Καμμένος: Δίπλωμα στα 17 εφόσον υπάρχει ενήλικος συνοδηγός στο αυτοκίνητο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/06/2016 17:37 |
Καμμένος: Δίπλωμα στα 17 εφόσον υπάρχει ενήλικος συνοδηγός στο αυτοκίνητο

Την παροχή σε έφηβους 17 ετών διπλώματος οδήγησης με την προϋπόθεση όμως όταν οδηγούν να συνοδεύονται από ενήλικα προτείνει ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων, Πάνος Καμμένος. Την πρότασή του μοιράστηκε με ανάρτησή του στο λογαριασμό του στο Twitter.

Ο κ. Καμμένος επανήλθε στο θέμα κατά τη συζήτηση στη Βουλή των σχεδίων νόμου του υπουργείου Εθνικής Αμυνας: «Να απαντήσω στον συνάδελφο ότι εγώ εμπιστεύομαι τον δεκαεπτάχρονο περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο. Έχω γιο 17 χρονών και θα του εμπιστευόμουν το αυτοκίνητο. Το «συνοδευόμενος» το είπα για λόγους αστικής ευθύνης. Διότι, αν δεν είναι μέσα ένας ενήλικας που έχει δίπλωμα, την ποινική και αστική ευθύνη θα την έχει ο πατέρας, ο γονέας, ο κηδεμόνας. Μακάρι να βρούμε έναν τρόπο, να το καλύψουμε αυτό και να το δούμε».

Ο ίδιος, πάντως συμπλήρωσε πως «όλα αυτά πρέπει να συζητηθούν από ειδικούς, να καλέσουμε ειδικούς».

19
ioanik982
09/01/2018 17:10
Μην το ξεφτυλίζεται το δίπλωμα οδήγησης.Αν αποκτήσουμε νόμους που πιστευω ότι δεν έχουμε το συζητάμε.
Ενημέρωση
30/07/2017 11:01
Αυτό ισχύει στη Γερμανία, αλλά ο ενήλικος συνοδηγός έχει πάρει σίγουρα αξιοκρατικά και με πολύ κόπο και δοκιμασίες το δίπλωμα, το ίδιο και ο 17χρονος. Και ο 17χρονος (και έως την ηλικία των 21-22) κινδυνεύει να χάσει το προσωρινό δίπλωμα και να πρέπει να προετοιμαστεί και να ξαναδώσει εξετάσεις, αν κάνει έστω την παραμικρή παράβαση. Π.χ. απαγορεύεται να αγγίξει αλκοόλ, έστω και ένα κουταλάκι. Έχει βρεθεί από μελέτες ότι αυτοί οι 17χρονοι -με την υποχρέωση να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί - γίνονται αργότερα και καλύτεροι οδηγοί, με λιγότερα ατυχήματα.
Φτύνω ξερνάω
10/07/2016 18:22
Φύγετε πια!
μπεης της ανατολιας
25/06/2016 12:12
Διπλωματα κατα παραγγελιαν τρωτε καλα εκει στα υπουργεια κ φυσικα οπιον παρει ο χαρος μετα..
nick
23/06/2016 16:42
Διπλώματα θα έχουν, αυτοκίνητα και καυσιμα δεν θα έχουν.....
tricky
23/06/2016 15:55
πραγματικά, το κερασάκι που λείπει από την τέλεια τούρτα!
Αδεια οδήγησης στα 17?
23/06/2016 12:48
Δηλαδή αυτό θεωρούμε πρώτης προτεραιότητας απόφαση? Δεν υπάρχει κάτι άλλο? Ή απλώς θέλουμε να εισπράξουμε κι άλλα παράβολα? Για ρωτήστε ειδικούς πχ Ιαβέρης. Ευχαριστώ,
Αδεια οδήγησης στα 17?
23/06/2016 12:45
Από ενήλικα που έχει άδεια οδήγησης? Και ξέρει να οδηγεί? Και τι μπορεί κάνει ο συνοδηγός? Ο εκπαιδευτής έχει διπλά πεντάλια (φρένο, γκάζι) στο αυτοκίνητο του.Κι αν ο ενήλικα είναι η γιαγιά που πάσχει από άνοια όλα καλά?
zz
23/06/2016 09:08
Ρε Καμμένε έχεις και εσύ πέσει χαμηλά , ΘΑ έλεγα στο ύψος ενός σοβατεπιού , δηλαδή να έχει δικαίωμα ψήφου ένα νιάνιαρο 17 ετών (γιατί είναι –σκέφτεται σαν ενήλικο) και ταυτόχρονα να μην έχει το δικαίωμα να οδηγεί μόνο του χωρείς ενήλικο συνοδηγό γιατί είναι ανήλικο , να σου κάτι Παναγιώτη ! Δεν μας χέζεις και εσύ με τις εξυπνάδες σου !
Tavros
05/02/2018 16:53
Τι διαφορα εχει με τον 18χρονο;
ΚΥΝΙΚΟΣ
23/06/2016 07:09
Στα 17 μου ως αγοράκι θα χαιρόμουν πάρα πολύ. Στα 40 μου όμως, απογοητεύομαι! Βλέπω αντί για 300 πολιτικούς 100 φοροτεχνικούς και 200 χειροκροτητές στην βουλή να συμπληρώνουν τον αριθμό. ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ σημαίνει να οδηγείς την χώρα στην ευημερία μέσω μακροπρόθεσμων σχεδιασμών και όχι λαϊκίστική ψηφοθηρία. Να ασχολείται ο πολιτικός με την ουσία και όχι με παπαρολογία. Αντί να ασχοληθεί ο πολιτικός με την επίλυση της ανεργίας των 17χρονων τους υπόσχεται δίπλωμα οδήγησης.Το εύκολο είναι να πάρει κύριε καμένε δίπλωμα , λεφτά για βενζίνη όμως είναι το θέμα να του εξασφαλίσεις μέσω της καταπολέμησης της ανεργίας. Αβάσταχτη ελαφρότητα πολιτικών. Μήπως αντικατοπτρίζει την αβάσταχτη ελαφρότητα των ψηφοφόρων όμως? ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ!
GAHAT
23/06/2016 01:51
ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΝΗΜΙΩΔΕΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΤΟ ΒΛΗΜΑ, ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ!
Κώστας Διδ.
23/06/2016 00:30
Οι πολίτες κ.Καμμενε, που περάσανε τα ογδόντα δεν σημαίνει ότι είναι ακατάλληλοι οδηγοί. Όμως η ανανέωση της άδειας γίνεται με τέτοιους ρυθμούς που ουσιαστικά είναι σάν νά τούς απαγορεύουν να οδηγούν!! Κάντε κάτι και για μας που περάσαμε τα ογδόντα!!
Ιφιγένεια
22/06/2016 23:26
Πολύ ωραία ιδέα! Γιατί δεν σκοτώνονται αρκετοί πιτσιρικάδες μεθυσμένοι και δεν παίρνουν και αρκετούς στο λαιμό τους! Επειδή λοιπόν το πλεονάζον χρήμα ρέει στην Ελλάδα, είναι ωραία ιδέα οι 17χρονοι να οδηγούν ανασφάλιστες σακαράκες του παππού ή της οικογένειας!
puaro
22/06/2016 23:08
αυτό τωρα είναι κοκκινη γραμμη ας πουμε;
Ασύδοτη χωρα
22/06/2016 21:41
Καμμενε δικαιωματικά εχεις τετοιο επιθετο .εισαι πολυ ΚΑΜΕΝΟΣ !!!!!!δε μας δινεις λιγο απο αυτο που πινεις!!μηπως να πινουν αλκοόλ κ οτι πινετε...νομιμα κ μετα να καβαλάνε μηχανη αυτοκίνητο κ οποιον παρει ο χαρος???
μπράβο...
22/06/2016 20:22
και απο τα δεκάξι όπως στην Αμερικανική αλλά με μεγάλο και αυτόματο που σου κάνει την διάθεση να οδηγήσεις όχι να κάνεις τον έξυπνο και δεν είναι εργοστασιακά ακριβά...
GEO