Με ανατροπή στο φινάλε και κορυφαίο τον Γιόνας Μασιούλις, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 59-56 και έκανε το αποφασιστικότερο βήμα για τον τίτλο στο πρωτάθλημα μπάσκετ.

Μπορεί αυτή να είναι μόλις η πρώτη νίκη, αλλά ο τρόπος που εξελίχθηκε ο τελικός και ήρθε η νίκη των γηπεδούχων τους δίνει τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα. Ο τελικός ήταν δραματικός και ουσιαστικά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία. Αν και κράτησε τον Παναθηναϊκό οκτώ λεπτά χωρίς πόντο στην τελευταία περίοδο και με σερί 12-0, προηγήθηκε με 53-51, κατάφερε να…χάσει. Διότι σε κάθε κρίσιμη επίθεση από εκεί και πέρα, δεν λειτούργησε το καθαρό μυαλό και γίνονταν επιθέσεις…αυτοκτονίας.

Αντίθετα οι «Πράσινοι» παρά την επιθετική τους δυστοκία και το απίστευτο – για το επίπεδό τους – ποσοστό στα τρίποντα (1/20 είναι το χειρότερο που έχουν παρουσιάσει ποτέ) είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος και με τον – μακράν – κορυφαίο παίκτη τους, Γιόνας Μασιούλις που έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στα 44’’ (55-53). Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε τέσσερα λάθη σε 25» σε άμυνα και επίθεση !

Στην προηγούμενη φάση ο Περπέρογλου είχε πετύχει καλάθι για να δώσει το προβάδισμα αυτός στον Ολυμπιακό, αλλά δεν μέτρησε γιατί – οριακά – είχε πατήσει την πλάγια γραμμή !

Ο Κόλινς, ο μόνος παίκτης του Ολυμπιακού που είχε παλμό σε άμυνα και επίθεση, περιόρισε αρχικά τον Μασιούλις και στη συνέχεια τον Διαμαντίδη, αλλά η απόδοσή του πήγε στα…σκουπίδια από τη διαχείριση του αγώνα που είχε ο Ολυμπιακός στο φινάλε.

Η καλή μέρα είχε φανεί από το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που κατάφερε από νωρίς να «αφοπλίσει» πλήρως τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες ήρθαν στο ΟΑΚΑ με έναν μέσο όρο 85 πόντων στα τρία παιχνίδια με τον Πανιώνιο και είχαν πετύχει μόλις ένα καλάθι στο 6’ και συνολικά 6 πόντους (οι 4 με βολές) στο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός προηγείτο 19-6 κυρίως χάρις στον οίστρο του αρχηγού του Δημήτρη Διαμαντίδη (7π. σε εκείνο το διάστημα).

Οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να κρατάνε μακριά από το καλάθι τον Σπανούλη (με το γνωστό μαρκάρισμα του Λάσμε) αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες που τους έδιναν σούτ απ’ έξω και δικαιώνοντας με τον Ολυμπιακό να έχει 2/14 στα πρώτα δέκα λεπτά (2/8 διπ., 0/6τρ.).

Αξίζει δε να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός, ομάδα που κατ’ εξοχήν στηρίζει πολλά στο επιθετικό του παιχνίδι στα τρίποντα, δεν πήρε πολλές προσπάθειες από τα 6.75 (0/3 στο δεκάλεπτο) έχοντας βρει τα εύκολα καλάθια στο low post (κοντά στο καλάθι) με τους παίκτες του να κάνουν θραύση στο παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι.

Ιδιαίτερα ο Μασιούλις, είχε βρει ορθάνοικτο διάδρομο με τον Περπέρογλου, σημειώνοντας 10π. στο πρώτο μέρος (με 4/4 σούτ) και ο Μαυροκεφαλίδης συμπλήρωσε τη φθορά στην άμυνα των φιλοξενούμενων (5/5 βολές).

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να συνεχίσει στο δεύτερο δεκάλεπτο σε υψηλά στάντρα απόδοσης κρατούσε με άνεση το προβάδισμα (24-8 στο 12’ και 31-17 στο 17’) αν και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με το σπάνιο στατιστικό των 0/7 τριπόντων. Όμως δεν κινδύνευε καθώς ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε ούτε με…βολές (4/11) και είχε μοναδικό παίκτη με παλμό σε άμυνα και επίθεση τον Μάρντι Κόλινς. Ποτέ όμως ένας παίκτης δεν κέρδισε μόνος του ένα ντέρμπι, ιδιαίτερα σε ένα τέτοιο επίπεδο.

Τα τριποντα του Περπέρογλου (3/4) που πέτυχε τους 9 από τους 11 πόντους του του ημιχρόνου, στο δεύτερο δεκάλεπτο, απλά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μονοψήφιο αριθμό στη διαφορά (35-26). Όμως με τους υπόλοιπους παίκτες του να έχουν 1/10 τρίποντα και μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ δεν είχαν τύχη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την εκνευριστική αστοχία του «τριφυλλιού» που συνεχιζόταν , ο Παναθηναικός διατηρούσε το προβάδισμα με καθοριστικό σημείο εκεί που ο Ολυμπιακός είχε μειώσει στο καλάθι (38-36). Πρώτα ένα παλληκαρήσιο επιθετικό του Ματσιούλις που μετατράπηκε σε καλάθι και φάουλ και ένα κλέψιμο του Διαμαντίδη που μετουσιώθηκε σε καλάθι από τον Κάρι έφερε τη διαφορά στο 43-36 (25’) και έφτασε στο 51-41 δεκάλεπτο παρά τα 1/14 τρ.. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός έπαιρνε σκορ μόνο από Περπέρογλου που όμως τα…έτρωγε πισω.

Όπως και να έχει η συγκεκριμένη νίκη ήταν μεγάλης ψυχολογικής σημασίας, σε ένα γήπεδο…εκκλησία, που δεν είχε γεμίσει και ουσιαστικά ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να ξαναβρεί τέτοια ευκαιρία. Αυτή ήταν η 25η (συνεχόμενη) ήττα του Ολυμπιακού σε ισάριθμους τελικούς εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος διεύρυνε το σερί του από το 1994 και μετά ως γηπεδούχος σε τελικούς πρωταθλήματος (με Ολυμπιακό, ΑΕΚ, Μαρούσι και ΠΑΟΚ) στο εκπληκτικό 32-0, αριθμό που αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο σε όλα τα αθλήματα.

Κομβικοί για την εξέλιξη του παιχνιδιού και οι Γκίστ και Λάσμε ενώ ο Διαμαντίδης ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε μεγάλη ζημιά στους Πειραιώτες.

Αντίθετα από τον Ολυμπιακό πέρα του Κόλινς, πολύ καλός ήταν ο Ντάνστον και ο Περπέρογλου (επιθετικά).

Όμως με 5/13 βολές και κρίσιμα λάθη σε όλα κομβικά σημεία του αγώνα δεν πας πουθενά.

Ο Παναθηναϊκός στο διάστημα που έμεινε άποντος (για οκτώ λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο) κρατήθηκε ουσιαστικά στο παιχνίδι από τα επιθετικά του ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41, 59-56

Παναθηναϊκός (17/30διπ., 1/20 τρ., 22/24 β., 33-5 ριμπ., 8 ασιστ, 5 κλεψ., 4 κοψ., 12 λαθ.): Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4 Λάσμε 11 (4/8 διπ., 3/4β., 5-1 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9 (3/3 διπ., 0/3 τρ., 3/3β., 6 ασιστ), Γκίστ 11 (1/1δ., 1/3τρ., 6/6β., 6-0ριμπ.), Ματσιούλις 15 (6/6 διπ., 0/5 τρ., 3/4β., 6-2 ριμπ.), Ράιτ 2.

Ολυμπιακός (15/33 διπ., 7/28 τρ., 5/13β., 27-9 ριμπ., 14 ασιστ. 5 κλεψ., 1 κοψ., 9 λαθ.): Πέτγουεϊ, Ντάνστον 13 (5/7 διπ., 3/5 β., 4-2 ριμπ.), Σπανούλης 7 (1/4 δ., 1/5 τρ., 2/4 β.,4 ασιστ), Περπέρογλου 15 (3/6δ., 3/7 τρ., 0/2 β., 2-1 ριμπ., 1 κλεψ., 3 λαθ.), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7 (2/5 δ., 1/1τρ., 6-2 ριμπ., 2 κλεψ., 2 λαθ.), Σίμονς, Λοτζέσκι 6(2), Πρίντεζης 6 (3/5δ., 4 ριμπ). Μάντζαρης.