Economist: Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιρλανδία έχουν χρεοκοπήσει

Το βρετανικό περιοδικό σε άρθρο του υποστηρίζει ότι επιδεινώνεται η οικονομική κατάσταση των χωρών της Ευρωζώνης με ευθύνη των ηγετών της

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/04/2011 11:50 |

«Έχουν χρεοκοπήσει. Ας το παραδεχτούν» είναι ο τίτλος του άρθρου του περιοδικού Economist, που αναφέρει ότι τόσο η οικονομία της Ελλάδας όσο και της Ιρλανδίας συρρικνώνονται και οι επενδυτές δεν πιστεύουν ότι θα διασωθούν.

Στο ίδιο άρθρο εκφράζεται η άποψη ότι η πρόσφατη Σύνοδος Κορυφής των ευρωπαίων ηγετών στις Βρυξέλλες «έκανε λίγα» για να βοηθήσει την Ελλάδα, την Ιρλανδία και την Πορτογαλία, τις πιο προβληματικές οικονομίες της ζώνης.

«Οι ηγέτες της Ευρώπης φέρουν μεγάλο μέρος της ευθύνης», τονίζεται στο άρθρο.

Ο Economist σημειώνει πως ο πρωθυπουργός της Πορτογαλίας παραιτήθηκε στις 23 Μαρτίου, μετά την αποτυχία να κερδίσει υποστήριξη για το τέταρτο πακέτο λιτότητας μέσα σε ένα χρόνο.

Την ίδια στιγμή η πιστοληπτική ικανότητα της χώρας έχει διολισθήσει σε καθεστώς σχεδόν junk και οι αποδόσεις των δεκαετών ομολόγων έχουν αυξηθεί πάνω από το 8% καθώς οι επενδυτές φοβούνται πως η Πορτογαλία θα πρέπει να στραφεί προς την Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΔΝΤ για διάσωση.

«Έχουν δίκιο (οι επενδυτές). Αυτές οι οικονομίες είναι σε μια μη βιώσιμη πορεία, αλλά όχι για λόγω έλλειψης προσπάθειας από τις κυβερνήσεις τους. Η Ελλάδα και η Ιρλανδία έχουν κάνει ηρωικές περικοπές στον προϋπολογισμό. Η Ελλάδα προσπαθεί σκληρά για να απελευθερωθεί από τις ακαμψίες της οικονομίας της.

Η Πορτογαλία έχει εμπλακεί σε ασφυκτικούς κανόνες, αλλά η δημοσιονομική πολιτικής της είναι τολμηρή. Και στις τρεις περιπτώσεις οι προοπτικές σκουραίνουν σε μεγάλο βαθμό λόγω των λαθών που έγιναν στις Βρυξέλλες, Φρανκφούρτη και το Βερολίνο», τονίζει ο αρθρογράφος.

Ουσιαστικά, προτείνεται η αναδιάρθρωση χρεών για την Ελλάδα, την Ιρλανδία και την Πορτογαλία.

Μάλιστα, τονίζεται πως η επικείμενη απόφαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για αύξηση των επιτοκίων στις 7 Απριλίου, θα ενισχύσει το ευρώ και θα υπονομεύσει περαιτέρω  τις προσπάθειες των περιφερειακών κρατών να γίνουν πιο ανταγωνιστικά.

Το άρθρο χαρακτηρίζει «ολέθρια» την στρεβλή λογική των μηχανισμών διάσωσης της Ευρωζώνης και ασκεί κριτική στον Μόνιμο Μηχανισμό (ESM) και στην εμπλοκή ιδιωτών στην διαδικασία αναδιάρθρωσης χρέους μετά το 2013.

«Η Ελλάδα θα πρέπει να σταματήσει να προσποιείται ότι μπορεί να αντέξει το τρέχον δανειακό βάρος και να ασκήσει πιέσεις για αναδιάρθρωση», σημειώνει μεταξύ άλλων ο αρθρογράφος του Economist.

Τέλος, καταλήγει πως η ελπίδα βρίσκεται στο ΔΝΤ, οι οικονομολόγοι του οποίου έχουν εμπειρία στις κρίσεις χρέους.

miltos
15/04/2011 21:42
ΑΑΑ ....Δεν μας ενδιαφερει αν το περιοδικο ειναι η" δεν ειναι, η" το οτι οπως διατινεσαι εχει τις ταδε διαφημισεις και ουτω καθεξης!!! Αυτα που γραφει εινα σωστοτατα! Π.χ πες οτι τα εσοδα σου σ "ενα χρονο ειναι 12 χιλ. και εσυ εχεις εξοδα 24 χ. και την διαφορα την δανειζεσαι ( τα αλλα 12 χ. ).Μεχρι ποτε δηλαδη νομιζεις θα σου παει καλα?ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ???? Αυτα κανει το δημοσιο (που δεν ειναι παραγωγικο αλλα καταναλωτικο) αυτα κανουν και οι παραγωγικοι ελευθεροι επαγγελματιες οι οποιοι ειναι ισοι με τους δημοσιους υπαληλους σε αριθμο και για αυτο γινεται ολο αυτο το μπαχαλο!!!!!!ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΗΛΟΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΥΠΑΛΗΛΟ!!!Αν ειναι δυνατον?Οχι λοιπον δεν ειναι!! ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ το Κρατος αναγκαζεται να ΔΑΝΕΙΣΘΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ!!
yiorcal
15/04/2011 17:27
Υπαρχουν αποψεις που ξεχνανε το: ΤΖΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ
AAA
03/04/2011 20:21
Διαβαζω ορισμενα σχολια εδω και αναρωτιεμαι που τους βρηκαμε ολους τους ασχετους ξερολομπουρδολογους να μιλανε την Ελληνικη γλωσσα. Ο ενας λεει οτι το χρεος μας ειναι.... "πλεονασμα" αλλων, και ο αλλος λεει οτι το περιοδικο ειναι Αμερικανικο. Ημαρτον. Τσιχλα στο μυαλο εχουνε η προσποιουνται οτι καταλαβαινουνε απλα θεματα; Αντε ρε διαβαστε κανενα βιβλιο απο να μαθαινετε τα περι κοσμου απο τους αργοσχολους στα καφενεια....
George Langadinos
03/04/2011 17:08
Η συνταγή μυρίζει αίμα είναι προϊόν της δυσης και τών τοκογλύφων του άχρωμου κεφάλαιου! Η Ευρωπαϊκή Eνωση δεν διαθέτει ισχυρή κεντρική κυβέρνηση για να διατηρήσει ένα κοινό νόμισμα. Δύσκολα πορεί κανείς να καταλάβει πώς θα μπορούσε να επιβιώσει το Eυρώ! Οι τεχνοκράτες της τρόικας και ο φορέας του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου "σέρνουν το ψόφιο άλογο” Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
Άκης απο Ολλανδία
03/04/2011 16:58
Το συγκεκριμένο περιοδικό ειναι απο τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και όχι απο την Αγγλία αγαπητέ Γιώργο. Τώρα όσον αφορά το άρθρο είναι σωστό στα σημεία. Δεν καταφέρεται εναντίον της χώρας μας, αλλά εναντίον της αδιαλλαξίας, αδιαφορίας και αδράνειας των πλουσιότερων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εκ του ασφαλούς βοηθάνε στην διαιώνιση της άσχημης οικονομικής κατάστασης της χώρας μας. Με λίγα λόγια είμαστε στο χείλος του γκρεμού, και άντι να μας τραβήξουν πίσω, μας σπρώχνουν μπροστά. Ο μόνος τρόπος να σωθεί η χώρα μας είναι να καταλάβουν μια και καλή οι εταίροι μας ότι το πρόβλημα είναι συνολικό, ότι είναι αδύνατο να προχωρήσει η οικονομία μας και να γίνει ανταγωνιστική με τους όρους του δανείου που μας έχουν επιβάλει και με το να μας βοηθήσουν να γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοι προσφέροντας δυνατότητες για επενδύσεις απο το εξωτερικό. Σε κανάλια όπως το ΒΒC και το CΝΝ αλλά και σημαντικά έντυπα όπως το Economist οι διαφημίσεις από τουρκια και πγδμ δίνουν και παίρνουν (και δεν μιλάω για τουρισμό, αλλά για επενδύσεις και διευκολύνσεις που παρέχονται απο αυτές τις χώρες). Αντιθέτως, τόσα χρόνια δεν έχω δεί ούτε μια αντίστοιχη διαφήμιση για την Ελλάδα. Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι. Στις επενδύσεις.
Βραδύνους
03/04/2011 11:57
Η αιώνια προσφυγή στην ειρωνία και τη διαλεκτική της κουταμάρας! Αντί να συνειδητοποιήσετε την πραγματικότητα και να προσαρμοστείτε σ'' αυτή, μέμφεσθε τους δυτικούς αντί να τους ευγνωμονείτε!
Βραδύνους ο Ελλην
George Langadinos
03/04/2011 11:16
Δύσκολα πορεί κανείς να καταλάβει πώς θα μπορούσε να επιβιώσει το Eυρώ! Η συνταγή στήριξης δεν είναι γερμανική, είναι προϊόν της δυσης και τών τοκογλύφων του άχρωμου κεφάλαιου! Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν διαθέτει ισχυρή κεντρική κυβέρνηση να διατηρήσει ένα κοινό νόμισμα . H Μέρκελ και ο φορέας της τρόικας "σερνουν το ψόφιο άλογο” Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
Ekso Apo Ta Dontia
03/04/2011 01:17
@ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ, Φίλε, είσαι Πάρα πολύ έξω από το θέμα....
nassos p.
02/04/2011 23:01
The game is over.The bosses of the unions are the worst enemies of the Greek Nation.Twenty years from now Greece is going to look like a county of Germany,and the Greeks will be the waiters and the bedmakers of the rich northern Europians.As a young Greek student the period 1967-1974 i fought the jounta thinking that the best days are ahead.Thanks to the politicians from ALL Greek parties ,sold out media,midle class citizens who never like to pay their taxes and wanted to retire by the age 50,the all responsible for the todays tragedy.i was lucky when i left Greece the year 1983.I am sad now watching my friends in greece blaiming each other.i think even Gods forgot and giving up with Greece.
Δεν φταίει το ΔΝΤ
02/04/2011 22:23
To ΔΝΤ (που είναι οργανισμός των Ηνωμένων Εθνών) ζητείται συνήθως να βοηθήσει (με χαμηλότοκα δάνεια) και χώρες με διεφθαρμένους και ανίκανους πολιτικούς, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις οι πιθανότητες αποτυχίας είναι περισσότερες (ακριβώς, λόγω της διαπλοκής, της σπατάλης των δανειζόμενων πόρων και της διαφθοράς). Αυτό συμβαίνει και στη χώρα μας, που οι πολιτικές ενίσχυσης του ιδιωτικού τομέα και της πραγματικής παραγωγής αδρανοποιούνται από τους πολιτικούς μας (όλων των κομμάτων) που έχουν συμφέρον από τη διατήρηση των πολιτειακών σχέσεων και της δράσης των πολιτικών, κομματικών και συνδικαλιστικών ελίτ που είναι όλοι κρατικοδίαιτοι (τι κάνουν οι υπουργοί μας; αυξάνουν συνέχεια τους φόρους -σε βάρος όλων- προκειμένου να διατηρήσουν το ίδιο τεράστιο, χαοτικό και διεφθαρμένο δημόσιο). Σε άλλες χώρες, όπου υπήρχε πραγματικά θέληση επιτυχίας και ενίσχυσης του ιδιωτικού τομέα (π.χ. Τουρκία), το ΔΝΤ και οι χώρες αυτές τα πήγαν μια χαρά.
GOLDEN BOY
02/04/2011 19:07
@ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ 1/4/2011 13:43

Ζω στην Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια και σε πληροφορώ ότι οι Άγγλοι αγαπούν πολύ την Ελλάδα.
T.K.
02/04/2011 19:03
Σιγα το νεο. Η Ελλαδα εχει χρεωκοπησει εδω και πολλα χρονια. Ηθικα μαλιστα ξεπεσαμε απο τις αρχες της δεκαετιας του 80. Εγω ομως περιμενω να δω ποτε οι ανικανοι που κυβερνανε αυτον τον τοπο θα βαλουνε φυλακη το λησταρχειο που μας κατεληξε εδω που ειμαστε. Τελικα ισως kανενα φτωχομπινε θα βαλουνε μεσα για τα ματια των κοροιδων που τους ψηφιζουνε...
Χωρίς χρονοτριβή
02/04/2011 18:31
Να εκτελεστεί αμέσως ο φανοποιός.
Ακούστε τα έγκυρα έντυπα
02/04/2011 18:11
Δεν είναι πιο λογικό και πιο απλό, να σκεφτεί κανείς ότι αν συνεχίζεις να δανείζεις ένα υπερχρεωμένο δημόσιο (που, επιπλέον, δεν αποφασίζει να μειώσει το μέγεθός του - που συνεχίζει, ακόμα και τώρα, να παράγει πρωτογενή ελλείμματα!), δεν υπάρχει ελπίδα να ανακάμψει; απλώς φορτώνεται με περισσότερους τόκους! δεν έχουμε καταλάβει ότι συνεχίζουμε να υποσκάπτουμε τον ιδιωτικό παραγωγικό τομέα με το να διατηρούμε το δημόσιο όπως είναι; έχει απόλυτο δίκιο ο Economist, δεν θα έκανε ποτέ αφελείς ή κερδοσκοπικές κρίσεις! (γιατί; για να βλάψει το κύρος του που απολαμβάνει σε όλον τον κόσμο;) αν είχαμε όμως πάρει, πράγματι, σοβαρά μέτρα, αν είχαμε καταπολεμήσει τη γραφειοκρατία και τη διαφθορά, αν είχαμε περικόψει τις χιλιάδες άχρηστες, παρασιτικές και ακριβές (σε πόρους) δραστηριότητες του δημοσίου και καταφέρναμε, επιτέλους, το δημόσιο μας να έχει πρωτογενή πλεονάσματα, αν και ΤΟΤΕ, αν έλεγε αυτά ο Economist τότε, μόνο τότε θα είχε άδικο.
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΙΖΟΓΛΟΥ
02/04/2011 12:01
Ναι Ναι...
Αν εμείς έχουμε χρεωκοπήσει , αυτό σημαίνει πως κάποιοι άλλοι έχουν υπερπλουτίσει αφού το δικό μας χρέος είναι πλεόνασμα στίς τσέπες κάποιων άλλων,οι οποίοι μπορεί να είναι μεμονωμένα άτομα ή και ολόκληρες χώρες,μέσα απο την νομιμοποίηση της ελεύθερης οικονομίας κατά περίπτωση...
Δηλαδή μέσα απο μια ελεύθερη οικονομία κομμένη και ραμμένη στα μέτρα ορισμένων...
Και αφού μας φτώχευσαν έρχονται και μας ζητάνε και τον λόγο απο πάνω,έτσι, για να νιώθουμε και κάπως ένοχοι και υπεύθυνοι,ώστε να μήν ζητάμε ευθύνες απο αυτούς... Είναι γνωστή τακτική αυτή, προκειμένου να μειώνονται οι αντιδράσεις και οι διαφωνίες...Στήν ανάγκη και λίγος φόβος , λίγη ανασφάλεια παραπάνω,ακόμα και λίγο ξύλο , μπορεί να έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα,που είναι το εξής ένα : η καταστολή των αντιδράσεων...
Στήν πραγματικότητα ξέρουν πολύ καλά ο,τι δεν υπάρχει χρέος σε μια στημμένη ελεύθερη οικονομία αλλά ξέρουν επίσης πως δεν θα πρέπει να καταρρεύσει ο σχετικός μύθος γιατί τότε θα χαθούν όλα...
Και έχουν βγάλει όλα τα παπαγαλάκια στην επικαιρότητα προκειμένου να συντηρούν αυτόν τον μύθο...
σφβ
02/04/2011 09:57
γιατι τα βαζουμαι με το economist αφου ο αλεκος παπαδοπουλος ειπε τα ιδια στον παπαχελα
Ο θειος απ το Σικαγο
02/04/2011 05:36
Εχετε πλακα ρε πατριωτακια! το διαβασατε το αρθρο και ξεσπαθωνετε εναντιον των αγγλων και του ΔΝΤ και οποιου αλλου εκτος φυσικα απο τους εαυτους σας (μας)? Το ξερετε οτι ο Εconomist ειναι το πιο εγγριτο οικονομικο εντυπο του πλανητη που διαβαζεται σε ολο τον κοσμο? Το αρθρο λεει τα αυτονοητα, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι εξαιρετικα επιεικες με τους ελληνες. Οι αριθμοι κυριοι και οχι οι ξενοι ειναι αμηλικτοι. Για 30 συναπτα χρονια αντι να χτιζετε σχολια να κανετε επενδυσεις και να δουλευετε εσεις χτιζατε βιλες, καταναλωνατε, κλεβατε, και λουφαρατε. Η νομιζετε οτι ο κοσμος ξεχασε μια χωρα που ειχε βουτηχτει στην δανεικη καλοπεραση, το δημοσιουπαλιλικη και τη διαφθορα? Ε, οταν μαθεις να καταναλωνεις αλλα ξεχνας να παραγεις τοτε ο λογαριασμος θα πονεσει. Και ο λογαριασμος εφτασε με τους τοκους του και τα πανοτοκια. Και εμεις ακομα παιζουμε κρυφτουλη με τα ημιμετρα και τις παλινωδιες. Το μαχαιρι πρεπει να μπει στο κοκαλο μπας και σε καμια 10ρια χρονια ορθοπηδησουμε...Μεχρι τοτε ο λογαριασμος του 74-08 θα πληρωθει με φτωχια, δακρυα, ξενιτια και ελπιζω χωρις πολυ αιμα...
Λεφτά υπάρχουν...στίς τσέπες σας
02/04/2011 02:17
Λεφτά υπάρχουν...ετσι δεν σας έλεγε ο πρωταπριλιάτης πρωθυπουργός σας;;;; Αμ θα σάς τα πάρει ΟΛΑ, γιατί εννοούσε αυτά που έχετε ακόμα στίς τσέπες σας.Την υπογραφή σας και την ψήφο σας να προσέχετε αλλη φορά που τα βάζετε
Ίταμος ο Τρικαλινός
02/04/2011 01:25
Τα Όρνια πριν ξεψυχήσει το θύμα τους αυτά γυρίζουν από πάνω του έχουν βάλει στο μάτι την Ελλάδα όλοι οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι. Πήραμε με ληστρικό τόκο κάποια δις Ποιος θα τα διαχειριστεί αυτά. Οι ανίκανοι πάλι; Αυτοί που μας έφτασαν στο μαύρο μας το χάλι; Τι έγινε η Γη μας δεν καρπίζει πλέον; Οι θάλασσες δεν έχουν ψάρια; Οι κότες μας δεν γεννάνε; Για ποιον τα πήραν τα λεφτά; Για τον λαό ή για τους δανειστές μας; Έρχονται στην Ελλάδα τα δανικά; Ή μένουν εκεί; Αν ετούτος ο ευλογημένος τόπος που γεννά τα πάντα δεν μπορεί να θρέψει τον Λαό του να πάμε όλοι μαζί να πνιγούμε. Αλλιώς να αρπάξουμε κρανένια ματσούκια και να τους πούμε αϊ στο διάβολο… Έτσι κι’ αλλιώς τα όρνια γυρνούν πάνω από το κεφάλι μας μυρίζοντας ψοφίμι. Τα κοράκια κρούζονε γυροφέρνουν χρόνια τώρα μόνο που κάποιοι τα έτρωγαν μαζί και σφύριζαν αδιάφορα. Τζάμπα μας αφέρισαν την αγοραστική μας δύναμη..
kol
01/04/2011 23:41
αγγλοι φιλοι ενα εχω να σας πο οι αδελφες και οι γιναικεσας ερχωνται στα ελλινικα νυσια με την ελπιδα μηπος κανενα καμακι της γαμιση γιατι απλα εσεις εισασται πισογλεντια
dikaiakos george
01/04/2011 21:00
Ειναι πια σιγουρο οτι θα χρεωκοπησουμε και μαλλον εχουμε κ ολας καταλαβει οτι αυτο επρεπε να το εχουμε κανει ηδη το περιαργο τελικα ειναι οτι η τοση καθυστερηση μας κανει να σκεφτομαστε και να νιωθουμε χειροτερα αυτο που πρεπει να γινει σημερα μην το αφηνουμε για αυριο
Simos Mikelatos
01/04/2011 20:09
Αναρωτιεμαι αν καποιος απο σας που κατακρινουν το αρθρο διαβασαν τι ακριβως λεει Απλα μια μικρη παραθεση Ελλάδα και η Ιρλανδία έχουν κάνει ηρωικές περικοπές στον προϋπολογισμό. " Αυτο το λεει ο αρθρογραφος οχι εγω και δικαιολογει κ γιατι.
Το καλό παιδί
01/04/2011 20:07
"Τέλος, καταλήγει πως η ελπίδα βρίσκεται στο ΔΝΤ, οι οικονομολόγοι του οποίου έχουν εμπειρία στις κρίσεις χρέους" Αργεντινή, Ρουμανία κλπ.......όπου έμπλεξαν απλά έδωσαν τη χαριστική βολή....
Athanasios
01/04/2011 17:51
Αγαπητε Rovespiere o Economist ειναι βρεττανικο εντυπο.......για να μην λεμε οτι θελουμε!
rovespiere
01/04/2011 16:06
ECONOMIST, εσείς μην ανησυχείτε τρεχάτε δυο βήματα προς ΚΙΝΑ και προσθέστε στα ΤΡΙΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ που χρωστάτε κι άλλα μερικά για να συνεχίστε! Ή ακόμα καλύτερα βάλτε κι άλλους εκτυπωτές σε υπερωρία παραγωγής πρασίνων! Και μην ξοδεύετε την φαιά σας για Ελλάδα, Πορτογαλί, Ιρλανδία. Αν και βέβαια έχει τη λογική του όσο ασχολούμαστε με του αλλουνού δε βλέπουμε την δική μας καμπούρα. Βρείτε και κανένα νεο μοντέλο επικοινωνίας. Πάλιωσε αυτό.
Sman
01/04/2011 14:41
"Τέλος, καταλήγει πως η ελπίδα βρίσκεται στο ΔΝΤ, οι οικονομολόγοι του οποίου έχουν εμπειρία στις κρίσεις χρέους." Σαφώς αφού το ΔΝΤ είναι το ίδιο που της δημιουργεί πως να μην έχει εμπειρία...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
01/04/2011 14:40
Tο ξέρουμε μωρέ, αφού επί 37 χρόνια τώρα μας κυβερνούν τρωκτικά που μαζί με τα κοπρόσκυλα τους κλακαδόρους τους, πλιατσικολογούν τον τόπο ανελέητα! 178 εκατομμύρια ευρώ λέει, βρέθηκαν επ''ονόματι "γαλάζιου" υπουργού στην Ελβετία, λές και οι άλλοι "γαλάζιοι" και "πράσινοι" υπουργοί είναι φτωχαδάκια διατηρώντας μόνο λσμούς με ψιλά στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο! Το ξέρουμε πώς θέλουν Γουδί και εκτέλεση! Ποιός όμως θ''αναλάβει το υψηλό αυτό καθήκον;
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ
01/04/2011 13:43
Οι Αγγλοι ειναι ανθελληνες, δε χρειαζοταν να διαβασουμε κατι τετοιο για να το πιστεψουμε!! Και οσον αφορα τα φρονηματα τους για την Ιρλανδια...που να γελασουμε;;; Αισχος. Ας φερουν πισω τα Ελγινεια οι καπηλοι, κι ας καθησουν στη λιρα τους. Οποτε ερχονται στην Ελλαδα τα κανουν ολα σταχτη και μπουρμπερη οι καταπιεσμενοι ομως ε; Πανε στη Ροδο και στα Επτανησα και τους μαζευουν γυμνους απο τους δρομους, σε ντελιριο απο το μεθυσι. Ολα αυτα ειναι για να ριξουν το ηθικο των χωρων - στοχων. Ας τους αγνοησουμε κι ας δουμε πως εμεις θα γινουμε πιο βιωσιμη κοινωνια, εχουμε ηδη αρκετα εσωτερικα θεματα και διαφωνιες. God save the Queen...the faschist regime...για οποιον καταλαβε...
dimitris
01/04/2011 13:31
as lene oti theloun I elladitsa tha ta kataferei kai as min theloun ta remalia na doume asprh mera.
Emily
01/04/2011 13:16
Ο΄τι έχομε πτωχεύσει δεν αμφιβάλει κανείς νοήμων Έλληνας. Δεν χρρειάζεται να είναι κανείς οικονομολόγος για να καταλάβει τη δεινή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Χώρα μας. Κυβέρνηση και αντιπολίτευση είναι κατώτερες των περιστάσεων .Ευθύνη δεν έχει μόνον ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί του αλλά όλοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.Από τον κ. Βενιζέλο ο Λαός περιμένει να πάρει σοβαρή θέση σαν υποψήφιος που ήταν τοΠΑΣΟΚ .Δεν του λέμε να ρίξει την κυβέρνηση αλλά να βγει και ναπει καθαρά αν συμφωνεί με τον μοιραίο υπουργό οικονομικών που ακούει στο όνομα Παπακωσταντίνου, να ομολογήσει ότι κυβέρνηση πρεπει κα κάνουν κάποια αλλα εξψκοινοβουλευτικά πρόσωπα και το νΠΑΣΟΚ να τη στηρίξει.
Μιχαήλ Λαοκράτης Κομνηνός
01/04/2011 13:08
Σώπα ρε φίλε Economist, κι εμείς νομίζαμε ότι έπιασαν το λαχείο. Αυτές τις κοινότοπες διαπιστώσεις κάνει ο κάθε συνταξιούχος σε κάθε καφενέ ανά την επικράτεια. Δεν μας κομίζετε κάτι νέο, το άρθρο σας μοιάζει πιο πολύ με άλλοθι για το εξώφυλλο που θέλατε να χώσετε λεφτά στο στόμα του Σωκράτη. Προσωπικά βρίσκω χυδαιότερο αυτό το εξώφυλλο κι από γερμανικό κωλοδάχτυλο της Αφροδίτης, αλλά κάθε πολιτισμός τις ανάλογες προσωπικές σκοτεινές του επιθυμίες "ανακαλύπτει" στους άλλους. Χρήμα για φάγωμα εν προκειμένω...

Εντάξει, το έχουμε εμπεδώσει. Εμείς κάνουμε αδιανόητες θυσίες και παρόλα αυτά πάμε κατά διαόλου. Πράγματι, ο γάιδαρος του Χότζα έμαθε να μην τρώει και οι επενδυτές προεξοφλούν και άρα προκαλούν τη χρεοκοπία.

Εσείς όμως βλέπεττε "αποτυχία" στους Ευρωπαίους ηγέτες, ήτοι αποσιωπάτε πως όσο ζημιώνονται οι μικροί τόσο κερδίζουν οι μεγάλοι. Μάλλον τα δικά τους κριτήρια για το τι είναι επιθυμητό και τι απευκταίο είναι πολύ πιο απλά από όσο μας τα υπονοείτε και τα διαχειρίζονται τα πιο πρωτόγονα μέρη του εγκεφάλου. Βγάζουν πολλά και δεν σκέφτονται κάτι άλλο εκτός από το περισσότερα. Τους "γλυκαίνετε" πολύ με το να τους λέτε ανίκανους. Στενόμυαλοι παρτάκηδες είναι, από αυτούς που βλέπουν "την κρίση σαν ευκαιρία". Ευκαιρία να ξεζουμίσουν τους αδύναμους δηλαδή, να επιβάλουν το δικό τους κοινωνικοικονομικό μοντέλο στους ανίσχυρους για να θεσμοθετήσουν την οικονομική υποταγή τους. Μόνο σαν αποτυχία δεν αισθάνονται την πολιτική τους και γι'' αυτό αποτυγχάνουν και θα έχει και συνέχεια.

Τί κοινό είχαν άραγε η ελληνική οικονομία, του τεράστιου δημόσιου τομέα και της αχαλίνωτης παραοικονομίας με την Ιρλανδία των χαμηλών φορολογικών συντελεστών ή με την Πορτογαλία κι ενδεχομένως την Ισπανία και ποιος ξέρει ακόμα; Τίποτα εκτός από το ότι ήταν εύκολοι στόχοι για μια επεκτατική τάξη πραγμάτων για την οποία το κέρδος είναι αυτοσκοπός έστω κι αν οδηγεί όλο το δυτικό πολιτισμό στην καταστροφή.

Τηρουμένων των αναλογιών πάντα, η κατάσταση μοιάζει με το δεύτερο μισό του 19ου αι. και τις αρχές του 20ου, που και τότε νόμιζαν ότι η αγορά υπέταξε την κοινωνία και ότι οι επαναστάσεις ήταν παρελθόν. Εμείς βέβαια σήμερα γνωρίζουμε την ιστορική πυκνότητα γεγονότων του α'' μισού του 20ου αι. από τα σχολικά εγχειρίδια, αλλά και το πώς διαμορφώθηκε ο κόσμος στο β'' μισό και παρόλα αυτά αρνούμαστε να αντλήσουμε τα προφανή διδάγματα.

Δεν πειράζει (τρόπος του λέγειν...), επανάληψη μήτηρ μαθήσεως. Αν και κάποιοι παρότι διαθέτουν σοβαρά ποσά για σπουδές σε ιδιωτικά πανεπιστήμια παραμενουν ανεπίδεκτοι.
ΚΟΣΜΑΣ
01/04/2011 12:41
Μήν ανησυχείς Τσολάκογλου. Ξέρεις εσύ!!! Εσύ είσαι ο ΕΘΝΟΣΩΤΗΡ. Ξέρεις και το άλλο....Πώς αν από τα αιματοβαμμένα(από το αίμα του λαού) ευρώ που μας λησστεύεις, δώσεις στο ECONOMIST κάτιτίς , θα γράψουν υμνους για σένα.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις