ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ

Ο ένας στους δύο Έλληνες δεν πιστεύει στην εξέλιξη

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/02/2009 07:00 |
 Ο ένας στους δύο Έλληνες  δεν πιστεύει στην εξέλιξη
ΣΧΕΔΟΝ ένας στους δύο Έλληνες αμφισβητεί την εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου, όπως δείχνει διεθνής έρευνα. Μόνο το 54% των Ελλήνων θεωρεί πως...
Γίνετε Συνδρομητής
αντωνης
15/02/2009 12:57
Αγαπητε ροδανθε, δεν ειναι ακριβως οπως τα λες. Το ποσοστο αναλφαβητων (πανω απο 14 χρονων, που μας ενδιαφερει οσον αφορα την ερευνα) στις ΗΠΑ ειναι 3%, στην Ελλαδα 2,5%. Κι οσον αφορα την ποιοτητα της εκπαιδευσης, σου υπενθυμιζω τα γραπτα σου για την ποιοτητα εκπαιδευσης στην Ελλαδα ;-) Κι ας μην ξεχναμε οτι στην ερευνα της PISA η Ελλαδα ειναι στο τελος (μετα απο αυτη ειναι μονο η Τουρκια και το Μεξικο, απο οτι θυμαμαι). Κι ενω δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις, πιστευω απλως οτι δεν ειναι απλο θεμα "αμορφωσιας", αλλα θεμα του τι διδασκονται τα παιδια.
ροδανθος
14/02/2009 15:05
Αγαπητε αντωνη, η θρησκευτικη θεωρια του "εξυπνου σχεδιου" δεν ειναι θεωρια που προτεινει τι ισχυει αλλα προτεινει πως δε ισχυει η θεωρια του Δαρβινου σε καποιες μετρημενες περιπτωσεις. Αν αυτο λεγεται θεωρια εγω ειμαι ο Θεος. Τωρα οσον αφορα το επιπεδο της εκπαιδευσης στις ΗΠΑ δεν χρειαζεται να πω τιποτα. Πηγαινε να δεις το επιπεδο της εκπαιδευσης τους σε πινακες διεθνων οργανισμων. Με 15% του πληθισμου στα ορια της φτωχιας μην ψαχνεις για εκπαιδευση. Υποψιν οτι μιλαμε για πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση και οχι για τα πανεπιστημια.
Dimitris the Greek
14/02/2009 12:31
@Harry I am afraid that you didn''t study the Evolution Theory well enough my friend. The Laws of Physics that you are talking about are not -in any way- opposed to the Evolution. Of course simple cells can "upgrade" (although the term evolution DOES NOT mean upgrade). Take a simple example: gametes. Gametes are quite simple cells but only a few hours after fertilization they start to divide, multiply, developing more complex mechanisms etc. Nine months after, a human being is born :) Anyways, the main point in evolution is that it is not equivalent to development of new mechanisms from ground zero. It''s a more complex phenomenon which we can actually study right here and right now.
Harry the Canadian
14/02/2009 08:22
I am not a religious person by any yardstick, yet I have a lot of trouble with the evolution theory.

There is a non-transgressable law in nature the Law of Entropy, otherwise known as the Second Law of Thermodynamics. Any animal organism (including humans) is a super-complex system of mechanical (muscles), electrical (brain activity) and chemical (food metabolism, cell growth) activities (or processes).

The Law of Entropy says that all such activities by their nature degrade, not upgrade with the passage of time. They go downwards, not upwards. The Evolution theory flagrantly transgresses this fundamental law of physics. The brain activity of ammoeba (the lowest form of animal life) can not upgrade to human thinking.

Now, by rejecting evolution, I do not accept the religious superstitions of any kind in its place. But I do accept parts of Jesus (the Jewish Nazarene philosopher) and some philosophical prophets of all faiths (even Karl Marx). There is wisdom in their sayings.
πολίτης Μπάμπης
14/02/2009 06:34
Σήμερα πιστεύω οτι το μεγάλο ερώτημα είναι όχι τόσο η καταγωγή του ανθρώπου όσο η καταγωγή του Σύμπαντος και συγκεκριμένα τι συνέβαινε πριν το big bang αν έγινε τελικά big bang). Το ενδιαφέρον στρέφεται πολύ προς τα εκεί, διαστάσεις, φυσική κλπ. Στη βιολογία το μεγάλο ενδιαφέρον είναι το πως ξεκίνησε η ζωή απο τη μη ζωή, και αν τυχόν ήρθε απο κομήτες μετεωρίτες η παρόμοια, τότε πως ξεκίνησε σε κάποιο άλλο πλανήτη και μεταφέρθηκε εδώ, αν μεταφέρθηκε. Η εξέλιξη του ανθρώπου νομίζω οτι δεν μας καίει και τόσο όσο τα άλλα δύο θέματα που προανέφερα. Η θεωρία του Δαρβίνου μοιάζει ρεαλιστική και μάλλον τη δεχόμαστε στο περίπου. Άν πάρουμε και τις δύο επικρατούσες θεωρίες για την Σελήνη, η μία λέει οτι η Γη συγκρούστηκε με πλανήτη στην ίδια τροχιά και απο την σύγκρουση προέκυψε η αύξηση της μάζας της Γης και η Σελήνη, και η άλλη οτι η Σελήνη ήταν ουράνιο σώμα που παγιδεύτηκε στην τροχιά της Γης. Και οι δύο θεωρίες έχουν υπέρ και κατά. Άν με ράταγε κανείς "πιστεύεις τελικά την θεωρία του Δαρβίνου" θα απάνταγα ε, μάλλον έτσι έγιναν τα πράγματα αν και έχει τρωτά σημεία, κενά στην εξέλιξη λείπουν κάποιοι κρίκοι μεταξύ των ειδών (Νεάντερταλ Κρο Μανιόν αυτά), μερικά είδη που δεν εξελίχθηκαν όπως τα βρύα...απο την άλλη δεν μπορώ να πω και με σιγουριά δεν υπάρχει Θεός...άσε να προχωρήσει η επιστήμη, μήπως συναντηθούμε και με με εξωγήινους...μήπωςε ανακαλυφθεί ζωή σε δορυφόρους του Δία...σε άλλα μέρη....και γενικώς βλέποντας και πιστεύοντας....
Trelli ki adespoti
14/02/2009 00:38
Ke bebea o anthropos einai proion tis ekseliksis, alla auto dyskoleuontai na to dextoun ola ta egokentrika plasmata, oxi mono tis ellados, alla oloklirou tou planiti! Auto omos den aporiptei tin pneumatiki ypostasi, oxi mono ton anthropon, alla olon ton zontanon organismon, pragma dyskolo na katanoisoun polloi orthologistes, logo monopleurou tropou skepsis. An to katanoousame auto tha sebomastan ola ta zontana plasmata tou planiti ke oxi mono! Se osous ypotimoun tous Ellines exo na po oti den einai kalyteroi apo tous kompleksikous pou aisthanontai os ellines anoteroi. Kala tha kanoume na episimanoume ta lathi kai na afairoume ti sapila apo to systima, alla mi ksexname, opoios brizei to spiti tou, tha pesei na ton plakosei!
Κώστας Θωμάς
13/02/2009 21:09
thrylos, Από τη στιγμή που έχετε (εγώ δεν είμαι εκεί) υπουργείο παιδείας ΚΑΙ θρησκευμάτων πως περιμένετε το ίδιο υπουργείο να διδάξει δυο αντίπαλες θεωρίες, ιδικά όταν το θρησκευμάτων έχει τη δύναμη να επιλέγει ποια βιβλία θα χρησιμοποιούνται από την παιδεία ;
κωστας Α.
13/02/2009 19:21
Με τοσες μ.......ς που διαβαζω τελικα θα πιστεψω οτι καταγομαι απο κανα πιθηκι.Τοσο μ......α στον εγκεφαλο που τη βρηκατε ρε παιδια. Απο την ιστορικη εμφανιση του ανθρωπου στη γη εχουμε καμια επιστημονικη αποδειξη οτι εστω και ενας πιθηκος εγινε ανθρωπος; Εγω τη μονη αλλαγη που βλεπω στο βαθος της ιστοριας ειναι η αλλαγη φυλου και η εφεση των ανιδεων να πιθηκιζουν σε οτι τους σερβιρουν οι γνωστοι ......σερβιτοροι.
αντωνης
13/02/2009 19:16
@ροδανθος. Τα ποσοστα στις ΗΠΑ δεν ειναι θεμα αμαθειας. Αλλα μιας κι απο εκει ξεκινησε η θρησκευτικη θεωρια του "εξυπνου σχεδιου", ειναι επομενο, να παρουσιαζει εκει τα μεγαλυτερα ποσοστα αποδοχης. Ας μην ξεχναμε οτι εκει η διαμαχη μεταξυ της θεωρια της εξελιξης και του intelligent design ειναι αγρια ακομη. Ολο το κειμενο της ερευνας (για οποιον θελει) βρισκεται στην ιστοσελιδα: http://richarddawkins.net/pdf/Science_evolution_2006.pdf
Elissaios V
13/02/2009 18:05
De mou prokaloun tin paramikri ekpliksi ta apotelesmata tis ereynas. Se ena kratos pou mathainei sta paidia tou gia kryfa sxoleia kai marmaromenous vasiliades, se ena kratos tou opoiou i paideia safestata stoxevei stin megistopoiisi tou ethnikou fronimatos, se ena kratos pou oi mathites tou dimotikou ine ipoxreomenoi na apostithizoun kommatia apo tin palaia diathiki kai loipa paramythia tis xalimas, aporoume kiolas pou i koini gnomi diathetei tin idia krisi me tin antistoixi enos mousoulmanikou kratous tou opoiou i dimokratia ine akoma sta spargana. Pigente stis eklisies kai fate kiallo koutoxorto...
SKEPTOMENO KOUKOUTSI
13/02/2009 17:36
O SAKHS P. EXEI DIKAIO STO YSTEROGRAFON SYLLOGISMO TOU! ALLA STIS H.P.A. YPARXEI ENA KINHMA KATHARA ANTIEPISTHMONIKO POU APORRIPTEI THN "THEORIA TOU DARBINOU"!! AYTO OMOS TO ANTIEPISTHMONIKO TRHSKEYTIKO KINHMA STHN OUSIA ..... BOHTHAEI NA EXAPLOTHEI PERISSOTERO AYTH H ANTIEPISTHMONIKH "THEORIA TOU DARBINOU"!!! OYTO h ALLOS TO ZHTOUMENO EINAI NA EGKLOBISTEI O KOSMOS KAI OI NEOI SE ANTIEPISTHMONIKES KAI ESOTERISTIKES IDEOLOGIES!!!!!!!!!!
KALOS MATHTHS
13/02/2009 17:06
AXIOTIMA SYSANIA: SAYTHN THN DIAPLOKH TON ANTITHESEON MPOROUME NA PAMR MPROSTA LYNONTAS THN ME MATHMATIKA!! POS;;
ME TA MATHMATIKA KLASMATA TON NOHTON EXISOSEN!
EXOUME: H BA(L)TOPEDINH ANTILHPSH OTI O ANTHROPOS EINAI POIMNHON, KAI THNDARBHNIKH ANTILHPSH OTI O ANTHRPOS SYGGENEYEI/PROERXETAI APO TON PYTHIX, BLEPOUME AMESOS OTI O ANTHRPOS YPOKEITAI, DHLADH GINETAI PARANOMASTHS (KOINOS PARANOMASTHS: POIMNHON k. PYTHIX EINAI ZOA)!! TORA STON ARITMHTH KATA THN BA(L)TOPEDINH ANTILHPSH EINAI O BOSKOS/POIMENAS, KATA THN DARBINIKH ANTILHPSH EINAI O PEFOTISMENOS POU DIELEYKANE TO MYSTHRIO THS EXELIXHS, DHLADH O DARBINOS!!
ARA: DEN PREPEI NA LEIPOUN OI PEFOTHSMENOI HGETES APO TA ZOA!! KAI OPOS BLEPETAI ME THN MATHMATIKH LOGIKH TON KLASMATON LYSAME TO POTHEN ESXES!! PROXORAME STO EPOMENO PROBLHMA!! PARAKALO O EPOMENOS.....
ThrylosOLE
13/02/2009 15:22
Me tin paideia pou exoume min perimenete kai polla pragmata.
Ti biologia, exelixi kai alla tetoia axrista.
Mathainoume na vrizoume tous antipalous, na kanoume katalipseis kai na katastrefoume ta panepistimia ourliazontas gia astynomiki via kai panepistimiako asylo.
O kosmos feugei me 1000 kai meis paizoume to pou.i mas.

Ma ti lew, emeis eimaste o eklektos laos, poly pio eksypnoi apo olous tous allous. Kai propantws poly MANGES.
hristos
13/02/2009 13:57
STIN ELLADA AKOMA PISTEVUNE
POS IMASTE ANADELFOS LAOS..XA XA
SE PIA EXELIXI NA PISTEVUN AFTI
PU PISTEVUN STUS PAPADES
ALOSTE O PAPADISMOS EFERE TO SKOTOS
Σάκης Π.
13/02/2009 12:59
Συναναγνώστες, υπάρχουν και χειρότερα...

Στις ΗΠΑ, οι περισσότεροι ΔΕΝ πιστεύουν στην ορθότητα της Δαρβίνειας θεωρίας. Θα μου πείτε ''κάτι μας λες τώρα'', αλλά για σκεφτείτε ότι ΑΥΤΗ η κοινή γνώμη εκλέγει τον πλανητάρχη που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τις τύχες όλων μας.

ΥΓ. Σε όλες τις ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ είναι τεράστιας σημασίας ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνεται μια ερώτηση, π.χ. μεγάλο μέρος των συμμετεχόντων θα απαντούσε διαφορετικά στην ερώτηση ''Πιστεύετε ότι ο άνθρωπος κατάγεται απ΄τον πίθηκο;'', διαφορετικά στην ερώτηση ''Πιστεύετε ότι άνθρωπος και πίθηκος έχουν κοινή καταγωγή;'' και βεβαίως, εντελώς διαφορετικά στο ''Θεωρείτε σωστή ή λανθασμένη τη θεωρία του Δαρβίνου;''. Επομένως, θα έπρεπε ο συντάκτης του άρθρου να παραθέσει την ερώτηση, όπως ακριβώς διατυπώθηκε στην έρευνα. Επίσης, φρόνιμο είναι, όλοι όσοι αναλύουν έρευνες κοινής γνώμης να ερμηνεύουν τα αποτελέσματά τους στο αυστηρό πλαίσιο των απαντήσεων που δόθηκαν στο συγκεκριμένο (και μόνο) ερώτημα.
ροδανθος
13/02/2009 12:19
Εχω πει πολλες φορες οτι αυτο απο το οποιο πασχει η Ελληνικη κοινωνια ειναι απο την αδυναμια ενσωματωσης επιστημονικων εξελιξεων και νεων δεδομενων στην πολιτικη της και η υποκρισια. Το δευτερο ειναι το φαρμακο για να καλυψει το πρωτο. Εδω δεν μπορουμε να ενσωματωσουμε επιστημονικες ανακαλυψεις 200 χρονων τι να πουμε για τις νεοτερες που αφορουν αιολικη ενεργεια κλπ. Τα βλεπετε ο υπευθυνος για την αναπτυξη του τοπου και Νο2 στην ΝΔ ειναι ο Σουφλιας. Οτι φερνει κερδος ακομα και μια δραχμη ειναι αναπτυξη. Δεν εχει σημασια αν καταστρεψουμε ενα δασος που μπορει να μας αποφερει στο μελλον εμμεσα κερδη απο μειωση κοστους περιθαλψεως πολιτων γιατι παρεχει καλυτερη ποιοτητα αερα που αναπνεουμε κλπ. Το θεμα ειναι να βγαλουμε τωρα 2 Ευρω. Αλλωστε ο ιδιος καταπατησε διαταξεις για να χτισει μια βιλα παρανομα. Δεν εχει σημασια αν συνολικα κερδισουμε εκατομμυρια απο την χρηση τραινων λογω μειωσης των ρυπων, μειωσης των αυτοκινητων, ταχυτητας εξυπηρετησης. Οι υπευθυνοι λενε οτι τα εισιτηρια πρεπει να καλυπτουν τα εξοδα του τραινου. Θα τα ιδιοτικοποιησουμε λεει ενω μια γραμμη τραινου δεν εχει οικονομικο ανταγωνισμο αρα ειναι μονοπωλιο. Η επιστημη λεει οτι κανεις ιδιοτικοποιησεις για να τονωσεις τον ανταγωνισμο και την οικονομια αλλα οχι για να δημιουργησεις μονοπωλια. Δεν εχει σημασια αν οι επιστημονικες ανακαλυψεις μας δειχνουν οτι οι Ελληνες ειμαστε μια αναμεμιγμενη ρατσα. Εμεις πρεπει να εχουμε διαταξεις και να συμπεριφερομαστε σαν να ειμαστε αμεσοι απογονοι του Μ. Αλεξανδρου οπως ο μεγαλος επιστημονας και διδακτορας του Μεγαλου Πανεπιστημιου του κ....ου Π. Ψωμιαδης. Ξεχασε οτι οι κοντινοι του προγονοι ηρθαν απο τα συνορα Ρωσιας-Τουρκιας. Ετσι πορευομαστε με γνωμονα ενα πιστευω και μονο που το καθοδηγουν ρεμαλια που εχουν κερδος απο αυτο. Ετσι ο λαος μας ειναι ερμαιο πολιτικαντηδων, θρησκευτικων ηγετων που διδασκουν την αγαπη αλλα προτρεπουν συνεχως σε πολεμο, δημοσιογραφων και αλλων απιστευτων τσαρλατανων που ειναι ανικανοι να κανουν μια απλη δουλεια. Θα μου πει καποιος οτι ειμαστε στα ιδια με τις ΗΠΑ οσον αφορα τον Δαρβινο. ΟΙ ΗΠΑ ομως σκεφτειτε οτι ειναι μια χωρα οπου εκατομυρια ξενοι, κυριως χαμηλου μορφωτικου επιπεδου, οπως οι περισσοτεροι μεταναστες, μεταναστευουν εκει για να βρουν ενα καλυτερο αυριο. Το χωνευτηρι δουλευει και παιρνει χρονια για να τους εκπαιδευσει. Ειναι ομως και 300 εκατ. Μεσα απο τοσο μεγαλο πληθισμο παντα θα βγουν καποια μεγαλα μυαλα. Ομως το οτι δεν ενσωματωσαν τις επιστημονικες ανακαλυψεις στην πολιτικη τους το πληρωσαν και ειναι προφανες αυτο. Μεσα απο μια θεοκρατικη πολιτικη ο ηγετης τους Τ. Μπους καταφερε να παρει μια χωρα σε πολυ καλη κατασταση και να παραδωσει ερηπιο 8 χρονια μετα. Πολεμοι χωρις λογο, τυφλα χτυπηματα σε χωρες ασχετες με τα προβληματα των ΗΠΑ (π.χ. Ιρακ), ψεματα και υποκρισια για δικαιολογηθουν τα σκληρα χτυπηματα. Ολα ειχαν βασιστει σε μια πιστη και σε τιποτα αλλο. Δεν λεω οτι ειναι κακο να πιστευεις. Απλα δεν ειναι δυνατον να πιστευεις στην αγαπη και να σφαζεις οποιον βρεις μπροστα σου επιδη καποιος σε εκλεψε. Η Ελλαδα χρειαζεται μια εκπαιδευση καλυτερη, πιο ριζοσπαστικη. Οι χωρες που οι περισσοτεροι Ελληνες κοροιδευουν ειναι κατι Σκανδιναβικες χωρες που ενσωματωνουν αμεσως καθε επιστημονικη εξελιξη στην καθημερινη τους ζωη και στην πολτικη τους. Προχωρουν γρηγορα και εχουν το καλυτερο επιπεδο ζωης στον κοσμο. Αυτο θελουμε να γινουμε αλλα δεν μας αφηνουν οι ουρες του παρελθοντος που μας κραταν γαντζωμενους σε ιστοριολαγνειες και μας κανουν να ζουμε 2500 χρονια πριν. Ολοι οι Ελληνες ταγοι οταν μιλουν για να τονισουν αυτα που λενε αναφερονται παντα σε πραγματα που ειπωθηκαν 2000 χιλ χρονια πριν νομιζοντας οτι αυτο τους δινει κυρος. Μα καλα τιποτα δεν εγινε απο τοτε? Τα περισσοτερα απο τα πραγματα που πιστευαν τοτε ηταν λαθος γιατι πρεπει και εμεις να πιστευουμε τα ιδια? Για παραδειγμα, τοτε επιτρεποταν η ομοφυλοφυλικη παιδεραστια σαν μερος της εκπαιδευσης των νεων. Πρεπει να γυρισουμε εκει? Τοτε πιστευαν στους 12 θεους. Πρεπει να γυρισουμε εκει? Τοτε πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη. Η επιστημη ειναι ο μονος δρομος για να αναπτυχθει η χωρα. Οταν βεβαια λεω επιστημη εννοω την πραγματικη οχι αυτην που παπαγαλιζουν ολοι οι Ελληνες με στοχο να παρουν ενα πτυχιο που θα τους οδηγησει σε μια δουλεια στο δημοσιο. Αυτο δεν λεγεται επιστημη αλλα καλυτερα να μην το ονομασω. Καλο Σαββατοκυριακο.
Ante pia!
13/02/2009 11:15
@Γ.Σ., Νικος, κ...λοελληνες: Καλα κανετε παιδια και το επαναλαμβανειτε, γιατι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν μπερδευτει με την θεωρια της εξελιξης. Ακριβως οπως και στην εποχη του Δαρβινου, τον οποιον οι συγχρονοι του συκοφαντουσαν και ειρωνευονταν με γελοιογραφιες.
Κ*λοέλληνες
13/02/2009 04:52
Ο Δαρβίνος δεν είπε ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Είπε ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινούς προγόνους και εν συνεχεία εξελίχθηκαν διαφορετικά.

Ντροπή στον αγγράμματο δημοσιογράφο και ντροπή στα ΝΕΑ.

Οσο για τον Ελληνικό λαό που μαζί με τους Τούρκους και άλλους απολίτιστους αμφισβητεί τον Δαρβίνο τι να πεί κανείς;

Μετά ζητάμε και σύγκλιση με τους Ευρωπαίους.
NIKOS
13/02/2009 02:03
PALI OI IDIES ANAKRIVIES.....MA8ETE NA GRAFETE SWSTA TA PRAGMATA DHMOSIOGRAFOI KAI MH LETE MPAROUFES. H 8EWRIA THS EKSELIKSHS DEN YPOSTHRIZEI OTI O ANTHRWPOS KATEGETAI APO TON PI8HKO, ALLA OTI YPARXEI ENAS MAKRINOS KOINOS PROGONOS. KATALAVATE ASXETOI????? KOINOS PROGONOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIKOS
13/02/2009 02:00
STHN ELLADA PISTEYOYN STO XARDAVELLA ME TIS NEW AGE P@P@ROLOGIES TOU. AINTE MOSXARIA....MORFW8EITE LIGO.
Κώστας Θωμάς
13/02/2009 00:53
FUSER. Ο Χριστόδουλος δεν πέθανε, ο εργοδότης του του παραχώρησε το μεγαλύτερο σύννεφο από όπου καθοδηγεί το ποίμνιο.
Ο Παρασκευαΐδης μπορεί να πέθανε αλά το παραμύθιασμα που πούλησε με τα λεφτά του φορολογούμενου ακόμα ζει.
ροδανθος
13/02/2009 00:45
Αφου δεν διδασκεται στα σχολεια πως να την μαθουν?
CANADIAN
12/02/2009 22:29
@RAT TA PALN 2 MEPOS DELADI LEO MA.....KIES FILE MOU? MPOREI NA LEO ...GIATI ISOS E THEORIA TIS EXELIXIS DIDASKETE STA THRISKEUTIKA KAI DEN TO XERO...
Trelli ki adespoti
12/02/2009 22:17
Axa xa xa! Ego pantos to exo dilosei prin xronia! Katagomai apo ton ARI!!!!!
FUSER
12/02/2009 21:28
@Κώστας Θωμάς Σε ποιόν Χριστόδουλο αναφέρεσαι?.....(τον Ξηρό μήπως?....γιατί ο άλλος μας τελείωσε.....) Α ρε missing links που γράφουν εδω μέσα....αυτό και μόνο θα έδινε μεγάλη ικανοποίηση στον κο Δαρβίνο γιατί αποδεικνύει την θεωρία του :):):)
Κώστας Θωμάς
12/02/2009 20:38
ΓΙΑΝΝΗΣΧ. Ο Mark Twain έγραψε ο θεός έριξε μια καλή ματιά στον άνθρωπο και αποφάσισε να δημιουργήσει τον πίθηκο
Κώστας Θωμάς
12/02/2009 20:30
Η εκκλησία έστησε μια παγίδα στο ποίμνιο να μην του επιτρέψει να καταλάβει την επιστημονική εξήγηση και να γελοιοποιήσει την εξέλιξη και το ποίμνιο σαν ποίμνιο δεν την είδε, είπεν ο κλήρος! ο άνθρωπος προήρθε από τον πίθηκο, και ποίμνιο το έχαψε γιατί δεν άκουσε από αλλού ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ποτέ δεν είπε ότι ο άνθρωπος προέρχεται από την πίθηκο αλά ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος συγγενεύουν και ας μας αποδείξει ο Χριστόδουλος ότι αυτό δεν είναι αλήθεια η ακόμα καλύτερα ότι η βίβλος είναι η αλήθεια
ΓΙΑΝΝΗΣΧ
12/02/2009 17:38
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΟΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ....!

ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟ ΖΩΟ ΘΑ ΕΞΕΛΙΣΣΟΤΑΝ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ ΖΟΥΛΑΠΙ..!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΟΙ, ΤΡΩΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΗΔΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΠΙΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΜΟΙΒΑΔΕΣ..
RAN TAN PLAN 2
12/02/2009 17:36
X*SE MAS RE CANADIAN
ραν ταν πλαν
12/02/2009 17:34
Ο ένας στους δύο Έλληνες δεν πιστεύει στην εξέλιξη ;;

ε, γι αυτο δεν εξιλισεται.....

χαχχαχαχχχαχχα
ANEXELEGTOS
12/02/2009 16:47
PAIDIA TON SYNDETIKO KRIKO TOPU ANTROPOU ME TO "KATHE TI" OPOS KAI NA TO LETAI, DEN PROKEITAI NA TON BREITE!! OXI MONO OLH THN GH KAI TOUS OKEANOUS NA SKAPSETE, AKOMH KAI "MHXANH XRONOU" NA EIXATE DEN PROKEITAI NA BREITE TIPOTA!! MHN PAEI O NOUS SAS OTI EIMASTE EXOGHINOI!! OYTE AYTO!! EIMASTE TO KATI ALLO!! OXI MONO TO GENIKO KAI AFHRHMENO ALLA KAI TO POLU SYGKEKRIMENO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
OSO GIA TO OTI ENAS STOUS DYO ELLHNES DEN PISTEYOUN STHN EXELIXH, TOUS KATANOO, MAYTES TIS POLITIKES TON TELEYTAION 200 XRONON EIXAME EXELIXH;;; MALLON KAI SIGOURA OXI!! H YPOTHESH TOU ASTHENOFOROU POU DEN EIXE TA BASIKA APAITOUMENA IATRIKA YLIKA TO EPIBAIBEONH!!!
"ELLADA ELLADA XORA TOY KAHMOU"!!!
foreigner
12/02/2009 16:32
Γι΄άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι οι Έλληνες απέχουμε πολύ από τον ορθολογισμό...
Δεν μας περιποιεί τιμή το ότι σημειώνουμε το ίδιο ποσοστό αντιδαρβινισμού με τους Τούρκους, για παράδειγμα...
Βέβαια, φίλε ante pia!, κοιτάζοντας γύρω μου ορισμένους νεοέλληνες (τους λεγόμενους και "ελληνάρες", μάλλον πείθομαι ότι υπάρχουν ακόμα πιθηκάνθρωποι στον πλανήτη...
:-)
Γ.Σ.
12/02/2009 15:59
Ante pia!,ακριβως αυτο ηθελα να γραψω αλλα με προλαβες.Ελεος με την παραπληροφορηση!!!!!Η καρδια της θεωριας της εξελιξης λεει οτι αναζητωντας το ειδος απο το οποιο καταγεται ενας οργανισμος (στην περιπτωση μας ο ανθρωπος),δεν ψαχνουμε σε συγχρονα του ειδη (σε ειδη δηλαδη που συνυπαρχουν στο χρονο με αυτον) οπως οι πιθηκοι,αλλα σε ειδη που εζησαν στο μακρινο παρελθον,και που σημερα εχουν εκλειψει.Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε?Οι προγονοι του ανθρωπου (και κατ''επεκταση ολων των προτευοντων) δεν υπαρχουν σημερα.Εχουν εκλειψει,οπως εχουν εκλειψει οι δεινοσαυροι για παραδειγμα.Μονο απολιθωματα ή διασπαρτα τμηματα απο τα σωματα τους μπορουμε να εχουμε απο αυτους σημερα.
Canadian
12/02/2009 15:04
OI ELLINES DEN NOMIZO OTI EXOUN APOPSI VASISMENI STEN PLEROFORISI SE OTI AFORA TON DARWIN.. APLOS EPIDEI E THEORIA TIS EXELIXIS DEN DIDASKETE KAN STA SXOLEIA... ANTITHETA DIDASKETE MIA AKORESTI ELLINOCHRISTIANIKI-ETHNIKISTIKI PROPAGANDA POU TUFLONEI, FANATIZEI, ENTHOUSIAZEI KAI ODIGEI.
DARWINIAN CANADA
VAG THES
12/02/2009 14:40
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΕΚΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕΣ. ΚΑΤΑΓΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΟΥΦΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!
ANTIDARBINARAS
12/02/2009 13:36
ME KOURAZETAI YPERBOLIKA PSYXIKA PNEYMATIKA KAI SOMATIKA ME THN PITHIKODARBINOLOGIA SAS!! ALLA AN KRINO AYTA POU GINONTAI STHN ELLADA EDO KAI XRONIA, TOTE THA BGALO TO SYMPERASMA KAI EGO O KATEXOXHN ANTIDARBINIKOS, OTI NAI O ELLHNAS KATAGETAI APEYTHEIA APO TON PITHYKO!! EIMAI LIGO AYSTHROS KAI ISOS AISXROS, ALLA POS NA DIKAIOLOGHSEIS ME THN LOGIKH, ME TO ANTROPINO PNEYMA TA OSA SYMBAINOUN STHN ELLADA;;; MONO STHN ELLADA BLEPEIS ASTHENOFORA NA GINONTAI NEKROFORES LOGO ELLEIPSH BASIKON EXARTHMATON (GIA FRAGKODYFRAGKA!!)!! EN ETH 2009!!! H LEXH NTROPH KAI AISXOS DEN ARMOZEI EINAI LIGH!!
ZHTO O DARBINOS KAI TA PYTHIKAKIA TOY!!
Ante pia!
12/02/2009 12:34
Μόνο το 54% των Ελλήνων θεωρεί πως ο Δαρβίνος είχε δίκιο ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο

O Δαρβινος ΔΕΝ ειχε πει οτι ο ανθρωπος καταγεται απο τον πιθηκο, αλλα οτι πιθηκος και ανθρωπος (που ανηκουν στα πρωτευοντα) εχουν κοινους προγονους...

όλες οι τελευταίες ειδήσεις