Χιλή: Σε εξέλιξη η επιχείρηση διάσωσης

Είδαν ξανά το φως της μέρας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/10/2010 08:46 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 13/10/2010 18:50 |
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επιχείρηση απεγκλωβισμού των 33 μεταλλωρύχων στη Χιλή. Μέχρι στιγμής έχουν ανέβει στην επιφάνεια της γης οι 15 άνδρες, ενώ η επιχείρηση διάσωσης όλων των εργατών που βρίσκονται 69 ημέρες στα έγκατα της γης, αναμένεται να ολοκληρωθεί νωρίτερα από τον αρχικό χρόνο που υπολογιζόταν, δηλαδή αύριο το βράδυ.

Τελευταίος απεγκλωβίστηκε ο Victor Segovia, τον οποίο και καλωσόρισε «πίσω στη ζωή» ο πρόεδρος της χώρας, Σεμπάστιαν Πινιέρα. 

Είχε προηγηθεί ο απεγκλωβισμός του Victor Zamora, 33 ετών. Το χαρακτηριστικό του είναι το χιούμορ και ο αισιόδοξος χαρακτήρας του. Οι συνάδελφοί του λένε γι'αυτόν ότι γελάει ακόμη κι όταν πονάει. Ο Zamora έστελνε ποιήματα στην έγκυο γυναίκα του, ενώ βρισκόταν παγιδευμένος. Είναι ήδη πατέρας ενός 4χρονου αγοριού. Λίγο νωρίτερα, ο Carlos Barrios, 27 ετών είχε αγκαλιάσει τους δικούς του. Ο Barrios είναι πατέρας ενός 5χρονου αγοριού και έχει χωρίσει από τη γυναίκα του.

Είχε προηγηθεί ο Edison Pena, 34 ετών, ο οποίος είναι φανατικός θαυμαστής του Έλβις Πρίσλεϊ. Λίγη ώρα πριν τη διάσωσή του είχε συνομιλήσει με τη φίλη του, στην οποία είπε: "Θέλω να ελευθερωθώ. Θέλω να αντικρίσω τον ήλιο". O Pena ακολούθησε τον Jorge Galleguillos και τον 30χρονο Alex Vega, ο οποίος συναντήθηκε με τη σύζυγό του.

Ο μεγαλύτερος σε ηλικία (64 ετών), Mario Gomez, ήταν ο ένατος διασωθείς που ανέπνευσε τον καθαρό αέρα της Χιλής.

Λίγο πριν, ο 34χρονος Claudio Yanez ήταν ο όγδοος που διασώθηκε από τους 33 εγκλωβισμένους μεταλλωρύχους.

Η επιχείρηση διάσωσης όλων των εργατών που για 69 ημέρες βρίσκονται στα έγκατα της γης, σε βάθος 622 μέτρων, σε ορυχείο στην έρημο Ατακάμα στη Χιλή θα διαρκέσει περίπου 48 ώρες.


Ο απεγκλωβισμός γίνεται μέσω της ειδικής κάψουλας Phoenix, που κατασκεύασε το χιλιανό Ναυτικό. Την κάψουλα «συνοδεύουν» ειδικοί του πολεμικού ναυτικού και διασώστες.

Στο ορυχείο βρίσκεται ο πρόεδρος της Χιλής Σεμπαστιάν Πινιέρα, που παρακολουθεί από κοντά την επιχείρηση απεγκλωβισμού και υποδέχεται τους μεταλλωρύχους.

Πρώτος ανέβηκε ο 31 ετών Φλορένσιο Αβάλος, ο άνθρωπος που κινηματογράφησε τις σκηνές από το εσωτερικό του ορυχείου, οι οποίες έκαναν τον γύρο του κόσμου. Ακολούθησε ο 39χρονος Μάριο Σεπούλβεδα, που έπαιξε και το ρόλο του σχολιαστή στις μεταδώσεις.

Ο απεγκλωβισμός του 1ου μεταλλωρύχου Φλορένσιο Αβάλος

Ο απεγκλωβισμός του 2ου μεταλλωρύχου Μάριο Σεπούλβεδα

Ο απεγκλωβισμός του 2ου μεταλλωρύχου Μάριο Σεπούλβεδα


Τρίτος που ανασύρθηκε  κατά σειρά είναι ο Χουάν Ιγιάνες, 52 χρόνων, και ακολούθησε ο Βολιβιανός Κάρλος Μαμάνι, 23 χρόνων ο μοναδικός μη Χιλιανός μεταξύ των 33 μεταλλωρύχων. Ο πέμπτος μεταλλωρύχος που διασώθηκε είναι ο 19χρονος Τζίμι Σάντσες, ο νεότερος από τους εγκλωβισμένους. Στις 11:35 (ώρα Ελλάδας) βγήκε και ο έκτος μεταλλωρύχος Οσμάν Αράγια.  Ο έβδομος μεταλλωρύχος που βγήκε στην επιφάνεια είναι ο Χοσέ Οχιέδα.
Συγγενείς των μεταλλωρύχων που εδώ και μήνες βρίσκονται στο σημείο, ξέσπασαν σε δάκρυα χαράς μόλις αντίκρισαν τους ανθρώπους τους. Για «θαύμα» μίλησε ο Σ.Πινιέρα.

Η επιχείρηση διάσωσης συνεχίζεται και υπολογίζεται να διαρκέσει συνολικά 48 ώρες.

Πρώην Λαμόγιο-Νυν Άγιος
14/10/2010 20:27
Ευτυχώς που για το ΠΑΣΟΚ

τα πράσινα ΜΜΕ παιζουν Χιλή συνέχεια και ξεχνί?μαστε ρε παιδιά!

Έλα ΠΑΣΟΚ μη χαίρεσαι για πολ?! Η λυπητερη του Νοεμβρη πλησιάζει!!!

Άντε γεια!
Κώστας Θωμάς
14/10/2010 19:56

Ιωάννης Κ. 14/10/2010 19:10
Για την ακρίβεια τελευταίος βγήκε ένας από τούς γιατρούς που έστειλαν κάτω πριν αρχίσουν να βγάζουν τούς εγκλωβισμένους, οι γιατροί βγήκαν τελευταίοι.
Στα ορυχεία υπάρχουν κανονισμοί, οι ομάδες μεταλλωρύχων έχουν αρχηγό και ο αρχηγός βγαίνει πάντα τελευταίος όπως ο καπετάνιος σε ναυάγιο (αν δεν είναι Ελληνας).
Κάποιος άλλος ήθελε να βγει τελευταίος για να είναι αυτός που θα κατέχει το ρεκόρ άλλα ο κανονισμός με το αρχηγό υπερίσχυσε και ο αρχηγός βγήκε τελευταίος των εγκλωβισμένων.

Viva los hijos de tiera.
GS
14/10/2010 12:18
Ο λαός της Χιλής είναι ο πλούτος της κάλο αυτό, και το άλω που είπε ο πρόεδρος τους είναι πολύ εγκλωβισμένοι σε αυτόν τον πλανήτη αλλά δεν τους βλέπομε να τους γλυτώσουμε δίκιο. Είχα την τύχη να ταξιδέψω στην Χιλή πριν 45 χρόνια και να γνωρίσω από κοντά αυτόν τον λαό περήφανος, φιλότιμος, παρότι φτωχός ζητιάνο δεν είδα ούτε κλέφτη και όταν τα πίναμε έλεγαν βιβα Χιλή. Όταν υπάρχει υπομονή, επίμονη, και θέληση όλα γίνονται ακόμα και θαύματα, εμείς αυτά δεν τα έχομε θέλομε να γίνομε γρήγορα πλούσιοι κοιτάμε τον εαυτό μας και μόνο. Τώρα είμαστε εμείς οι εγκλωβισμένοι φάγαμε την τούρτα και το πιάτο και θέλουμε και άλω εάν αυτό το άλω είναι του διπλανού αδιάφορο, και δεν θέλομε να εγκλωβιστούμε διότι νομίζουμε ότι κάποιος άλλος μπορεί αυτός δεν μπορεί ο άλως μπορεί καλύτερα. Νομίζομε ότι με απεργίες με κοινωνικοποίησης με βανδαλισμούς θα εγκλωβιστούμε. Έρχονται από χιλιάδας χιλιόμετρα να προσκυνήσουν την Ακρόπολη και τους κλείνομαι την είσοδο και γνωρίζουμε ότι το γεωτρύπανο είναι ο τουρισμός να μας εγκλωβίσει δεν είναι τρέλα, καίγονταν κάποιοι συνάνθρωποι μας και εμποδίσαμε την πυροσβεστική να τους γλιτώσει και κάποιοι πολιτικοί έλεγαν έφταιγαν οι καμένοι γιατί δουλεύανε, δεν φταίνε οι πολιτικοί μας εμείς φταίμε, οι πολιτικοί πάνε και έρχονται εμείς μαίνομαι. Βιβα Χιλη
SPYROS
14/10/2010 12:17
Ευτυχως για τους χιλιανους μεταλλορυχους που ειναι χιλιανοι και οχι ελληνες γιατι αν ηταν ελληνες πολιτες το κρατος για να μην ξοδεψει χρηματα και να παραμενει στους στοχους του μνημονιου το πιο βεβαιο ειναι οτι θα εριχνε μερικα κιλα δυναμιτη επιπλεον για να κλεισει μια και καλη το θεμα τους! Καλη ωρα οπως εγινε και με το ΙΚΑ που εστειλε εκεινη την επαισχυντη επιστολη-φετφα προς τους βαρια διαβητικους οτι αντι να παρουν λεφτα για ειδικα παπουτσια να πανε να κοψουν τα ποδια τους γιατι ετσι ειναι οικονομικωτερο για το κρατος!!! Τυχεροι οσοι δεν ζουν στην Ελλαδα του σημερα.
Fanis
13/10/2010 17:43
Σιγά τα λάχανα!
Εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν περιπτώσεις εδώ και χρόνια, όπου άτομα εγκλωβίζονται και απομονώνονται σε ζωντανή σύνδεση και απεγκλωβίζονται ένας κάθε εβδομάδα και μάλιστα μετά από ψηφοφορία τηλεθεατών. Κάποιοι μπορεί να μείνουν εγκλωβισμένοι μέχρι και μισό χρόνο, αρκετά περισσότερο απ΄ότι οι Χιλιανοί "συνάδελφοί" τους. Άσε που οι δικοί μας είναι και περισσότερο καλομαθημένοι, οπότε η συνύπαρξη είναι πολύ δυσκολότερη... Αυτό είναι άθλος κύριοι! Αυτή είναι συγκίνηση...
Κώστας Θωμάς
13/10/2010 17:37
Αν αυτό είχε συμβεί στη Νότιο Αφρική τη Κίνα η τη West Virginia κάποιος θα είχε σταθεί μπροστά στα μικρόφωνα και θα είχε ανακοινώσει ότι όλοι είναι νεκροί και η εταιρία του θα είχε γλιτώσει κάμποσα εκατομμύρια, αμφιβάλει κάποιος;.
Ο Πρόεδρος της Χιλής είπε ότι με τη βοήθεια του θεού θα σώσουν όλους τους εγκλωβισμένους.
Αν ο θεός είχε κάτι να κάνει με αυτή την υπόθεση δεν θα τούς άφηνε να εγκλωβιστούν, μάλλον ο θεός τούς ήθελε νεκρούς και τα σωστικά συνεργεία αγνόησαν το θέλημα θεού με το παρέμβουν και να τούς απεγκλωβίσουν.
Αν πραγματικά αυτοί οι άνθρωποι πιστεύανε στο θεό όπως ο πρόεδρος της χηλής έπρεπε να αφήσουν τους εγκλωβισμένους στα χέρια του ελεήμονα θεού αλλά μάλλον πιστεύουν στης ικανότητες τούς και στην ανθρωπιά.
Ένας καλός θεός προστατεύει αντί να σώζει με τη βοήθεια συνεργείων ιδικών τεχνικών και επιστημόνων; Γιατί παντού σε κάθε ανθρώπινη επιτυχία η βλακεία κερδίζει πόντους γιατί;

Όποιος δεν είδε τον απεγκλωβισμό του Μάριο Σεπούλβεδα #2 έχασε, πρώτον δώρισε πέτρες που έφερε μαζί του στον πρόεδρο της Χιλής και τούς άλλους επισήμους μετά ξεσήκωσε το κόσμο με το γνωστό τσι τσι λε λε.

ΥΓ. ο τίτλος του έργου θα είναι Los hijos de tierra (Τα παιδιά της γης)
Αθανάσιος Δ.
13/10/2010 15:00
Εμάς τους έλληνες ποιός θα μας απεγκλωβίσει από τον ΓΑΠ και την παρέα του, που μάζεψε από τα μπαράκια κάνοντάς τους υπουργούς...;
Προς Χαρη Καναδο
13/10/2010 13:55
Πως ειναι δυνατον τετοιες ωρες να λεει καποιος τετοια πραγματα? Πραγματικα εχεις θεμα. Ιμπεριαλισμος, γροθιες και μπουρδες! Τωρα καταλαβαινω γιατι η χωρα μας εχει φτασει στο μηδεν...
αντωνης
13/10/2010 13:44
@Todo Palante 13/10/2010 09:33 Αμην!!!
nik
13/10/2010 13:39
Προς Χαρη Καναδο

Εντελως ασχετο φιλε μου. Για διασωση ανθρωπων αναφερεται το αρθρο. Η πολιτικη προεκταση που επιχειρεις ισως ταιριαζε αλλου οχι ομως εδω. Ειναι εντελως ακυρη.
Καλή Τύχη!
13/10/2010 12:45
Είναι πραγματικά συγκινητικό αυτό που σ υμβαίνει! Μακάρι να συμβεί και στους υπόλοιπους!!! Πραγματικά μου φέρνει δάκρυα όλη αυτή η εικόνα!
ΣΟΥΡΔΟΣ
13/10/2010 12:22
Για Χάρη Καναδό. Όποιος χρησιμοποιεί τέτοια θέματα σαν αφορμή για να βγάλει το αντιαριστερό του δηλητήριο έχει πολύ πολύ σοβαρό πρόβλημα. Ωφείλει να πάει να κοιταχτεί. Και όχι στον Καναδά φυσικά γιατί απ'' ότι φαίνεται εκεί δεν βοηθήθηκε και πολύ.
Lykos
13/10/2010 10:24
Αδέλφια, καλως ήρθατε. Μέσα από τη δική σας διάσωση παίρνουμε όλοι μια δυνατή δόση ελπίδας που την χρειαζόμαστε.
Ντίνα
13/10/2010 10:10
Συγκλονιστικές οι περιγραφές αλλά και οι εικόνες που παρακολουθήσαμε στους δέκτες της τηλεόρασης σήμερα το πρωί. Η Χιλή διαθέτει τεχνικά μέσα για να ανταπεξέλθει σε τόσο δύσκολες διασώσεις. Στον τελευταίο σεισμό που σημειώθηκε στη χώρα, δεν χρειάστηκε εξωτερική βοήθεια, κατάφερε με τις δικές της δυνάμεις να ανταποκριθεί και πάλι στις ανάγκες του λαού της. Εύγε σε όλους τους πολίτες της μακρινής χώρας.
Todo Palante
13/10/2010 09:33
Καιρος ειναι να απεκγλωβιστουμε και οι Υπολοιποι. Καιρος ειναι να δουμε το κλουβι και τι φακα γιατι το τυρι βρωμισε. Καιρος ειναι να δουμε οτι Τραπεζες και Κυβερνησεις μας εχουν βαλει σε μια Μεγαλη Φυλακη 6 Δισεκατομμυριων. Καιρος ειναι να βγουμε πια απ το Κλουβι και να τους αφησουμε Αυτους να Πληρωνουν "Φορους" και " Χρεη". Εμεις οι Υπολοιποι Μπορουμε να Ζησουμε Ειρηνικα (δεν ειπα Αγγελικα) παιρνοντας στα χερια μας το μελλον μας. Λιγοι Κανονες Κοινης Λογικης Φτανουν για μια Ειρηνικη Συνυπαρξη. Τα προβληματα θα συνεχισουν και εξω απ το Κλουβι..Αλλα Τουλαχιστον δεν θα ειμαστε Ιδιοκτησια Κανενος. Εφτασε η Ωρα οι Τραπεζες και οι Κυβερνησεις να περασουν στην Αχρηστια.
Αντώνης
13/10/2010 09:20
Με το καλό να ανέβουν και οι υπόλοιποι.
Κωστής Λέων
13/10/2010 09:09
Είναι εξαιρετικά συγκινητική η όλη ιστορία αυτή επειδή ένα ολόκληρο έθνος επιδόθηκε σέναν τιτάνιο αγώνα για να σώσει 33 πολίτες του. Τα κατάφερε και χίλια-μύρια μπράβο τού αξίζουν. Τέτοιοι λαοί μπορούν να επιζήσουν κάτω κι από τις πιο δύσκολες συνθήκες. Ωστόσο σε πιάνει θλίψη και κατάθλιψη άμα βλέπεις την εγκατάλειψη και την παρακμή τού δικού μας λαού που δε θα έδινε την παραμικρή σημασία σ'' ένα τέτοιο γεγονός κι οι 33 θα γίνονταν 0 κάτω από τη γη και κάτω από τα σκουπίδια που έχουν μέσα στο κεφάλι τους οι περισσότεροι Έλληνες. Μού είναι εντελώς αδύνατον να φανταστώ ετούτη την Ελλάδα όπως την κατάντησαν να σκοτώνεται για 33 μεταλλορύχους. Ήδη την ακούω να λέει : "ρε άντε να χαθείτε κακομοίρηδες, ποιος χ.......κε για εσάς. Χίλια-μύρια μπράβο σ'' εσένα Χιλή και στον λαό σου.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις