Ένα τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο 38ο λεπτό, από ασίστ του Πίστσεκ, ήταν αρκετό για να δώσει έναυσμα στην Ντόρτμουντ για τη νίκη με 3-0 επί της Στουτγκάρδης, στο «Signal-Iduna-Park».

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Μπατσουαγί να διπλασιάζει τα τέρματά τους, μετά από ασίστ του Σαχίν στο 49ο λεπτό, ενώ ο Φίλιπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η άνετη αυτή νίκη ήταν ό,τι χρειαζόταν η Ντόρτμουντ, μία εβδομάδα μετά την ταπεινωτική ήττα από την Μπάγερν Μονάχου. Βασικός ξεκίνησε ο Παπασταθόπουλος που αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Aυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Στουτγάρδη μετά από 8 παιχνίδια (σ.σ. 5 νίκες, 3 ισοπαλίες) από τότε που την ανέλαβε ο Ταϊφούν Κορκούτ στα τέλη Ιανουαρίου, αποτέλεσμα πάντως που την άφησε αρκετά πίσω στη μάχη για την έξοδο στο Europa League.

Στο άλλο ματς την Κυριακή του Πάσχα: Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χοφενχάιμ 1-1(49′ Γιόβιτς – 56′ Γκνάμπρι)