Το 50ό του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Ουρουγουάης πέτυχε ο Λουίς Σουάρες στο νικηφόρο φιλικό επί της Τσεχίας με 2-0, που διεξήχθη επί κινεζικού εδάφους (Νάνινγκ).

Ο Έντισον Καβάνι «σφράγισε» τη νίκη με μία ακροβατική ενέργεια λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Νότιας Αμερικής έδωσε το φιλικό ενόψει της προετοιμασίας της για το Μουντιάλ της Ρωσίας, όπου στην πρώτη φάση των ομίλων της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τις Ρωσία, Σαουδική Αραβία και Αίγυπτο.

Ο σέντερ φορ της Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό, όταν ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Τσέχων, Γίρι Πάβλενκα. Για τον 31χρονο άσο ήταν η 96η συμμετοχή με την «σελέστε».

Σε άλλο φιλικό που έγινε στη Λιέγη, Μάλι και Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.