ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ

18 ερωτήσεις και απαντήσεις για τα όρια ηλικίας

Το υπουργείο Εργασίας λύνει τους γρίφους του Ασφαλιστικού

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Χρήστος Μανωλάς   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/08/2010 07:00 |
 18 ερωτήσεις και απαντήσεις για τα όρια ηλικίας
Τους γρίφους του νέου ασφαλιστικού νομοσχεδίου, που αφορούν τους ασφαλισμένους σε όλα τα Ταμεία πλην του Δημοσίου, λύνει το υπουργείο Εργασίας...
Γίνετε Συνδρομητής
ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΟΛΓΑ
20/06/2011 21:59
Ειμαι μητερα ανηλικου 9 χρονων.Απο το 1988 εωs 1998 ημουν ασφαλισμενη στο Ι.Κ.Α. Απο το 1998 μεχρι σημερα [20-6-2011] ειμαι ασφαλισμενη στο Δημοσιο.Ειμαι 49 χρονων. ποτε μπορω να συνταξιοδοτηθω με πληρη συνταξη και τι πρεπει να κανω για να θεμελιωσω δικαιωμα συνταξηs ;Ευχαριστω.
ΤΣΙΡΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
28/03/2011 19:58
εχω γεννηθεί τον μαρτιο του 1946.η πρωτη ασφαλιση μου στο ΙΚΑ 24-02-1961 με 2440 ενσημα.απο 1-01-1980 εως 31-12-1999 στο ΤΑΕ.απο 1-01-2000 εως και σημερα ΤΣΑ.μπορειτε να μου πειτε τι συνταξη θα παρω?ευχαριστω.
ΠΑΠΑΖΙΩΓΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
22/03/2011 23:39
ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ 22.10.1962 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ 31.12.2010 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 22.5.1990 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ
Παπαδοπούλου Μάγδα
24/02/2011 14:57
Eϊμαι εκπ/κος 53 ετών. Εχω ανήλικο παιδί (4 ετών).Εχω 21 έτη υπηρεσίας. Πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη; Μπορώ να αναγνωρίσω τα έτη σπουδών για να θεμελιώσω συνταξιοδοτικό δικαίωμα;
Ευτυχης πυροβολακης
18/01/2011 19:09
εχω διοριστει 8-12-1983 σε δημοσιο νοσοκομειο στο ακτινολογικο- αξονικο τομογρφο,τα τρια πρωτα χρονια εχω ΙΚΑκαι τα υπολοιπα ειμαι ασφαλισμενος στο δημοσιο, εχω ενα ανηλικο παιδι, ειμαι 51 χρονων ποτε μπορω να παρω συνταξη;
ΛΟΥΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
14/01/2011 18:34
Eίμαι στρατιωτικός και το Δεκέμβριο του 2010 έκλεισα 24 χρόνια υπηρεσία μαζί με 23 μήνες στρατιωτική θητεία την οποία και έχω αναγνωρίσει. Παράληλα εχω και 18 μήνες ένσυμα του ΙΚΑ. Σύμφωνα με το νέο ασφαλιστιό των στρατιωτικών εχω θεμελιώσει συνταξιοδωτικό δικαίωμα μέσα στο 2010.Ευχαριστώ
μαρια κουμιωτη
20/12/2010 20:23
βγαινω με μειωμενη συνταξη στα 50 με ανηλικο . οι μικτες αποδοχες ειναι 1300 και οι καθαρες ειναι 1100 . τι συνταξη θα βγαλω ; εχω ασφαλεια ολα τα χρονια στο ικα.
Πρώιας Ιωάννης
07/12/2010 15:23
Είμαι γεννημένος το 1954 και είμαι Δημοτικός Υπάλληλος.Έχω 31 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας,9 μήνες σύμβαση ιδιωτικού δικαίου αναγνωρισμένη και 28 μήνες εξαγοράσμένη στρατιώτική θητεία.Μπορώ να συνταξιδιοτηθώ τώρα (Δεκέμβριος 2010) ;
Χρύσογλου Γεώργιος
26/11/2010 15:44
Είμαι γεννημένος 10.08.53 και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από το 1968, έχω 6500 ένσημα, εκ των οποίων τα τελευταία 5500 βαρέα, ενδιάμεσα έχω και 1200 ένσημα στο ΤΕΒΕ και άλλα 2400 στο ΤΕΒΕ παράλληλα με το ΙΚΑ. Είχα την επιμέλεια του ενός από τα δύο παιδιά με δικαστική απόφαση. Πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη; Βγαίνω με το καθεστώς των βαρέων; Σε κάθε περίπτωση πότε θεμελιώνω δικαίωμα σύνταξης; Πόσα χρόνια μπορώ να εξαγοράσω και πότε; Μπορώ παράλληλα με τα χρόνια του ΙΚΑ να εξαγοράσω και τα 5 χρόνια στο ΤΕΒΕ πριν την έναρξη επιτηδεύματος και πώς; Ευχαριστώ
ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΜΑΡΙΑ
16/11/2010 22:14
Είμαι τρίτεκνη μητέρα.Εχω τρία ανήλικα παιδιά. Εχω δουλέψει στον ιδιωτικό Τομέα από 1/8/1994 μέχρι 31/8/2004 όπου και διορίστηκα ώς εκπαιδευτικός στο δημόσιο από 1/9/2004 μέχρι σήμερα. Οι σπουδές μου είναι 4 χρόνια. Υπάρχει για μένα θεμελίωση σύνταξης στα 50 ? με κάποιον άλλο τρόπο;
ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΟΥ ΜΑΙΡΗ
31/10/2010 19:53
Έχω γεννηθεί 08/02/1963 στο τέλος του 2010 θε έχω 7227 ένσημα στι Ι.Κ.Α. . Πότε μπορώ να βγω σε πλήρη σύνταξη;;; Πότε κατοχυρώνω δικαίωμα σύνταξης;;; Τα πρώτα ένσημά μου είναι το Μάϊο του 1986 . Ευχαριστώ.
μαρια σερεφοπουλο
26/10/2010 08:05
ειμαι 48 χρονων εργαζπμαι απο το 1985 τον 6 του 1987 διοιριστηκα στο ικα οπου υπηρετω μεχρι σημερα ειμαι μητερα 3 παιδιων εκ των οποιων τα 2 ανηλικα μπορω να βγω σημερα στηυν συνταξη με κοινεσ διαταξεισ αν οχι πωσ μπορω
Χριστοδούλου Αθανασία
04/09/2010 10:31
Είμαι μόνιμη υπάλληλος σε Ν.Π.Δ.Δ. και έχω συμπληρώσει μέχρι σήμερα 31,5 έτη ασφάλισης συμπεριλαμβανομένων και 5 ετών στον ιδιωτικό τομέα. Είμαι 52 ετών. όταν είχα συμπληρώσει 5.500 ημερομίσθια είχα ανήλικο παιδί. Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ;
ΚΑΡΑΚΕΡΕΖΗ ΜΑΡΙΑ
03/09/2010 10:29
το 1980 ασφαλιστηκα στο τεβε εως το 1988
1988διοριστηκα στο δημοσιο εως σημερα
εχω 30 χρονια διαδοχικη ασφαλιση και ειμαι 50 ετων σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου εαν σημερα βγαινω στη συνταξη
Μουστάκας Ιωάννης
01/09/2010 20:29
Είμαι στρατιωτικός με 24 χρόνια υπηρεσίας και τρία [3] παιδιά με σύζυγο άνεργη μπορώ να πάρω σύνταξη με την 20 ετη πραγματική υπηρεσία
Βασιλική Εξάρχου
24/08/2010 13:42
Είμαι εργαζόμενη στο ΙΚΑ απο το 1987(πάνω απο 5500 ένσημα).Η κόρη μου ενηλικιώθηκε το Μάρτιο του 2010, εάν καταθέσω τώρα τα ένσημά μου θεμελιώνω σύνταξη στα 50 μου λόγω ανηλίκου?
ΓΟΝΙΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
10/08/2010 22:25
? Είμαι γεννημένος την 14-11-1951 και μόνιμος δημόσιος υπάλληλος από 8-12-1979. ? Εχω αναγνωρίσει, με εξαγορά βάσει του Ν.1505/83 περί διαδοχικής ασφάλισης, προϋπηρεσία του ιδιωτ. τομέα στο δημόσιο, 5 χρόνια-10 μήνες-24 ημέρες (συντάξιμο χρόνο για το δημόσιο μόνο - και όχι και για τα Ταμεία του δημοσίου). ? Επίσης έχω αναγνωρίσει με εξαγορά, και στρατιωτική θητεία 2 χρόνια-6 μήνες-1 ημέρα (συντάξιμο χρόνο για το δημόσιο μόνο - και όχι και για τα Ταμεία του δημοσίου). ? Σήμερα κατέχω το 3ο μισθολ. κλιμάκιο (βασικός μισθός 1.585,00 €). Παρακαλώ, με τα σημερινά δεδομένα: ? Πότε θεμελιώνω συνταξιοδοτικό δικαίωμα από το δημόσιο και από τα σχετικά Ταμεία του δημοσίου και πότε μπορεί να μου καταβληθεί η σύνταξη. Αν υποχρεούμαι να καταβάλλω εισφορές και στα άλλα ταμεία του δημοσίου. ? Εάν μπορεί να υπολογιστεί περίπου το ποσό της σύνταξης. ? Εάν έχω ήδη θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα, όπως υπολογίζω, αν μπορώ να υποβάλλω αίτηση για σύνταξη αρχές του 2011, προκειμένου να τύχω αύξησης του εφάπαξ, όπως άκουσα, λόγω αλλαγής χρόνου (εάν δοθεί τελικά). Ευχαριστώ
Ζουλάκη Γεωργία
10/08/2010 11:34
Είμαι ασφαλισμένη το ΙΚΑ απο το 1991θα έχω εως το τέλος του 2010 4.450 ένσημα και ανήλικο παιδί 8ετών.Μπορώ να θεμελώσω συνταξιοδοτικό δικαίωμα εως το τέλος του χρονου , αν αναγνωρισω τους πλασματικους χρονους λοχίας για 2 παιδιά και 3 χρόνια ανατροφήςτους ετσι ώστε να παρω πληρη σύνταξη στα 55 με ανήλικο?(5.500 ενσημα).
ΚΟΝΤΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
08/08/2010 20:26
Ασφαλισμενοσ το 1964με 1000 ενσημα στο ΙΚΑ 5 χρονια στον Καναδα 12,8 χρονια στο ΤΕΒΕ 19 χρονια στο ΙΚΑ με σημερινεσ αποδοχεσ 1400 ευρς τον μηνα 28 μηνεσ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ Θα ηθελα να μαθω ποσο εξαγοραζεται ο στρατοσ τον χρονο,και τι συνταξη μπορω να παρω?Ηλικια 60 χρονων.
Μ.Δ.
06/08/2010 10:00
Είμαι 50 χρονών (24/2/1960) παντρεμένη με 1 ενήλικο παιδί (25/6/1982).Διορίστηκα δασκάλα στις 30/8/1983 (Φ.Ε.Κ.)σε δημόσιο σχολείο μέχρι σήμερα.Δούλεψα όμως 1 έτος (1979-1980) σε ιδιωτικό σχολείο και 2 έτη (1981-1983) σε δημόσιο σχολείο σαν αναπληρώτρια.Έχω συνολικά 31 χρόνια υπηρεσίας και Μ.Κ.3. Στις 20/10/2010 θα έχω Μ.Κ.2.Οι καθαρές αποδοχές μου σήμερα είναι 1619 ευρώ.Θα ήθελα να ρωτήσω 1)συγκαταλέγομαι στους διορισθέντες μέχρι 31/12/1982? 2) πότε με συμφέρει να βγω στη σύνταξη και με πόσα χρήματα? 3) θα πρέπει να πληρώσω κάποια ταμεία για το 1 έτος του ιδιωτικού και τα 2 έτη της αναπληρώτριας για τη σύνταξη?Περιμένω να μου απαντήσετε!Ευχαριστώ!
ΚΤ
06/08/2010 09:06
τι γίνεται τελικά με την σύνταξή με 37 ετια χωρίς όριο ηλικίας στο ΙΚΑ ? θα υπάρξει τροπολογία για να ισχύσει και το 2011? Όλοι εμείς που για λίγα ένσημά δεν προλαβαίνουμε να βγούμε το 2010 δεν δικαιούμαστε μια υπεύθυνη απάντηση ? Τι παιχνίδια είναι αυτά με τις ανώνυμες διαρροές στον τύπο και τα διάφορα άρθρα σε μεγάλη εφημερίδα που γράφουν για αδικίες που θα διορθωθούν με τροπολογία; Μεγαλύτερη αδικία από την άνιση μεταχείριση μεταξύ των λεγόμενων ειδικών ταμείων και των υπόλοιπων ασφαλισμένων του ΙΚΑ δεν υπάρχει. Οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ των πρώην ειδικών ταμείων συνεχίζουν να βγαίνουν στην σύνταξη με 35 χρόνια ενώ οι υπόλοιποι ασφαλισμένοι ούτε με 37 ................ Αν είναι δυνατόν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PASTRAS NIKOS
05/08/2010 16:15
Κατι ακούγεται οτι για την 37ετία χωρίς όριο ηλικίας θα δοθεί ένα ακόμα έτος δηλ & το 2011 Έχετε ακούσει κάτι??? Αν ναι θα ισχύει και για τον ΟΑΕΕ??
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ
05/08/2010 15:17
Γεννηθηκα 20/7/1957.Στις 31/7/2011 θα εχω 11050 ενσημα εκ των οποιων τα 10750 βαρεα ανθυγειινα.Μπορω να αγορασω καποια του στρατου για να συμπληρωσω 11100 και να βγω με ανεξαρτητο οριο ηλικιας?η θα πρεπει να περιμενω να γινω 55 ετων?
Μυλωνας Παντελής
05/08/2010 14:35
Ειμαι 57 χρονών και εχω 33 χρονια ασφαλισης στο παλιο το ΤΕΒΕ σημερινο ΟΑΕΕ επίσης εχω και ενα χρόνο ΙΚΑ πότε μπορω να βγω στην συνταξη ?
Σ.Κ
05/08/2010 13:32
Οτι δεν θα παρετε συνταξη ποτε,ακομα δεν το έχετε καταλαβει!???
Διομ. ΚΩΝ.
05/08/2010 13:21
Από το 1981 ως το 1983 κατά καιρούς ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Αργότερα απέκτησα σταθερή εργασία, οι δε μήνες ασφάλισής μου όπως και η εφεδρεία της στρατιωτικής μου θητείας αναγνωρίσθηκαν στην υπηρεσία μου, με αποτέλεσμα να φαίνομαι και να είμαι ασφαλισμένος συγκεντρωτικά, από τον Ιαναουάριο του 1983 ανελλειπώς μέχρι σήμερα. Παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να με πληροφορήσετε, η περίπτωσή μου εντάσσεται στους ασφαλισμένους πριν το 1983 ή μετά το 1983.
Μ.
05/08/2010 12:56
Πολλά λόγια για το τίποτα.
Γιατί τίποτα απο αυτά δεν θα ισχυει σε ένα χρόνο, αν δεν τα καταργήσουν τα δικαστήρια θα τα καταργήσει ο λαός.
Όχι σαράντα χρόνια (είναι για πολλά γέλια αυτό το νούμερο) δεν πρόκειτε να δουλέψουμε που να χτυπιούνταιι κάτω, αλλά θα φάνε και σαράντα κλωτσιές.
Δ.Σκαμνέλος
05/08/2010 12:55
Η σύζυγός μου την 31/3/2011 κλείνει τα 55 χρόνια και θα έχει συγκεντρωμένα 9.750 ένσημα.
Εάν απαιτείται θα μπορεί να αναγνωρίσει και 1 έτος για ανατροφή παιδιών.
Πότε θα μπορεί να βγεί σε σύνταξη ??
ΤΟΓΙΑ ΜΑΡΙΑ
05/08/2010 12:35
Είμαι δασκάλα.Διορίστηκα στις 30/8/1983(Φ.Ε.Κ.).Δούλεψα όμως σαν αναπληρώτρια πριν,( 2 χρόνια σε δημόσιο σχολείο και 1 χρόνο σε ιδιωτικό).1)Θα συμπεριληφθώ στους παλιούς? 2)Πότε με συμφέρει να βγω στη σύνταξη ? 3)Πρέπει να πληρώσω,για να υπολογιστούν στη σύνταξη τα 3 χρόνια της αναπληρώτριας?
ΚΕΦΑΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
05/08/2010 12:23
Γιατί τέτοια αδικια και μένος εναντίων των ασφαλισμένων του ΙΚΑ πριν απο το 1983 ,που φ΄ρτος συμπληρώνουν 36 χρόνια συνεχούς ασφάλισης και το 2011 δεν μπορούν να αναγνωρίσουν εστω ενα χρόνο πλασματικό και να φύγουν με το παλιο καθεστώς της 37ετίας και πάλι εστω με προσθήκες χρόνων πχ 56 ετών για το 2011,57ετών το 2012.Ετσι κι αλλοιώς αυτοί παγιδεύονται στα 58 χρόνια αφού φέτος κατωχυρώνουν την 35ετία.
Στο Δημόσιο και ΔΕΚΟ οι αντίστοιχοι ασφαλισμένοι εξασφάλισαν την 35ετία χωρίς όριο ηλικίας.
Ειμαστε όλοι οι Ελληνες τελικά ίσοι ή κάποιοι οχι ;
themis
05/08/2010 11:46
με το ΤΕΒΕ κλπ τι γίνετε ? Σωστό θα είναι και η Ελλάδα να πράξει όπως η Ευρώπη την άμεση συνταξιοδότηση με λήξη εργασίας ενός επιχειρηματία ,και όχι να του λέει εάν δεν φέρεις αυτό και αυτό τότε θα περιμένεις ! και ίσως δεν πάρεις σύνταξη ! ( αυτό λέγετε απάτη ) , η πληρωτέα συντάξιμη δαπάνη που πληρώνει ένας επιχειρηματίας για τα γεράματα είναι για ένα σκοπό και μόνο .Στην Ευρώπη δεν έχει καμία σχέση εάν από αμέλεια και απαράδεκτη εισπρακτική στάση τυχών χρεών μιας επιχείρησης προς το δημόσιο που δεν εισέπραξαν από την επιχείρηση ? να στρέφονται στην αρπαγή μιας αποταμιεύσεως που συμπληρώνει μια ολόκληρη ζωή ? στο ΤΕΒΕ ταμείο έμπορων κλπ .
Η νέοι σήμερα γνωρίζουν την ΠΑΓΙΔΑ , και δεν θα μπουν στην περίφημη (ραχοκοκαλιά της οικονομίας?)
Τρίτεκνος ρωτά
05/08/2010 11:24
Επανέρχομαι γιατί είδα ότι δεν δημοσιεύετε όσοι γράφουν με κεφαλαία. Είμαι πατέρας 3 παιδιών, παντρεμένος (και όχι διαζευγμένος) και ανήκω σε ειδικό Ταμείο. Η σύζυγος έχει ΤΕΒΕ. Συμπληρώνω 25 έτη εργασίας το 2011 και η κυβέρνηση είχε πει ότι μπορώ να πάρουμε σύνταξη λόγω τριτεκνίας. Μέχρι τις 31/12/2010 χρειάζεται ο πατέρας να έχει την επιμέλεια των παιδιών είτε ως χήρος είτε ως διαζευγμένος με δικαστική απόφαση. Από 1/1/2011ΔΕΝ ισχύει αυτό με την προϋπόθεση όμως να έχεις συμπληρωμένα 25 έτη (και όχι 20)χωρίς να χρειάζεται να χωρίσεις και να διαλύσεις την οικογένειά σου. Το ερώτημά μου είναι: αν δεν θέλω να φύγω από τώρα εφόσον έχω θεμελιώσει το δικαίωμα πότε μπορώ να φύγω; Ευχαριστώ

Γ. Διαμαντης
05/08/2010 11:06
Τις εισφορες στα ταμεια σας ποιος θα τις πληρωνει για να παιρνεται συνταξι.????
Το σημαντικο ειναι οχι ποτε θα παρετε συνταξι, Αλλα αν θα συνεχισετε να την παιρνετε.

και ενα ειναι σιγουρο. Τα ταμεια σας δεν εχουν λεφτα.
Οι εισφορες εχουν στερεψει.
Δεν υπαρχει απο μηχανης θεος να δωση λεφτα στο ταμειο σας.
Σκεφθητε . Απο ποιους θα παρη το κρατος λεφτα να τα δωση στα ασφαλιστικα ταμεια σας???
Απο φορολογια που δεν φτανει να πληρωσουν υπαλληλους??
Δανεικα απο το ΔΝΤ???
ΓΑΙΤΑΝΑΡΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
05/08/2010 10:57
Η Γυναίκα μου είναι νηπιαγωγος με ανήλικο παιδί (έτος γένησης 1996). Από το 1992 έως σήμερα έχει στο Δημόσιο 16 χρόνια υπηρεσίας. Επίσης απο το 1987 ήταν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ (Παιδικός σταυμός). Πότε θεμελιώνει δικαίωμα και πότε μπορεί να βγεί στη σύνταξη.
Αρετακης Ιακωβος
05/08/2010 09:40
ποια θα είναι η συνταξη του ΤΣΑΥ με 40 χρονια 60 χρονών

όλες οι τελευταίες ειδήσεις