Εκτιμά πως το 2018 θα είναι «χρονιά σταθμός» για την ελληνική οικονομία

Ακόμα μια τετραετία Τσίπρα βλέπει ο Παπαδημούλης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/01/2018 18:09 |
Ακόμα μια τετραετία Τσίπρα βλέπει ο Παπαδημούλης
Την εκτίμηση ότι το 2018 θα είναι «χρονιά σταθμός» για την ελληνική οικονομία και την έξοδο της χώρας από τα μνημόνια, εκφράζει ο αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Δημήτρης Παπαδημούλης, προσθέτοντας πως μια νέα τετραετία με κυβέρνηση υπό τον Αλέξη Τσίπρα είναι απολύτως δυνατή.

Την εκτίμηση ότι το 2018 θα είναι «χρονιά σταθμός» για την ελληνική οικονομία και την έξοδο της χώρας από τα μνημόνια, εκφράζει ο αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Δημήτρης Παπαδημούλης, προσθέτοντας πως μια νέα τετραετία με κυβέρνηση υπό τον Αλέξη Τσίπρα είναι απολύτως δυνατή.

Ειδικότερα σε πρόσφατη συνέντευξή του ο κ.Παπαδημούλης υπογραμμίζει πως «η ελληνική κυβέρνηση και ο ΣΥΡΙΖΑ καλούνται να σχεδιάσουν από τώρα την «επόμενη μέρα» και το εθνικό σχέδιο για την περίοδο 2019-2023» και συμπληρώνει;

«Τα θετικά στοιχεία της ελληνικής οικονομίας, η επίτευξη των στόχων που έχουν τεθεί, οι δηλώσεις Ευρωπαίων αξιωματούχων και ειδικών, η πορεία των επιτοκίων για τα ελληνικά ομόλογα και τα δημοσιεύματα του διεθνούς Τύπου σηματοδοτούν τη σταδιακή είσοδο σε μια νέα, θετικότερη πορεία για τη χώρα».

Ωστόσο, «Τίποτα όμως δεν είναι κλειδωμένο στον αυτόματο πιλότο. Δεν χωρούν αυταρέσκεια και επανάπαυση. Το μεγάλο στοίχημα για τη χώρα και, φυσικά, για την ελληνική κυβέρνηση είναι να συνεχίσει τη μεγάλη προσπάθεια για ισχυρότερη ανάπτυξη και ταχύτερη μείωση της ανεργίας, να εξορθολογήσει τη φορολογία και να ενισχύσει βήμα βήμα το κοινωνικό κράτος, να προχωρήσει στη συγκρότηση και την εφαρμογή ενός ελληνικού πολυετούς αναπτυξιακού σχεδίου για τη μεταμνημονιακή Ελλάδα, στηριγμένου σε σταθερό έδαφος, με υγιή δημόσια οικονομικά. Με αυτό τον σχεδιασμό και τη συνεπή, αποτελεσματική υλοποίησή του εκτιμώ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει και να πετύχει μια ακόμη τετραετία με κυβέρνηση Τσίπρα».

Ο ίδιος επισημαίνει ότι «η χώρα χρειάζεται σταθερότητα, σχέδιο και χρόνο για να μπει η ανάκαμψη σε μακροχρόνια και σταθερή τροχιά» εξηγώντας ότι αυτό «σημαίνει εκλογές στο τέλος της τετραετίας».

Ο κ. Παπαδημούλης διαπιστώνει αποδυνάμωση του δόγματος Σόιμπλε και της μονομερούς λιτότητας στην Ευρώπη, ενώ αναφερόμενος στο εγχώριο πολιτικό σκηνικό καλεί την ηγεσία του Κινήματος Αλλαγής να εγκαταλείψει την αντιΣΥΡΙΖΑ ρητορική. Τέλος, μιλάει ακόμα για τις αλλαγές στην Ευρώπη και βλέπει περιθώρια κοινά αποδεκτής λύσης στο θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, ενώ καλεί την εγχώρια Κεντροαριστερά να ακολουθήσει την ευρωπαϊκή Σοσιαλδημοκρατία, καθώς:

«Ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί κεντρικό πυλώνα του αριστερού, προοδευτικού και κεντροαριστερού χώρου στην Ελλάδα. Αυτό έχει γίνει απολύτως αντιληπτό στην Ευρώπη. Αργά ή γρήγορα, θα γίνει αντιληπτό απ’ όλες και όλους και στην Ελλάδα. Όσο γρηγορότερα τόσο το καλύτερο».

14
Γρηγορης
15/01/2018 00:14
Δεν το αποκλειω, οχι επειδη σαν κυβερνηση τα κανετε ομορφα και ωραια, αλλα για τον απολουστατο λογο, οτι ο αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης τυγχανει να επικοινωνει με εξωγηινους και εσεις εχετε ελευθερο το πεδιο.
Αδαμ
14/01/2018 17:25
Οφειλουμε να παραδεχθουμε οτι οι μονοι σκαταδες που καταφεραν κατι στη Ψωροκωσταινα ειναι οι του ΣΥΡΙΖΑ. Οι σκαταδες της ΝΔ, και ΠΑΣΟΚ και τα καθικια Παπανδρεου, Καραμανλη και Μπακογιαννη-Μητσοτακη δεν καταφεραν τιποτα δεκαετιες ολοκληρες.
ευα
15/01/2018 14:06
ΤΙ κατάφεραν ; να μας χώσουν μέχρι τα "μπούνια" στα μνημόνια και να μας παραμυθιάζουν ότι οσονούπω βγαίνουμε ; να διασφαλίσουν τους όρους ισονομίας και ισοπολιτείας των πολιτών μας ; να δείξουν τον τρόπο που με τα ψέματα μπορεί κάποιος να κυβερνά μια χώρα ; Να ξέρεις όμως ότι ΟΛΑ εδώ πληρώνονται ....
......
14/01/2018 17:08
... νέα τετραετία ; .... χαχαχαχ!! .... μη φας.... θα σφάξουμε κονσέρβα....
τσα
14/01/2018 02:57
αυτος δεν βλεπει μπροστα του!...τετραετια θα δει?...αν θα παρετε 4% ζητημα ειναι!...κολοτουμπαδοροι...οτι χειροτερο εχει δει αυτη η χωρα...το παιζουν και αριστεροι τρομαρα τους...ρε ουστ!
Johny -- Eternal Memorandum
14/01/2018 01:45
Εγώ όμως βλέπω τουλάχιστον μια εκατονταετία ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.
mk
14/01/2018 00:20
Όταν είσαι εκτός Ελλάδος όλα φαίνονται ή ακούγονται άν όχι τέλεια, καλλίτερα απ' ότι 2 χρόνια πρίν! Ό περί ου ό λόγος κύριος, πού κινήται μεταξύ Βρυξελλών καί Στρασβούργου, πόλεις πού τό κόμμα του ικτίριζε ώς κέντρα πού παράγουν ιμπεριαλιστική καί καπιταλιστική πολιτική! Επιστρέφει Ελλάδα στήν γειτονιά του τό Ψυχικό καί επίσης καλοπερνά! Έρχεται μετά πλήρη εναρμόνηση προσαρμοσμένος μέ αυτούς τούς γεωγραφικούς χώρους νά κάνει τόν ΚΑΖΑΜΙΑ γιά τό μέλλον τών υπολοίπων Ελλήνων! Αντί νά μιλά, θάπρεπε νά κρύβεται μέ τόσα ψέματα καί υποσχέσεις πού τό κόμα του έδωσε πρίν τό 2015 πού τίς έκαναν γαργάρα καί ψάχνουν κάθε ημέρα προκειμένου νά κρατήσουν τήν καρέκλα νά εφαρμόσουν άλλο αφήγημα ευτελιζόμενοι, από αυτό γιά τό οποίο εξελέγησαν στό οποίο μόνο ή Κα Μπαζιάνα έμεινε νά κλαίει μόνη της! Ή ντροπή έχει όρια!
κα
14/01/2018 00:19
Αχάριστος ο Παπαδημούλης. Τόσα λόγια κι ούτε ένα ευχαριστώ στον Κούλη.
Ι.
13/01/2018 23:40
Κύριε Παπαδημούλη ΜΗΝ ΑΥΤΑΠΑΤΑΣΘΕ ! Έρχεται η ώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ (συν ΑΝΕΛ) θα περάσει τη δική του "έρημο". ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σας συγχωρέσουν οι ΄Ελληνες για όσα ακατανόμαστα κάνετε στην οικονομική πολιτική και όχι μόνο. Τις περικοπές σε μισθούς και ειδικά συντάξεις θα τις πληρώσετε σε ψήφους. Και πιστέψτε με, θα σας ταπεινώσουν για καλά. Πολιτικά, θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ. Και μην ακούτε όσους σας "λιβανίζουν" με παραμύθια περί νίκης. "Κολοκύθια τούμπανα" ! Προσγειωθείτε και διορθώστε ό,τι διαλύσατε. Κόψτε το λαιμό σας να αποκαταστήσετε τις ζημιές που κάνατε, μη τυχόν και η ήττα σας δεν είναι τόσο πικρή. Σας περίμενα πιο έντιμο και ειλικρινή. Εσείς όμως είστε άλλος ένας επηρμένος "αριστερός" στα λόγια και ναζιστής στις πράξεις. Στη θέση σας θα ντρεπόμουνα ιδιαίτερα κ.Παπαδημούλη. Τουλάχιστον σιωπείστε και ξανα σιωπείστε...
TS.
13/01/2018 20:43
Αργά ή γρήγορα ο ΣΥΡΙΖΑ θα επανέλθει σε μονοψήφια ποσοστά κ. Παπαδημούλη!!! Ποτέ πολιτικό κόμμα, δεν είπε τόσα ψέματα προκειμένου να εξαπατήσει τους πολίτες και να τους πάρει την ψήφο!!!! Δεν θα ήταν υπερβολή ότι μια συμμορία, απατεώνων και λαμογιών εξαπάτησαν τους πολίτες, που περίμεναν κατάργηση των μνημονίων, μονομερή διαγραφή του μεγαλύτερου μέρους του χρέους, άμεση κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, επαναφορά του κατώτατου μισθού στα 751 ευρώ, μείωση του ΦΠΑ και της φορολογίας, κατάργηση των εφαρμοστικών Νόμων, επαναχορήγηση της 13ης σύνταξης!!! Και αντί γι αυτά, υπόγραψαν 2 νέα μνημόνια, αύξησαν κατά 20% τον ΕΝΦΙΑ, αύξησαν τον ΦΠΑ και μείωσαν το αφορολόγητο, χρέωσαν τη Χώρα με 86 Δισεκατομμύρια ευρώ χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος γι' αυτό , έφεραν το Capital controls, μείωσαν τις συντάξεις και κατάργησαν ακόμα και το ΕΚΑΣ, κατέβασαν τους μισθούς στα 300 ευρώ και ξεπούλησαν ολόκληρη τη Δημόσια περιουσία!!!!
Μεγάλη δουλειά μωρέ !
13/01/2018 19:43
Για να είχε εναν αντίπαλο ή να υπήρχε και κανας άλλος και θα σού λεγα εγώ.
Μεγάλη δουλειά μωρέ !
13/01/2018 19:42
Για να είχε εναν αντίπαλο ή να υπήρχε και κανας άλλος και θα σού λεγα εγώ.
Η καφετζού της Β' Πανελλαδικής
13/01/2018 19:33
Χα, χα, χα!! Ρε συ, ο ... Παπαδημούλης!... Εμφανίστηκε πάλι ως επιθεωρητής Κλουζώ, κι ακούστε τί μας λέει: «Τα θετικά στοιχεία της ελληνικής οικονομίας [ανεργία στο 21%, καταχρεωμένα νοικοκυριά, 100δισ. χρέη στην εφορία, μηδενικές επενδύσεις], η επίτευξη των στόχων που έχουν τεθεί [από τους "τοκογλύφους" και μόνον σε στάση "στα τέσσερα" φυσικά, γιατί τους άλλους στόχους όπως, "θα σκίσουμε τα μνημόνια", "θα τα καταργήσουμε με έναν νόμο με ένα άρθρο", "θα καταργηθεί ο ΕΦΚΑ", "δεν θα αυξηθεί ο ΦΠΑ στα νησιά", "δεν θα γίνουν πλειστηριασμοί", "13 μισθός-σύνταξη", "πάταξη της διαφθοράς"-βοσκοτόπια, όπλα Σαουδικής Αραβίας, σύντροφος Καμμένος, δεν αντέχω άλλο] , οι δηλώσεις Ευρωπαίων αξιωματούχων και ειδικών [Ντάισελμπλουμ: "Με τον Τσίπρα είχαμε τα λιγότερα προβλήματα απ' όλους", μάλιστα ήταν τόσο πειθήνιος που για να μας το δείξει ήταν πάντα σε στάση "στα τέσσερα"], η πορεία των επιτοκίων για τα ελληνικά ομόλογα και τα δημοσιεύματα του διεθνούς Τύπου [όπως η διεθνής χρήση του σήματος ντεποζέ του σύριζα "Colotoumba"] σηματοδοτούν τη σταδιακή είσοδο σε μια νέα, θετικότερη πορεία για τη χώρα». Το πρόβλημα με τους νάνους της πολιτικής δεν είναι ότι είναι και νάνοι στο μυαλό, είναι ότι όσο πολιτικό μπόι τους λείπει, τόσο είναι το θράσος τους να λένε ψέματα. Αυτός εδώ χρυσοπληρώνεται για να το βουλώνει, αλλά έπειδή καλόμαθε στο μέλι, λέει να μας θυμίζει την παρουσία του μια - δυο φορές το χρόνο, όχι με τα επιτεύγματά του στη θέση του, αλλά με τις "προβλέψεις" του. Και μη χειρότερα...
Ο μισθός του Ευροκοινοβουλίου και το παντεσπάνι