Bild: Μην δώσετε την δόση των 8,5 δισ. στην Ελλάδα - Είναι τέχνασμα η συμφωνία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/06/2017 10:44 |
Bild: Μην δώσετε την δόση των 8,5 δισ. στην Ελλάδα - Είναι τέχνασμα η συμφωνία

Ενα τέχνασμα είναι για την γερμανική εφημερίδα Bild η συμφωνία που συνήφθη στο Eurogrοup για την απεμπλοκή της ελληνικής δόσης.

Υπό τον τίτλο: Σταματήστε αυτό το πρόγραμμα βοήθειας, ο γερμανός αρθρογράφος, Κάι Βάιζε, παραθέτει τους δικούς του λόγους, σύμφωνα με τους οποίους τάσσεται κατά της αποδέσμευσης της δόσης προς τους Έλληνες, ύψους 8,5 δις ευρώ. Επιπλέον, η εφημερίδα στήνει τη δική της κάλπη καλώντας τους αναγνώστες να λάβουν θέση για τη συμφωνία του Eurogroup. Σύμφωνα με το αποτέλεσμα της κάλπης, η συντριπτική πλειοψηφία των αναγνωστών που συμμετείχαν (54.123 αναγνώστες) τάσσονται κατά της συμφωνίας του Eurogroup.

«Μπορεί μετά από τη συμφωνία ο Έλληνας υπουργός Οικονομικών να γέλαγε όπως και ο Γερμανός ομόλογός του, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε (έστω και λίγο), όμως εγώ δεν χαίρομαι», γράφει ο Γερμανός αρθρογράφος, Κάι Βάιζε: «Η νέα ελληνική συμφωνία είναι ένα τέχνασμα. Ένα νέο παράδειγμα για το πόσο άχρηστες είναι οι υποσχέσεις για την κρίση του ελληνικού χρέους».

Όπως επισημαίνει το επίμαχο δημοσίευμα, εάν οι υπουργοί Οικονομικών δεν είχαν συμφωνήσει στο Eurogroup της Πέμπτης, τότε και αυτό το καλοκαίρι θα είχαμε και πάλι μία νέα ελληνική κρίση. Είναι επίσης γεγονός ότι η Ελλάδα έχει δεσμευτεί για όλες τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις (ακόμη κι αν αυτές δεν έχουν εφαρμοστεί). Η νέα δόση θα χρησιμοποιηθεί για την καταβολή της παλαιάς δόσης, όπως υποστηρίζει ο αρθρογράφος και προσθέτει: «Ωστόσο, πάνω απ΄όλα αληθεύει ότι, πίσω από τη νέα ελληνική συμφωνία κρύβεται μία υπόσχεση που δεν έχει τηρηθεί».

«Η υπόσχεση έχει να κάνει με το ΔΝΤ», διευκρινίζει η εφημερίδα Bild. Δεν υπάρχει τρίτο πρόγραμμα βοήθειας για την Ελλάδα, χωρίς το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο γιατί αυτό θα μπορούσε να εξετάσει με προσοχή τις ελληνικές μεταρρυθμίσεις. Κατά συνέπεια, είναι απαραίτητη η συμμετοχή του ΔΝΤ. Ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών το είχε υποσχεθεί στη Bundestag αυτό. Και μόνο γι' αυτό το λόγο είχε συμφωνήσει η ομοσπονδιακή βουλή.

«Σχεδόν δύο χρόνια έχουν περάσει από τότε. Και είναι σαφές: Δεν υπάρχει συμμετοχή του ΔΝΤ! Το ΔΝΤ δεν έχει μέχρι στιγμής καταβάλει ούτε ένα ευρώ για το τρέχον ελληνικό πρόγραμμα βοήθειας. Οι υποσχέσεις δηλαδή δεν τηρούνται», καταλήγει το άρθρο του Κάι Βάιζε.

10
bruidsjonker
19/06/2017 19:16
Η συντήρηση του εφιάλτη προκαλεί σύγχυση στα μυαλά των πολιτών , αδράνεια και υποταγή. Δώσε την αρχή μιας λύσης αύριο . Δείξε ότι είσαι ενεργός και διαφορετικός από την πλέμπα .
Τα συκα συκα
18/06/2017 08:47
Δηλαδη αν σου ζητουν δανεικα και ξερεις οτι δεν θα τα ξαναδεις ποτε, θα τα δωσεις; Εγω δεν τα δινω κι ας ψοφησει ο αλλος. Εκτος κι αν σου ζητησουν ελεημοσυνη. Αυτο ειναι αλλο πραγμα. Λοιπον, η ζητιανος, η ψοφιος. Τι προτιμας;
Πάνος / Αννόβερο
17/06/2017 22:32
Οι άνθρωποι έχουν σχέδιο !! Και τον Απρίλη του 1967 οι Συνταγματάρχες σχέδιο ήχαν .
ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΠΑΝΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩΒΕΡΟ !
18/06/2017 17:19
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ - - - ΜΑΘΕ ΠΩΣ ΣΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ >>> Το 1993 το χρέος που παρέλαβε το Πασοκ ήταν 68,8 (χρέος που είχε δημιουργήσει ο Ανδρέας σύν πληρωμές των τόκων του) - - - > Την 31/12/2003 το Χρέος της Κεντρικής Κυβέρνησης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ στα - - - > 182. δισ. ευρώ - - - Την 31/12/2008 διαμορφώθηκε σε 262 δισ. ευρώ. - - - Δηλαδή αυξήθηκε κατά 80 δισ. ευρώ - - - > ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ : - - - > 50 δισ. πήγαν για την πληρωμή τόκων, στο δημόσιο χρέος που κληρονόμησε η Νέα Δημοκρατία. - - - > 10 δισ. πήγαν για την πληρωμή αμυντικών εξοπλισμών που είχαν παραγγελθεί από τις προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και πληρώθηκαν επί ΝΔ. - - - > 2,5 δισ. πήγαν για χρέη Νοσοκομείων που βρήκε η ΝΔ από προηγούμενα χρόνια. - - - > 7 δισ. πήγαν για υποχρεώσεις προς τα ασφαλιστικά ταμεία που είχαν αναλάβει οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. - - - > ― Δηλαδή ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ 5ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ στην κάλυψη ΑΓΝΩΣΤΩΝ υποχρεώσεων που είχαν ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ οι κυβερνήσεις, του ΠΑΣΟΚ. Τα ολυμπιακά έργα (που δεν έφαγε κανείς) και που φυσικά ούτε και αυτά δεν πρόλαβε (ευτυχώς ή δυστυχώς) να πληρώσει το Πασοκ κόστισαν € 8.468. - - - > Α Ρ Α Ξ Ε _ ΛΟΙΠΟΝ ΡΕ ΠΑΝΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ! - See more at: http://www.tanea.gr/news/politics/article/5452913/gewrgiadhs-o-tsipras-den-exei-orio-ston-ekseytelismo-giati-thelei-thn-karekla/#sthash.cEcoZ59q.dpuf
Πάνος / Αννόβερο
20/06/2017 10:35
Η μοναδική αισιόδοξη σκέψη που έκανα οταν άρχισε η Ελ. κρίση ήταν οτι μπορεί να 'ναι μια μεγάλη ευκαιρία να σωθούμε. Δεν είναι. Δεν γίνεται......Ο Ελληνας είναι στόκος...... αλλού βαράν τα όργανα αλλού χοτεύει η νύφι.
Γιωργος
17/06/2017 17:03
Πρεπει να ειναι πολυ κακος ανθρωπος αυτος που το εγραψε και τελικα η κριση φανερωσε οτι δεν ειναι τα λεφτα αυτα που πραγματικα λειπουν εαν οντως λειπουν αλλα η αισθηση της ανθρωπιας.Και η μοχθηρια δυσκολα συγκαλυπτεται οσο κι αν επικαλειται η νομιμοτητα και η νομιμοφανεια γιατι φτιασιδωνουν καπως την απροκαλυπτη ωμοτητα.Γεμιζει το στομα τους οποτε μιλανε για την Ελλαδα και γυαλιζει το ματι τους διεστραμμενα,αμα δεν ξερνανε και σε κανενα κουβα που χουν διπλα την χολη τους και το μισος κι η λυσσα τους πια αλλο δεν κρυβεται.
Η . . "ΑΙΣΘΗΣΗ" ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ
18/06/2017 17:45
ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ - - - ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ - - - ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ - - - ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ! - - - ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΕΥΑΡΕΣΤΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΕΓΙΝΕ ΒΑΡΥ - - - ΤΑ ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΙΔΕΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ - - - ΖΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ - - - ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΑΣ, ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΟΣΟΥΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ! - - - ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΑΞΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ - - - Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΥΝΑΜΗ - - - ΚΑΛΗ ΔΥΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! - - - Αθήνα, Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2009 - - - (τέσσερις ημέρες πριν βάλουμε την θηλειά στον λαιμό μας)
aris
18/06/2017 02:03
σπάνια συναντάς καθαρούς ΕΛΛΗΝΕΣ με σχόλια σαν το δικό σου . και ένας από αυτούς είσαι εσύ Γιώργο , ΕΥΓΕ ΣΟΥ,,ΕΥΓΕ ΣΟΥ
ολα ειναι θελημα του αληθινου θεου και εσυ δεν εχεις το δικαιωμα να κρινεις...σκλαβε ,δουλε, του κυριου αγαθου θεου!
18/06/2017 01:16
κακοι ειναι οι ελληνες και ηλιθιοι που ζητιανεβουν...εαν θες να λεγεσαι ελληνας γινε αυτονομος...αλλα αφου ειναι κακοι αυτοι που σου δεινουν χρηματα με ορους και εσυ τους δεχεσαι...τοτε εσυ εισαι σκλαβος και αυτος που σου δινει το αφεντηκο σου....απλη λογικη... οι γιαπονεζοι οταν φτιαχνουν κινητηρες..πριν τους βγαλουν στην αγορα τους τεσταρουν...εσυ πριν ψηφισεις....τι τεστ εκανες πριν ριξεις την ψηφο σου?...καλα σας κανουν και σας ξεζουμιζουν ...αν αφανιστει η ελλαδα απο το χαρτη τι θα γινει δηλαδη...θα αλλαξει ο κοσμος?...και εγω δεν παω τους ελληνες πλεον..γιατι ειναι αλητες το 95% της χωρας...και καθε ελληνα που θα βλεπω...κοβεται η συζητιση στα ελληνικα...μονο αγγλικα...ψευτομαγγες...τελος το παραμυθι...περνα τα υπολοιπα 50 χρονια ετσι και χειροτερα...και παψε να διαμαρτυρεσαι...κατα βαθος σου αρεσει!...και αρεσει και στον θεο!...αρα επειδη ολα πανω στον πλανητη ειναι θελημα θεου...τοτε τραβα προσευχησου...και θα σου περασει ....
Helene