Το μεγάλο ναυάγιο των exit polls

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/06/2009 07:00 |
 Το μεγάλο ναυάγιο των exit polls

Βατερλώ για τα exit polls αποδείχτηκε η χθεσινή εκλογική διαδικασία για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η διαπιστωμένη στις 7 το απόγευμα ταύτιση δημοσκόπων και αναλυτών στην προσέγγιση των εκλογικών αποτελεσμάτων δεν βρήκε τελικώς αντιστοίχηση στην κάλπη.
ΤΑ ΕΧΙΤ ΡΟLLS προσδιόριζαν τη διαφορά ΠΑΣΟΚ- Ν.Δ. περίπου στις έξι μονάδες, ωστόσο δύο ώρες αργότερα οι αναλυτές παραδέχθηκαν ότι η ψαλίδα θα έχει μικρότερο άνοιγμα, δεδομένου ότι δεν είχαν εκτιμήσει τη δυναμική των λοιπών κομμάτων τα οποία αθροιστικά συγκέντρωναν περίπου 7%. Ως εκ τούτου, ώς αργά το βράδυ δεν είχε προσδιοριστεί η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. και οι εκτιμήσεις ανέφεραν απόσταση μεταξύ 3,8% και 5%. Την εικόνα θόλωνε ακόμη περισσότερο η αργή ροή των αποτελεσμάτων από το υπουργείο Εσωτερικών, το οποίο στις 23.15 είχε δημοσιοποιήσει μόλις το 40% των αποτελεσμάτων, με τη διαφορά να είναι λίγο μεγαλύτερη από 2%.

Οι μετρήσεις για την πρόθεση ψήφου που ολοκληρώθηκαν τα μεσάνυχτα της Παρασκευής έπεσαν πιο κοντά στις προβλέψεις προσδιορίζοντας τη διαφορά των δύο πρώτων περίπου στο 5%.

Πάντως όλα τα exit polls που δημοσιοποιήθηκαν χθες στις 7 επιβεβαίωναν, ανεξάρτητα από τα ποσοστά, την καθαρή νίκη του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές. Στο σύνολό τους οι μετρήσεις της κοινής γνώμης που έγιναν έξω από τα εκλογικά κέντρα έδειχναν πως η διαφορά του ΠΑΣΟΚ από τη Ν.Δ. ήταν γύρω στις έξι μονάδες και συμφωνούσαν πως την τρίτη θέση θα καταλάβει το ΚΚΕ και την τέταρτη ο ΛΑΟΣ του κ. Καρατζαφέρη, ο οποίος τις τελευταίες ημέρες έκανε δημοσκοπικά άλματα και προσπέρασε ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγους Πράσινους.

Τη μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στο ΠΑΣΟΚ και το κυβερνητικό κόμμα έδωσε το exit poll της Κάπα Research που διενεργήθηκε για το «Βήμα» και το in.gr. Στο συγκεκριμένο exit poll το ΠΑΣΟΚ είχε προβάδισμα με 37,7% έναντι του 30,6% της Ν.Δ. Τρίτο κόμμα ήταν το ΚΚΕ με 9%, τέταρτο το ΛΑΟΣ με 6,4%, ενώ ακολουθούσαν ΣΥΡΙΖΑ με 5,5% και οι Οικολόγοι Πράσινοι με 5,1%.

Ακόμη, το exit poll της Μetron Αnalysis για τον ΑΝΤ1 εκτιμούσε το προβάδισμα του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης στο 6,4%. Ειδικότερα: Ν.Δ. από 30,3% έως 32,9, ΠΑΣΟΚ από 36,7 έως 39,3, ΚΚΕ από 8% έως 9,6%, ΣΥΡΙΖΑ από 4,3% έως 5,5%, ΛΑΟΣ από 5,3% έως 6,7%, Οικολόγοι Πράσινοι από 4,3% έως 5,5%, Άλλο κόμμα από 5,2% έως 6,4%.

Σύμφωνα με το exit poll της ΜΑRC για τον Αlpha, η Ν.Δ. συγκέντρωνε 30%-33%, το ΠΑΣΟΚ 37%-40%, το ΚΚΕ 8%-10%, ο ΣΥΝ 4,7%-6,7%, ο ΛΑΟΣ 5,6%-7,6%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 3,3%6,3% και τα Λοιπά 3,4%-5,4%.

Με ποσοστό που κυμαινόταν από 37,0% έως 39,5% προηγείτο το ΠΑΣΟΚ έναντι της Ν.Δ., η οποία αποσπούσε ποσοστό από 30,5% έως 33%, σύμφωνα με το exit poll των εταιρειών GΡΟ-Οpinion για λογαριασμό του τηλεοπτικού σταθμού Μega. Ακολουθούσαν το ΚΚΕ με ποσοστό από 8,5% έως 9,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ με ποσοστό από 5,0% έως 6,0%, ο ΛΑΟΣ με ποσοστό 6,0 έως 7,0%, οι Οικολόγοι- Πράσινοι με ποσοστό 4,0 έως 5,0% και τα Λοιπά από 4,5 έως 5,5%.

Στο exit poll της Αlco για το Αlter τα κόμματα συγκέντρωσαν: Ν.Δ. 30-33%, ΠΑΣΟΚ 36,3-39,3%, ΚΚΕ: 8-10%, ΛΑΟΣ 4,9-6,5%, ΣΥΡΙΖΑ:

4,7-6,3%, Οικολόγοι Πράσινοι: 4,5-6%, Άλλο: 4-6%.

Στο exit poll των ΜRΒ-RΑSS για τη ΝΕΤ η Ν.Δ. έπαιρνε 30-33%, το ΠΑΣΟΚ 36-39%, το ΚΚΕ 8-10%, ο ΣΥΡΙΖΑ 5,8-7,2%, ο ΛΑΟΣ 5,3-6,7%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 4,3-5,7% και τα λοιπά κόμματα 3,9-5,2%.


Δείχνουν αυτοδυναμία ΠΑΣΟΚ στις εθνικές εκλογές

ΜΕΓΑΛΟ προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ στην πρόθεση ψήφου για τις βουλευτικές εκλογές κατέγραψαν δύο exit polls που διενεργήθηκαν παράλληλα με τις μετρήσεις για τις ευρωεκλογές από τις εταιρείες Μetron Αnalysis και Αlco. Ειδικότερα η πρώτη εταιρεία προσδιορίζει την απόσταση ΠΑΣΟΚ- Ν.Δ. στις 6,4 μονάδες και μάλιστα δίνει την προοπτική αυτοδυναμίας στο ΠΑΣΟΚ το ποσοστό του οποίου μετρήθηκε στο 40,6%. Η Ν.Δ. συγκέντρωσε 34,2%, το ΚΚΕ 8,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ στην τέταρτη θέση με 5,3%, ο ΛΑΟΣ με 4,9%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,8%, ενώ το «Άλλο κόμμα» πήρε το 3,5%.

Αντιστοίχως, στη μέτρηση της Αlco η διαφορά προσδιορίζεται στο 5,3% με το ΠΑΣΟΚ να αποσπά το 38,1%, τη Ν.Δ. 32,8%, το ΚΚΕ 8,8%, τον ΣΥΡΙΖΑ 5,4%, ο ΛΑΟΣ 5%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 3,5% και το «Άλλο Κόμμα» 4%.

25
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
09/06/2009 23:46
Βόλεψαν δεκάδες πυροσβέστες σε σταθμούς …φαντάσματα! Μοιάζει απίστευτο, αλλά το υπουργείο Εσωτερικών και το αρχηγείο του Πυροσβεστικού Σώματος κατασκεύασαν νέες πυροσβεστικές υπηρεσίες σε βιομηχανικές περιοχές διαφόρων πόλεων της χώρας, ανακοίνωσαν τη λειτουργία τους, μετέθεσαν και βόλεψαν προσωπικό, όμως πάνω στη βιασύνη τους ξέχασαν να περάσουν την έναρξη λειτουργίας τους στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως με αποτέλεσμα την τελευταία στιγμή να τρέχουν και να μην φθάνουν. Αναγκάστηκαν μάλιστα να ανακαλέσουν τις μεταθέσεις – εξπρές και να βγάλουν νέες διαταγές μέχρι νεωτέρας κάνοντας πολλούς μάχιμους αξιωματικούς να απορούν με την προχειρότητα της λειτουργίας του Σώματος. Όπως προκύπτει από τα έγγραφα που αποκαλύπτει το ΘΕΜΑ online, οι μεταθέσεις στις 6 νέες υπηρεσίες – χωνευτήρια, έγιναν 25 ημέρες νωρίτερα από ότι προβλέπει ο κανονισμός μεταθέσεων του Πυροσβεστικού Σώματος, παρά το γεγονός ότι την ίδια ημέρα είχε εκδοθεί διαταγή η οποία απαγόρευε τις μετακινήσεις των πυροσβεστών λόγω των επικείμενων εκλογών της 7ης Ιουνίου. Όπως λένε στο αξιωματικοί με χρόνια προϋπηρεσία στο Πυροσβεστικό Σώμα, οι 6 νέες πυροσβεστικές υπηρεσίες, όχι μόνο δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα αλλά αντιθέτως συμβάλλουν στην κατασπατάληση του ανθρώπινου δυναμικού με αποτέλεσμα όταν ξεσπάσουν οι δασικές πυρκαγιές να μην υπάρχουν δυνάμεις για να επέμβουν άμεσα. Από τους 9726 πυροσβέστες ένα μεγάλο μέρος, απασχολείται σε ουσιαστικά αδρανείς υπηρεσίες αφού είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που έχουμε τόσους πολλούς πυροσβεστικούς σταθμούς. Αξίζει να τονισθεί ότι μόνο στα αεροδρόμια - πολιτικά και στρατιωτικά – της χώρας υπηρετεί το περίπου 10% των μάχιμων πυροσβεστών λέει με νόημα αξιωματικός της Πυροσβεστικής .Τους τελευταίους μήνες, οι επιτελείς του Σώματος αντί να ασχοληθούν με την αντιπυρική περίοδο, τις ελλείψεις και τα προβλήματα που υπάρχουν, εξήντλησαν την ενέργεια και τις εμπνεύσεις τους στο να σχεδιάσουν νέες υπηρεσίες σε βιομηχανικές περιοχές μικρών επαρχιακών πόλεων. Ξεκίνησαν λοιπόν και έστησαν νέους σταθμούς στα Ιωάννινα, το Κιλκίς, την Κομοτηνή, τη Λαμία, τη Λάρισα και την Ξάνθη. Με διαδικασίες – εξπρές βρήκαν κτήρια και στη συνέχεια άρχισαν να βολεύουν κόσμο. Νέοι διοικητές, υποδιοικητές αλλά και απλοί πυροσβέστες που ήθελαν να φύγουν από την Αθήνα για την επαρχία και είχαν φυσικά και τις απαραίτητες γνωριμίες είδαν τα ονόματα τους να φιγουράρουν στις λίστες των διορισμών που ανακοίνωσε το υπουργείο Εσωτερικών στις 4 Μαΐου. Την ίδια δηλαδή, ημέρα που το αρχηγείο ανακοίνωνε με εντολή ότι απαγορεύονται οι μετακινήσεις και οι άδειες των υπαλλήλων λόγω των ευρωεκλογών. Στην απόφαση περιγράφονται αναλυτικά οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσουν οι πυροσβέστες που βολεύονται στις νέες υπηρεσίες έτσι ώστε όλα να γίνουν άμεσα και χωρίς να υπάρξουν διαρροές. Εννέα ημέρες αργότερα, πανικόβλητο το αρχηγείο διαπίστωσε πως στις μισές πόλεις ξέχασαν να ανακοινώσουν τη δημιουργία των νέων υπηρεσιών στο Φύλλο της Κυβερνήσεως. Τους έλουσε κρύος ιδρώτας… Και αυτό γιατί οι πυροσβέστες που είχαν ξεκινήσει για να πάνε στις νέες υπηρεσίες του Κιλκίς, την Κομοτηνή και την Ξάνθη, αργά ή γρήγορα θα διαπίστωναν ότι τοποθετήθηκαν σε σταθμούς που επισήμως δεν υπάρχουν. Μπροστά στον κίνδυνο να δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα, αποφάσισαν στις 14 Μαΐου να βγάλουν μια νέα τροποποίηση της αρχικής απόφασης στην οποία χωρίς να λένε πολλά – πολλά ακύρωναν τις μεταθέσεις μέχρι νεωτέρας διαταγής. Επισήμως, δεν αναφέρθηκε καμία αιτιολογία για το γεγονός ότι ανεκλήθησαν άρον – άρον οι μεταθέσεις. Όπως προέκυψε, αυτό έγινε γιατί τις μισές νέες υπηρεσίες ξέχασαν να τις περάσουν στο ΦΕΚ τονίζει αξιωματικός της Πυροσβεστικής και προσθέτει Είναι χαρακτηριστικό δείγμα, του πως λειτουργεί η Πυροσβεστική στην Ελλάδα του 2009.
ALFA
09/06/2009 18:52
OLA TA MEDIA SE ENA PRAGMA PESAN EXW STIN APOXH
TI GULLOPS INE RE AFTA
EGW DEN TA PISTEVW UTE ME EPIREAZUN
Ακάκιος Κουρούπας
09/06/2009 14:11
1&1=2 κάνεις λάθος...!!!!!!!!! 1&1=4,4 και προσεχως 14 Bye
Akakios Kouroupas
09/06/2009 14:02
Το μεγάλο όργιο έγινε στο Υπ.Εσωτερκών και ήταν πολύ καλά στημένο.Πολοί άνθρωποι ξύπνησαν την Δευτέρα και δεν πίστευαν αυτό που έβλεπαν τα μάτια τους,(4.4% διαφορά αντι 1.8% η 2.2% που κάποιοι εντέχνως φρόντισαν να τους κοιμήσουν εως τις 2.00πμ).Μ''αυτά κι αυτά κατάφεραν να στήσουν ενα εύπεπτο παραμυθάκι οτι τάχα φταίνε οι εταιρείες δημοσκοπήσεων,(οχι οτι είναι παρθένες εδω που τα λέμε) που υπήρξε αυτή η διαφορά και οχι η κακή πολιτική τους. Είναι τόσο κακή που δεν τους σώζουν τέτοια κολπάκια που τα πουλάνε μόνο σε όσους θέλουν να αγοράσουν σίγουρα (εκλογική τους πελατεία).
a.s
09/06/2009 11:54
pros 1&1=2 tsoyrekia mas ta xeis kanei re megale me tin omada su.tha su lega poy tin exume grammenh alla exe xarh.siga mh bghke k o Ompama stin ameriki lkogw panathinaikoy. Ksekolla ligo kai gyrise sta mathimata soy.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
09/06/2009 02:01
Ο Πρωθυπουργός, τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας αλλά και η κρατική τηλεόραση υποστηρίζουν ότι η ήττα οφείλεται στην αποχή ή οποία ήταν κυρίως δικιά τους. (το δικιά τους πάει και στα 3 κανάλια της ΕΡΤ που έχουν γίνει για την Νέα Δημοκρατία ότι το Τηλεάστυ για τον Καρατζαφέρη) Είναι όμως έτσι; ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ (ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ) ΟΧΙ.. Είναι γεγονός ότι στις περισσότερες περιφέρειες με αποχή γύρω στο 45-55% το ΠΑΣΟΚ χάνει, σε σχέση με τις Βουλευτικές του 2007, κατά μέσο όρο 1-2% ενώ η Νέα Δημοκρατία 8-10%. (Αργολίδα, Αρκαδία, Άρτα, Αχαΐα, Βοιωτία, Γρεβενά, Δράμα, Ηλεία, Ιωάννινα, Καστοριά, Κοζάνη, Κόρινθο, Μαγνησία, Ξάνθη, Πέλλα, Πιερία, Σέρρες, Τρίκαλα, Φωκίδα...) ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟΧΗ; Η περιφέρεια με την λιγότερη αποχή ήταν ο νομός Λασιθίου με 38,12% και ακολούθησαν η Φθιώτιδα (38,43%) και το Ηράκλειο (38,71%). Στο Λασίθι το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε 1% και η Νέα Δημοκρατία έπεσε 10%. Στη Φθιώτιδα το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε 0,5% και η Νέα Δημοκρατία έπεσε 11%. Στο Ηράκλειο το ΠΑΣΟΚ ανέβηκε 3% και η Νέα Δημοκρατία έπεσε 11%. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΑΝ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΧΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ 35%; Η διαφορά των δύο κομμάτων θα ήταν μεγαλύτερη από 4,3%!!! Ένα άλλο πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ότι το ΠΑΣΟΚ κερδίζει τις πρωτεύουσες των περισσότερων νομών ακόμα και όταν χάνει στο σύνολο της περιφέρειας. (Αλεξανδρούπολη, Καβάλα, Καρδίτσα, Κιλκίς, Κοζάνη, Βόλος, Έδεσσα, Κατερίνη, Πρέβεζα, Λαμία, Άμφισσα, Μεσολόγγι, Λιβαδειά, Χαλκίδα, Καρπενήσι, Πύργος, Ηγουμενίτσα, Κόρινθος, Λάρισα, Ξάνθη, Κομοτηνή...). Στην Α'' Θεσσαλονίκης το ΠΑΣΟΚ κερδίζει όλους τους Δήμους (12 στους 13) εκτός από τον Δήμο Θεσσαλονίκης. Τέλος το ΠΑΣΟΚ κέρδισε τις 7 μονοεδρικές και όλο το λεκανοπέδιο εκτός από την Α'' Αθηνών με πολύ μικρή διαφορά. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
09/06/2009 00:21
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΝΑ ΛΕΤΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.. ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΦΑΝΑΡΑΣ ΤΗΣ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΑΛΥΣΙΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΣ ΑΛΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΪΚΙΣΜΟΥΣ.. ΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 2,5 ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΚΑΙ ΜΕΤΑ;; ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΣΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ;; ΠΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΣΕ ΣΤΙΣ 4,5 ΜΟΝΑΔΕΣ;; ΠΟΙΟΙ ΑΡΟΥΡΑΙΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 11;; ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ; ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΟΝΑΕΙ!! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
09/06/2009 00:16
ΣΤΑΘΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ ΕΣΥ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΣΑΙ!! ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ ΕΔΩΣΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΣΤΑ EXIT POLL ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΛΑΘΟΣ.. ΠΑΨΕ ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΣ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΣΑΣ ΣΤΑ EXIT POLL ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ.
Ι
08/06/2009 20:29
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΣΑΝ ΕΞΩ ΟΛΟΙ
ΜΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
08/06/2009 18:54
ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ?

ΑΠΛΩΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ! ! !

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ! ! !
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
08/06/2009 17:41
Κυρ .τον δημοσκοπήσεων ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΗΚΑΤΕ .
πολίτης Μπάμπης
08/06/2009 17:29
Προς Νίκος, λες να είναι ανάλογα με τους παίχτες και τα πριμ στο ποδόσφαιρο; :-) Καλά ρε παιδιά μην στενοχωριέστε...και ο Σάκης πήρε την Eurovision. :-)
foreigner
08/06/2009 17:15
Είναι αλήθεια ότι μερικοί μπερδεύουν την ομάδα τους με την πολιτική... Ευτυχώς για όλους μας, οι κολλήμενοι είναι λίγοι!
Δημήτρης Ν.
08/06/2009 15:46
Έπαθαν το ίδιο που είχαν πάθει στις εκλογές του 2000.... Εντάξει οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τάση, μην περιμένετε να δείχνουν το αποτέλεσμα.... Κακώς οι δικές μας εταιρείες ανταγωνίζονται μεταξύ τους για να πετύχουν ακριβή ποσόστωση τη στιγμή που εύκολα γίνονται στατιστικά λάθη....
1&1=2
08/06/2009 15:09
@kapoios!!! 8/6/2009 11:57,
ΕΙΣΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΣΥΡΙΖΑΚΙ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΓΑΥΡΑΚΙ.

ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ...

ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΦΑΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ...

ΟΙ ΑΝΑΡΧΟΦΑΣΙΣΤΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΠΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΝ ΜΠΑΜΠΑΔΩΝ ΤΟΥΣ) ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ!

ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑ...
ΣΠΥΡΟΣ ΡΟΥΤΣΗΣ
08/06/2009 14:21
Αφου τα καταφερε ο γιωργακης και μετα απο 4 εκλογικες αναμετρησεις και νικησε το ναυαγιο αυτο που κυβερνουσε με 151(-) του αξιζουν συγχαρητηρια.Να τον δουμε και πρωθυπουργο για να προωθησει επιτελους και τα συμφεροντα των αμερικανων που ειχαν βαλτωσει τοσο καιρο
Vassilios Sougioltzis
08/06/2009 13:10

5 KAI NA KAINE !!!!!!

Akous Katalillotere , Anikane !!!!
kapoios!!!
08/06/2009 11:57
oi eklogologoi douleuoun kathe tessera xronia gia mia kiriaki??
1&1=2 8/6/2009 09:52 mas ta exeis kanei balonia pantou ta idia les!!!
Σάκης Π.
08/06/2009 10:53
Σιγά ρε παιδιά! Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!

Τα πρώτα exit polls έδιναν το ΠΑΣΟΚ περί το 38% και τη ΝΔ περί το 32%. Το τελικό αποτέλεσμα δείχνει το ΠΑΣΟΚ λίγο κάτω από το 37% και τη ΝΔ λίγο πάνω από το 32%! Ποιο είναι το ''μεγάλο ναυάγιο'';
ΝίκοςΒ
08/06/2009 10:37
Το γεγονός ότι το 50% σχεδόν των ψηφοφόρων αγνόησαν την παρωδία αυτή εκλογών είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικό - όπως πολύ ενθαρρυντική είναι και η συντριπτική ήττα του Συνασπισμού. Γρήγορα Αλέξη, "λομπάρισε" για ψήφο στους λαθρομετανάστες γιατί στις επόμενες εκλογές θα πέσεις στα ποσοστά του Βεργή.
1&1=2
08/06/2009 09:52
ΤΣΙΠΡΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΟΥ!
1&1=2
08/06/2009 09:32
ΤΣΙΠΡΑ ΚΑΙ

ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ...

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΘΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΤΕ!!!

ΠΙΟ ΠΟΛLΟΥΣ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ ΘΑ "ΕΧΕΙ" Ο ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑ ΨΗΦΟΥΣ Ο ΜΟΥΣΑΤΟΣ KAI Ο ΜΙΚΡΟΣ...

ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΜΑΣ,

ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΜΑΣ!!!
Νίκος
08/06/2009 09:16
Τα κανάλια είναι ως γνωστό πληρωμένα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ. Ένας Θεός ξέρει πόσα χρήματα θα φάνε πάλι οι δημοσιογράφοι σε πιθανή νίκη του ΘΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές.
gh
08/06/2009 09:13
Πολύ μπαλαμούτι πρέπει να έπεσε στα ευρήματά τους. Δηλαδή έχω την αίσθηση ότι αυτό που παρουσίασαν οι δημοσκόποι στα exit polls δεν πρέπει να έβγαινε από επιστημονική ανάλυση των ευρημάτων αλλά από μαγείρεμα κατά βούληση αυτών
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
08/06/2009 09:05

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
Εχεται ποτε αναρωτηθει αν ενδιαφερουν την πληοψηφεια του Ελληνικου λαου τα οσα αδιαφορα κ'' ανουσια προσπαθειτε με το ζορι να πληροφορησετε.
Εκλογολογοι,δημοσκοποι,αναλητες,δημοσιογραφοι κ'' οι συν αυτω (μαιντανοι), επιδιδονται σε μια προσπαθεια να δικαιολογησουν την ανυπαρξια τους.
Ειναι θλιβερο κ''ανησυχιτικο σε μια χωρα οπως η πατριδα μας με δεικτες κ'' ρυθμους τριτικοσμικους κ'' μεσα στη δινη μιας οικονομικης κρισης, να αποπροσανατολιζουμε την κοινη
γνωμη για το ανειχαν επιτυχια η οχι , τα exit poles.
Το 50% της αποχης δεν σας λεει τιποτα΄? δεν σας ποναει λιγο αυτη η ερμη χωρα ?
Ελεος.