Ό Άρης πήρε το θρίλερ απέναντι στο Λαύριο επικρατώντας εκτός έδρας με 71-70, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Α1 ανδρών, χάρη σε τρίποντο του Βασιλόπουλου ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Πρώτος σκόρερ για τους «κίτρινους» ήταν ο Βον με 16 πόντους (4/7δ,2/4τρ,2/3β,3ασ) ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κακλαμανάκης με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να ξεκινάει καλύτερα, αλλά στην συνέχεια το Λαύριο χάρη σε ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 17-13 (6΄) και παρέμεινε εκεί μέχρι το τέλος της περιόδου (24-19). Η καλή άμυνα των γηπεδούχων (7 κλεψίματα), σε συνδυασμό με την ελλιπή συγκέντρωση των «κίτρινων», τους έδωσαν το δικαίωμα, παρά την αστοχία τους στα τρίποντα (2/12 στο ημίχρονο), να κρατήσουν με άνεση μια διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +7 (40-33).

Η κακή εικόνα του Άρη συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να είναι εγκλωβισμένη από την άμυνα του Λαυρίου, που ξέφυγε με 16 πόντους (55-39 στο 26΄). Ο Άρης όμως αντέδρασε και ένα σερί 10-0 μείωσε στο τέλος της περιόδου στους 6 (55-49).

Η «αφλογιστία» του Άρη στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου -έμεινε για 3 λεπτά χωρίς σκορ- έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να πάρει και πάλι διψήφια διαφορά (59-49). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν, άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά και 39 δεύτερα πριν την λήξη μείωσαν στο καλάθι με τον Γουίβερ (70-68). Το Λαύριο στην συνέχεια υπέπεσε σε λάθος και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 70-71. Το Λαύριο προσπάθησε να σκοράρει στο 1.7΄΄ που απέμενε, αλλά το άλει ουπ του Γουίγκινς ήταν άστοχο.

ΛΑΥΡΙΟ: Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 13 , Μέιερ 9 (1), Γκρέι 7 (1), Μουρ 12 (1), Τζόνσον 7, Λεγκίκας, Κουζέλογλου, Νίξον 11 (1), Περράκης 4, Ουίγκινς 3 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ: Μούρτος 2 , Αθηναίου 11 (3ασ), Βασιλόπουλος 8 (2), Μπένσον 8 , Μπελ 6, Φλιώνης 6 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 4, Χρηστίδης, Πέτγουεϊ 3 (1), Ουίβερ 7 .