Η Λειψία νίκησε 3-2 στη Βετσφαλία την Ντόρτμουντ και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος. Ηταν η πρώτη ήττα της Ντόρτμουντ στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ από τις 4 Απριλίου 2015, όταν είχε ηττηθεί από την Μπάγερν. Από τότε έμεινε 41 αγώνες αήττητη.

Ολα άρχισαν καλά για την ομάδα του Πέτερ Μπος, καθώς στο 4′ ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ. Η λειψία ισοφάρισε στο 11′ με τον Σάμπιτζερ, ενώ στο 24′ έγινε το 2-1 με τον Πόουλσεν. Ενα ακόμα χτύπημα για την Ντόρτμουντ, ήρθε στο 47′ όταν ο Παπασταθόπουλος ανέτρεψε στην περιοχή τον Ογκουστέν και αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη. Ο Γάλλος εκτέλεσε το πέναλτι και πέτυχε το 3-1 για τη Λειψία. Στο 55′ ο Μπαμεγιάνγκ πάλι με πέναλτι μείωσε σε 3-2.

Η Μπάγερν συνέτριψε στην Αλιαντς Αρένα τη Φράιμπουργκ με 5-0 στο πρώτο ματς με τον Γιούπ Χάινκες στον πάγκο. Ο 72χρονος προπονητής αντικατέστησε τον Κάρλο Αντσελότι ο οποίος απομακρύνθηκε πριν από είκοσι ημέρες.

Η ομάδα της Βαυαρίας προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Σούστερ. Ο Κομάν στο 42′ σημείωσε το 2-0 και ο Αλκάνταρα στο 63′ σκόραρε για το 3-0. Στο 75′ ήταν η σειρά του Λεβαντόφσκι να σκοράρει για το 4-0, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κίμιχ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Μόναχο έγινε χρήση του VAR και ανατράπηκε απόφαση του διαιτητή, που είχε αρχικώς καταλογίσει πέναλτι υπέρ της Μπάγερν για χέρι του Σογιουντσού.