Για όσους καταταγούν από τον Αύγουστο και μετά

Στους 9 μήνες η θητεία στο Στρατό Ξηράς

Ρεπορτάζ: ΛΟΥΚΑΣ ΔΗΜΑΚΑΣ, ldimakas@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/06/2009 11:22 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 09/06/2009 17:12 |

Στους 9 μήνες μειώνεται η θητεία για όσους καταταγούν από τον Αύγουστο και μετά στον Στρατό Ξηράς. Όπως ανακοίνωσε μιλώντας στην τηλεόραση της ΝΕΤ ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ε. Μεϊμαράκης, είναι έτοιμη η σχετική εισήγηση η οποία προβλέπει, όπως είπε, αναδρομική μείωση της θητείας στους 11 μήνες για όσους έχουν καταταγεί τον Ιανουάριο του 2009 και στους 10 μήνες για όσους έχουν καταταγεί τον Μάιο.
Στη μείωση αυτή της θητείας προχώρησε η κυβέρνηση της ΝΔ με καθυστέρηση πέντε ετών, καθώς είχε προαναγγείλει προεκλογικά το 2004, ότι θα μειώσει συνολικά τη στρατιωτική θητεία στους 6 μήνες.

Έκτοτε παρά τις νέες υποσχέσεις, μείωση της θητείας δεν υπήρξε. Όπως είπε ο υπουργός οι αναγκαίες προϋποθέσεις έχουν ήδη επιτευχθεί.
Στο πλαίσιο αυτό ανακοίνωσε, ότι ήδη σταμάτησαν οι μετατάξεις από το στρατό ξηράς στο ναυτικό και στην αεροπορία, αν και η αντιπολίτευση έχει καταγγείλει, ότι σε προηγούμενες σειρές κατάταξης έχει κάνει χιλιάδες κατατάξεις.

Για την πορεία στην Αεροπορία και στο Ναυτικό, η οποία ενδέχεται να καταργηθεί, είπε ότι οι σχετικές αλλαγές θα γίνουν περί το 2010-11.

Δηλώσεις Βάσως Παπανδρέου

Η πολιτική εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Εθνικής Άμυνας, Βάσω Παπανδρέου, σχετικά με τις εξαγγελίες του υπουργού Άμυνας, μέσω τηλεόρασης, για μείωση της θητείας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Η κυβέρνηση,υπό το κράτος της χθεσινής μεγάλης ήττας της,εξήγγειλε εσπευσμένα και αποσπασματικά μέτρα για τη θητεία των νέων στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Χωρίς μελέτες, χωρίς σχεδιασμό, χωρίς να έχουν προχωρήσει στην αναγκαία αναδιάρθρωση της δομήςτων Ενόπλων Δυνάμεων, στην κατάργηση μονάδων και την συγκέντρωση των δυνάμεων, την ηλεκτρονική φύλαξη των στρατοπέδων, την σημαντική αύξησητων επαγγελματιών οπλιτών και την βελτίωση της εκπαίδευσης, προϋποθέσεις απαραίτητες, εξαγγέλλουν μείωση της θητείας, παρά τις αντιρρήσεις της στρατιωτικής ηγεσίας.

Η ΝΔ, για μικροκομματικούς λόγους, χρησιμοποιείτο ευαίσθητο θέμα της θητείας προσδοκώντας κομματικά οφέλη, και αδιαφορεί για την επιχειρησιακή ικανότητα των Ενόπλων Δυνάμεων και την άμυνα της χώρας.

Όλες οι μειώσεις θητείας μέχρι τώρα έγιναν επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ, με σχέδιο και προγραμματισμό, χωρίς να υποβαθμίζεται η αποτελεσματικότητα των Ενόπλων Δυνάμεων και ηάμυνα της χώρας.

Απαντηση απο Παρης στον Yiannis Karalis
15/06/2009 22:25
Φίλε υπηρετώ στο στρατό ώς ΕΠ.ΟΠ. Το πρώτο συνθετικό της ιδιότητας μου (Επαγγελματίας) πιστεψέ με το πιστέυω και το υπερασπίζομαι!!! Αν θεωρείς ''''μη στρατικοποιημένη στάση'''' την άρνηση μου στην γενικοποίηση και το '''' τσουβάλιασμα'''' όλων σε μία κατηγορία, ΝΑΙ είμαι αστρατικοποίητος!! Αλλα δέ νομίζω στο δικό σου επαγγελματικό περιβάλλον να είστε όλοι άριστοι!!! Ναι όντως συμφωνώ οτι υπάρχατουν, δυστυχως, στο στρατο άτομα (σε όλες τις βαθμίδες) πού δέ κανουν ή δε μπορούν να ανταποκριθουν πλήρως, ίσως και καθόλου σε όσα καλλούνατι να φέρουν εις πέρας. Αλλα το να τους βάζεις όλους κρινοντας απο ορισμενους καποιο τίτλο το θεωρώ το λιγότερο αδικο.. Δε χρειάζεται πάντα ''''''κοντα στα ξερά να καιγονται και όλα τα χλορα''''!! Πιστέυω θα το νιώσεις και στη δική σου δουλειά οποια και αν ειναι αυτη καποια στιγμη!!
Α καλά.....
15/06/2009 22:07
Ρε παιδιά, χαλαρώστε λίγο.. αποφασιστε αν θελετε να μιλησετε για την ουσια της μειωσης η μή της στρατιωτικής θητείας Ή για πολιτικά-καμματικα θεματα και πεπηθήσεις σας και μετα ανοιξτε ενα διάλογο (οσο διαλογος μπορει να θεωρηθει εδω μέσα!!!). Πάντως κατα τη γνώμη μου η στρατιωτική θητεία δε πρεπει να καταργηθει. Γιατι πρέπει κάθε πολίτης ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ σε τυχόν περίοδο έντασης με την ''''γειτονα και φίλια'''' χωρα (το οποίο μην αποκλείεται γιατι δεν είχαμε λίγα περιστατικα στο παρελθόν!!) να κληθεί και να υπερασπίσει το ''''Πατρις - Θρησκεία - Οικογένεια'''' ή ό,τι αλλο θεωρεί κανείς σημαντικό και υπερασπίσιμο!! Και πώς θα το κάνει αυτο εάν δεν έχει έστω μία Βασικη γνώση-ιδέα του όπλου-σώματος στο οποίο θα κληθεί να συμμετάσχει???
Δημήτρης κονιαλης
14/06/2009 14:01
Έχω να ρωτήσω -εάν κανεις ξέρει έγκυρα -εάν η μείωση της θητείας αφορά αναλογικά τους προστάτες. Πόσο θα υπηρετούν τώρα;
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
11/06/2009 17:49
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 11/6/2009 01:35

ΓΙΑΠΩΝΕΖΕ .Π δεν με ενδιαφέρει το φάγωμα σου με τον Φ.Π αλλά καλό είναι να μην προκαλείς , οι δική μας τουλάχιστον υπηρετήσανε κούτσα στραβά εδώ εκεί , ο δικός σας αρχηγός ο αξιότιμος κυρ. Γ.Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ που ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ?σε πιο πεντάγωνο ?
FUSER
11/06/2009 13:21
@Jack Fertis Aπο που βγαζετε το συμπερασμα αυτο? @Baggelis Panitoglou, Belgio Συνηθως δεν απανταω σε οσους βριζουν αλλα για σενα θα κανω μια εξαιρεση. Αν κανεις τον κοπο να ξαναδιαβασεις τα δικα σου λεγομενα θα καταλαβεις οτι εκανες ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο για το οποιο κατηγορεις, και μαλιστα με πολυ χειροτερο τροπο - βριζοντας.
αμιαντος
11/06/2009 12:09
ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουν γινει το κομματικο φεουδο των πολιτικων. Δεν ειναι αραγε περιεργο που ολα τα πρωτοκλασσατα στελεχη των κομματων αναλαμβανουν την θεση του Υπουργου. Βλεπετε οι κομματικοι στρατοι παρεχουν μια εκλογικη βαση σημαντικη Οι μπερεδες αλλαζουν αναλογα με το κομμα μπλε και πρασινοι μπερεδες. Τα παιδια μας ομως γιατι να τα μπερδευουν στα ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΙΚΑ παιχνιδια τους. κυρια Παπανδρεου που υπηρετησε ο γυιος σας?
FUSER
11/06/2009 11:43
@pigkoulas Τι να πω?....πρεπει να εισαι ο μονος εδω μεσα με εμπειρια συρραξης....ποσο εκατσες τοτε?...12μηνες?....ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...κολαση Κατα τα αλλα...οπως το λες ειναι....οταν η πατριδα καλει καποιοι ανταποκρινονται, και καποιοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια PS: επειδη πολλοι εδω μεσα δεν καταλαβαινουν τι εχει προηγηθει σε posts μεταξυ μας καλα θα ταν να αλλαζαμε κανα mail.
Nick ekei pou arxizei o stratos teleionei i logiki
11/06/2009 10:52
re ade geia re... patrides k foumara. to mono pou proothei i patrida k o stratos einai to misos. oute mia ora sto strato. gia na mi po oti prepei na katargithei teleios....
les k iparxei periptosi na ginei polemos me ti Tourkia pote. apla tous volevei na mas kratane fovismenous
ALFA
11/06/2009 10:50
KOMANTO OPOTE AS MAS DWSI O BULIS MIA KARABISTOLA NA TIN EHUME STO SPITI/AMAXI MAS OPOS EKI KE STIS USA
KE KATSE TURKE NA SE SKOTWSUME .. RE POS TA LES
IMASTE STIN EPOXH TWN PYRAVLIKON SYSTIMATWN KE TIS TILEKATEFTINSIS TWN MI EPANDRWMENWN AEROSKAFWN KLP
OPOTE O EPAGELMATIKOS STRATOS INE APARETITOS
PIOTIS KE OXI POSOTIS MONO ETSI 8A EHUME KALO STRATO TERMA STON STRATO AGARIAS
AN SE PANE ME TO STANIO FANTARO TO MONO PU 8A KITAS INE POTE 8A TELIWSI TO VASANO
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
11/06/2009 08:56
@ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ 11-6-2009/01.35 Για να αναθετει το ΠΑΣΟΚ τη σκιωδη εκπροσωπηση του υπουργειου Εθν. Αμυνας σε μια κυρια η οποια σαφως δεν εχει υπηρετησει στις Ε.Δ. , μας οδηγει στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν υπαρχει ουδεις στη διοικηση του ΠΑΣΟΚ, που να εχει υπηρετησει τη θητεια του !... Βεβαια για εσας το ονομα αυτο, ειναι ικανο απο μονο του να λυνει ολα τα προβληματα. Ποσο μαλλον της τρυφερης Βασουλας, που θητευσε επι σειρα ετων διπλα στον μεγαλο πολεμαρχο, και ναυμαχο που βυθισε αντι του "Χορα" τη Χωρα !... 11-6-2009 Φ.Π.
Baggelis Panitoglou, Belgio
11/06/2009 05:19
@kolokotronis, Ego eimai akomi anypotaktos, meno sto Belgio exo kali douleia den prokeitai na ypiretiso oute mia ora sto strato. Einai blakeia.
@fuser, giati den asxoleisai me ti diki sou zoi anti na petas karfotes ke eironies sto kathe sxoliasti? Den exeis tipota kalytero na kaneis me tin zoi sou anti na paramoneveis to kathe sxolio tou kosmaki san prodotis spiounos?
@panagiotis, eimai kai ego thessalonikios kai se sebomai gia afta pou grafeis. Ta pragmata exoun allaxei gia pollous apo emas pou zitisame to merokamato se alles xores. O patriotismos einai kalo pragma alla poly apo emas den ton ekdilonoume meso tis thitias.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
11/06/2009 01:35
@ΦΙΛΙΠΙΝΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ο ΟΝΝΕΔΙΤΗΣ ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ;; ΤΟ 1982 ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΑΜΥΝΑΣ ΓΙΑΝΝΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΥ!! Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ;; ΠΟΥΘΕΝΑ!! ΟΙ ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ ΣΑΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ;; ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΕΣ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ! ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ!! ΚΟΙΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΑΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΗΣΥΧΗ ΤΗΝ ΒΑΣΩ, ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙ'' ΑΥΤΗΝ..
FILOSOFEIA k. KINHSH !!!!
11/06/2009 00:28
MHN TOLMHSOUN KAI ALLAXOUN, STA PLAISIA THS E.E., TON ORKO POU DEINOUN OI ENOPLES DYNAMEIS MAS !!! MHN TOLMHSOUN KAI ALLAXOUN AYTHN THN FOTO POU BLEPO STO KEIMENO SAS !!! AYTH H KINHSH (STO FOTO) EINAI H PIO FILOSOFEIKH KINHSH ORKOU POU YPARXEI PAGKOSMIA !!!
KAI YSTERA ... XYPNHSA !!!
11/06/2009 00:25
H STRATIOTIKH THEITHEIA PROSDIORIZEI THN IDIA THN ZOH !! AYTH H STRATIOTIKH THEITHEIA DEN EINAI TO "KAPSONI" KAI TA ALLA HLHTHEIA POU MAS "MATHAINOUN" OI AGGRAMATOI KAI OI "ANERASTOI", ALLA EXEI ENA PIO BATHEI NOHMA !! TO NOHMA THS GENNAS KAI THS PROSTASEIAS THS ELEYTHERIAS, THS AYTODIATHESEIS THS IDIAS THS ZOHS !! THS ZOHS MAS !!! ALLA SHMERA TO SAPIO SYSTHMA TOU DARBINOKAPITALISMOU, DEN THELEI ELEYTHERIA KAI AYTODIATHESH !!! AS KATANOHSOUN OI "EIDHMONES" TOU GEETHA, OTI O STRATOS DEN EINAI: TO "XYRISMA TOU GLOMPOU" KAI TA PSYXOSOMATIKA KAPSONIA !! O STRATOS THS ELLADOS EXEI TERASTEIA ISTORIKH KAI FILOSOFEIKH EMPEIREIA !!! OI STRATHGOI TOY ALEXANDROU, EITANE OS EPEI TO PLEISTON .... FILOSOFOI !!! EKEI EINAI TO KLEIDI !!! THS GNOSHS TOU GIATI !!! KAI TOTE EISAI KAI GINESAI ... AEITHTOS !!!! KAI AFHSTE TON BAGGELARA NA PSALIDHSEI TO ... MOUSTAKI TOU !!! OI ELLHNIKES ENOPLES DYNAMEIS, PREPEI NA EXOUN PAIDEIA/POLITISMO-FILOSOFEIA !!! AYTO DEN MPOREI NA TO ANTIGRAPSEI KANEIS !! EMEIS EXOUME TON "LOGO" !! MONO POU DEN TO XEROUN OI "EIDHMONES" !!!! (;;;;). KANTE TOIS DYNAMEIS MAS KOINONIKES, EPISTHMONIKES, ETHNIKES!!!! GIA FANTASTEITE, NA BLEPOUN OI STRATIOTES, POLITIKH KOUBENTA STO T.V. (STHN MONADA TOUS), KAI NA SYZHTOUN k. NA DIAFONOUN METAXY TOUS !!! KAI NA SYMFONOUN KAI NA DIAFONOUN ME TON LOXAGO TOUS h TAGMATARXH TOUS h STRATHGO TOUS !!! TOTE AYTES OI ENOPLES DYNAMEIS EXOUN PAIDEIA KAI EINAI AEITHTES !!! KAI YSTERA ... XYPNHSA !!!
RHD
10/06/2009 22:46
PAIDIA SHKWSTE TA PODIA SAS,,MHN SAS ARPAKSOUNE TA "FIDIA" TOU KOUREA..!!! OTAN ARXIZEI NA GRAFEI AYTOS O AN8RWPOS.....
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
10/06/2009 22:35
@FUSER. " DRAFTED" EN KAIRO POLEMOU OS EFEDROS. OI PERISSOTEROI TREXANE FOBISMENOI STO KANADA GIA NA GLYTOSOUN. ALLOI DHLOSAN SOBARH ARROSTEIA. EMEIS PAROUSIASTHKAME GIA KATATAXH AN KAI MBOROUSAME NA XRHSIMOPOIHSOUME TIS PARAPANO DIKAIOLOGIES. ESY TI THAKANES AN H PATRIDA SOU SE KALOUSE STO KATHIKON?
Jack Fertis
10/06/2009 22:25
@Fuser. Nomizo oti sas leipei o sebasmos. H monada pou ypiretise o kyrios Pigulas kai o pateras mou eitan apo tis pio maximes omades pezonafton tou Amerikanikou stratou sti zougla tou Vietnam. Den exete ypopsin sas ti eidan ta matia tous giati eseis kyrie eiste synithismenoi sti loufa. An eseis kyrie, san Ellinas den exete sebasmo gia tous axiomatikous sas, emeis stin Ameriki tous dikous mas tous theoroume iroes.
νίκος
10/06/2009 21:27
Η μείωση της θητείας δεν έγινε όπως έπρεπε γιατί δεν ψήθηκε ο δέον αριθμός αρνιών για να εορταστεί το γεγονός. Επίσης δεν έχουν ληφθεί επιχειρησιακά μέτρα για την φύλαξη των κατσικών που περιπολούν γύρω από τα στρατόπεδα. Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ με ζελέ αντί μυαλό.
FUSER
10/06/2009 20:51
@pigkoulas εθελοντης πηγες η drafted?....εχει καποια διαφορούλα δεν βρισκεις?
Κολοκοτρώνης
10/06/2009 18:31
Τι θητεία και πράσινα άλογα ρε παιδιά. Και από που και ως που δηλαδή πρέπει να "υπηρετήσω την Πατρίδα", δεν το κατάλαβα? Και στο κάτω-κάτω τόσους πολιτικούς έχουμε που υπηρετούν την Πατρίδα, πρέπει να την υπηρετήσουν και άλλοι δηλαδή? Ρε άντε γεια, ούτε 1 δευτερόλεπτο στον στρατό όχι 9 μήνες !!! Άμα θέλετε προσλάβετε μισθοφόρους. Λεφτά υπάρχουν, κόψτε λίγο την μάσα μόνο. Ή στο κάτω-κάτω μόνο εθελοντικά, όσοι γουστάρουν. Άλλωστε και το 1821 που απελευθερωθήκαμε από τους κακούς Οθωμανούς, εθελοντικά πολεμάγανε όσοι πολεμάγανε. Δεν τους πήρε κανείς από το σπίτι τους με το ζόρι. Πόσο μάλλον σήμερα, εν καιρώ ειρήνης.
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
10/06/2009 18:08
@JACK...Mandatory service is bullshit. No democratic state should force its citizens to serve if they do not want it. I feel the same about all consciencious objectors. They should not be forced to serve. Greece needs a professional, well paid, strong Army trained in the latest technology. The government has been fucking with the Greek kids getting their masters and their PHD''s at universities overseas-a group that will probably not serve at all-instead of concentrating on modernizing the existing army infrastructure.
Jack Fertis
10/06/2009 17:35
@pigulas. He was born in 1950. He served in Operation Lam Son 719. We are reading some of the comments of all the Greek users and we are really amazed that many have reservations about serving their own country. Are you in favor of mandatory service in Greece?
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
10/06/2009 16:47
@JACK. USMC, Search and Rescue Operations. How old is your dad?
panagiotis thessaloniki
10/06/2009 16:47
ti lete re!!! fotia na aisei na sas kapsei!! gia to ethnos auto to timimeno tha eprepe na deinoume ta panta TA PANTA alloste otheso kai panagia einai megaloi kai tha mas bopithisoun tin ora tis krisis, i konstadinoupoli prepei na xanaginei dikia mas kai enas einai o tropos me isxiro-ellinko-orthodoxo strato
na eiste kala axiomatikoi-LAOS pou polemate gia ta iera kai osia tis patridos mas!!!! i panagia masi sas!!!!
αμιαντος
10/06/2009 16:16
Κυρια Μπουμπουλινα Παπανδρεου μιληστε καθαρα ειναι στο προγραμμα του ΠΑΣΟΚ η μειωση της θητειας ουτε υπεκφυγες ουτε ''παραμυθια της χαλιμας" ΓΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ ΣΤΑ ΚΑΥ. Η μειωση ειναι πολιτικη αποφαση αποφασιστε ποια αυτια θα χαιδεψετε α)των δημοσιουπαλληλων στρατηγων β) των πολιτων.
Jack Fertis, Boston
10/06/2009 15:48
@pigula, se ti eidous monada eisoun? O pateras mou ypiretise ekei episis.
ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ
10/06/2009 15:37
Η κα Βάσω Παπανδρέου ας μαζευτεί λίγο που ξερογλείφεται από τώρα για Υπουργικούς Θώκους, πήρε πολύ αέρα μετά το face lift. Tι ήθελε να μας παραστήσει δηλαδή λέγοντας δεν έγινε η μείωση όπως έπρεπε! Αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση; Ήδη είχε αργήσει πολύ και κανονικά πρέπει να καταργηθεί αυτό το φιάσκο που λέγεται υποχρεωτική θητεία! Μόνο εθελοντικά να κατατάσσονται και επί πληρωμή φυσικά. Δεν έχουν δικαίωμα να κλέβουν 1 ολόκληρο χρόνο από τη ζωή και την καριέρα μας. Ο καθένας διαθέτει τον εαυτό του όπως θέλει και υπάρχει δυνατότητα να υπηρετήσει την πατρίδα από το δικό του μετερίζι! ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ!
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
10/06/2009 15:36
@fuser. EGO PHGA AGAPITE, KAI PARASHMOFORITHIKA APO TH PATRIDA MOU. YPHRETHSA STO BIETNAM ME ENA SORO ELLINOAMERIKANOUS AXIOMATIKOUS STH XEIROTERH PERIODO TOU POLEMOU.
chris p
10/06/2009 15:01
@Maestro 10/6/2009 11:01 file maestro, to provlima mou den einai i uparxi statou (allo thema auto). To provlima mou exei na kanei me tin politeia pou exei afisei diodous oste kapoioi pou to systima theorei perissotero simantikous apo mena na mporoun na "perisepsoun" (xrisimopoiontas tis orologia sou) prosfereis auto to xrono, kai anti ousiastika na xrisimopoiitheis, na ekpaideuteis kai na uparxeis meros enos somatos kai mias organomenis diadikasisas me sygekrimenous stoxous pou oloi oi neoi pernoun, auto pou stin pragmatikotita symvainei einai kathimerina na klonizetai to kinitro sou kai i pisti sou stin oli prospatheia, afou xoris visma eisai o teleutaios tou xoriou kai et teli anagasmenos na kalipseis tin apraxia kathe giou epifani ellina... profanos den exo paei akoma strato kai ola ta legomena mou styrizonte stis empeiries gnoston mou, par ola auta vlepo pos polles apo tis apopseis pou grafonte edo einai amesa sygrisimes me ta osa exo akousei... panta filika
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
10/06/2009 14:11
@ Pelopidas 10-6-2009/00.23 Αγαπητε Πελοπιδα, η κ. Βασω Παπανδρεου, εχει υπηρετησει πολλα χρονια πλαι στο μεγαλο πλεμαρχο Ανδρεα Παπανδρεου. Ετσι απεκτησε τακτικη αντιληψη και στρατηγικη τεχνη ! Κατακτησης, της καρδιας , της εξουσιας , γιατι οχι και της νικης ? Εισαι Θηβαιος η σε λενε Πελοπιδα ?
Vassilios Sougioltzis
10/06/2009 13:48

TA IDIA PANTELAKI MOU , TA IDIA PANTELI MOU !!!!!

PALI KARAMELES MOIRAZOUN !!!

EVANGELLE ,EISAI TYXEROS POU ZEIS STO
GRIECHENLAND:
EAN ZOUSES STIN EUROPI OUTE "BOY ME STOLI " SE
HOTEL THA ISOUNA.
TO IDIO ISXYEI KAI GIA TON KATALILLOTERO !!!!!
ThrylosOLE
10/06/2009 13:48
@αμιαντος και ΦΠΑ

Ο στρατος των Αμερικανων στο Βιετναμ δεν ηταν εθελοντικος αλλα αποτελουνταν απο νεους που ειχαν γινει drafted. Παρα πολλοι απο αυτους δεν θελαν να πολεμησουν εκει και αυτο σιγουρα επηρρεασε το αξιομαχον αυτου του στρατου τοτε. Οι πεζοναυτες ηταν οι μονοι εθελοντες. Μετα εγινε ο στρατος τους πληρως εθελοντικος.
Συμφωνω με τον FUSER που ειπε οτι θα συμπεριφερονται ολοι σαν δημοσιοι υπαλληλοι. Μας εχει καταστρεψει αυτη η δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια.
Για να προστατεψεις κατι, ακομη και με τη ζωη σου, πρεπει να το εκτιμας, να το αγαπας και να αισθανεσαι περηφανεια γι αυτο. Εστω και αν εισαι στο στρατο σαν επαγγελματιας.
Οπως εχει καταντησει η συγχρονη Ελλαδα της διαφθορας και των λαμογιων, δεν πληρει αυτες τις προυποθεσεις.
Πολυ φοβαμαι οτι τα χειροτερα ερχονται και τοτε θα δουμε πραγματικους συνοστισμους σε λιμανια και αεροδρομια απο αυτους που θα την κοπανανε.
FUSER
10/06/2009 13:25
βυσματια σε βρισκω βρε ΠΙΓΚΟΥΛΑ......ακου Σεν Τροπε εσυ πρεπει να πας ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ οπως μας ελεγες για τους αμερικανους που παρατησαν τις φαρμες για να μας σωσουν και χυνωντας φευ την τελευταια ρανιδα του αιματος τους ...μας χαριζαν και σοκολατες........lololol PS: Θα νομιζουν οτι πηρα χαλασμενα και εγω :)
Πιτυ Ο'' Φρίδης
10/06/2009 13:03
Ποσο κουτοπόνηροι ειναι τελικα οι πολιτικοι ε?Αλλο τοσο και οι ρηχές πολιτικες τους.Με το που ειδαν μια δυσαρκεια στις καλπες,με τη μια "δωράκι" στο λαό-μειωση θητείας.Φανταστητε οτι γιαυτους δεν ηταν τιποτα να την μειωσουν και για τον υπολοιπο κοσμο ειναι ενας χρονος ζωης.Δηλαδη ποσο για την πλακα τους κυβερνουνε την χωρα?Ολοι το καταλαβαν οτι το εκανε η κυβερνηση για να γλυκανει το λαό και οτι ουστιστικα δεν ειχε κανει τις αναλογες μελετες και σχεδιασμους οπως λεει το ΧΑΖΟΚ.Αυτο για μενα σημαινει την μεγαλυτερη ανευθυνοτητα ενος πολιτικου.Και εγω θελω να μειωθει εως να καταργηθει αλλα χωρις να δημιουργησει άλλα προβληματα στο μελλον.Ειδαν τα δυσκολα και κρατουσαν στο χερι τον ασσο μπαστουνι!Παιζουν με τις ζωες μας ρεεεε!!!
αμιαντος
10/06/2009 12:51
ΦΠΑ οι αμερικανοι δεν καταφεραν να κερδισουν στο Βιετναμ γιατι μπλεχτηκαν σε ενα πολεμο που δεν ειχαν εκτιμησει πληρως το ΠΕΔΙΟ ΜΑΧΗΣ. Πληρωσαν την ελλειψη πληροφοριων για το πραγματικο μεγεθος του εχθρου τοσο σε ποιοτητα οσο και σε ποσοτητα. Το βιετναμ ηταν ενας πολεμος που δεν εξυπερετουσε τα αμερικανικα συμφεροντα και μπλεχτηκαν στην δινη του με τραγικες συνεππειες για τον Αμερικανικο Στρατο. Σε αντιθεση με τον Πολεμο του Κολπου και του Ιρακ που λειτουργησαν μακροπροθεσμα και με σχεδιασμο πρωτογνωρο καταφεραν να επικρατισουν του Πολυαριθμου Στρατου του Σανταμ σε χρονους που θα ζηλευε και ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.. Συμφωνο απολυτα με αυτα αναφερεις για την οργανωση του Στρατου -ελπιζω να μην παρεξηγηθω - αλλα μονο σε αυτα. Ο Εβρος ειναι ενα δυσκολο πεδιο Μαχης και εκει το σιγουρο ειναι οτι η νικη θα κριθει απο την ποιοτητα και οχι απο την ποσοτητα.
hagaas
10/06/2009 12:45
ena pragma exw na pw.....zhtw h nea dhmokratia.........
Thanasis
10/06/2009 12:26
Ti ennea mines ti ennea ores...emena den tha me doun oute zografisto pantos!
αμιαντος
10/06/2009 12:15
Κυριοι ειναι καιρος οι Στρατηγοι να στρωθουν στην δουλεια και να αποφασισουν τι στρατο θελουνε. Ο Επαγγελματικος Στρατος ειναι μονοδρομος οτι βλακεια και να λεγεται εδω μεσα Η ισχυς πυρος και οι ευελικτες μοναδες δεν απαιτουν στρατιωτες περιορισμενης θητειας αλλα επαγγελματιες . Εαν θελουμε να συντηρουμε ενα πολυαριθμο στρατο για παρελασεις και περιφορες εικονων αυτο δεν λεγεται στρατος αλλα πανηγυριωτικος θιασος. Τα συνορα μας δεν ειναι και απο τα μεγαλυτερα του κοσμου για να μην προλαβουμε να αντιδρασουμε ελεος πια στην ακροδεξια προπαγανδα.
jokas
10/06/2009 12:14
Ας τη καταργησουν και τελειως και ας προσλαβουν μισθοφορους οπως εκαναν στο Βυζαντιο και μετα τους εφαγαν οι Τουρκοι γιατι οι νεοι ηταν ολοι στα μοναστηρια.
οι δικοι μας ειναι στο Βατοπεδι .
εκτος και αν θελουν να γινουμε ολοι μουσουλμανοι υποτελεις των τουρκων και να πληρωνομε χαρατσι στο πασα.
ετσι και αλλιωσ καπιοι πλουτιζουν εισ βαρος μας παντα και δεν εχουν ουτε θρησκεια ουτε και πατριδα .Αυτα ειναι για τους φτωχους και χαζους
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
10/06/2009 12:02
Το ειχαν πει καποτε οι ΤΡΥΠΕΣ: Για την πατριδα κι ολους αυτους που δεκαρα για σενα δε δινουν για γυναικες παιδια κουτσους και τυφλους που καταμουτρα στο δραμο σε κοιταν και σε φτυνουν. Ας εχετε υπ''οψιν σας οσοι εισαστε υπερ της υποχρεωτικης στρατευσης οτι ειναι απλα ενας τροπος για να διατηρουνται πιο χαμηλα τα ποσοστα της ανεργιας καθως δεν καταμετρουναι ως ανεργοι οπως το ιδιο ισχυει και για τους φοιτητες και για αυτο κανεις δεν εχει κανει κατι για τους αιωνιους! Επισης αν μπει ο εχθρος μεσα δε θα μας σωσει ο αναλωσημος φανταρος αλλα ο σωστα εκπαιδευμενος σε συνδιασμο με πολιτες που εθελοντικα πανε να πολεμησουν για την πατριδα τους. Και κατι τελευταιο: Και η παιδεια ειναι υποχρεωτικη μεχρι το γυμνασιο αλλα τουλαχιστον παρεχουν τα βιβλια τους καθηγητες και τα κτηρια δωρεαν (απο τους φορους μας βεβαια. δεν ειναι ευγενικη προσφορα να τους πω και ευχαριστω!). Ο στρατος που ειναι υποχρεωτικος τι προσφερει στην οικογενεια του στρατευμενου ειδικα οταν ειναι προστατης;
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
10/06/2009 11:35
Η ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ Η σύγχρονη τεχνολογία απαιτεί χρόνο και υψηλού βαθμού εκπαίδευση. Αυτό φυσικά δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί με την ολιγόμηνη παραμονή στο στράτευμα Η σύγχρονη πολεμική μηχανή βρίσκεται πολύ μακριά από αυτά που εμείς οι παλαιότεροι γνωρίσαμε . Ο “Drew Middleton” μας είχε περιγράψει τα επαναστατικά συστήματα που επεξεργάζοντο οι επαγγελαματίες στρατιωτικοί εδώ και πολλά χρόνια, και που στις ημέρες μας έγινε πραγματικότης : "Ενα ηλεκτρονικό πεδίο μάχης όπου εγκέφαλος και "ανιχνευτές" προσδιορίζουν την εχθρική κίνηση, όπου υπέρυθρες ακτίνες καθοδηγούν το πεζικό ενάντια στον εχθρό και κομπιούτερς αξιολογούν τις πληροφορίες για τη μάχη αποτελούν το στόχο ενός εκτεταμένου προγράμματος έρευνας....". Δηλαδή έχουμε επανοργάνωση του συστήματος που αφορά το επιτελείο του πεδίου που εδιδάχθημεν από τον “Frederiech William von Steuben".Το ίδιο ισχύει στην αεροπορία και στο ναυτικό.Τα συστήματα αυτά επιτρέπουν τη μείωση του προσωπικού, με τη δημιουργία μικρότερων και ευέλικτων μονάδων με πολλαπλάσια δύναμη πυρός , κατάλληλες να δράσουν σε ένα υπερσύγχρονο πεδίο μάχης. Επίσης η μείωση του στρατιωτικού προσωπικού και η αντικατάστασή του από επαγγελματίες , θα ενισχύσει την κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη . Επ’ αυτού υπάρχει και ο αντίλογος ότι οι Αμερικανοί παρ’ όλη την τεράστια τεχνολογική διαφορά και τα έξυπνα όπλα, δεν κατόρθωσαν να νικήσουν τη Σπάρτη του {20ου αιώνα} που απεδείχθη ότι ήταν το Βιετνάμ. Αυτό σημαίνει ότι η τεχνολογική εξέλιξη δεν προϋποθέτει και τη νίκη . Δυστυχώς η Ελλάδα είναι περικυκλωμένη από εχθρικές προς αυτήν χώρες . Η δε διεκδικήσεις της Τουρκίας στο Αιγαίο και τη Θράκη μας αναγκάζουν να διατηρούμε αξιόλογο στρατό και πολεμικά μέσα . Τα οποία όμως δεν είναι πλέον σύγχρονα των αντιπάλων μας, κι’ αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τη μείωση του προσωπικού. Το θέμα αυτό είναι πολύ σοβαρό για να το αντιμετωπίσουμε επιπόλαια . Επίσης κατά τη δική μου άποψη η υπεράσπιση του πατρίου εδάφους ξεκινάει από την Παιδεία, η οποία όμως σήμερα έχει αλωθεί από τους Μαρξιστές κατόπιν σχεδίου και ως εκ τούτου δεν είμεθα σίγουροι τι θα πράξουν ως επαγγελματίες πλέον. Μπορεί να ζητήσουν ακόμα και την έγκριση του σωματείου τους για να πολεμήσουν !...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
10/06/2009 11:03
@fuser. Saint Tropez, Portofino, Monte Carlo
Maestro
10/06/2009 11:01
Οι μετατάξεις προς ναυτικό και αεροπορία δε θα πάψουν ποτέ γιατί είναι πεδίο ψηφοθηρίας λαμπρό για τους πολιτικάντηδες - πόσους φαντάρους να χωρέσει μετά το Πεντάγωνο;
1&1=2
10/06/2009 10:31
@chris p 10/6/2009 01:53, H ELLADA DYSTHXVS DEN SYNOREVEI OUTE ME TO KANADA, OUTE ME TO BELGIO OUTE KAI ME THN FILANDIA...

SYNOREVEI ME THN TOURKIA H OPOIA SE KA8HMERINH BASH MAS YPEN8YMIZEI OTI DEN EINAI EYXARISTHMENH ME TA SYNORA MAS KAI EPI8YMEI TH PROSARTHSH TWN NHSIWN TOU ANATOLIKOU AIGAIOU.

DIATHREI STRATIWTIKES DYNAMEIS POLY MEGALES STA SYNORA THS ME EMAS STON EBRW KAI APENATI APO TA NHSIA ME SAFH EPI8ETIKO PROSANATOLISMO.
AGORAZEI EXOPLISTHKA SYSTHMATA ME AKOMA MEGALYTERO RI8MO APO OTI H ELLADA.

DYSTHXWS EIMASTE MONO 11.000.000 KAI KANENAS MAS DEN PERISEBEI.

OLOI MAS 8A 8ELAME APERISPASTOI NA ASXOLOUMASTE APOKLEISTIKA KAI MONO ME TH ZWOULA MAS ALLA STH GEITONIA POU MENOUME AYTO EINAI ADYNATON.

DYSTHXWS PREPEI NA EIMASTE ANA PASA STIGMH ETOIMOI NA AGWNISTOUME GIA THN ELEY8ERIA MAS KAI GIA THN EPIBIWSH THS XWRAS MAS.

YPHRETOUME AYTON TON ENA XRONO OXI MONO GIA TH PROSWPIKH MAS ASFALEIA, ELEY8ERIA KAI ANEXARTHSIA ALLA KYRIWS GIA OLOUS AYTOUS POU DEN MPOROUN NA TA YPERASPISOUN APO MONOI TOUS (GIA TOUS GONEIS MAS, GIA TA PAIDIA MAS, TOUS GEITONOUS, TOUS ANHMPOROUS GENIKA SYMPOLITES MAS).

FILIKA SOU LEW XANASKEPSOUME TI SHMAINOUN GIA SENA ENIES OPWS H ELEY8ERIA THS XWRAS SOU, OI ANAGH TWN DIKWN SOU ALLA KAI TWN YPOLOIPWN SYMPATRIWTWN SOU, H PROSOPIKH SOU AXIOPREPEIA KAI PARE THN APOFASH SOU.

MERIKES FORES TO NA MHN AKOLOU8OUME THN EFKOLH LYSH KAI NA XEBOLEBOMASTE GIA LIGO SE BA8OS XRONOU APODYKNHETAI H KALYTERH EPILOGH.
bili.laz
10/06/2009 10:27
περι θητειας προς στους "ημιμαθεις"

το βελγιο δεν εχει συνορα με την τουρκια ουτε η ολλανδια ουτε η γερμανια κ.α η ελλαδα εχει ομως και οταν η εκαστοτε κυβερνηση κανει διαβηματα για τον κακο γειτονα η ευρωπη σφυριζει αδιαφορα,αρα επειδη η μισοδιαλειμενη ευρωπη δεν δινει δεκαρα,δεν σημαινει οτι και μεις πρεπει να τα καταργησουμε ολα και να "χορεψουμε" ευρωπαικα,η ελλαδα ειναι "γωνιακο" μαγαζι και ολοι κοιτανε να αρπαξουν κατι και ακομα και σημερα,και το ονομα σαν πυρηδιταποθηκη της ευρωπης αντανακλα στο επακρο ποσο ασταθεις ειναι η γειτονια των βαλκανιων
Αμιαντος
10/06/2009 09:43
αγαπητη Λασκαρινα Μπουμπουλινα Βασω Παπανδρεου πειτε το καθαρα το Πασοκ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΗΤΕΙΑΣ?. ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ.
chris p
10/06/2009 01:53
agapitoi eimai sto exoteriko kai teleiono to didaktoriko mou. tha mporousa na epistrepso gia strato oste na fygei apo pano mou to varos i na to trenaro me nomimes methodous. anarotiemai omos... mou zitaei i politeia na tis xariso "ena xrono apo ti zoi mou". Fysika se auto ton xrono tha mporousa na synexiso na asxoloumai me to antikeimeno mou, na min xaso epafi kai pragmatika na axiopoiiso ta pio paragogika mou xronia. Alloi mporei na exoun allous logous exisou simantikous. Milame gia ena xrono apo ti zooula mas otan to life expectancy stin ellada einai 76.3 xronia mesos oros. Kai den einai enas xronos pou apla les "ok, tha perasei"... einai ta panta pou tha mporouses na kaneis se auto to xrono kai den exeis tin eukairia na ta kaneis. Anarotiemai, i politeia pou mou zitaei na tis kano auto to toso megalo doro, mou deixnei emprakta omos pos me exei tosi anagki? An eixe anagki apo stratiotes tha xrisimopoiouse apotelesmatika olous anexairetos tous porous tis, toulaxiston apo euthini gia to doro pou kathe enas mas tis kanei. Giati apo ti stigmi pou se exoun mono gia na katharizeis patata, na skoupizeis kai na vlepeis ton kathe vismatia na min pataei sto stratopaido kai na uperetei dipla sto spitaki tou, autos o xronos prokeite peri dorou (mi miliso gia listia, afou stin pragmatikotita epilogi na mi doso to doro den exo) kai oxi prosforas stin patrida. As itan idia metra kai stathma gia olous, me sovari ekpaideusi (skopovoli se idiotiko sylogo na pao tha matho perissotera), oloi patata, oloi skopia, oloi idies exodous tote isos (isos leo) tha mporousa na to xonepso... alla to idio to kratos de me voithaei na kano tin upervasi kai na xeperaso tous ideologikous fragmous mou... p.s. poli oraia upiresia apo "ta nea" autos o real-time sxoliasmos ton thematon kai oi syzitiseis metaxi ton anagnoston... akougonte para poli emperistatotmenes apopseis kai einai poly euxaristo to megethos tis symetoxis na eiste oloi kala
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
10/06/2009 01:11
@Κώστας Το.. ΘΑΣΟΚ δεν έκανε τέτοια πράγματα ΠΟΤΕ προεκλογικά. Όσες φορές μείωνε την στρατιωτική θητεία σταδιακά, μέχρι να φτάσει στους 12 μήνες, την μείωνε κατά την διάρκεια των κυβερνητικών θητείων του ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΕΛΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ!! ΠΟΤΕ δεν ανακοίνωνε μείωση της θητείας.. προεκλογικά!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ Η ΝΔ!! ΕΙΝΑΙ ΝΩΠΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΠΟΤ ΤΗΣ ΝΔ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ 2004 ΟΤΑΝ Ο ΣΠΗΛΙΟΣ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΣΤΟΥΣ.. 6 ΜΗΝΕΣ (!!) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΜΕΣΑ.. Ντροπή και μόνο ντροπή θα έπρεπε να νοιώθετε με τα καμώματά σας και όχι να δημαγωγείτε.. Σύντομα θα αποτελέσετε παρελθόν για τον τόπο..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
10/06/2009 01:02
ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.. ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΘΡΙΕΣ.. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΞΕΤΣΙΠΩΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΤΕΛΗ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΝΑ ΑΝΑΜΕΙΓΝΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.
BAGELLARA, TI ALHTHEIA RE !!!!!
10/06/2009 00:29
TI .... DIABASA !!! "Στη μείωση αυτή της θητείας προχώρησε η κυβέρνηση της ΝΔ με καθυστέρηση πέντε ετών, καθώς είχε προαναγγείλει προεκλογικά το 2004, ότι θα μειώσει συνολικά τη στρατιωτική θητεία στους 6 μήνες." EGO ENA XERO, OTI OI KRHTIKOI EINAI TIMIA PALLHKARIA !! ALLA OTI EDO EXEI KATEBASEI O KRHTIKOS BAGGELARAS TA PANTELONIA TOU, PROSBALONTAS TOSO THN PROSOPIKH TOU AXIOPREPEIA, OSO KAI TON TOPO KATAGOGHS TOU (THN KRHTH), GINETAI EXORGISTIKO !!! GIATI ;;; AYTO POU MAS PLASAROUN DEN EINAI DIKO TOUS... PROGRAMA !!!!!! EINAI PROGRAMA THS AXIOTIMHS E.E. !!!! GIA DESTE KAI SE ALLA "KRATOI" THS E.E. !!!! GIATI BAGGELARA PROSBALHS TO MOUSTAKI SOU KAI THN ... KRHTH ;;;; AN EISTAI ANDRES ME PANTELONIA, AN EISTAI ANDRES POU SAS EXOUME ANATHESEI THN FYLAXH THS PATRIDAS MAS, TOULAXISTON PESTE THN ALHTHEIA !!!! PESTE OTI EINA PROGRAMA THS E.E. KAI POU APOSKOPOI (GIA OLA TRA "KRATOI") OI BRYXELLIOTES !!!! GINANE KAI OI KRHTIKOI P..S..T..D..S ;;;;; GIA NA TO XERO EGO, FANTASOU POSO YPOXREOMENOI EISASTE !!!! KAI OI EPIXEIRHMATOLOGIES SAS (OPOS OLON TON EYROPAIKON POULHMENON KYBERNHSEON) EINAI GIA TO MPAZA !!!
TI ALHTHEIA REEE !!!!
Pelopidas
10/06/2009 00:23
H Vasso Papandreou pou exei yphrethsei kai milaei?
Tasos
09/06/2009 23:58
Ekso o stratos, oust me ton bromo-stratos sas!

Patrida kai a****ia! polla ekane i patrida gia emas kai prepei na kanoume k emeis. 600 euro kai pame g****ntas oli mera douleia eimaste kai tha iperetisoume kiolas!

Re den boutate sti thallasa oloi! ai sixtir, mpourdelo tin kanate ti xwra,"oksooooo"!

bre ouuuuuust!
FUSER
09/06/2009 23:05
Τι επαγγελματικος στρατος στην ελλαδα ρε παιδια? Αφου θα ειναι δημοσιουπαλληλλοι... εχετε δει κανα τετοιο φρουτο να εργαζεται? @ PIGKOULAS ......ΠΙΓΚΟΥΛΑ καλη η ιδεα σου Εγω διαλεγω Μονακο εσυ?
giannis
09/06/2009 22:46
πωπωτι ειναι αυτοι ρε.δεν περασαν δυο μερες απο το κατακεφαλο που εφαγαν και παλι μ*****ια εκαναν.δεν παιζονται ρε αυτοι.
Ph. J
09/06/2009 22:09
προς "αρχή του τέλους"
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΕΤΣΙ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ
ALFA
09/06/2009 21:25
OXI RE KOMANTO MU
STIN EVRWPH I 8ITEIA
ALAZEI APO XWRA SE XWRA
SE ALLES XWRES INE MONO EPAGELMATIKOS STRATOS OPOS ISPANIA AGLIA GALIA
SE ALLES XWRES INE MONO 6 MINES YPOHREOTIKH
OPOS VELGIO OLANDIA 8 MINES APO OTI XERW INE STIN GERMANIA STIN SUIDIA 6 MINES ALLA
TON TELEFTEO 1 HRONIODEN KALESAN KAMIA SIRA LOGO IKONOMIAS OPOTE EKI EHUN TUS EPAGELMATIES
OPOTE DIAFERI TO SYSTIMA APO XWRA SE XWRA
GIA MENA MONO O EPAGELMATIKOS STRATOS INE
I MONI FTYNOTERH LISI GIA TIN PATRIDA MAS KE I APOTELESMATIKOTERI
ΧΧΧ
09/06/2009 20:07
ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ(ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ),ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΧΑΣΟΥΡΑ ΠΑΡΑ ΟΦΕΛΟΣ.ΓΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΗ,ΤΗ ΣΙΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΧΙΛΙΑΔΩΝ,ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ,ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ...ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ?ΑΠΛΑ ΜΗΔΕΝΙΚΟ...
ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ
09/06/2009 19:11
ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΟΚ Η ΘΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΟΧΙ ΤΖΑΜΠΑ '''' ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΒΑΡΙΑ ΠΡΟΣΤΙΙΜΑ ...Ο ΣΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΟΚ ''''''ΠΧ ΣΤΗ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΦΙΛΑΝΔΙΑΣ 9 ΜΙΝΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΒΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΑ
ALFA
09/06/2009 18:47
PIA PATRIDA NA FILAXI O ANERGOS NEOS
KE GIA TI ....
PIOS INE O EH8ROS TU MONO I FTWHIA KE I ANERGIA INE
ANTE VRE PARTE EPAGELMATIES STRATIWTES AN 8ELETE NA EHUME STRATO TIS PROKOPHS KE OXI TIS AGARIAS
Η αρχή του τέλους
09/06/2009 17:59
-Ποια πατρίδα να φυλάξουν πια οι νέοι μας; υπάρχει έτσι που την κατάντησαν όλοι τους;
-Έχω τρία παιδιά άνεργους. Γιατί να υπηρετήσει ο γιός μου φαντάρος; για να τα κονομάνε οι μάγκες οι εκαστοτε υπουργοί κλπ λαμόγια.
-Να υπηρετούν στο στρατό όσοι έχουν μια κάποια περιουσία. Αυτών η περιουσία χρειάζεται να την προφυλάσουν. Εμείς που δε έχουμε τίποτα τι να φυλάξουμε και γιατ''ι; Εξάλλου τα παιδιά των πλουσίων και των πολιτικών υπηρετούν σε θέσεις δίπλα από το σπίτι τους ή υπηρετούν πλασματικά.
-Μετά την αποχή από τις εκλογ''ες θα πρέπει να σκεφτούμε και την αποφυγή από το στρατό. Δεν αισθανόμαστε πλέον να ανήκουμε σε κάποια πατρίδα, δεν έχουμε πια κανένα κίνητρο.
enas
09/06/2009 17:55
gia kana mina eixame tetoia ebloki opou eimastan 12 paidia (giotades kai mi) kai eprepe na bgaloume 17 ipiresies!!!!!
san kali monada pou sebetai ton eauto tis eixame tous epop-basiliades pou mexri ekeini ti stigmi kanane 1 mia 1 mia mono ipiresia/mina ton ΑΥΔΜ ή ΒΑΥΔΜ!!!!! otan loipon eprepe anagastika na kanou kai autoi profanos kanane mono peripola kai profanos den koubalousan oute kranos oute opla oute kan exartisi!!!!!! kai an tous ekanes anagnorisi sou elegan ox more ego eimai!!! sto trioro loipon tis peripolou bgaina exo mia fora kai tis ipoloipes legane stous skopous na baloun tis ipografes(klasika)
mia fora pou mallon eixe xipnisei anapoda o taxiarxos, dietaxe tous epop mono na pane gia skoinaki mias meras!!!! pigane, alla piran 2-3 fantarous oi opoio estisan-xestisan tis skoines !! ta paidia otan irthan elagan pos o topos itan gematos me koutakia biras kai eixan kanei psistaria, prepei na po pos gia auto plirothikan!!!!
ti epaggelmatikos stratos kai blakeies!!!prepei na ginei kamia poliiiiiiiiiii istoria me tous apenanti bas kai baloun mia mialo!!!!!!!!
aaaa na po episis oti poli epop den ipirxan poteeeeeeeeeeee fantaroi!!!!!! kai i ekpaideusi tous na itan to poli 50 meres!!!!!!
oust karabanades me i xoris asteria!!!!
arage iparxei kanenas karabanas pou na diavazei ti grafoume???
I5
09/06/2009 17:45
erhontai ekloges....

peftei i thiteia...

xe xe
george
09/06/2009 17:27
χαχαχαχαχαχαχα με εννια μηνες θητεία θα αναγκαστουν οι ΕΠΟΠ να βαρέσουν σκοπέτα και να αφήσουν την χαλαρή ζωή. έτσι γουστάρω να σε πληρώνω και να βαράς σκοπιά.όσο για τον φίλο τον αντρεα, τι να κανουμε ρε φίλε δεν μπορούν να βολευτούν όλοι δε λες παλι καλα που δεν ησουν σε καμια μαχιμη μονάδα να πηγαίνεις ασκήσεις καθε λιγο και λιγακι
ΑΛΕΞ
09/06/2009 17:13
ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ ΠΩς ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ. ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΙΕ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΧΗ! ΚΑΛΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ -ΚΡΑΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥς ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΠΩς ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΔΕς!
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
09/06/2009 17:11
EGO PROTEINO PANEVROPAIKO EPAGGELMATIKO STRATO ME STRATIOTES POU DIALEGOUN TA MERH POU THA YPIRETISOUN SE OLH THN EVROPH.
andreas
09/06/2009 16:38
bourdes kai logia tou aera!!! an ginei 9 mino oi fantaroi tha trexoun kai den tha ftanoun kai pali vismata tha iparxoun kai pali oi ligoi tha kanoun douleia gia tous pollous kai pali tha iparxoun atoma pou tha ipiretoun sto petagono kai tha pairnoun """apospaseis"" 5-6 minon gia ipiresiakous logous gia na ginoun odigoi axiomatikon!!!!!!
pou allou exei akoustei na exei o kathe ipsilobathmos odigo?? basiliades einai???
ego sti xio imoun sto stratiotiko pratireio epeidi eimai texnologos trofimon kai kala gia na elexgo ta trofima kai to mono pou ekana einai na kobo miso kilo feta, 10 fetes tiri gia tosr na erxete o taxiarxos kai meta na tou koubalousame ta psonia, na skoupizoume-sfougarizoume(o dieuthintis topu prateiriou eixe bgalei kai programma gia tis ores skoupismatos)
kai meta 3-6 skopia kai 3-6 to proi!!! xipnousame 2.30 to proi kai pigename ta paidia tou prateiriou meta tis 6 to apogeuma gia ipno!!! 7-2 prateirio kai mas elagan oi kopanoi na douleuoume me orexi!!!! me tetoia kourasi na pethanoume thelame kai oi 3 mas!!!!!!
299 xios
Είναι καλύτερα να βελτιωθεί η ποιότητα της θητείας παρά η ποσότητα.
09/06/2009 16:13

Δεν έχω καταλάβει πως σχετίζεται η διάρκεια της θητείας με το κομματικό κόστος ή όφελος ;

Από πού και ως που προκύπτει για παράδειγμα ότι αν μια κυβέρνηση μειώσει την θητεία θα έχει πολιτικό όφελος ;!

Οι μόνοι που θα το αντιληφτούν θα είναι μόνο όσοι είναι ήδη στρατευμένοι ή όσοι είναι κοντά στο να στρατευτούν. Όλοι οι υπόλοιποι αργότερα θα το θεωρούν δεδομένο.

Αλλά νομίζω ότι και αυτούς τους λίγους δεν θα τους επηρεάσει η όποια μείωση διότι η θητεία είναι ούτος ή αλλιώς αρνητικά φορτισμένη και δύσκολα κάποιος (υποψήφιος ή ήδη) στρατευμένος θα θεωρήσει αρκούντος θετικό την μείωση ώστε να αλλάξει κομματική προτίμηση.

Αν γίνει ως προεκλογική δέσμευση έχει κάποιο νόημα από κομματική σκοπιά αλλά και πάλι νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι πολύ άγονο για τέτοιου είδους εκμετάλλευση.

Τόσο άγονο σε σημείο που πιο πολύ να μετράει στην συνείδηση του στρατιώτη μια 10ήμερη τιμητική που μπορεί να δώσει ένας υπουργός σε μια επίσκεψη του σε μια μονάδα.
ΠΡΩΗΝ ΑΞΚΟΣ
09/06/2009 16:13
ΚΥΡΙΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ ΑΞΚΟΥΣ
Φτηνός λαικισμός που δεν πιάνει πλέον ενας υπουργος της πλακας που με τοσους κινδυνους στην περιοχη μας μειωνει την θητεια για κομματικα οφελη.
Ειναι αδικο και ανευθυνο για μια τοσο μεγαλη παραταξη να προδιδει την πατριδα με τοσο αφελη τροπο. οταν βλεπω ετσι "ξαφνικά" μια μερα μετα τις εκλογες να ερχεται ως μέτρο αμεσης εφαρμογης ε τοτε τι αλλο να πω..ειστε γελιοι "κυριοι" της κυβερνησης..
Enas Oualos
09/06/2009 16:06
Distihos o stratos einai kathara vismatikos pou afto simenei oti oloi aftoi pou prin pigen eroporia kai naftiko pali kapou allou tha voleftoune(Ygionomiko, Ylikou Polemou klp). To mono kalo einai oti o aplos fadaras pou den ehei kamia voithia apo "eksw" tha trwei ta skata gia 3 mines ligoterous. O monos logos tou iparkseis tou fadarou einai oti einai FTINA ERGATIKA HERIA, se pion allon strato diladi sou dinoun 7 euro to mina?Kathari koroidia.
ΠΑΝΟΣ
09/06/2009 16:04
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ . ΔΙΑΛΥΣΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ
ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ .
ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΤΕ ΣΤΕΦΑΝΙΑ.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ , ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΗΜΕΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ{ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ε.ε ΑΞΚΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΦΑΝΤΑΡΩΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ
ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.
ΔΙΑΛΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ . ΦΥΓΕΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ. ΜΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ . ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΠΛΕΟΝ.
Giorgos apo Astoria
09/06/2009 16:03
DEn kserw an 8a Bgainoun oi ypiresies me 9 mines 8itia.

Ypiretisa 2 xronia strato xiras kai ta Bismarta-Fantaroi egnainan exodous kai meis fylagame skopia kai aggaries! kai me tis duo KuBerneiseis ta idia HTAN.
Ase pou poli piran trelloxarto H I 1 apo gnwrimies megalogiatwn kai politikwn. Ti na leme twra ?


Kalitera enas ELLHNIKOS Epaggelmatikos stratos.
ola ta alla einai 8ewries.

H Patrida xreiazetai synxrono strato exoplismeno kai autoi pou 8a Ypiretisoun ELLHNES 8a einai den katalaBainw to proBlima tou eppagelmtaikou stratou???

ΓΙΑΝΝΗΣ
09/06/2009 15:53
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΚΥΡΙΕ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ.
ΔΙΑΛΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ , ΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
ΘΑ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΣΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ???
ΤΩΡΑ ΕΝ ΟΨΕΙ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΤΤΑΣ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑΤΕ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ!!!
ΟΤΑΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΥΠΕΓΡΑΦΕΣ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΗΜΕΤΕΡΩΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΣ ΑΡΑΓΕ ΟΤΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ ΤΡΩΓΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ?
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΝΕΔΕΤΙΔΑΚΙΑ? ΟΛΟΙ ΣΕ ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΡΙΑ- ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ- ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 10 ΧΙΛ . ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΣ ΑΡΑΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΑΝΕ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΣ ΑΡΑΓΕ ΟΤΑΝ ΥΠΕΓΡΑΦΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΥΝΗΓΗΜΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ?
ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ?
ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΙΕΣ ΑΞΙΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ?
ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΡΑΓΕ ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΑΝΩΤΑΤΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ? [ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ]
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ?
ΜΕ ΚΟΡΟΜΑΝΤΣΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΘΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
ΕΝΑΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΑΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟ, ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΣΤΕ? Η΄ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ?
ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ ΟΤΙ Ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΥΝΑΣ ΗΤΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙ?
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ?
Η΄ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Η΄ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ?
ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΚΛΗΡΟΣ ΠΟΛΕΜΙΟΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΛΥΣΑΤΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ, ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.
Yiannis Karalis
09/06/2009 15:42
To thema einai aplo. H syzitisi gia tin meiwsi ginotan polla hronia twra alla logw twn politikwn ekseliksewn kai tin itta stis evrwekloges egine h kinisi. Oi logoi pou egine einai mallon kathara psifothirikoi, alla stin teliki kai ti mas noiazei?simasia ehei oti i kinisi einai pros tin swsti katefthynsi. H patrida den prodidetai apo tin meiwsi tis thiteias, h patrida prodidetai se kairo polemou apo aftous pou den theloun na polemisoun kai "tin kanoun" me elafra pidimatakia.H mipws nomizete oti h thiteia mas prosferei kati oso anafora thn proetoimasia mas se periptwsi polemou?Ama ginei polemos, aftoi pou tin ehoun varia tha polemisoun, oloi oi alloi ehoun den ehoun paei fantaroi tha tin kanoun. Opws eipan kai polloi alloi,peraiterw meiwsi tis thiteias kai metekpaidefsis 1-2 evdomadwn kathe merika hronia.Ola ta alla peri prodosias ktl ktl einai gia asteious pou akoma pistevoun "oti pali me hronia me kairous pali dika mas tha nai"....hahaha...as diasfalisoume afta pou ehoume me eirinika mesa giati ehoume kanei polles "patates" stin ekswteriki mas politiki kai ama hreiastei o ellinas na polemisei gia to spiti kai tin oikogeneia tou na eiste sigouroi kyrioi "patriwtes" oti tha to kanei.
Γιώργος
09/06/2009 15:33
Το θέμα και η ουσία δεν είναι να μειωθει ή να αυξηθεί η θητεία, αλλά πόσοι χρειάζοντε για να καληφθούν οι ανάγκες των μονάδων κλειδιά στην άμυνα της χώρας.

Αντί λοιπόν να φωνάζετε-γαυγίζετε για λιγότερους μήνες, να πιέζετε για καλήτερη εκπαίδευση και λιγότερο βόλεμα! Να καταργηθούν οι αναβολές και να πηγαίνουν όλοι ανεξαρτήτως παραμεθώριο. Οι μήνες θητείας δεν έχουν να κάνουν μόνο με την ατομική εκπαίδευση, αλλά και με τις ανάγκες για στελέχωση μονάδων.

Πρέπει κάποτε να μάθετε ότι εκτός απο δικαιώματα έχετε και υποχρεώσεις! Πώς θα δουλέψετε αργότερα με αυτη τη νοοτροπία? Όποιος είναι βολεψάκιας σε ένα πράγμα, είναι σε όλα γιατι αυτό είναι στάση ζωής. Το βόλεμα και ο ωχαδερφισμός είναι καλός αλλά έχει ολέθρια αποτελέσματα, τόσο για το άτομο, όσο και για το σύνολο.

Όσο για τους επαγγελματίες οπλίτες κακώς υπάρχουν, μια και οι ποιο πολλοί άχρηστοι τεμπέλιδες είναι που το κάνουν μόνο και μόνο για να κάθοντε. Ποτέ μισθοφορικός στρατός δε μπόρεσε να φτάσει στο επίπεδο προσήλωσης και να επιδείξει τον ζήλο του εθελοντή. Απόδειξη είναι οι παππουδες μας και την ελευθερία που μας χάρισαν με τον εθελοντισμό, τον αλτρουισμό και πολλές φορές την αυτοθυσία τους.
nemessis
09/06/2009 15:15
Σε απαντηση ολων οσων φερουν αποψη για τη στρατιωτικη θητεια, ειτε θετικη, ειτε αρνητικη.. 1. Κανεις δεν θα επρεπε να υποχρεωνει κανεναν να υπηρετησει στον Στρατο, ουτε νομοι ουτε απειλες ουτε τιποτα. Οταν κανεις κατι με το ζορι, τοτε απλα δεν το κανεις καλα!. Ετσι μη το κανεις καθολου. Τοσα αντιγραψαμε απο USA, αυτο το μετρο δυστυχως δεν το πηραμε.. Οποιος το θελει να μπορει να κανει καριερα. Αλλα να ξεκινουν ολοι απο στρατιωτες και μετα να πηγαινουν στις παραγωγινες σχολες αξκων- υπαξκων αναλογα τα προσοντα και τις βλεψεις τους. 2. ο θεσμος του κλωρωτου πρεπει να παψει να υπαρχει. δεν προσφερουν οι ανθρωπο τιποτα (αν ο λογος που πανε στρατο ειναι να προσφερουν) ενω δεν εκπαιδευονται και σε ιποτα (αν ο λογος ειναι αυτος) οπως σωστα γραψατε ολοι και για τα δυο. 3. ο θεσμος των ΕΠΟΠ εχει αποτυχει παταγωδος γιατι ειναι αστρατικοποιητοι παντελως και χωρις ρτατιωτικη παιδια και συμπεριφορα. 4. οι αξκοι- υπαξκοι απο παραγωγικες σχολες ειναι σαν τη κοινωνια μας. απο ολα εχει το καζανι. αυστηροτερη επιλογη και περισοτερα ακαδημαικα κριτηρια χρειαζονται. 5. εξειδικευση χρειαζεται επειγοντως. η στρατιωτικη επιστημη δεν μαθαινεται ουτε στις τουαλετες, ουτε στα γραφεια, ουτε στη ταλαιπωρια των ασκησεων με τα ιδια και τα ιδια. ολα αυτα ομως για να γινουν χρειαζεται ενα και μονο πραγμα (οπως και ολα οσα πρεπει να αλλαξουν στην κονωνια μας) : βουληση πολιτικη, στρατιωτικη, κοινωνικη κλπ. και τετοια βουληση δεν εχει κανενας. οποτε το να σχολιαζουμε τα κακως κειμενα μιας μηχανης (και μαλιστα τοσο δαιδαλωδης και τοσο παγιωμενη) που λεγεται στρατος, ειναι τουλαχιστο χασιμο χρονου (μεχρι να υπατξει σχερικη βουλιση αλλαγων..) nemessis
ΑΣΤΡΑΧΑΝ
09/06/2009 14:47
εμ γι αυτο θα παει ακλαφτη η ΝΔ με αυτες τις μ****ιες που κανει στις επομενες εκλογες! συνεχιστε ετσι. KARATZAFERIS FOR PRIME MINISTER
thanasis
09/06/2009 14:44
re paidia mipws kserei kaneis poso tha kanoun oi poluteknoi me autin tin allagi???
VP
09/06/2009 14:39
καλημερα, ημουν η τελευταια σειρα που εκανε 18μηνο (17,5 για την ακριβεια για να μην απολυθουμε ΜΕΤΑ απο αυτους που εκαναν 16μηνο). Πιστευω οτι 3μηνες ειναι υπεραρκετοι και θα πρεπει να γινονται τα καλοκαιρια απο 16-18 ετων. Διαφορετικα ειναι ΤΟ χασημο του χρονου, με τον τροπο που πραγματοποιειται η θητεια. Να μαθω τι δλδ απο τους Σουπερ-βλακες ΕΠΟΠ η ακομα και τους Λοχαγους. Να καθαριζω τουαλετες, να κανω μαγειρεια, απο περιπολο να αλλαζω σε σκοπια πυλης, να πηγαινω 1-2....1-2, να εκτελω παραγγελματα, να κανω βολες με τον σουπερ οπλισμο μας, να φοραω τις χαλασμενες στολες ΡΒΧΠ (ραδιο-βιολογικου χημεικου πολεμου), να κανω γοπινγκ, να κανω 25 ενοπλες τον μηνα, τι - τι ρε στρατογκ....λοι που καταστεψατε ποσους εφεδρους απο μυοσκελετικα προβληματα. Εμ που να ξερει ο Λοχαγος απο φορτια και τροπο μετακινησης η εκγυμνασης......φανταρια εχω, θα κανω εντυπωση στον Δικα και ολα καλα....και κουβαλανε σαν το χαμαλι. Το μονο που εμαθα στον στρατο ειναι οτι υπαρχουν κανκγουροι με εξουσια που θα πρεπει να κλειστουν σε ψυχιατρικη κληνικη και να μην βγουν ποτε
Ph. J
09/06/2009 14:30
ΟΝΤΩΣ! ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΜΠΟΡΈΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ. ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ... ΗΜΕΤΕΡΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ... ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΗ ΠΑΤΡΙΚΗ ΚΑΛΥΒΑ -ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ- ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΙΛΑΡΕΣ ΤΩΝ ΑΡΧΟΝΤΩΝ ΜΑΣ!!! ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΤΟΣΗ ΚΑΡΠΑΖΟΕΙΣΠΡΑΞΗ... ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ "ΑΠΟΛΥΣΗ" ΨΑΧΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΙ...
Η ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, Η ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ. ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ!!!!!!!!!!!
Υ.Γ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΥΔΟΛΩΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΤΗ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΑΣ ΤΟΥ κ. ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ... ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΟΙΟΤΕΡΗ Η ΣΥΓΚΥΡΙΑ...
αμιαντος
09/06/2009 14:23
Eπιτελους μια αποφαση απο την ΝΔ που δεν ενεδωσε στην γαλαζια κλαδικη των αποστρατων. Κυριοι τα παιδια μας δεν ειναι ουτε καθαριστριες ουτε καμερες ασφαλειας. Το εξαμηνο ειναι αρκετος χρονος ενας νεος να μπει στο στρατιωτικο πνευμα. Ευγε κυριε ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ τολμιστε το
Ο στρατός όταν έχει κόσμο είναι διακοπές.
09/06/2009 14:23

Γιατί μειώνουν την θητεία ενώ μπορούν να κρατήσουν το 12 μηνο και να δίνουν περισσότερες και μεγαλύτερες άδειες στους στρατιώτες ώστε να έχουν και κίνητρα και από την άλλη να έχουν και την ευελιξία αν παρουσιαστεί κάποια μικρή σειρά ;
Kessisis georgios
09/06/2009 14:07
"Zise se to Mytho sou stin ... Mpanania"....

Xairome pantos pou olo kai perisotteroi polites kapos ksypnoun... Den trexoun pleon oloi me simaiakia kai ourliazoun stis politikes sygkentroseis...
Me olo ton sevasmo... Hsaste pragmatikoi Iroes pou mporeite kaii ta vgazete pera se autin tin elliniki zougkla kathimerina...
Enas Souidos, enas Germanos, enas ollandos... den tha antexe oute mia Mera ellinikis Pragmatikotitas...
Filika kai..kala neura..
Kessisis, Germania (me 18 Mines Thiteia sto Pyrovoliko :-(
Κωτσος
09/06/2009 13:53
Για τον νίκο που λέει για το τι σκέφτονται τα στρατηγεία... Φίλε πολλοί στρατηγοί έφτασαν εκεί που έφτασαν με πολύ ρουσφέτι, γλύψιμο και εξυπηρετήσεις. Το ναυτικό και η αεροπορία πρακτικά δεν χρειάζονται έφεδρους οπλίτες. Ο λόγος απλός... όποιος πάει "στρατό" προτιμά αυτά τα δύο σώματα, αρα έχουν πληρότητα. Αν ήταν μάγκες θα το έκαναν 3μηνο με 1 μηνα βασική, 1 μήνα ειδικότητα, 1 (αντε 2) μήνα στα σύνορα. Μετά από κάποια χρόνια μετεκπαίδευση. Αν έχεις πάει στρατό ξηράς, και έχεις δει το πρόγραμμα εκπαίδευσης νομίζω θα συμφωνήσεις μαζί μου...
AA
09/06/2009 13:48
Απορώ με τον βλάκα που έγραψε ότι δεν κάνεις εκπαίδευση σε 9 μήνες. Φίλε ή είσαι απελπιστικά ηλίθιος ή δεν έχεις πάει στρατό ή είσαι στέλεχος. Η βασική εκπαίδευση οπλίτη είναι 40 μέρες, βάλε και ένα μήνα ειδικότητα άντε και τον καιρό στην μονάδα. Όσο μπετοβλακας και αν είσαι θα έχεις μάθει να κάνεις την δουλειά σου σε 3 μήνες το πολύ. Αλλά τα στελέχη θέλουν να έχουν υπαλλήλους πλήρους ωραρίου. Όταν φίλε μου έκανα 20 υπηρεσίες το μήνα [πλήρως παράνομα, αλλά με το δκτη να καλύπτει τις πουστιές] κα ο ΕΠΟΠ έκανε το πολύ 5 και με τα καλύτερα νούμερα για ποια ισότητα μιλάμε; Τι έμαθα όλους αυτούς τους μήνες; Η θητεία έπρεπε να είναι το πολύ 3 μήνες με σοβαρή εκπαίδευση και όχι το σημερινό χάλι, με δυνατότητα μετεκπαίδευση [π.χ. 1 βδομάδα] ανά κάποια χρόνια. Τα υπόλοιπα είναι απλά ψέμματα και στυγνή εκμετάλλευση του κοσμάκη που πάει να κάνει την θητεία του.
Elissaios V.
09/06/2009 13:45
Nikos 9/6/2009 11:55 Oli i mourga sti deksia kai sto pasok, i mourga. TA KATHIZIMATA. xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa
Κώστας
09/06/2009 13:44
Καλά κάνει ο υπουργός. Και το ΘΑΣΟΚ να ήταν το ίδιο θα έκανε προεκλογικά.
Κωνσταντίνος Παλαιολόγος
09/06/2009 13:43
Ντροπή σας! Έχετε κάνει τη χώρα , χωράφι... Καταργήστε και το σχολείο και δώστε δικαίωμα ψήφου στους μαθητάς , μήπως και εκλεγείται ξανά ως κυβέρνηση.
ΛΑΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ
Υπεράνω όλων η ΕΛΛΑΣ
ΜΠ
09/06/2009 13:14
Σε 9 μηνες εκαπιδευση δεν γινεται. Γιατι ταλαιπωρουν τον κοσμο; Ειπαμε εκλογες αλλα και η εχει τα ορια της.
andreas
09/06/2009 13:13
giati tora ta sinora ta filaei o stratos???? osoi fantroi pane se filakia apou theoritika ekei filane ta sinora tis xoras, lionounnnnnn ston ipno!!!!!! kai an pane kalokairi kanoun kati bania anepanalipta!!!!! afou otan einai stis monades trexoun kai den ftanoun dioti oi louloudes ta palikaria pou ebalan visma einai sto pedagono asden se kana stratopedo dipla sto spiti tous!!!!!
kala kaname kai lionameeeeeeee ston ipno otan pigainame se filakia!!!!!!!!!!!
na do me tin 9mini thitheia ti tha protokanoun oi fantaroi pou tha einai 3 kai o koukos!!!
kai oi treis tha einai sto loxo strateigiou!!! kai tha trexei pali monos o koukos gia 4!!!!!
epaggelmatiko strato tora!!!!! na doun oi epop ti glika pou kathonte oli mera kai xinonteeeeeeeee
Dimis Hagi
09/06/2009 12:57
Βοοοοοουυυυυρρρρ...... για εκλογές!!!!!! Η βλακεία σε όλο της το μεγαλείο!!! Έτσι θα καταπολεμήσουμε την οικονομική κρίση. Μπράβο στα σαίνια μας. Καλή μας τύχη.
Μανόλης
09/06/2009 12:47
Επιτέλους! Το πρώτο προεκλογικό μέτρο! Και του χρόνου στο σπίτι σου Κωστάκη!
ΑΚ
09/06/2009 12:44
ΤΩΡΑ ΕΝ ΟΨΕΙ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ!!!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΔΜΟΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΜΑΥΡΙΣΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ???
Δημήτρης Ν.
09/06/2009 12:42
@xa-xa-xa 9/6/2009 12:01

4,4% η διαφορά.....μην ξεχνιόμαστε....
Έχει κανείς αμφιβολία ότι τον Οκτώβριο πάμε για εκλογές;;;;; Ε;;;;; Καθαρή ψηφοθηρική εξαγγελία και φυσικά επειδή δεν είμαστε βλήτα δεν θα τους ψηφίσουμε και πάλι....
Χρήστος Πάτρας
09/06/2009 12:40
Η πρώτη κίνηση μετά την φάπα, γίνεται πρός λάθος κατεύθυνση..

Φτηνός λαικισμός που δεν πιάνει πλέον

Χρήστος
Βαγγελης Αλαφακης.
09/06/2009 12:39
Συμφωνω με Νικο, xa-xa-xa, dondon. Μουφες! Να καταργηθει εντελως η θητεια και να γινει ο στρατος επαγγελματικος.

bili.laz
09/06/2009 12:35
ο μειμαρακης εχει ανοιξει τις κερκοπορτες,με τοσους κινδινους στην περιοχη μας μειωνει την θητεια για κομματικα οφελη,ειναι αδικο και ανευθυνο για μια τοσο μεγαλη παραταξη να προδιδει την πατριδα με τοσο αφελη τροπο.
Νίκος
09/06/2009 12:20
Πάντως η ανευθυνότητα και η ψηφοθηρία έχει φτάσει μέχρι και τα ζητήματα εθνικής ασφάλειας! Αναρωτιέμαι τα Επιτελεία έχουν ζητησει μείωση θητείας;; η παρούσα οροφή στα Νησιά και στον Έβρο θεωρείται ήδη επαρκής ωστε να μειώσουμε και άλλο την θητεία;; Το βύσμα με τις μεταταξεις από το Στρατό Ξηράς σε Ναυτικο Αεροπορία έχει τελειώσει ή θα ψαχνουμε στην κυριολεξια το στρατό με το φανάρι στα σύνορα και στο τέλος θα υπηρετούν οι περισσοτεροι στα γραφεια των πολιτικών στα ΓΕΣ στο Πεντάγωνο στην Σαλαμίνα και λοιπά;;;;;
Παίζουν με την άμυνα και την ασφαλεια και την θητεία την τελευταία τουλαχιστον 10ετεία για μικροκομματικούς λόγους πλειοδοτώντας ο καθένας ποιος θα παραδώσει μικρότερη θητεία χωρίς αντίστοιχες μελέτες. Μακάρι να είμασταν Λουξεμβούργο και Βέλγιο αλλα....δεν...
dondon
09/06/2009 12:13
Πολύ μικρή υποχώρηση. Δεν πιστεύω ότι είναι αρκετή για να σώσει την εικόνα του κ. Μειμαράκη μετά από τόσες αυτοκτονίες, μίζες , σκάνδαλα, στημένους διαγωνισμούς προσλήψεων. Ο χρόνος του έχει τελειώσει στο υπουργείο άμυνας. Κε Καραμανλή ελπίζω να το καταλάβετε πριν να είναι αργά.
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
09/06/2009 12:04
ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΘΑ ΤΑ ΦΥΛΑΝΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΣΙΚΙΑ...........

ΜΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.............ΚΡΙΜΑ
xa-xa-xa
09/06/2009 12:01
βρε για δες τι κανουν 3,5 βαθμοι διαφορα στις εκλογες! αρχισαν να βγαινουν οι "ασσοι" απ τα μανικια μπας και μαζεψουν ψηφους.. παρ οτι θεωρω σωστο τη μειωση της θητειας, οταν βλεπω ετσι "ξαφνικά" μια μερα μετα τις εκλογες να ερχεται ως μέτρο αμεσης εφαρμογης ε τοτε τι αλλο να πω..ειστε γελιοι "κυριοι" της κυβερνησης..
AKAKIOΣ ΚΟΥΡΟΥΠΑΣ
09/06/2009 11:58
Αν η διαφορά τελικά ήταν 7% αντί 4,4%,μπορεί ο ΒΑΓΓΕΛΑΣ να το έκανε 6μηνο.
Nikos
09/06/2009 11:55
EPITELOUS!!!

Me teraastia kathisterisi iparxoun kapies ekselikseis pou omos dne nomizw na peisoun ton kosmo wste na psifisei ND...

Hmarton kyrie Meimaraki: An einai na meiswsete/katargisete tin thiteia min to eksaggelete. APLA KANTE TO.

Oute mia mera sto stato. Eppagelmatikos kai ipeythinos stratos opos se USA kai oli tin Eyropi. Mono emeis oi kyprioi, oi tourkoi kai oi isralilnoi exoume apomeinei me ipoxreotiko strato.

Alla twra tha mou peis.. edw akoma kanoume parelaseis san ZWA. Mono Voreia Korea, Kouva, kai merika afrikanika krath kanoun parelaseis.. Olh h mourga!

Papadario, aristeroi kai stratos kala kratoun sto Elladistan.
am de
09/06/2009 11:48
Den mporw na pw oti den xairomai, alla i xeftyla tous den xeginetai me tipota

όλες οι τελευταίες ειδήσεις