Τι θα αποφασίσει η κυβέρνηση

Οδυνηρές αποφάσεις: Διακοπή του πρωταθλήματος, διετές Grexit για τις ομάδες

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/03/2018 10:56 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/03/2018 11:34 |
Οδυνηρές αποφάσεις: Διακοπή του πρωταθλήματος, διετές Grexit για τις ομάδες

Νέα δεδομένα για το ελληνικό ποδόσφαιρο δημιουργούνται πλέον μετά τα ντροπιαστικά γεγονότα της Τούμπας. Η κυβέρνηση, υπό το βάρος των όσων έχουν καταγραφεί, με την εισβολή στο γήπεδο, το όπλο του Ιβάν Σαββίδη, τις απειλές στους διαιτητές και το κλίμα τρόμο, καλείται να πάρει πολύ οδυνηρές αποφάσεις. Τις οποίες και προανήγγειλε χθες ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης.

Αυτήν την ώρα ο υφυπουργός Αθλητικού Γιώργος Βασιλειάδης βρίσκεται στο Μέγαρο Μαξίμου όπου έχει σύσκεψη με τον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα. 

Δυστυχώς, το έγκλημα της Τούμπας, αλλά και όσα προηγήθηκαν με την σκανδαλώδη απόφαση της μη τιμωρίας του ΠΑΟΚ, φαίνεται ότι θα τα πληρώσει το σύνολο του ελληνικού ποδοσφαίρου, όλες οι ομάδες, ίσως και η Εθνική.

Εντός της ημέρας αναμένεται να ανακοινωθούν οι αποφάσεις της κυβέρνησης.

Οι πληροφορίες αναφέρουν θα υπάρξει οριστική διακοπή του πρωταθλήματος αλλά και ποδοσφαιρικό Grexit διετίας για όλες τις ομάδες, πλην της Εθνικής. Την είδηση μεταδίδει και η ΕΡΑ Σπορ η οποία τονίζει ότι από το πρωί γίνονται συσκέψεις για το θέμα αυτό καθώς και επαφές των ελληνικών παραγόντων με την UEFA.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά το κρατικό αθλητικό ραδιόφωνο, και είναι πολύ πιθανό το ενδεχόμενο να ληφθεί η απόφαση να μη δηλωθούν του χρόνου οι ελληνικές ομάδες για συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ποδοσφαίρου.

Οι ελληνικές ομάδες να μην συμμετάσχουν τη νέα σεζόν στις ποδοσφαιρικές διοργανώσεις της UEFA (Champions League, Europa League) αλλά η Πολιτεία θέλει να διασφαλίσει ότι η Εθνική ομάδα δεν θα έχει πρόβλημα με τη συμμετοχή της στους αγώνες του Nation League.

32
Πάνος / Αννόβερο
14/03/2018 14:56
Αν γίνει πρωθυπουργός ο Παπανδρέου θα λείψουν αυτά τα φαινόμενα.
Victor
14/03/2018 11:23
Ο γιος μου είναι 7 ετών και ταλέντο στο ποδόσφαιρο. Υπόψιν ότι εγώ ασχολούμαι ελάχιστα και μάλιστα υποστηρίζει άλλη ομάδα από εμένα. Από τη μία χαίρομαι στην ιδέα ότι θα μπορούσε ίσως κάποια στιγμή να ασχοληθεί επαγγελματικά αλλά και φοβάμαι να μπλέξει με όλο αυτό το βούρκο. Δεν είναι δύσκολο να καθαριστεί το ποδόσφαιρο, αρκεί να διαλυθούν οι σύνδεσμοι, να μην δίνονται εισιτήρια σε γκρουπ, να μην δίνονται φθηνά εισιτήρια, να μην επιτρέπεται να βρίζεις στις κερκίδες (στο εξωτερικό έρχεται security και ευγενικά σου ζητάει να σταματήσεις, αν δεν το κάνεις σε πετάνε έξω). Ας αντιγράψουμε την Αγγλία που το έκανε με επιτυχία.
Αλητεια!
14/03/2018 08:44
Ειστε αναξιοπιστοι ρε! Ακομα και αυτο να αποφασισετε, η κωλοτουμπα ειναι προ των πυλων!!! Αυτοι ειμαστε και δεν αλλαζουμε ο,τι κι αν γινει!!! Ρεζιληδες!!!
Ισοσκελης
13/03/2018 14:06
Γεια σου Ελλαδαρα! Αυτα ειν τα παιδια σου. Αλλοι ειναι φασιστες, αλλοι ζητιανοι, αλλοι καθαρματα, αλλοι πιθηκοι, πλουτοκρατεια κυριε, δημοκρατια! Οχι παιζουμε.
Αντίοχος
13/03/2018 09:44
Ηθικός αυτουργός των γεγονότων που επακολούθησαν στον αγώνα ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, είναι η σκανδαλώδης απόφαση τηςΕΠΟ να μην τιμωρήσει τον ΠΑΟΚ σύμφωνα με τον κανονισμό. Το αν αυτός ο κανονισμός είναι δίκαιος ή άδικος, --εγώ τον θεωρώ άδικο για πολλούς λόγους--, δεν έχει καμμία σημασία, αφού αυτός ισχύει μέχρι αυτή τη στιγμή, και έπρεπε αυτός να εφαρμοσθεί. Αν τον θεωρούν άδικο, ας τον αλλάξουν, αλλά όσο δεν τον αλλάζουν, αυτός ισχύει και πρέπει να εφαρμόζεται. Ο Σαββίδης --ούτε κύριο δεν μπορώ πλέον να τον πω--, είναι εκείνο το άτομο που πίστεψε ότι είναι υπεράνω των νόμων και των κανονισμών, και δικαίως το πίστεψε, αφού κατόπιν της άρσεως της αρχικής ποινής που του επεβλήθη, πίστεψε ότι μπορεί τα πάντα. ..................................................................................................................................... Ανθρωπάκια διοικούν το Ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς και ελλεεινά και πολλαπλά ύποπτα άτομα είναι οι μεγαλομέτοχοι των ομάδων. Όλοι μας φαντασθήκαμε έναν Σαββίδη διαφορετικό από τους άλλους για πολλά ποινικά αδικήματα κραγμένους, αλλά αποδεικνύεται ότι κάναμε τραγικό λάθος.-
Παοκι φιλοσοφημενο
12/03/2018 14:26
Η πλάκα είναι ότι το ποδόσφαιρο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας με το να βρίζεις τον ΠΑΟΚ και τον Σαββίδη στην ουσία βρίζεις το ξεφτιλισμένο εαυτό σου χαχα αλλάξτε εσείς και θα αλλάξει και ο ΠΑΟΚ λαμόγια ελληναράδες..φιλικα
Οξαποδω
14/03/2018 15:27
Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Το ψάρι είναι σάπιο ολόκληρο, δεν είναι μόνο το κεφάλι. Η καφρίλα και λαμόγια δεν ανακαλύφθηκαν προχθές. Προσωπικά, αν και δεν είμαι Παοκτζης, πιστεύω ότι είναι κρίμα για την συντριπτική πλειοψηφία των οπαδών του ΠΑΟΚ, που στάθηκαν στο ύψος τους και στα δυο ματς με Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Εδώ όμως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα. Όταν χρησιμοποιείς τις μεθόδους τις οποίες καταδικαζες μέχρι χτες, τότε αρχίζεις να μοιάζεις με το θηρίο που υποτίθεται πολεμάς. Αυτό έγινε με τον ΠΑΟΚ.
ΜΠΑΟΚ
14/03/2018 08:46
Σωστος ο αυστραλοπιθηκος τσιφτετελληνας!!! ΜΠΑΟΚ και ...ξερο ψωμι! Χα χα χα!!!
ΠΑΟΚ
14/03/2018 14:34
Aρε ζητιάνα της Ευρώπης που σου έθιξαν την αξιοπρέπεια ο κόσμος το έχει τούμπανο και εσείς κρυφό καμάρι
σισυφος
12/03/2018 14:09
Σωστα,πρεπει να διακοπεί το μπάχαλο,και τιμωρία αναδρομική στον οσφπ για την 20ετη υποσκαψη και καταστροφή του αθλήματος,γενναια αποζημιωση στο ηθικό θύμα παο
ΜΙΧΑΛΗΣ
12/03/2018 14:06
Κλασικά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.Θέατρο του Γκαρσία για ένα ρολό χαρτί κι αντί να τιμωρηθεί για διακωμώδηση του αθλήματος τιμωρείται μια ομάδα γιατί ένας φίλαθλος πέταξε ένα ρολό χαρτί στο γήπεδο που έτυχε να τον ακουμπήσει στο πρόσωπο....Ένας βλακάκος κομπλεξικός επόπτης δεν ξέρει τους κανονισμούς (ή τους ξέρει αλλά δεν τον βολεύει να πάρει τη νίκη ο ΠΑΟΚ) και τινάζει στον αέρα ένα κατά τα άλλα ήσυχο παιχνίδι και πάλι θα τιμωρηθεί ο αδικημένος από αυτή την απόφαση γιατί (τί πιο ανθρώπινο) εξόργισε τους πάντες με την απόφασή του.Και όλα αυτά γιατί δεν είναι σαφής και εμπεριστατωμένος ο νόμος.Μπουρδέλο Ελλάς σε όλα σου τα επίπεδα.Απαρχαιωμένοι νόμοι και μικροί δικαστές και ταλαιπωρούνται ομάδες, πολίτες, εταιρίες, καταστήματα και όλος ο κόσμος γενικά γιατί κάποιοι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους ή κάποιοι αδιαφορούν να την κάνουν καλά ή στην χειρότερη έχουν συμφέροντα να μη την κάνουν καλά.Δεν είναι προβληματικό το ποδόσφαιρο.Προβληματικό είναι το κράτος μας με τους βλακόβλακες που ψηφίζουμε.Αλλά θα μου πεις ασχολείται κανείς σοβαρός άνθρωπος με την πολιτική να ψηφίσουμε αυτόν;Και σ΄άλλα με υγεία!
Οξαποδω
14/03/2018 15:31
Τιμωρείται η πράξη. Η τιμωρία δεν εξαρτάται από τα ποσά ράμματα απέκτησε ο στόχος στο κεφάλι. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει τα ίδια για το κουτί Μπύρας. Ήταν άδειο, δεν ήταν γεμάτο. Η για το 45αρι. Ε.. δεν σκότωσε και κανένα, ούτε καν το τράβηξε.
Μετριοπαθής..
12/03/2018 15:39
Ένας φίλαθλος πέταξε ένα ρολό χαρτί στο γήπεδο και τυχαία ακούμπησε στο πρόσωπο τον προπονητή ή ένας οπαδός (με παρελθόν) πέταξε ένα ρολό ταμειακής μηχανής εναντίον του προπονητή της αντίπαλης ομάδας. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί κάποιος να πετάξει ένα ρολό ταμειακής μηχανής στο γήπεδο ?
Μπαοκτζηδες...
14/03/2018 08:49
Χμ.... Μαλλον γιατι ειχε ξεχασει την ....ταμειακη στο σπιτι!!! Χα χα χα!!! Βιβα ...ΜΠΑΟΚ!
Ακουσε να ακουσεις
13/03/2018 07:34
Γιατι τον αφησες να ζεις στο περιθωριο της δημοκρατιας χωρις καμια αξια το προβλημα ειναι πολιτικης φυσης ολοι ειμαστε συνυπευθυνοι και τελευταιος ο παοκ
Φίλιππος
13/03/2018 13:04
Άσε μας ρε φίλε που είναι πολιτικής φύσης. Έχουμε μετατρέψει ένα άθλημα (το οποίο, επιπλέον, στην Ελλάδα δεν ξέρουμε να το παίζουμε και καλά) σε γνώμονα της κοινωνίας. Αν όλοι αυτοί που βγάζουν όλη τους την ενέργεια, πλακώνοντας άλλους στα γήπεδα ή καυγαδίζοντας στα καφενεία, την έβγαζαν στα σωστά μέρη (...στη δουλειά τους, ας πούμε), τώρα δε θα είχαμε ούτε μνημόνια, ούτε αποκλεισμούς. Μια χαρά χώρα θα ήμασταν.
ΠΑΟΚ
14/03/2018 14:42
Ανίκανοι να αντιληφθείτε την πραγματικότητα και τα βαθύτερα αίτια που υποφέρετε κάναν αργό βασανιστικό θάνατο..ο τέλειος ηλίθιος
Φίλιππος
15/03/2018 02:33
Δεν είμαστε ανίκανοι να το αντιληφθούμε. Δεν δίνουμε, όμως, συγχωροχάρτι σε κουφιοκέφαλους που νομίζουν ότι τους έβαλε στο περιθώριο η κοινωνία, ενώ περιθωριοποιήθηκαν από μόνοι τους. Πάει, τώρα, ο άλλος να μου πει πως όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι και τελευταίοι οι Σύλλογοι. Όμως οι Σύλλογοι είναι αυτοί που έχουν ανοίξει τις πόρτες των γηπέδων σε κοινούς εγκληματίες.
Ι.Κάλφας Σουηδία
12/03/2018 13:57
Η ΕΛΑΣ αναζητά τον Σαββίδη και τέσσερα άτομα για την εισβολή στο γήπεδο. Φουσκωτοί, πιστόλια, απειλές, εκβιασμοί και ένα πρωτάθλημα ποδοσφαίρου που έχει τραβήξει τα πάνδεινα, να κινδυνεύει να τιναχθεί στον αέρα, την χρονιά μάλιστα της... εξυγίανσης. Η Ελλάδα και το κατεστημένο του Έλληνα μπορεί να το περιγράψει κανείς με μια μόνο λέξη ,Μιζέρια μιζέρια μιζέρια . Δεν είναι αρκετοί οι πιστολάδες στην Ελληνική Επικράτεια. Ο Έλληνας εισήγαγε και μερικούς πιστολάδες από το Εξωτερικό με τη ονομασία επενδυτές και κολλητοί του Τσίπρα . Αυτοί οι πιστολάδες κάνουν την εμφάνιση τους χωρίς κανένας να τους ενοχλήσει στα Γήπεδα στις Εκκλησίες στα κέντρα αναψυχής ακόμα και στο Ελληνικό κοινοβούλιο . Για τον Απόδημο Ελληνισμό δεν απομένει τίποτε άλλο παρά να σας στέλνει καθημερινά συγχαρητήρια για τους κατσαπλιάδες που επιλέξατε να σας κυβερνούν. Δεν σας σώζει τίποτα από αυτήν την κατάρρευση. Φθάσετε και ξεπεράσατε του εξευτελισμού, μετατρέψτε τον Ελληνικό Στρατό σε Ρεμπέτ Ασκερ να περιπολεί και να συλλαμβάνεται στον ύπνο από τα Σαλβάρια . Διατηρεί όμως ακόμα την ένδοξη ικανότητα να Παραλλάζει και να τον αυτό χειροκροτούν οι Βάμπιροι. Ο απόδημος Ελληνισμός εύχεται ολόψυχος αν υπάρχει ένας δίκαιος θεός να βοηθήσει τον κακόμοιρο και ανήμπορο Έλληνα . Συχαρίκια λιπών για την καθημερινή κατάντια σας ,με την ευχή και εις ανώτερα
bill
14/03/2018 22:20
Προσπάθησε καλύτερα να..δικαιολογήσεις και να αντέξεις την παραμονή σου στο εξωτερικό, πέφτεις συνεχώς σε λούπες!
τττυ
12/03/2018 13:28
εγώ το λέω χρόνια... όσοι πορώνονται με το ποδόσφαιρο το ελληνικό και δρουν οπαδικά είναι καθυστερημένοι ούνοι.. να καταργηθούν όλες οι ομάδες και να μείνει μόνο η Εθνική
TS.
12/03/2018 13:06
Είναι ανίκανοι!!! Αυτοί με την ανοχή τους και τη στήριξή τους εξέθρεψαν τις συμπεριφορές του Σαββίδη!!! Άραγε με ποιο αντάλλαγμα;
ΖΗΝΩΝ
12/03/2018 12:50
Επειδή όλοι κάνουν τον Κινέζο, θυμηθείτε ποιοι ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΙ παράγοντες τον παρουσίαζαν τον Σαββίδη ως φαν της κάθαρσης και της εξυγίανσης. Για να αποδειχθεί για μια ακόμα φορά ότι ως λύση σε ένα πρόβλημά μας επιλέγουμε μια τρισχειρότερη λύση. Οπότε ξαναγυρίζουμε στην προηγούμενη κατάσταση ευχαριστημένοι! Αυτή είναι η Ελλάδα. ΟΛΗ η Ελλάδα. Από τον πρωθυπουργό ως τον τελευταίο πολίτη
pan
12/03/2018 12:24
Γιώργο Μίνος και κάποιοι άλλοι που πουλάνε οπαδιλίκι στα κρατικά κανάλια είναι οι ηθικοί αυτουργοί!!! Και τους πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος! Μπράβο μας
ΓΤ
12/03/2018 12:11
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να τη πληρώσουν όλες οι ομάδες! Τι φταίει ο Ατρόμητος , ο Πανιώνιος, η Ξάνθη και άλλες ομάδες. Βλέπετε δεν αναφέρω τους μεγάλους οι οποίοι με τον ένα η αλλο τρόπο επηρεάζουν τα γεγονότα. Το συγεκριμένο συμβάν είναι ατόπημα συγκεκριμένης ομάδας , συγκεκριμένου παράγοντα. Και έτσι πρέπει να αντιμετωπισθεί. Δηλαδή για να μην στεναχωρηθούν οι Παοκτσηδες να τους τιμωρήσουμε όλους. Σόρρυ αλλά αυτή δεν είναι λογική.
Φίλιππος
12/03/2018 13:56
Θυμάσαι τι είχε γίνει με τον Μπέο πριν από κάποια χρόνια; Την πλήρωσε η ομάδα του. Τι έγινε; Τίποτα! Θυμάσαι τι έγινε με τους οργανωμένους της ΑΕΚ; Την πλήρωσε η ομάδα. Εξυγειάνθηκε, όμως, το ελληνικό ποδόσφαιρο; Αντίθετα. Αν αφήνουμε να μένουν διεφθαρμένοι παράγοντες και θερμόαιμοι οπαδοί στις ομάδες μέχρι να δώσουν ανοιχτά αφορμή, αντί να απομακρυνθούν πλήρως από το ποδόσφαιρο, τότε μάλλον δεν την επιθυμούμε την εξυγείανση. Εγώ το πάω πιο μακριά: μακάρι να μην είναι η μόνη φορά που θα παρθεί μια τέτοια απόφαση, ελπίζοντας πως μετά από κάθε εισβολή στον αγωνιστικό χώρο (παραγόντων, οπαδών, κλπ. οποιασδήποτε ομάδας) θα αυξάνεται η τιμωρία των ελληνικών ομάδων, μέχρι να καθαρίσουν πλήρως. Θα σου το θέσω και αλλιώς: όταν οι χούλιγκανς της Λίβερπουλ σκότωναν 39 Ιταλούς στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, η πιο ''ηθική''λύση, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου, θα ήταν ο αποκλεισμός της Λίβερπουλ. Η Θάτσερ, όμως, είχε άλλη γνώμη: απέκλεισε όλες τις αγγλικές ομάδες από την Ευρώπη για 5 χρόνια ενώ επέβαλλε 6ετή αποκλεισμό στη Λίβερπουλ. Και έτσι καθάρισε το Αγγλικό ποδόσφαιρο. Αν απέκλειε μόνο τη Λίβερπουλ αυτό δε θα οδηγούσε πουθενά, αφού όλες οι ομάδες της Αγγλίας είχαν τέτοια στοιχεία στις κερκύδες τους. Οι μονομερείς αποκλεισμοί δεν οδηγούν πουθενά, ειδικά σε πρωταθλήματα σάπια όπως το δικό μας. Αυτή είναι η ευκαιρία να καθαρίσει το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Αν δε σ' αρέσει, σημαίνει πως ανέχεσαι όλη τη διαπλοκή.
Thanos
12/03/2018 13:43
Δυστυχώς και οι "αθώες" ομάδες έχουν το μερίδιο της ευθύνης τους. Όταν με τη συμμετοχή σου συνεργάζεσαι με τη μαφία (βλ. ΕΠΟ, Ελληνικό Πρωτάθλημα) δεν μπορείς να λες "εγώ δεν παρανόμησα". Και μη με πεις παοκτσή, γιατί δεν υποστηρίζω καμμιά ομάδα και δεν μ'ενδιαφέρει το σάπιο ελληνικό ποδόσφαιρο. Μακάρι να διακοπεί το πρωτάθλημα όχι για δυο χρόνια αλλά για πέντε. Πριν από 30 χρόνια, η Θάτσερ μεταξύ άλλων μέτρων, είχε αποσύρει και όλες τις Αγγλικές ομάδες από τους διεθνείς αγώνες για 5 χρόνια, λόγω χουλιγκανισμού, και από τότε έξυγειάνθηκε το αγγλικό ποδόσφαιρο. Όλοι τους, οπαδοί και παράγοντες έχουν γίνει παναγίτσες εντός και εκτός γηπέδου.
qwe
12/03/2018 11:57
Οι αλλες ομαδες, τι φταινε; Ποιο προβλημα θα λυθει με τη διακοπη του πρωταθληματος και την αποχη απο Ευρωπαικους αγωνες; Γελοιοτητες και δικαιολογιες για μην αγγιξουν τον Σαββιδη.
Πάνος
12/03/2018 11:44
.Ξενοι ποδοσφαιριστές,ξένοι ιδιοκτήτες....όπλα στο γήπεδο
Άμπντουλ
12/03/2018 11:40
Επειδή δεν έχουν τα κότσια να στείλουν τον ΠΑΟΚ στην Γ' Κατηγορία που ανήκει, θα την πληρώσουν όλες οι ομάδες της Super League. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη.
ΑΚ
12/03/2018 11:36
Δηλαδη αντί να μαζέψουμε τους μπαχαλάκιδες, περιλαμβανομένου του αξιότιμου κου Σαββίδη......και να εφαρμόσουμε τους νόμους αποφασίζουμε να την πληρώσουν όλοι......Κυβερνητική κριτική δεν υπα΄ρχει για την αποτελεσματικότητα???? Αλλά ξέχασα και για αυτό πρέπει να φταίνε οι ξένοι και η αντιπολίτευση......ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!!!!
ΜΙΧΑΛΗΣ
12/03/2018 14:07
Δεν υπάρχουν νόμοι φίλε μου πολύ λάθος είσαι!