Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Κροατία αλλά και Κωνσταντινούπολη είναι μερικές από τις χώρες που κερδίζουν, σύμφωνα με τους τουριστικούς πράκτορες, ολοένα και περισσότερο έδαφος

Διακοπές στα Βαλκάνια θα σε πάω...

Την οικονομική λύση των διακοπών στις γειτονικές χώρες επιλέγουν τα τελευταία χρόνια αρκετοί Έλληνες

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΤΣΙΟΣ - ΕΥΗ ΣΑΛΤΟΥ - ΜΑΡΙΑ ΛΙΛΑ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/08/2008 07:00 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 30/08/2008 08:04 |
 Διακοπές στα Βαλκάνια θα σε πάω...
«Όταν μου έγινε πρώτη φορά η πρόταση για διακοπές στη Βουλγαρία, ήμουν διστακτική. Στην πορεία διαπίστωσα ότι πλέον η γειτονική χώρα αποτελεί...
Γίνετε Συνδρομητής
Nίκος Γ., Αθήνα
01/09/2008 00:32
Έχω πάει Αλβανία,(Άγιους Σαράντα, Μπορς), ΠΓΔΜ (Οχρίδα), Μαυροβούνιο, Κροατία και έχω μείνει κατενθουσιασμένος τόσο από την ευγένεια και εξυπηρετικότητα των ανθρώπων όσο και από τις φυσικές καλλονές και φυσικά τις προσιτές τιμές. Έχω την εντύπωση όμως ότι από φέτος που έμειναν άδεια πολλά δωμάτια σε Top ελληνικά θέρετρα, κάτι πάει να αλλάξει. Μία λύση που συστήνω σε όλους για οικονομικότερες διακοπές στην Ελλάδα είναι το κλείσιμο δωματίων μέσω Ιντερνετ.
PAPACHRISTOY NIKOS
31/08/2008 19:09
ΚΥΡΙΟΙ...ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΤΑΙ ΟΛΑ....ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΚΓΑΝΤΑ ΕΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΕ ΧΟΥΑΝΤΑΛΑΧΑΡΑ.......ΠΟΡΚΑ ΜΙΖΕΡΙΑ
ΒασίληςΓ
31/08/2008 11:46
Είμαστε πανάκριβοι σε όλα, ετσι και στον τουρισμό! 1 Ευρώ μάξιμουμ ο καφές εκεί, εδώ 3 και βάλε! Και φυσικά δεν συζητάω το θέμα των υπηρεσιών! Κρίμα για το χάλι μας! :-(
Δημήτρης Κ.
31/08/2008 10:52
Αν εξαιρεσουμε τη φετινη χρονια που πηγα Ντουμπαι και σας πληροφορω οτι ηταν παμφτηνο τα προηγουμενα χρονια επισκεφτηκα οικογενειακως, προορισμους στην Ανατολικη Ευρωπη και ιδιαιτερα στα Βαλκανια.
Ετσι με αυτον τον τροπο εκανα οικονομικες διακοπες στο εξωτερικο και εξοικονομησα χρηματα και εμπειριες!!!
Ειναι απαραδεκτο να πληρωνεις 1 ευρω το μικρο μπουκαλακι νερο, 4-5 ευρω τον καφε, 10 ευρω για ξαπλωστρα και ομπρελα αλλα και 950 ευρω το ροφο!!!
Καποιοι ειναι απαραδεκτοι, καποιοι κανουν κακο στον τουρισμο μας.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΙΑΝΝΗΣ
30/08/2008 20:17
ΑΝ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟ 800 ΜΕ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΡΟΔΟ Η ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΑΝ ΠΑΣΑΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ Η ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ. ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ. ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΔΟΧΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΚΤΟΠΛΟΟΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
Semis T.
30/08/2008 18:33
Φέτος πήγα Κροατία, πέρσι Τουρκία, πρόπερσι Ισπανία. Ας πληρωσουν άλλοι 100 ευρώ το ελεεινό δωματιάκι χωρίς ψυγείο και ας φάνε άλλοι την χωριάτικη με την μισή ντομάτα και το μείγμα ελαιόλαδου και ηλιέλαιου για εξαιρετικά παρθένο λάδι.
hristos
30/08/2008 15:01
HASAME TIN NTOPIA PELATIA
PUUU OFILETE AFTO KYRIE BULI?
I MIPOS DEN SAS KEGETE KARFI?
KATEVASTE TO FPA STIS TURISTIKES YPIRESIES
KE
DOSTE VAROS STIN EKPEDEFSI TON TURISTIKON
EPAGELMATON
FTANI PIA I XEFTILA
MEHRI KE I ALVANIA INE PROSITI
MU FENETE POS KAPII TO PARATRAVIXAN
Nikos G
30/08/2008 12:53
Εδω και τρια χρονια παιρνω την οικογενεια μου και παμε διακοπες στα παραλια της Τουρκιας, ειναι πολυ φθηνοτερα απο Ελλαδα και οι ανθρωποι ειναι χιλιες φορες πιο ευγενικοι απο τους Ελληνες, ιδιως οι ξενοδοχουπαλληλοι, εστιατορες, σερβιτοροι κτλ κανουν τα παντα για να σε εξυπηρετησουν και οχι μονο για να σου παρουν τα λεφτα οπως κανουν στην Ελλαδα. Το πιο σημαντικο δε, ειναι οτι χρησιμοποιουν τις λεξεις ευχαριστω και παρακαλω, λεξεις αγνωστες για τον Ελληναρα σερβιτορο......Εξωτερικο και παλι εξωτερικο, μακρια απο το τουριστικο Ελλαδισταν.
papadopoylos kostas
30/08/2008 10:27
ειναι τωρα η τεταρτη χρονια που παω διακοπες στα βαλκανια με αυτοκινητο και μαλιστα σε πιο ομορφα και πιο φθηνα μερη απο αυτα που αναφερει το ρεπορταζ παιδια η ελλαδα δε παιζεται τα νησια μας ειναι μοναδικα ειναι ακριβα συμφωνω αλλα ολοι το ξερουμε οτι τα καλα πραγματα στοιχιζουν ακριβα βεβαια ειναι ομορφο να γνωριζεις καινουργια μερη απο αυτα που εχω παει και εχω ζησει διαλεγω ελλαδα

όλες οι τελευταίες ειδήσεις