ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ 12 ΝΕΚΡΟΥΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ CHARLIE HEBDO [VIDEO]

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/01/2015 13:20 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 07/01/2015 15:31 |

Τρομοκρατική επίθεση με 12 νεκρούς και 20 τραυματίες σημειώθηκε το πρωί της Τετάρτης (τοπική ώρα) στα γραφεία της γαλλικής εβδομαδιαίας σατιρικής εφημερίδας Charlie Hedbo στο Παρίσι. Οι γαλλικές Αρχές επιβεβαιώνουν τον αριθμό των νεκρών (10 δημοσιογράφοι και δύο αστυνομικοί). Οπως ανακοίνωσε ο γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ, ο οποίος μετέβη στα γραφεία της εφημερίδας, η γαλλική προεδρία έχει θέσει το Παρίσι σε κατάσταση υψίστου συναγερμού.  

«Η Γαλλία έχει υποστεί σοκ», δήλωσε από την περιοχή ο Ολάντ, διευκρινίζοντας επίσης ότι από τους τραυματίες, τέσσερις νοσηλεύονται σε κρίσιμη κατάσταση, εκ των οποίων ένας αστυνομικός. Σύμφωνα με τον γάλλο πρόεδρο, τις τελευταίες εβδομάδες οι αστυνομικές Αρχές έχουν αποκρούσει και άλλες τρομοκρατικές επιθέσεις στη χώρα.  
 
Αξιωματούχοι της Αστυνομίας του Παρισιού επιβεβαίωσαν επίσης στην εφημερίδα Liberation ότι οι δράστες ήταν τρεις κουκουλοφόροι, οι οποίοι άνοιξαν πυρ με καλάσνικοφ στην είσοδο των γραφείων της σατιρικής εφημερίδας, στο 11ο διαμέρισμα του Παρισιού, φωνάζοντας «Αλάχου Ακμπαρ» (Ο Θεός είναι μεγάλος). «Ανοιξαν πυρ προς όλους. Ηταν πραγματικά σφαγή», δήλωσε ο εκπρόσωπος της γαλλικής Αστυνομίας Ροκό Κοντεντό. 



 Αυτόπτης μάρτυρας δήλωσε ότι λίγα λεπτά αφότου οι κουκουλοφόροι μπήκαν στα γραφεία της εφημερίδας (στις 11.30 τοπική ώρα), ακούστηκαν πολλοί πυροβολισμοί και στη συνέχεια οι ίδιοι άνδρες εγκατέλειψαν το κτίριο. Ετερος αυτόπτης μάρτυρας υποστηρίζει ότι οι δράστες στη συνέχεια υποχρέωσαν έναν οδηγό να τους δώσει το αυτοκίνητό του και χτύπησαν και έναν πεζό. Το αυτοκίνητο με το οποίο διέφυγαν οι δράστες εντοπίστηκε αργότερα στην περιοχή Παντέν. Οι γαλλικές Αρχές έχουν εκκενώσει όλα τα σχολεία του 11ου διαμερίσματος στο Παρίσι. 

Η Charlie Hedbo είχε προκαλέσει αντιδράσεις και είχε γίνει ξανά στόχος βομβιστικής επίθεσης τον Νοέμβριο του 2011, όταν είχε δημοσιεύσει σατιρικά σκίτσα για μουσουλμάνους ηγέτες. Το τελευταίο της tweet, την Τετάρτη, ήταν ένα καρτούν του ηγέτη του Ισλαμικού Κράτους Αμπού Μπακρ αλ Μπαγκντάντι. Οι τζιχαντιστές του Ισλαμικού Κράτους έχουν απειλήσει στο παρελθόν για επιθέσεις στη Γαλλία. 

Την τρομοκρατική επίθεση καταδίκασε με ανακοίνωσή του Λευκός Οίκος. Ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζαν Κλοντ Γιούνκερ έκανε λόγο για «βαρβαρότητα», ενώ ο βρετανός πρωθυπουργός Ντέιβιντ Κάμερον χαρακτήρισε την επίθεση «αποκρουστική».

Για μια επίθεση εναντίον της ελευθερίας του λόγου και του Τύπου έκανε λόγο η γερμανίδα καγεκλάριος Ανγκελα Μέρκελ.
Σε ξεχωριστή ανακοίνωσή του ο αντικαγκελάριος Ζίγκμαρ Γκάμπριελ χαρακτήρισε την επίθεση «ένα απίστευτα βίαιο έγκλημα».

Και η Ισπανία καταδίκασε «τη χυδαία και δειλή τρομοκρατική ενέργεια» εναντίον του Charlie Hebdo και υπερασπίστηκε την ελευθερία του Τύπου ως «ένα θεμελιώδες δικαίωμα».

«Πληροφορηθήκαμε με τρόμο τα νέα για τη χυδαία και δειλή τρομοκρατική ενέργεια που διαπράχθηκε σήμερα εναντίον των γραφείων του γαλλικού περιοδικού Charlie Hebdo στο Παρίσι», αναφέρει η ισπανική κυβέρνηση σε ανακοίνωσή της.
«Η κυβέρνηση, εξ ονόματος του ισπανικού λαού, εκφράζει την καταδίκη της με τον πιο έντονο τρόπο», προσθέτει.

Η Ισπανία «υπερασπίζεται σήμερα με τον πιο σαφή τρόπο από ποτέ την ελευθερία του Τύπου ως ένα θεμελιώδες και αμετάκλητο δικαίωμα», σημειώνει η ανακοίνωση.

     


 

75
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ
09/01/2015 16:52
Οχι σε προσβολή θρησκευτικών συμβόλων από όπου και αν προέρχεται και σε όπου και αν απευθύνεται...
καποιος
10/01/2015 23:27
Δεν μιλαμε για προσβολη θρησκευτικου συμβολου αλλα για ηγετη κρατους. Διαβστε λιγο ιστορια πριν γραψετε οτιδιποτε ολοι...
08/01/2015 19:46
να σέβονται τα πιστεύω του άλλου, άλλο πράμα ελευθερία και άλλο πράμα η βλασφημία, σέβεσαι τον άλλο σε σέβεται και αυτός. με την ίδια λογική να εμφανίσουμε την Παναγία με string, αλλά κατά την γνώμη μου στοχοποιούνται οι μετανάστες της Γαλλίας ώστε να δημιουργηθεί φθηνή εργατική εφεδρεία
09/01/2015 19:35
Τα μόνα όρια στη ζωή είναι αυτά που βάζεις εσύ ο ίδιος.
ΒΠ
09/01/2015 00:03
Και αν, λέω αν βρε αδερφέ, βρεθεί κάποιος βλάσφημος και απεικονίσει την παναγία με στρινγκ...να τον σκοτώσουμε μαζί με άλλους 11? Στο όνομα του σαδιστή θεού που προσκυνάμε?
09/01/2015 19:38
Εάν φονευθώσιν όλοι οι Έλληνες, ποίος θα πληρώνη το χαράτσι;
say no to racism
08/01/2015 23:13
Δηλαδή στους χιλιάδες Έλληνες (ας μην πάμε μακριά) που βλασφημούν ό,τι σχετικό με την Ορθόδοξη θρησκεία επι καθημερινής βάσεως, ακόμα και σε δημόσια ακρόαση, παρότι υποτίθεται πως είναι βαπτισμένοι Χριστιανοί (και το πιστεύουν κιόλας) εσύ φίλε Σταυροφόρε τί θα τους έκανες; Θα ξεκινούσες να εκτελείς κόσμο στην Ομόνοια με Kalashnikov...; Αναφέρω τούτο επειδή σχολίασες την βλασφημία και μπέρδεψες ίσως την έννοια του σεβασμού. Πόσο μάλλον όταν ο "σεβασμός" σου καταπατά το δικαίωμα της ζωής του συνανθρώπου σου.Θα αντάλλασες την ζωή σου για να κερδίσεις τον πρόσφορο σεβασμό κάποιας μερίδας ανθρώπων; Δεν νομίζω... Μάλλον η οικογένεια σου, το σχολικό σου περιβάλλον οι φίλοι σου ακόμα και τα ΜΜΕ (κοινώς η παιδεία σου) δεν σου έχουν αναφέρει τίποτα σχετικό με Ελευθερία Λόγου... Ή και Ελευθερία γενικότερα...
09/01/2015 16:39
αναφορικά με την βλασφημεία η ποινική δίωξη είναι αυτεπάγγελτη και αν θες να κάνεις παρεά στον Ξηρό δεν εχω κανένα πρόβλημα, αλλα έγινε της μόδας η έκλυση ηθών του τύπου είναι μαγκιά να μην σέβομαι την θρησκεία του άλλου είτε είναι χριστιανός είτε μουσουλμάνος
08/01/2015 16:49
POS GINETE NA XEHNATE 400 XRONIA MOUSOULMANOKRATIAS POU PIGAN TIN ELLADA 1000 PISO? ME PIO DIKAIOMA TOUS XANAFERNETE PISO NA MAS XANASFAXOUN OPOS TO 22 STIN MIKRA ASIA? ME PIO DIKAOMA THELETE NA XTISETE TZAMIA GIA AUTOUS TOUS NAZISTES-KORANISTES?
ET
08/01/2015 12:40
beschamend Die offiziellen Stellen der Turkei finden keine klaren Worte gegen diesen sinnlosen Mordanschlag??? Keine Worte des Schmerzens und Bedauerns, keine religiosen Gefuhle gegenuber den Familien??? Welches Signal geht denn an die Morder nur? Ich kehre erst vor meiner eigenen Tur bevor ich andere beschuldige! Ubrigens: Satire zeigt jedem sein eigenes Spiegelbild! Freiheit - Liberte: Je suis Charlie ET
Μαο Φενγκ Ξιν
08/01/2015 11:58
Το αποτροπαιο εγκλημα σε βαρος ανθρωπων απο την και καλα θρησκεια της ειρηνης οπου ο μαχαμεντες τους τους διδασκει να σκωτονουν τους απιτους....ελεος γουρουνια ισλαμιστες...
Γκέγκε;
08/01/2015 05:18
Το αποτρόπαιο έγκλημα σε βάρος αθώων ανθρώπων, που έγινε στο Παρίσι, δεν το έκαναν φανατικοί μουσουλμάνοι, όπως λένε οι ανόητοι, ή πληρωμένοι δημοσιογράφοι. Αυτό οργανώθηκε από μυστικές υπηρεσία μεγάλων δυνάμεων, με πρώτη τη CIA των HΠΑ. Το παραμύθι της τρομοκρατίας, εδώ και 15 χρόνια, καλά κρατάει ανά τον κόσμον και πρέπει με κάθε τρόπο να συντηρηθεί.
08/01/2015 16:53
KAI TIS SFAGES TOU 1915-22 STIN MIKRA ASIA OI CIA KAI AMERIKANOI TIS DIORGANOSAN? TA 500 XRONIA TOURKOKRATIAS PIOI TIN DIORGANOSAN ? OI AMERIKANOI? TO PAIDOMAZOMA PIOI TO EKANAN? I CIA? TIS SFAGES KAI LEILASIES? I MOSANT?
Ο ξερόλας είσαι;
08/01/2015 16:18
Τους πιάσανε όμως σήμερα τους δράστες, και αποδείχτηκαν όσο τόσο φανατικοί μουσλμάνοι όσο δεν μπορείς να φανταστείς -- πιο πολύ πεθαίνεις. Άντε ρίξε λίγο κρύο νερό στη μουράκλα σου τώρα, που τις ξέρεις όλες τις μυστικές συνομωσίες εσύ. Χαζοβιόλη.
Γκέγκε;
08/01/2015 22:56
Όταν βρίζει κανείς, όπως εσύ, τι θέλει να πετύχει; Απλά, να μην του απαντήσουν. Παρόλα, αυτά εγώ θα σου απαντήσω. Λοιπόν, κι εδώ τους πιάνουν τους τρομοκράτες, αντιεξουσιαστές κτλ. Εμείς, όμως, πρέπει να κοιτάμε πιο πίσω απ’ αυτούς: ποιος τους χρηματοδοτεί, οργανώνει κτλ. Πολλές φορές αυτό γίνεται χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν. Αυτοί, κυρίως οι νέοι νομίζουν πως είναι επαναστάτες. Πρόσεξε τι λέει ο Ανανίας: Μην ξεχνάτε τι έγινε στην Αθήνα πριν από μερικά χρόνια. Δεν έπιασαν ένα φορτηγάκι καργαρισμένο με όπλα, μολότοφ, κουκούλες κτλ; Ποιος ήταν ο οδηγός του; Χε, χε, χε… Ένα στέλεχος της πρεσβείας των ΗΠΑ!!!!!!!!!! Μια απορία: Όλα αυτά - Μολότοφ κτλ - τι θα τα έκανε αυτός ο τύπος;
Aνανίας
08/01/2015 13:28
Μην ξεχνάτε τι έγινε στην Αθήνα πριν από μερικά χρόνια. Δεν έπιασαν ένα φορτηγάκι καργαρισμένο με όπλα, μολότοφ, κουκούλες κτλ; Ποιος ήταν ο οδηγός του; Χε, χε, χε… Ένα στέλεχος της πρεσβείας των ΗΠΑ!!!!!!!!!!
ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ
08/01/2015 00:35
Ευτυχώς εμείς σε λίγο θα έχουμε κυβέρνηση Αθεων, φιλική προς τρομοκράτες και λαθρομετανάστες, οπότε δεν κινδυνεύουμε με κάτι αντίστοιχο..
ΒΠ
08/01/2015 15:17
Religion-what harm does it do? Και τι σε νοιάζει εσένα από πού αντλεί ο άλλος τη δύναμή του, με ρωτάει κάτι φορές η μάνα μου. ΝΑ! ρε μάνα, ορίστε τι κακό κάνει η θρησκεία. ΜΟΝΟ φανατικοί φονταμενταλιστές, ΜΟΝΟ πλανημένα μυαλά, ΜΟΝΟ απλοϊκοί άνθρωποι, που πιστεύουν σε ποταμούς με μέλι γάλα, 71 παρθένες, ομιλούντα φίδια, νεκρούς που ανασταίνονται, μόνο άνθρωποι τέτοιας χαμηλότατης πνευματικής υποστάθμης μπορούν να προβούν σε τέτοιες φρικαλεότητες, πάντοτε πιστεύοντας ακράδαντα ότι κάνουν το σωστό και ότι θα ανταμοιφθούν στη μέλλουσα ζωή. Ανθρωποι αμόρφωτοι, απαίδευτοι, έτοιμοι να ξεγελαστούν από τον κάθε απατεώνα. Και ως συνήθως, με τόση αμορφωσιά, πώς να μη φοβάσαι ό,τι δεν καταλαβαίνεις? Πως να μην τρομοκρατείσαι (σε σημείο που να το γράφεις με Α κεφαλαίο) από την αθεϊα, που υπόσχεται σχολεία και μόρφωση? Και αν όλοι οι άλλοι μορφωθούν....μόνος μου θα μείνω να πιστεύω σε δεισιδαιμονίες και προλήψεις? Religion, what harm does it ever do???
kostas
08/01/2015 21:09
Άσε ρε θεωρητικολόγε τις αμπελοφιλοσοφίες από την Εκάλη και το Ψυχικό. Που μου έχεις λυμένα τα προβλήματα σου με τη δουλειά άλλων παλιό υποκριτή. Και όταν αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο υποκριτή να είμαι από μια μεριά να δω πόσα ευαγγέλια θα κατεβάσεις.
ΒΠ
10/01/2015 07:49
Εσύ έχεις βρεθεί σε αεροπλάνο που έπεφτε, προσευχήθηκες, και σώθηκες? Να ξέρουμε ποιος είναι ο ψεύτης και ο υποκριτής, όχι τίποτα άλλο.
ΑΙΣΧΟΣ ΣΤΗ ΒΙΑ.
08/01/2015 00:17
Το η$λαμ ειναι απανθρωπο κτηνωδες κι ασπλαχνο. ΕΞΩ ΑΠ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ.
ΒΠ
08/01/2015 15:18
Κάτσε, βάστα λίγο: η χριστιανοσύνη έχει κάνει (και ακόμα κάνει) απείρως περισσότερα και χειρότερα εγκλήματα από το Ισλάμ. Να πούμε κάτι και για τους χριστιανούς τρομοκράτες/φονταμενταλιστές?
kostas
08/01/2015 21:05
εσένα σε χαϊδεψε μάλλον παπάς όταν ήσουν μικρός. Ψευτοπροοδευτικέ υποκριτή, αμέσως να στραφεί κατά του Χριστιανισμού. Πήγαινε αισχρέ υποκριτή στο Ιράκ, στη Συρία και στο Αφγανιστάν να κάνεις θρησκειολογικο κήρυγμα να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Ψευτοανθρωπιστη υποκριτή
akis
09/01/2015 15:48
@kostas Ψευτοπατριωτη , προδοτη ,Ναζιστη . Παρε κανενα Ελληνα αστεγο στο σπιτι σου ρε ,να δουμε ρε λουμπεν δημοσιε υπαλληλε κοπανατζη τι απιδια πιανει ο σακκος !! Λαικε ηρωα του κ.....ου ντε και καλα λαικος και φασιστας ,οτι πιο συχαμερο υπαρχει ση Γη .
08/01/2015 19:47
δες την εκκλησία σαν οικονομικό λόμπυ, με τα κεκτημένα του, τις φοροαπαλλαγές του και τους πελάτες του
Dida
07/01/2015 21:30
Άφησε πότε η "πολιτισμένη και δημοκρατίζουσα" Δύση ελεύθερους τους Άραβες και εν γένει τους μουσουλμάνους... Ποτέ! Διαφύλαξαν την περίοδο του Μεσαίωνα την αρχαία ελληνική και λατινική γραμματεία τότε που η Δύση πάλι τις έκαιγε στην Πυρά! Αναρωτήθηκε κανείς για τα πρωταρχικά αίτια αυτής της βίας; Τα δύσκολα μας κουράζουν. Συνηθίσαμε να κατηγορούμε τους άλλους, τους διαφορετικούς, τους μουσουλμάνους. Το γαιτανάκι όμως των "ιερών" πολέμων βλ. σταυροφορίες, εμείς οι Δυτικοί τις διδάξαμε... Θερίζουμε λοιπόν ό,τοι σπείραμε. Τουμπέκα λοιπόν!
Χάρης Φουνταλής
07/01/2015 20:51
Οι φραστικές "καταδίκες" και τα πολλά μπλα-μπλα από κυβερνήσεις, αρχηγούς κρατών, και άλλους υψηλά ιστάμενους δεν αξίζουν μία. Αυτό που αξίζει, και που θα ήταν η σωστή αντίδραση αν γινόταν, είναι η κάθε εφημερίδα του Δυτικού κόσμου να καθιερώσει μια στήλη "καρτούν του Μωάμεθ". Να γελοιοποιείται καθημερινά η βάρβαρη αυτή ιδεολογία, το Ισλάμ, που δεν είναι θρησκεία αλλά μια γιγαντιαία φασιστική σέχτα. Να πάψει πια αυτός ο “σεβασμός” που υποσυνείδητα δείχνουν οι άνθρωποι προς τις θρησκείες, εφόσον πρόκειται για το Ισλάμ. Καμία βάρβαρη σέχτα δεν αξίζει το σεβασμό των άλλων.
Βασίλειος Λιάκος
07/01/2015 20:30
Είναι πολύ θλιβερό αυτό που έγινε αλλά όχι και ανερμήνευτο.Οι Γάλλοι έσπειραν ανέμους και θερίζουν θύελλες. Εισπράττουν τα επίχειρα των νοσηρών και επικινδύνων αντιλήψεών τους περί "πολυ-πολιτισμικότητος", αλλά και της αθεΐας τους. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, οι δολοφονηθέντες έπαιξαν κυριολεκτικώς με την φωτιά.Ο Θεός άς αναπαύση τις ψυχές τους! Αυτά να τα βλέπουν εδώ αρκετοί ανόητοι...
Αλέξανδρος
07/01/2015 20:13
Πότε θα καταλάβετε οτι το να γεμίσει η Ευρώπη με ισλαμοφασίστες είναι επικίνδυνο;Οι ισλαμοτρομοκράτες είναι πιο ρατσιστές και πιο φασίστες απο όλα τα εθνικιστικά κόματα μαζί.Σκοτώνουν στο όνομα του Μωάμεθ και των σιχ,μιχ κλπ.Έξω όλοι απο την Ευρώπη τώρα!
Gianis
07/01/2015 18:17
TO ISLAM EINAI 8RHSKIA BIAS KAI SKLABIAS GIAYTO AS TO BALH KALA STO MYALO TOY O SYRIZA OTI AN THELOYN ELEYTERIA STH ELLADA KALHTERA NA TOYS STEILOYN OLOYS APO EKEI POY HL8AN PRIN KANOYN SKLABOYS OLOYS EMAS
Vasilis
08/01/2015 04:41
Άλλος τους έμπαζε μέσα τόσα χρόνια φιλαράκι. Φιλικά πάντα.
Mighty Boosh
07/01/2015 17:14
Φαντάζομαι ότι το δυσκολότερο τώρα είναι οι Αρχές και οι πολίτες να παραμείνουν ψύχραιμοι και να αφήσουν την υπόθεση στο κράτος δικαίου. Υπάρχουν ομάδες, για την συγκεκριμένη περίπτωση πολύ πιθανό να είναι Σαλαφιστές - Τακφίρι (στο οποίο ανήκει η Αλ Κάιντα), που βλέπουν τον κόσμο μόνο με άσπρα και μαύρα χρώματα και οι οποίοι προσπαθούν να προκαλέσουν εμφύλιο πόλεμο. Είναι λυπηρό που οι γελοιογράφοι του Charlie Hebdo οι οποίοι άφοβα σατύριζαν τα πάντα, και οι οποίοι αρνούνταν είτε να αυτολογοκριθούν είτε να κατευνάσουν τον οιονδήποτε, έγιναν στόχος φανατικών...
Χάρης Φουνταλής
07/01/2015 21:46
Αγαπητέ Mighty, το είδα μια το "σάτιρα" με ύψιλον, το είδα δυο (παρακάτω), το είδα και στη λεζάντα της φωτογραφίας («της σατυρικής εφημερίδας»), αλλά τώρα που το είδα και από εσένα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω: η σάτιρα γράφεται με γιώτα. Ο σάτυρος ήταν εκείνος ο αρχαίος τύπος φανταστικού ανθρώπου με το σεξ μονίμως στο μυαλό-του.

Επί της ουσίας τώρα, θεωρείς -- αν κατάλαβα καλά -- οτι το πρόβλημα εντοπίζεται στις συγκεκριμένες ομάδες Σαλαφιστών - Τακφίρι κλπ., «στο οποίο ανήκει η Αλ Κάιντα»; Αν γινόταν να απομονωθούν αυτές οι ομάδες, πιστεύεις οτι θα έπαυε ο κόσμος να έχει πρόβλημα με το Ισλάμ;
Mighty Boosh
08/01/2015 10:49
Το έχω παρατηρήσει αυτό για τα ορθογραφικά και νομίζω ότι η χρήση του πληκτρολογίου διαταράσσει την μνήμη της γραφής με το χέρι. Όσον αφορά την ουσία, αυτές οι ομάδες δεν ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια. Προέρχονται από τα τέλη του 70, όταν πολλοί Άραβες ηγέτες από τον φόβο μην χάσουν τους θρόνους τους πρόκριναν ακραίες εκδοχές του ισλάμ που όλως τυχαίως είχαν ακραία συντηρητικό και μοναρχικό περιεχόμενο. Ας προσθέσουμε την Σοβιετική εισβολή στο Αφγανιστάν (που προκάλεσε φόβο στους Μουσουλμάνους), και την Ιρανική επανάσταση (σαν πηγή εμπνεύσεως), της Αραβο-Ισραηλινής διένεξης (που έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε επίπεδο συναισθηματικό και φθηνής προπαγάνδας), και μερικών ακόμη αιτιών και αποκτούμε μια εικόνα του τι έγινε. Δεν μπορούμε να μπούμε και δεν πρέπει ούτε να μπούμε σε έναν θρησκευτικό πόλεμο αλλά και ουτε μπορούμε να αφήσουμε αυτό το ζήτημα να το λυμαίνονται τα ιδεολογικά φιλαράκια του Μπρέιβικ. Αυτές οι ακραίες ομάδες υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος κάποιος από τους δράστες είχε γυρίσει απο την Συρία) και πρέπει να απομονωθούν, ιδεολογικά, θρησκευτικά, νομικά, αστυνομικά, με κοινωνικούς και πολιτικούς όρους. Άρα και για να απαντήσω στο τελευταίο σκέλος της ερώτησης, κάτω απ'αυτές τις συνθήκες ο κόσμος αν δεν έπαυε να φοβάται τουλάχιστον θα ήταν πιο ανεκτικός με το Ισλάμ.
Χάρης Φουνταλής
09/01/2015 02:23
Λοιπόν, θα σου πω την άποψή μου επί του τελευταίου θέματος (τελευταίας πρότασής σου), χωρίς να φαντασιώνομαι οτι έχω το αλάνθαστο, ή κάποια κρυστάλλινη σφαίρα εμπρός-μου για να μαντεύω το μέλλον. Πιστεύω οτι ακόμα κι αν όλες οι σημερινές εξτρεμιστικές ομάδες εξαφανίζονταν ως διά μαγείας από προσώπου γης, το Ισλάμ θα γεννούσε νέες τέτοιες ομάδες από τα σπλάχνα-του. Πιστεύω δηλαδή οτι αυτό που ονομάζουμε "εξτρεμισμό" στη θρησκεία αυτή είναι μια φυσική κατάσταση και εγγενής ιδιότητά της. Και προέρχεται (1) από τη σχετική έλλειψη μηνυμάτων καλωσύνης, αγάπης, συμπόνοιας, κλπ. προς το συνάνθρωπο στο ιερό-τους βιβλίο, και (2) από τα τραγικά παραδείγματα βαρβαρότητας που έδωσε ο Μωάμεθ, και που αποτυπώθηκαν στις χαντίθ. (Φυσικά το (1) είναι συνέπεια του (2), καθώς το Κοράνι δεν είναι παρά το alter ego του Μωάμεθ, δηλαδή ο Αλλάχ, που μιλάει.) Πάρε παράδειγμα την προχθεσινή επίθεση στο Παρίσι: επιτέθηκαν και σκότωσαν αυτούς που τους προσέβαλαν με τα γραπτά-τους. Τέτοια ακριβώς παραδείγματα περιγράφονται τουλάχιστον τρία στις χαντίθ, όπου ο Μωάμεθ στέλνει τους μπράβους-του και κατακρεουργούν μια γυναίκα, και έναν άντρα, ενώ στην τρίτη περίπτωση το θύμα αποκεφαλίζεται μπροστά στο Μωάμεθ, κατά διαταγή-του. Ή, πάρε την περίπτωση της Πεσαβάρ στο Πακιστάν, με τα πάνω από 100 παιδάκια που πυροβολήθηκαν από τους Ταλιμπάν στο σχολείο-τους τον περασμένο μήνα. Και πάλι θα βρεις παρόμοιο παράδειγμα όπου ο Μωάμεθ διατάζει την εξολόθρευση μιας ολόκληρης φυλής, με όλους τους αρσενικούς πάνω από 12 χρονών να σκοτώνονται από τους "πιστούς" του Μωάμεθ. Δεν έχουμε δηλαδή κάτι το ξένο προς τη θρησκεία αυτή όταν βλέπουμε βάρβαρες επιθέσεις αυτών που ονομάζουμε "εξτρεμιστές". Αντιγράφουν τον προφήτη-τους. Οι άλλοι, οι "φιλήσυχοι" μουσουλμάνοι, προς το παρόν δεν έχουν ιδέα τί κουμάσι, τί κτήνος δηλαδή ήταν ο προφήτης-τους, γιατί διδάσκονται μια εντελώς εξωπραγματική και ωραιοποιημένη εικόνα γι' αυτόν. Αλλά και οι φαινομενικά "φιλήσυχοι" μπορεί μια μέρα να αρπάξουν ένα όπλο, όπως εκείνος ο στρατιωτικός στις ΗΠΑ, ή ο νεαρός που έκανε το μακελειό στο Μαραθώνιο της Βοστώνης, και να καθαρίσουν μερικούς ανύποπτους. Δεν γίνεται λοιπόν τίποτα εξορκίζοντας το κακό, μιλώντας για "μεμονωμένες περιπτώσεις" εξτρεμιστών, και "φιλήσυχους" μουσουλμάνους με τους οποίους τάχα μπορούμε να ζήσουμε αρμονικά. Δεν μπορούμε, γιατί δεν πρόκειται να μας αφήσουν. Απλώς η γνώμη-μου -- εύχομαι να κάνω λάθος.
Το Τζιχάντι είναι εδώ
07/01/2015 17:11
Βαζελίνο!!! για πες το πάλι!! Δεν είναι λάθρο, είναι πρόσφυγες!! Ανοίξτε τα σπίτια σας, τις αγκαλιές σας, τις πλατείες σας, τα μαγαζιά σας! Τις κορούλες σας! Και δείξτε τους αγάπη, θα σας δείξουν κι αυτοί κάνα δυο καλάζνικοφ και 3 - 4 βόμβες!
?
07/01/2015 16:42
OI MOUSOULMANOI DEN KATALAVENOUN APO SATURA ISTORIKA DILADI VRISKONTAI PRIN TO 2.500 P.X TOTE POU ANTHTISE TO SATURIKO EIDOS STIN ELLADA. VRISKONTAI DILADI ISTORIKA STIN EPOXI TOU XALKOU KAI SIDIROU STIN ANTHROPINI PROISTORIA.
Ο Χουλκ εύχεται χρόνια πολλά!
07/01/2015 16:20
Από την μία η ευρωπαϊκή ανοησία που δεν έχει όρια (ας επαναλάβουμε για άλλη μία φορά ότι δεν υπάρχει όριο στην σάτυρα) και από την άλλη η ισλαμική πίστη (ας επαναλάβουμε το πολιτικά ορθό ότι αυτά τα γεγονότα δεν έχουν καμία σχέση με το Ισλάμ, μην τυχόν χαρακτηριστούμε ξενοφοβικοί). Ω φεύ, όπως έλεγε και ο Βρεττός.
MEMOIRE ETERNELLE
07/01/2015 16:11
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ.-..........ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΩΝ -ΚΤΗΝΗ ΜΕ ΚΑΛΑΖΝΙΚΩΦ.-
08/01/2015 19:49
οφείλεις να σέβεσαι τα πιστεύω των άλλων, με την ίδια λογική να ζωγραφίσω την μητέρα σου γυμνή και να τον παίρνει, και αυτό ελευθερία δεν είναι;
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
07/01/2015 15:38
800εκατ.(τουλάχιστον) μουσουλμάνοι, έστω ότι το 1% είναι φανατικοί άρα έχουμε 8εκατ. φανατικούς Χ 40άτομα να σκοτώσει ο καθένας, 320 εκατομύρια. Που είδατε το πρόβλημα η Δύση έχει περισσότερους, εξάλλου μια μέρα όλοι θα πεθάνουμε.Αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι ελεγχόμενη μετά το 5% θα αρχίσουμε να ανησυχούμε. Ρε παιδιά το βασικό είναι να είσαι αντιρατσιστής στις καφετέριες για να βγάλεις και καμία γκόμενα!
EagleEye
07/01/2015 15:23
Αυτά να τα βλέπουνοι φίλοι μας οι Διεθνιστές και Πολυπολιτισμικοί αγαθιάρηδες.
08/01/2015 19:52
οι λέξεις εργασιακή εκμετάλλευση, εργασιακή τρομοκρατία είναι άγνωστες σε εσενα. επίτηδες δεν σέβονται την θρησκεία αυτών των ανθρώπων ώστε να τους στιγματίσουν σαν απολίτιστους. εσυ πιστεύεις ότι δεν είσαι βίαιος αλλά αν έρθω απρόκλητα και βρίζω την θρησκεία σου και την μάνα σου και το παιδί σου, δεν θα μου σπάσεις τα μούτρα; θα το κάνεις και θα έχεις δίκιο
μωαμεθανός είσαι;
12/01/2015 22:53
Πώς;; Ώστε έχει δίκιο όποιος εφαρμόζει φυσική βία εναντίον κάποιου που τον προσβάλλει με το λόγο του και μόνο; Έχει δίκιο αυτός που ΣΚΟΤΩΝΕΙ εκείνον που τον προσβάλλει; Όπως έκανε εκείνο το υπάνθρωπο κτήνος, ο Μωάμεθ; Πες μου σε παρακαλώ πού βρίσκεται το σπήλαιό σου να σου κάνω μια επίσκεψη. Αν δεν ανοίξεις την κοτρώνα που κλείνει την είσοδο της σπηλιάς σου, θα το θεωρήσω τρομερή προσβολή. Το τι θα κάνω μετά σε αφήνω να το μαντέψεις, ώστε να δημοσιευτεί το σχόλιό μου.
kostas
07/01/2015 15:06
να μερικά από τα αποτελέσματα της πολυπολιτισμικότητας και της πολυφυλετικότητας που προσπαθούν ξένα κέντρα να επιβάλουν πανευρωπαϊκά...καθώς και του ξενόφερτου "πολιτισμού" στην Ευρώπη...όσοι λοιπόν ψευτοαριστεροί ψευτοπροοδευτικοί θολοκουλτουριάρηδες υποκριτές της Εκάλης υποστηρίζουν την αλλοίωση αυτή της Ευρώπης, ας φορέσουν μπούργκες και τουρμπάνια και ας προτάξουν πρώτοι τα στήθη τους μπροστά στα καλάσνικοφ των λαθροεισβολέων
08/01/2015 19:52
ασε φίλε, αστο
φόφι
08/01/2015 00:03
Αν δεν προτάξεις την ανθρώπινη αξία και την αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων δεν απομένει τίποτα άλλο που να αξίζει να υπερασπιστείς φίλε ναζιστή.
kostas
08/01/2015 21:01
Πάρτους σπίτι σου λοιπόν υποκριτρια ψευτοπροοδευτική της Εκάλης και μετα μίλα
@
07/01/2015 15:03
THN THUMASTE TIN AKRITIKI PIOISI ,TA DIMOTIKA MAS TRAGOUDIA APO TO MESAIONA POU MILOUSAN GIA TIS MAXES TON AKRITON ME TOUS TZIHANTISTES ARAVES TOU 7 AIONA? APO TIN EPOXI TOU IRAKLEIOU ON 7 AIONA EOS TIN EPOXI TON PALIOLOGON POLEMOUSAN TON ISLAMIKO FONTAMELISMO TO SUNOLO 5-6 AIONES ,MAZI ME TOUS TOURKOUS 10 AIONES.. AUTOS O POLEMOS ISLAM -XRISTIANISMOU THA KRATISEI AIONES XANA ,STO TELOS THA MPEI KAI I ELLADA MESA
08/01/2015 19:53
δεν υπήρχαν τζιχαντιστές στην αρχαιότητα, την παλευεις;
frape gala gluko
10/01/2015 18:09
me tzihant iero polemo piran oi araves tin aigupto suria kai voreia afiki apo to romeiko ton 7 aiona meta xristo
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
07/01/2015 14:20
ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΘΑΝΑΤΙΚΗΣ ΠΟΙΝΗΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ
ΒΠ
08/01/2015 15:21
Για τις σεξουαλικές επιθέσεις σε ανηλίκους και μικρά παιδιά από χριστιανούς ιερωμένους, τι ποινή προτείνεις φίλε?
kostas
08/01/2015 20:46
Εσύ μάλλον έχεις πέσει θύμα σεξουαλικής εκμετάλλευσης μικρός ή μικρή δεν εξηγείται αλλιώς
ακις
09/01/2015 15:50
Eσυ μαλλον εχεις συνηθισει να σε ¨"χαιδευουν" οι ρασοφοροι ,οποτε το θεωρεις φυσιολογικο .
08/01/2015 19:54
δεν έχει καταλάβει ότι η ΧΑ είναι εγκληματική οργάνωση και η υποστηριξή της συνιστά ποινικά κολάσιμη πράξη
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
08/01/2015 18:56
κρεμασμα και φτυσιμο δημοσια
kostas
09/01/2015 13:51
όχι κρέμασμα φίλε. Μόνο φτύσιμο. Ένα τετράποδο είναι που στέκεται στα δύο
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
07/01/2015 14:17
Στην φωτιά η «δημοκρατία» τής ανωμαλίας και τού εκβαρβαρισμού. Δεν είμαστε κοσμοπολίτες, είμαστε Έλληνες μιας βαθύτατα ελληνικής πλάσης. Είμαστε οι δημιουργοί τής Αριστοκρατίας τού Έθνους κι όχι τού χρήματος. Στρατιώτες τής Ελληνικής Φυλής. Σκοπός μας είναι η Λευτεριά και η Πρωτοκαθεδρία των Ελλήνων. Συνοδοιπόρος μας είναι μονάχα ο Πιστός σε Θεό και Έθνος ελληνικός λαός. Και καλύτερος εχθρός αυτός που «θεραπεύει» η ελληνική λόγχη. Σύμμαχος εκείνος που προσκυνάει την χρυσή αυγή τής Μεγάλης Ελλάδος. ΕΚΤΟΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΑΠΟΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΙ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΝΕΝΕΚΟΙ ΤΩΝ ΜΚΟ. ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΑΥΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΑΠΟΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΤΕΓΗ,ΣΤΑ ΑΝΗΛΙΑΓΑ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΛΕΧΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ......ΤΟ 70 % ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ,ΤΟ 80 % ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΤΟ ΠΡΑΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΗ ΣΑΠΙΛΑ.
ΒΠ
08/01/2015 15:24
Τα σύνορα ανοίξαν επί Σαμαρά, μερικές δεκαετίες πριν. Ως τότε η ελλάδα ήταν αμιγώς ελληνική. Αδειες ήταν οι φυλακές της, μεγάλε στοχαστή? Επίσης, από τη μια μας λες φταιν οι ξένοι, από την άλλη μας λες αυστηρες ποινες σε όσους δίνουν μαύρη δουλειά στους μετανάστες. Μα αυτοί, αγαπητέ, είναι ο Λαγός, ο Μιχαλολιάκος, ο Μίχος κτλ, αυτοί δίνουν δουλειές σε λαθρομετανάστες, οι μέντορές σου οι γιαλαντζί νεοναζί! Μήπως είσαι λιγάκι μπερδεμένος-με τον αρχηγό στη φυλακή έχουν διακοπεί τα φροντιστήρια μίσους και δεν μπορείς να αρθρώσεις μια πρόταση χωρίς αντιφάσεις?
kostas
08/01/2015 20:54
Ναι οι φυλακές σε σχέση με σημερα ηταν αδειες. Τώρα τα εγκλήματα διαπράττονται σε ποσοστό 80 τοις εκατό από λαθρομετανάστες. Εαν τους αγαπάς λοιπόν, πάρτους σπίτι σου και πλήρωσε για την μόρφωση και την κοινωνική ένταξη τους. Ή εκμεταλλευσου τους όπως συνήθιζες τόσα χρόνια εσύ και το θολοκουλτουριαρικο συναφι σου. Ψευτοπροοδευτικέ υποκριτή της Εκάλης.
dion
11/01/2015 19:01
βλέπω,μεγάλε,έχεις βάλει την κασετούλα στο rewind πάλι.Έχεις κάτι άλλο να προβάλλεις,τουλάχιστον ένα σωστό επιχείρημα,καραγκιοζάκο;
08/01/2015 19:54
με την λογική του απο πάνω στον στρατό δεν θα έπρεπε να γίνονται κλοπές αλλά έλα που γίνονται
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
08/01/2015 19:01
μην ξεχνας οτι ηταν το μοναδικο κομμα που πιεζε και ονομαζε βιομηχανους που ειχαν λαθροαποικους σε μαυρη δουλεια και τα Ελληνοπουλα ηταν και ειναι ανεργα. ειχαν κανει και γραφειο ευρεσεως εργασιας.....
ΒΠ
09/01/2015 00:09
Φράουλες από Μανωλάδα τρως? Ομοϊδεάτες σου είναι τα αφεντικά, μαύρη εργασία χρησιμοποιούν στα χωράφια. Ρίχνουν και τίποτα πιστολιές αμαλαχειναουμε.
kostas
09/01/2015 13:45
αυτοι ήταν πασόκοι άσχετε, δεν είσαι καλά ενημερωμένος
Γρηγορης
07/01/2015 14:15
Η μεγαλυτερη υποκριτες ειναι οι βαθεια θρησκευομενοι, απο την μια κυρησσουν την αγαπη και απο την αλλη σκοτωνουν οσους δεν συμφωνουν μαζι τους. Οσο για το ισλαμ, αυτη δεν ειναι καν θρησκεια, ειναι καθαρος φασισμος που εμπεριεχει στους κολπους του αδιστακτους δολοφονους, ηλιθια και ελεεινα αντικειμενα. Γουρουνια του κερατα οταν σκοτωνετε 11 ανθρωπους στην ουσια σκοτωνετε 11 οικογενειες, με ποια βρωμοσυνειδηση μπορειτε μετα να κοιμαστε ησυχοι.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
07/01/2015 13:47
Αυτα ειναι τα αποτελεσματα οταν γεμιζεις την χωρα σου με ισλαμοφασιστες,οι αριστεροι θολοκουλτουριαρηδες ας πουν κατι εναντια στον Μωαμεθ,τολμουν;ας κανουν κριτικη στον ισλαμοφασισμο,τολμουν;ελληνοφωνοι κηφηνες ξυπνηστε γιατι το μελλον των παιδιων σας θα ειναι τραγωδια.Ο ΣΥΡΙΖΑ για τους λαθροαποικους τι λεει;θελουμε να ακουσουμε ποια ειναι η θεση των αμερικανοκομμουνιστων.
ΒΠ
08/01/2015 15:27
Δε νομίζω η θρησκεία να παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο-αυτά είναι τα αποτελέσματα όταν γεμίζεις τη χώρα σου ΦΑΣΙΣΤΕΣ, εννοείς, όχι απλά ισλαμοφασίστες ή χριστιανοφασίστες. Δεν τα είδες και στην ελλάδα, τα δικά μας? Με το που βάλαμε τους φασίστες στη βουλή άρχισε να μαχαιρώνεται και να πεθαίνει κόσμος! Αναγκαστήκαμε, να φανταστείς, να ρίξουμε πολλούς από τους προαναφερθέντες φασίστες στη φυλακή, προκειμένου να ξεβρωμίσει (στοιχειωδώς) ο τόπος.
kostas
08/01/2015 21:00
Γειά σου ρε ψευτοαριστερε δημοκράτη. Έφτασες στο σημείο να συντάσσεσαι με τον Σαμαρά και τον Αθανασίου. Εμ η μάσα και το χρήμα είναι γλυκό. Βολεμένε που δεν δουλεψες ποτε σου Πάντα τέτοιος υποκριτής ήσουνα μια ζωή.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
08/01/2015 19:14
να κανεις συγκρισεις με τις χιλιαδες δολοφονημενους χριστιανους απο τους προστατευομενους του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ και των αμερικανοσιωνιστων,οσο για την αδικη δολοφονια του τσαμπουκα ,πρεπει να μαθουμε να μετραμε τις ΛΕΞΕΙΣ γιατι οι Ελληνες δεν ειναι ραπνεγροειδη και γιαυτο πρεπει να εισαι ετοιμος γιατι μπορει απεναντι να βρεις και καποιον στραβο.....
ΒΠ
09/01/2015 00:12
Καμιά σύγκριση δεν κάνω. ΕΣΥ συγκρίνεις θρησκείες, λες και αυτό φταίει. Για να φτάσει κανείς στο σημείο να είναι τόσο ακραίος, τόσο φανατικός, τόσο έτοιμος να σκοτώσει, τόσο έτοιμος να καταστρέψει, τόσο βίαιος...πρέπει να είναι ΠΟΛΥ αμόρφωτος. Χριστιανός ή ισλαμιστής, τι σημασία έχει. Εδώ ο άνθρωπος είναι αμόρφωτος ρατσιστής, προφανώς και θα γίνει φασίστας, όποια και αν είναι η θρησκεία του. Είναι δυνατόν να είναι κάποιος μορφωμένος και να πιστεύει ότι είναι ανώτερος/καλύτερος από τους άλλους λόγω του χρώματος της επιδερμίδας του ή της θρησκείας του??
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
09/01/2015 14:56
ΒΠ ,διαβασε το κορανι για δεις τι πιστευουν για την διαδοση του ισλαμισμου.....μετα συνεχιζουμαι
ΒΠ
09/01/2015 15:46
Εννοείς, λένε διαφορετικά από ό,τι λέει η βίβλος? Η βίβλος, στην προσπάθεια διάσωσης των ιουδαίων και για τη διάδοση του χριστιανισμού, σκότωσε νεογνά, απείλησε με θάνατο μαρτυρικό όσους προσκυνάν άλλους θεούς, δικαιολόγησε σφαγές για τη διάδοση της πίστης, έκανε σταυροφορίες....να συνεχίσω?
kostas
09/01/2015 13:49
πήγαινε πες τα στην Συρία, στο Ιρακ, στην Αίγυπτο, στην Αλγερία και όπου αλλού. Και πήγαινε να μείνεις εκεί εάν δεν σου αρέσει εδώ, να δεις τι καλά που θα περάσεις. Από την πολύ την "μόρφωση" και το καθησιό, με λυμένα τα προβλήματά σου, χωρίς επαφή με την πραγματικότητα έκανες τον εγκέφαλό σου λάσπη... ....ψευτοπροοδευτικέ υποκριτή της Εκάλης