Απίθανη ανατροπή από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία δραπέτευσε από το Μαδριγάλ νικώντας 3-2 τη Βιγιαρεάλ, παρότι στο 56′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0!

Στο 50′ ο Τριγκέρος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Βιγιαρεάλ, ενώ ο Μπακαμπού έξι λεπτά αργότερα, σκόραρε για το 2-0. Η Ρεάλ μείωσε με γκολ του Μπέιλ στο 64′ και ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 74′. Η Βιγιαρεάλ είχε επικεντρώσει στην προσοχή της στην άμυνα δίνοντας χώρο στη Ρεάλ και στο 77′ ο Ζινεντίν Ζιντάν χρησιμοποίησε τον Μοράτα στη θέση του Μπενζεμά. Ο Μοράτα, σκόραρε έξι λεπτά αργότερα δίνοντας στη Ρεάλ τη νίκη με την οποία παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με ένα ματς λιγότερο.

Με γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 87′ η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Βιθέντε Καλντερόν την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα είχε προηγηθεί με τον Ραφίνια στο 64′ και η Ατλέτικο είχε ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα με κεφαλιά

του Γοδίν.

Σε άλλο παιχνίδι η Εσπανιόλ νίκησε εύκολα, στην έδρα της στη Βαρκελώνη, την ουραγό της βαθμολογίας, Οσασούνα με 3-0.

Σε άλλα ματς στο ισπανικό πρωτάθλημα: Μπιλμπάο-Γρανάδα 3-1, Σπόρτινγκ Χιχόν-Θέλτα 1-1.

Στη βαθμολογία: Ρεάλ 55 (23 ματς), Μπαρτσελόνα 54, Σεβίλη 52, Ατλέτικο 45, Σοσιεδάδ 44.