoun ta koritsia tou kosmou kai genika na tous dwsoun oti theloun.alla apo ta dika tous uparxonta..den mporoun oi elaxistoi na epivaloun tous vrwmiarides stous upoloipous Ellines...
markopulos
23/12/2009 18:57
όπα,ρε Ελληναρά μου!
Για να ξεσκατίζει η Ρουμάνα ή η Βουλγάρα την ανήμπορη ηλικιωμένη γιαγιά ή μανούλα σου,για να σου σφουγγαρίζει η Αλβανίδα την πολυκατοικία είναι μια χαρά,μεγάλε!
Όταν όμως όλοι αυτοί διεκδικούν το αυτονόητο,εδώ ορύεσαι...
Και δεν είσαι ο μόνος.
Στο κάτω-κάτω,δε θα δεχτούν -πιστεύω-όλοι την ελληνική ιθαγένεια και δικαιολογημένα,αφού όταν ένα μεγάλο ποσοστό μεταναστών νιώθουν ότι βρίσκονται σ''ένα εχθρικό περιβάλλον.
Never Mind
23/12/2009 18:33
Agapitoi mou filoi Erotisi: Posoi xiliades Ellines zoun stin Germania??!?!?!? Kserete oti oi poerisoteroi exoun kai germaniiki upikootita!?!?!?!?!?!? Posoi xiliades zoun kai ergazonte monima se alles xores?!?!?!?!?! Eimai enas apo autous!!!!!! H Megali Bretania kai dorean pedia kai spoudes gia 2 ptyxia mou edose kai tin dinatotita ergasias se epaggelmatiko xoro kai me anagnorise sto na kano agora spitiou kai mou edose kai Bretaniko diavatirio!!!!!!! Alla vevea!!!! Den koitate pou oloi eseis pou vomardizete sunexos to sistima exete kai apo ena suggeni pou zei sto eksoteriko kai apolamvanei ta kala tis xoras pou zei!!!!! KSIPNISTE GIA NA PAME MPROSTA!!!!!
GOLDEN BOY
23/12/2009 18:19
MONO OPOIOS EXEI ZHSEI STO EJWTERIKO MPOREI NA ANTILHFTHEI TO MEGETHOS THS APEILHS!! OI PERISSOTEROI STHN ELLADA KOIMOYNTAI AKOMA TON YPNO TOY DIKAIOY GIATI OI METANASTES DEN EXOYN FTASEI EJW APO TO DIKO TOYS SPITI!! OTAN OMWS GINEI AYTO THA EINAI POLY ARGA!!
as rwtusate tus ellhnes prwta
23/12/2009 18:18
an rwtusate ti gnwmh exun oi ellhnes isws na sas legane oxi
prin parete apofaseis as rwtate ton kosmakh pu sas psifhse aliws kindinevete na meinete monoi
apo edw kai pera thn eftinh thn pernei to pasok oti kai kako na simvainei me aftus to pasok 8a fortwnete thn eftinh
akaz
23/12/2009 18:14
Σίγουρα αυτό το βεβιασμένο δικαίωμα ψήφου στους μετανάστες, χωρίς προυποθέσεις ένταξης στην Ελληνική κοινωνία, θα δημιουργήσει φυγοκεντρικές δυνάμεις εντός του αδύναμου σημερινού Ελληνικού κράτους. Τα προβλήματα συνοχή όλης της κοινωνίας θα ενταθούν.
Αυτά χωρίς ίχνος ρατσισμού ενώ το μέτρο που ψηφίστικε από μια νέα σχετική κυβέρνηση είναι το ελαστικότερο που ισχύει σε πολιτισμένο κόσμο.
ΔΗΜΗΤΡΑ
23/12/2009 18:04
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ? ΤΙ ΤΡΩΝΕ? ΜΕ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ? ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΜΕ ΤΙ ΜΙΣΘΟ? ΤΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΧΟΥΝ? ΑΦΟΥ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ?
ANTONHS G. P.
23/12/2009 18:00
OI AKRAIA ARISTRA EXEI KATORTHOSEI NA APOKALEI OSOYS DEN SYMFONOYN MAZI THS: "AKRO-DEXIOYS" "FASISTES" KAI "RATSISTES",

OTAN AYTOI DEN EXOYN DIKAIOMA PLEON NA EINAI NOMIMA KOMMATA, POYTHENA (KAI OXI MONON STHN ELLADA). H AKRAIA ARISTERA THELEI THN KATASTROFH TOY DYTIKOY KOSMOY KAI TON AKSION TOY, TON AFANISMO THS ELLADAS KAI TOY XRISTIANISMOY.
gds, BOSTON
23/12/2009 17:54
O ELLHNAS DEN EINAI BLAKAS. BLEPEI AYTO POY SUMBAINEI DIETHNOS.

O MOYSOYLMANISMOS, OPOS KAI PALIA, APILEI KAI PALI THN YPARKSH TOY ELLHNIKOY ETHNOYS.

EXEI PETAKSH STHN DYSH MIA DHMOGRAFIKH BOMBA, H OPOIA APILEI ME AFANISMO OLH TH DYSH.

H ELLADA EINAI STH MPOYKA TOY KANONIOY, ME ENA DISEKATOMIRIO ASIATON MOYSOYLMANON NA THELOYN NA MPOYN STH DYSH MESO THS ELLADAS.
678
23/12/2009 17:38
ΒΑΛΤΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ!

ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!
ΑΣΔ
23/12/2009 17:32
Το 79,3% των Ελλήνων θεωρεί ότι οι μετανάστες που ζουν στη χώρα είναι πάρα πολλοί

ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΕΤΕ,ΔΙΝΩΝΤΑς ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΡΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΔΩ!!!

ΦΤΑΝΕΙ! ΠΝΙΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!!!! ΒΑΛΤΕ ΟΡΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

ΚΑΝΤΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ!

ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ή ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ???
000
23/12/2009 17:30
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ, ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ!

ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΕΙΛΗ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ!

ΕΙΧΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΛΒΑΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ: Π&^ΣΤΗ ΕΛΛΗΝΑ, ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΑ!!

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!
111
23/12/2009 17:25
Να τα δει αυτα ο Γιωργος που νομιζει οτι ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος με τα χρηματα του Ελληνικου λαου!

Ελληνικη κυβερνηση ειναι και ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αυτο που ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ και ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ! ΒΑΛΤΕ ΟΡΙΟ!!!

ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΙΑΣ!!

ΑΡΚΕΤΑ