Λαφαζάνης: «Ο Τσίπρας έστω και στο "και πέντε" να πάρει πίσω τη συμφωνία»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/07/2015 09:27 |
Λαφαζάνης: «Ο Τσίπρας έστω και στο "και πέντε" να πάρει πίσω τη συμφωνία»
Να πάρει πίσω τη συμφωνία, πριν ληφθούν τελικές και οριστικές αποφάσεις στη Βουλή, καλεί την κυβέρνηση και τον Πρωθυπουργό ο Παναγιώτης Λαφαζάνης.

Σε σχετική δήλωσή του ο κ. Λαφαζάνης τονίζει ότι «η συμφωνία που συνομολογήθηκε με τους 'θεσμούς' είναι απαράδεκτη και δεν αξίζει να τη χρεωθούν ένα ριζοσπαστικό κόμμα, όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, και μία μαχόμενη κυβέρνηση, που υποσχέθηκε την κατάργηση των μνημονίων και της λιτότητας».

Σημειώνει ότι «οι λεγόμενοι εταίροι και πρώτα απ' όλα το Γερμανικό κατεστημένο, συμπεριφέρθηκαν απέναντι στη χώρα μας ως να είναι αποικία τους και ως στυγνοί εκβιαστές και 'οικονομικοί δολοφόνοι'", ενώ υπογραμμίζει ότι "με τη συμφωνία αυτή πάει να ακυρωθεί στην πράξη η λαϊκή εντολή και το περήφανο 'όχι' του ελληνικού λαού στο δημοψήφισμα».

Σύμφωνα με τον κ. Λαφαζάνη, «Αυτή η συμφωνία μπορεί να περάσει από τη Βουλή με τη συνδρομή των ψήφων της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και του ΠΟΤΑΜΙΟΥ. Δεν θα περάσει, όμως, στο λαό, ο οποίος θα την ακυρώσει στην πράξη με την ενότητα και τους αγώνες του».

Για το λόγο αυτό, όπως υπογραμμίζει, «η κυβέρνηση και ο ίδιος ο Πρωθυπουργός, έστω και στο και πέντε, έχουν την ευχέρεια και τη δυνατότητα να επανατοποθετηθούν και να πάρουν πίσω τη συμφωνία, πριν ληφθούν τελικές και οριστικές αποφάσεις στη Βουλή».

«Η Ελλάδα είχε και έχει εναλλακτική λύση απέναντι στη συμφωνία.Το δίλημμα των πιστωτών: συνθηκολόγηση ή καταστροφή, είναι ψεύτικο και τρομοκρατικό και έχει καταρρεύσει στη λαϊκή συνείδηση», καταλήγει ο υπουργός.
Κρητικός Γιώργος
15/07/2015 12:35
ακόμη δεν κατάλαβα γιατι πρέπει να γυρίσουμε στη δραχμή, πείτε μας το κέρδος ή τη χασούρα. Μην είστε εμονικός χωρίς προτάσεις. σας εκτιμώ
Ευρώ δίχως μετρα= απαίτηση αμορφωτων
15/07/2015 22:45
Η επιστροφη στη δραχμή σημαίνει απότομα πάτος. Αυτό όμως θα επισπεύσει την αναδόμηση του κατεστραμενου ερειπίου που λέγεται ελλαδα. Η συντηρηση του ετοιμορωπου με σαθρα θεμέλια και μουχλιασμενου νεοκλασικου,δίχως διάθεση επώδυνης ανακαίνισης(μεταρρυθμίσεις όπως π.χ. απαξίωση της εργασίας στο δημόσιο versus ιδιωτικό τομέα) απλα καθυστερεί τις εξελίξεις και μεταθέτει το πρόβλημα παραπέρα, στην επόμενη γενεά, τιν επόμενο υπουργό κ.τ.λ. Την κλασική κοντόφθαλμη ελληνική νοοτροπία! Φυσικά και το ξεβολεμα των βολεμενων ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ εύκολη υπόθεση Μέχρι και οι ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ αντιδρούν...! Οι έμποροι με το κλειστό εξαιρετικα μεγάλου τζίρου φαρμακοεμποριου, σε μια χώρα φαρμακοπληκτων γέρων μαθημενων να πληρώνουν για γύρο αλλά να θέλουν τζάμπα τις πανακριβες σταγόνες!
dp
15/07/2015 09:32
Τι θα πει αριστερή πλατφόρμα; Υπάρχει και δεξιά; Ο Χαριλαος φλωρακης (αν και δεν είμαι ΚΚΕ) "αριστερά της αριστεράς βρίσκεται η δεξιά" .
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
15/07/2015 08:37
κ. λαφαζάνη κάνε την Ελλάδα Νο 1 τουριστικό προορισμό(καλοκαιρινό, ιατρικό, θρησκευτικό,αθλητικό,πολιτιστικό) κοίτα να παράγεις πρώτες ύλες και τέλος ανέπτυξε ανανεωσιμες πηγές ενέργειας(ήλιο,κύμα,αέρα) τότε βγές από € πήγαινε δραχμή, ρούβλι, πετσέτα(χατζηχρήστος) και ότι άλλο θες. σημείωση ότι ψήφισα ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.
φαιδων
15/07/2015 03:11
Εναλλακτικη λυση?..Πως το ειχε πει ο εταιρος επαναστατης Στρατουλης? Καποτε σε εκπομπη ρωτηθηκε αν θα μεινη η χωρα χωρις ρευστο τι θα κανουν σαν κυβερνηση.....και ειπε τοτε με μεγαλη ανεση...μα οι τραπεζες εχουν πανω απο 150 δις ευρω σε καταθεσεις.....απλα θα τα παρουμε....και τοτε αναφωνησαν ολοι...ΟΥΑΟΥΟΥΟΥ!!!!
Ε
14/07/2015 22:36
ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΚΚΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ
ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΑΝΤΟΦΛΑΣ
14/07/2015 22:33
Οι αριστερές παντόφλες απέτυχαν μια για πάντα.50 χρόνια τώρα προκαλούσαν προβλήματα σε κάθε κυβέρνηση και μόλις βγήκαν στην εξουσία φάνηκε η ένδεια των επιχειρημάτων και πράξεων τους.Έφτασαν 6 μήνες για να ξεφτιλιστούν και να αφανιστούν πολιτικά γιατί ο κόσμος επιτέλους κατάλαβε ότι τα plan B τους ήταν η κουτοπονηριά της δραχμής που θα μας γύριζε αρκετά χρόνια πίσω.Κι όμως ακόμα και τώρα τσαμπουκαλεύονται και επιμένουν ο σύντροφος Τσίπρας ( που άρχισε έστω και αργά να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα) να πάρει πίσω την υπογραφή του.Δεν προσφέρατε ποτέ τίποτα στον τόπο πέρα από τις ψευτοθεωρίες και αναχρονιστικές αμπελοφιλοσοφίες σας.Είναι ώρα να παραιτηθείτε και να μην ξαναμιλήσετε για πολλά πολλά χρόνια.
ΤΑΚΗΣ
14/07/2015 21:32
Ο κύριος λαφαζανης άκουσε για τις απολύσεις 110 000. Ρώσων υπαλλήλων του υπουργείου εσωτερικών; Το γράφει η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ! Ειδες ο Βλαδίμηρος; Καμια εμπιστοσυνη λοιπον στους ρώσους!
Chicago Greek
14/07/2015 21:11
Min xehnate oti oi ellines to exoterikou eferan polla lefta stin ellada. Lipon exasan ta lefta tous giati esis oi perisoteri stin ellada thelete na pernete sintaxi sta 40, na exete kratikes dulies, ke na kalopernate. Lipon ta fagate apo tous evropeous, ta fagate apo tous xenitemenous, ke tora TERMA ta difraga magges. Kanenas den sas empistevete!!! Lipon ta fagate apo tous evropeous, ta fagate apo tous xenitemenous, ke tora TERMA ta difraga magges. Kanenas den sas empistevete!!!
Α.Σ.
14/07/2015 20:32
Αγαπητέ κ. Λαφαζάνη, ποτέ όμως δεν προτείνετε θετικές προτάσεις. Μια ζωή στην Αριστερά, έχει ως συνέπεια την άσκηση πολιτικής μονομερώς ως άρνηση. Όταν όμως κυβερνάς, αυτό είναι άλμα στο κενό. Γι' αυτό ίσως πρέπει να παραιτηθείτε από την κυβέρνηση, εκτός εάν ο έρωτας για την εξουσία είναι το ισχυρότερο κίνητρο, ανεξαρτήτως ιδεολογίας.
I DIMOKRATIA THA NIKISEI
14/07/2015 19:31
O LAFAZANIS VAZEI PANO APO TO SUMFERON TON ELLINON TO SUMFERON TON DIMOSION YPALILON.. AUTOS EINAI O STOXOS TOU NA DIATTIRISEI TA RPONOMIA TON DIMOSION YPALILON SE VAROS TOU ELLINKOU LAOU. OI DIMOSIOI YPALILOI MAS XREOKOPISAN ,GIA AUTOUS DANEIZOMASTE APO TO 74 STIN EUROPI ME APOTELESMA NA EXOUME TOSO MEGALO XREOS .. KAITOS NA TOUS VALOUME STO KREVATI TOU PROKROUSTI KAI NA TOUS MIKRINOUME GIATI EXOUN GINEI OI TURANNOI TOU ELIN.LAOU. STIRIXTE TSIPRA NA ARXISOUN OI METRUTMISEIS EINAI I TELEUTAIA SAS EUKAIRIA NA ELEUTHEROTHEITE APO TOUS TURANOUS
nic
14/07/2015 19:08
NIC παναγιωτη απαντησε εστω για μια φορα στο ερωτημα εναλλακτικη λυση
Roman
14/07/2015 18:32
na paretithi i kira Xaralambidou.tsipa den exi.
;;;;;
14/07/2015 18:31
Καλά λεει, αλλα ο Τσιπρας παλιο αλήτης χωρις αρχές ειναι. Δεν ειναι δυνατον να λεει ο Τσιπρας "θηλιά γυρω απο το λαιμό του λαου ειναι αυτα τα σκληρότερα μετρα", να ψηφίζει ο λαος Οχι δεν θα μας κρεμάσετε, και απο την αλλη να πηγαίνει, να συμφωνεί στη θηλιά, και να λεει, ναι εγώ θα ειμαι εκείνος που θα σφίξω την θηλιά να αποτελειώσουμε τον ¨λαο¨, δεν παραιτούμαι. Για να μη χαςει την εξουσια δηλαδη, τα κανει ολα, ουτε συνείδηση, ουτε καμμία ηθική, εγώ θα ειμαι ο σωτήρας, αν δεν μπορω εγώ θα ειμαι και ο δολοφόνος σας. Πολυ επικυνδινοι οι πολιτικοι σαν τον Τσιπρα χωρις καμμία ηθική βάση η συνείδηση. Πουλανε την ψυχή τους στο highest bidder.
14/07/2015 17:58
POS GINETE SE KATHE PALAVIATI LAFAZANI XILIADES KOUTOXORTO NA MASAN?
Ελληνας του εξωτερικου
14/07/2015 17:55
χαζομαρες. Παντα ακολουθουν τα πιστευω και γραφουν την Ελλαδα στα παλιωτερα των υποδηματων τους. Και φυσικα ποτε μα ποτε δεν εχουν μια λυση. Οποτε λεω ενα πραγμα. Απολυστε τον και φερτε τον επομενο που βαζει την Ελλαδα πανω απο προσωπικα του αισθηματα. (μπορει να παρει καιρο αυτο βεβαια)
tsalaperdas
14/07/2015 19:26
ego leo den exeis idea tis\ sou ginetai kai omos to anoigeis gai na parasireis ki allous me tis aidies pou les...fate evro kai 30 xronia litotita!!!!1
;;;;;
14/07/2015 18:37
Παντα φίλε ο ανθρωπος που εχει αρχές και τις υπερασπίζει ειναι καλλιτερος ανθρωπος και πιο αξιοπιςτος πολιτικός απο εναν σαν το Τσιπρα που ειναι παντός καιρικής συνθήκης, δεν πιστευει πραγματικα σε τιποτα. Αλλα λεει τη μια ωρα και αλλα την αλλη, ο Τσιπρας, ανάλογα με την κατασταση και πιο νομιζει θα τον βοηθήσει να επιβιώσει πολιτικα.
kleon
14/07/2015 17:32
Πόσο θα σε πληρώσουμε ακόμη;Γιατί δεν μας γράφεις την εναλλακτικ πρόταση για να καταλάβουμε τη φτωχοποίηση που μας ετοιμάζεις.6 μήνες υπουργός η πολιτική σου πρωτοβουλία ήταν ταξίδια στη Μόσχα με μηδέν αποτέλεσμα και το επίδομα των 6 ευρώ στη ΔΕΗ.
bruidsjonker
14/07/2015 17:08
Τι λέει ρε Παναγιωτάκη ο Πούτι .....Συμφωνεί ????
ap
14/07/2015 15:56
Κε Λαφαζανη τι νομιζατε ειναι η πολιτικη να προσλαβουμε τis καθαριστριεs,να ανοιξουμε την ΕΡΤ , να εχουμε
.
14/07/2015 15:55
Lafazani, ise mipos methismenos;
ΒΠ
14/07/2015 15:42
Αλέξη ξεφορτώσου τους και κάνε εκλογές αμα πανε να ρίξουν την κυβερνηση, εκλογές χωρίς αυτούς! Πάρε το 40% σου και εφάρμοσε τις μεταρυθμίσεις σου! Απλά τα πράγματα.
Φ
14/07/2015 23:17
Είσαι σίγουρος; Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ χρεοκόπησαν επειδή οι ψηφοφόροι δεν γούσταραν μνημόνια και λιτότητα. Αν ο «κολοβός» ΣΥΡΙΖΑ περάσει τη συμφωνία με τη βοήθεια της ιεράς συμμμαχίας ΝΔ-Ποτάμι-ΠΑΣΟΚ και γυρίσει στην πεπατημένη, είσαι σίγουρος οτι οι πολιτικοί πρόσφυγες στον ΣΥΡΙΖΑ θα τον ξαναψηφίσουν;
bruidsjonker
14/07/2015 19:00
Τι άλλο πρέπει να κάνει ο Τσίπρας στην έρημη χώρα για να καταλάβεις πόσο αποτυχημένος είναι ?
Σαν Σερίφης
14/07/2015 18:21
Aνησυχώ για την επιρροή που έχουν ο Λαφαζάνης και η Κωνσταντοπούλου στις υπόλοιπες συνιστώσες του Σύριζα, διότι αν κατακερματιστεί σε μεγαλύτερο βαθμό το κόμμα από ότι είναι αναμενόμενο, είναι επικίνδυνο για την κυβερνητική σταθερότητα. Ελπίζω ότι με την απόφαση του δημοψηφίσματος να έχει γίνει ξεκάθαρο ποιος κρατάει αυτό το κόμμα στο 36% και να συμμορφωθούν οι υπόλοιπες συνιστώσες με την πραγματικότητα. Δυστυχώς το ιστορικό τέτοιου είδους συμμόρφωσης δεν είναι και τέλειο, όμως πιστεύω ότι ο Τσίπρας θα πείσει για τη συμφωνία, έστω και πατώντας στην καρεκλολαγνεία των 'συντρόφων' (ο Καμμένος είναι πάντα μέσα, βρήκε καρέκλα και δεν κουνιέται με τίποτα). Όσο για εξωκομματική στήριξη, θα την έχει εκτός ίσως από τη ΝΔ αν ο Μεϊμαράκης πάει να κάνει καμία εξυπνακίστικη κίνηση (βλακεία) προσπαθώντας να τακτοποιήσει το δικό του εσωκομματικό μπάχαλο.
Οξαποδω
14/07/2015 15:36
Ειμαι ΑΝΤΙσυριζα με κεφαλαια, γιατι αλλοι συνειδητα και αλλοι απο ιδεοληψια εξαπατησαν τους ελληνες. Ο Τσιπρας εστω και την τελευταια στιγμη εκανε την μονη πραξη ευθυνης απο τις 25/1. Εστριψε την τελευταια στιγμη το τιμονι και εριξε το ποδηλατο στο αυλακι με τις λασπες αποφευγοντας το τραινο που ερχονταν απο την αντιθετη κατευθυνση. Μου προκαλουν αηδια και μου ανακατευουν το στομαχι τα σταλινικα απολιθωματα που υποστηριζουν οτι θα επρεπε με εθνικη υπερηφανεια να τρακαρουμε με το τραινο.
;;;;;
14/07/2015 18:49
Το προβλημα φίλε ειναι οτι το τραινο και το αυλάκι τα δημιούργησε ο ίδιος ο Τσιπρας. Δεν υπηρχε τραινο και αυλάκι οταν ανέλαβε τον Ιανουάριο. Απέτυχε παταγωδώς ο Τσιπρας και μας έφερε μια συμφωνια τερατώδες. Οποτε ενταξει, εκει που φτάσαμε να επιλέξουμε αυλάκι με λάσπες (μαλλον μεγαλο χάσμα ειναι με λάσπες και κοντάρια κάθετα στον πάτο που θα πέσουμε). Αλλα ΔΕΝ Πρεπει ο Τσιπρας να ειναι πρωθυπουργος, σαν να μην εγινε τιποτα. Αυτος μας έφερε σε αυτήν την τραγική κατασταση, πρεπει να πλήρωση. Αμα ειχε και την ελάχιστη συναίσθηση τιμής έπρεπε να παραιτηθεί μονος του.
ΟΞΑΠΟΔΩ
18/07/2015 13:39
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις. Απλώς σημείωσα οτι την δευτέρα ξημερώματα δεν ολοκλήρωσε την πορεία προς την μοιραία σύγκρουση την οποία ο ίδιος είχε βήμα-βήμα δημιουργήσει (η θεωρια του ατύχηματος δεν είναι τίποτα άλλο παρα η βήμα-βήμα δημιουργία γεγονότων που θα οδηγούσαν σε μη αναστρέψιμη πορεία.)
Bamboo
14/07/2015 18:09
Molis xtyphses to traino alla den to katalavaineis epeidh briskesai se kwma
Επαναστατικά καινοτόμοι επιχειρηματίες του κρατικού κορβανά
14/07/2015 15:21
Μικροαστοί, τίποτα τυχαίο τα μέτρα θα πέρναγαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εσείς πήρατε τα δανεικά, οι Γερμανοί χόρτασαν με την τιμωρία σας. Επειδή είστε αυτοί που είστε και δεν θέλετε το καλό του διπλανού σας, οι Γερμανοί έπρεπε να τιμωρήσουν, και εσείς να τιμωρηθείτε. Και στους δυο έδωσαν την διχόνοια που θα δίνατε και μεταξύ σας. Τώρα ένα μέρος θα συνεχίσει, μέχρι την διάλυση, με την αριστερά του Λαφαζάνη η άλλη η πλειοψηφία των μεταρρυθμιστών με τον δήθεν πληγωμένο και εκβιασμένο εθνάρχη Τσίπρα του Σαμαρά, Βενιζέλου κοκ. Και έτσι ξεκινούν όλα από την αρχή. Καλά μνημόνια, γεια σας.
δημητρος
14/07/2015 15:07
τι λες ρε καμμενε;;;τραβα στη ρωσια να ηρεμησεις...
ta pragmata alaksan kai ekei
14/07/2015 16:22
μα και εκεί τον κρατικοδίαιτο αδούλευτο λαμόγιο,τον επαναστάτη της καρεκλας μαζί με το συναφή του δεν τον θέλουν γιατί και εκεί τα πράματα άλλαξαν
Μας κλαινε οι ρεγγες!
14/07/2015 15:05
ΟΤσιπρας θα την κανει σωστα τη δουλεια που ανελαβε! Θα την κανει μαζι με τους "μενουμε ευρωπη" και ας τον "παραιτησουν" μετα. Οσο για τους λαφαζανηδες, ησυχους, ανησυχους κλπ διαφωνουντες, εχουμε δει τετοια στο ΠΑΣΟΚ 30 χρονια...Διαφωνουσαν και διαγραφονταν μολις ερχοταν η ωρα να περασουν αντιλαικα μετρα και επανεγγραφονταν οταν ξεχνιουνταν τα μετρα...
Σφοντίλης
14/07/2015 14:57
Ήρθε η ώρα της ενηλικίωσης του ΣΥΡΙΖΑ και του Τσίπρα. Καλό είναι να απαλλαγή από τα βαρίδια των Στρατουλολαφαζάνηδων και άλλων αστέρων και να δει πώς θα κυβερνήσει με γνώμονα την Ελλάδα και μόνο και όχι το κόμμα του όπως έκανε 30 χρόνια το ΠΑΣΟΚ (ενωμένο δυνατό-who fucking cares πώς είναι το ΠΑΣΟΚ). Μπορεί έτσι να ενηλικιωθεί και ο λαός, πού ξέρεις;
asxetos
14/07/2015 14:45
Lafazani kai loipi synomotaksia ZEITE SE LATHOS AIWNA. mazeute ta kai spitia sas. Arketa, nisafi...
Dp
14/07/2015 17:58
Σωστά στο προηγούμενο αιώνα στη σοβιετική ενωση
dAVID
14/07/2015 14:36
TI PRAGMATA EINAI AYTA POY LES; DEN EXEIS PROGRAMMA 8A MAS PAS STHN ERHMO
KO
14/07/2015 14:36
Ολο για Πλαν Β ολο για ασαφεια ολο για μαλακιες μας λετε φτανει πια αν δεν μπορεις τραβα σπιτι σου. Τα νευρα μας δεν αντεχουν πια!!!!
dias
14/07/2015 14:06
Επιτέλους να τελειώνουμε μιά και καλή με τα απολιθώματα του παρελθόντος.Ο Τσίπρας ας τους στείλει εκεί που ανήκουν .Στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Μας κλαινε οι ρεγγες!
14/07/2015 15:07
Ναι ναι!... και εμεις στο "κοινο ευρωπαικο σπιτι μαζι με τους ναζι!
I DIMOKRATIA THA NIKISEI
14/07/2015 19:32
ESEIS EISTE OI NAZI
Μας κλαινε οι ρεγγες!
15/07/2015 07:10
Η δημοκρατια των τραπεζιτων νικησε! Μετα την πλυση εγκεφαλου απο καναλια και φυλλαδες... "μενουμε ευρωπη"! Μαζι με τους Βαλτικους και σκανδιναβους ναζι, συνεταιρακια! Αλλωστε, το συστημα θα χρησιμοποιει ποτε την κεντροδεξια, ποτε την κεντροαριστερα, ποτε τους ναζι(κι αυτοι παιδια του ειναι) για να διασφαλιζει τα κερδη του απο τις απειλες πασης προελευσης, Ασε μας να γκρινιαζουμε! Τα 'χρυσα κουταλια" ερχονται! ετοιμασε τα πιατα σου και σε λιγο θα εχει συσσιτιο η ενορια!
ΟΞΑΠΟΔΩ
18/07/2015 13:45
Στραβωμάρα... Οι νεοναζί οι εγχώριοι στοιχίζονται πίσω απο τον λαφαζάνη και την αριστερή πλατφόρμα. Χρησιμοποιούν την ίδια φρασεολογία με τους δήθεν πλατφορμισιους αριστερούς. Οι συμμαχοί τους στο εξωτερικό, οι φασίστες της Λεπέν και οι ακροδεξιοί του Φάρατζ έχουν και αυτοι τις ίδιες επιδιώξεις με τους εγχώριους νεοναζι, ακροαριστεριστές και ακροδεξιούς..Στην ελλάδα οι χρυσή αυγή βγήκε 3ο κόμα στις εκλογές, στην Γερμανία το ναζιστικό κόμα είναι απαγορευμένο. Ξύπνα.
Μαστρογιαννης
14/07/2015 14:05
Με τετοιες ηλιθιες ιδεολογιες που σε ΚΑΝΕΝΑ μερος της Γης δεν εχουν φερει αποτελεσματα, εκτος απο πεινα και φτωχια, μας παραπλανησατε αχρηστοι. Καταφερατε σε 6 μηνες να ισοδυναμησετε την φερεγγυοτητα της πατριδας με το μηδεν. ΦΥΓΕΤΕ αχρηστοι!
asxetos
14/07/2015 14:43
afou den ehoun ferei apotelesma se kanena meros tis gis tote pws sas paraplanisan? twra to anakalypsate?!!! den prokeitai na fygoun agapite, o monos tropos na "fygoun" einai na min tous ksanapsifisete...
elena
14/07/2015 13:35
ΔΩΣΤΕ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΝΔ ΧΑΘΗΚΑΜΕ. ΠΑΛΙ ΚΑΓΚΕΛΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ
Δημήτρης Γ.
14/07/2015 13:22
14 Ιουλίου σήμερα, ημέρα αποστασίας, η αρχή για το πραξικόπημα του 1967. ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ! Αποστάτες Μητσοτάκης, Νόβας, Στεφανόπουλος, Τσιριμώκος κλπ. Η ιστορία επαναλαμβάνεται;;; Ντροπή μας Παναγιώτη Λαφαζάνη, Δημήτρη Στρατούλη, Ζωή Κωνσταντοπούλου κλπ! Στηρίξτε τον Αλέξη τον Τσίπρα.
george
14/07/2015 13:17
paratisou tora lafazani
df
14/07/2015 13:05
Ti proteineis? An de pareis ti simfonia pws plirwneis misthous kai sintaxeis? Pou tha vreis farmaka??Pws tha taiseis to kosmo??
Μας κλαινε οι ρεγγες!
14/07/2015 15:38
Δηλαδη, οι ευρωπαιοι μας ταιζουν τωρα, ε; Αυτο καταλαβες απο ολο το νταβαντουρι!... Ωραια!
df
14/07/2015 19:09
Den eides tis oures exw ap ta ATM?? Poios nomizeis oti se taizei??
Μας κλαινε οι ρεγγες!
15/07/2015 07:00
Και κατι ακομα! Το οτι κατορθωσαν να κανουν αποκλειστικο κατοχο και διακινητη του χρηματος, τις τραπεζες, για να προκαλουν αυτο που γινεται τωρα στα ΑΤΜς οποτε οι περιστασεις το απαιτουν, δεν ειναι πολιτισμος ουτε "ευκολιες στις συναλλαγες". Ειναι ο "δημοκρατικος" τροπος θανατου και μαλιστα αργου! μην εχουμε ξανα θαλαμους αεριων και εκτελεσεις και τετοια παλιομοδιτικα!
Μας κλαινε οι ρεγγες!
15/07/2015 06:53
Αν εσυ εισαι τραπεζιτης, ναι! σε ταιζει η ΕΕ αλλα με δικα μας λεφτα. Εγω δουλευω 30 χρονια και πληρωνω στο ΤΕΒΕ ενα μισθο το μηνα χωρις να εχω περιθαλψη, για να μην πω τι αλλο πληρωνω. Και δεν ειναι προσωπικο θεμα. Η ΕΕ μας επιστρεφει ψιχουλα απο το "εθνικο κεφαλαιο" που μας παιρνει. Βαμπιρ ειναι αυτοι που μομιζεις οτι σε ταιζουν!
ANDREAS
14/07/2015 12:23
DEN KATALAVAINEIS POY EISAI KAI TI KANEIS. NA TROME AERA ME SENA; FYGE KAI PARETHSOY
Face reality
14/07/2015 12:20
Α ειναι εκτος τοπου και χρονου ο Λαφαζανης
Θ.Δ.
14/07/2015 12:03
Έχουμε μπλέξει με ψυχασθενείς! Οι Λαφαζάνιδες θεωρούν λογικό να τους χρηματοδοτήσουν οι ξένοι για να μετατρέψουν αυτοί τη Χώρα σε λαϊκή δημοκρατία! Θα σου δανείζουν οι άλλοι 100 δις ευρώ και θα σου λένε κι ευχαριστώ από πάνω! Θα ψηφίζουν οι Βουλευτές της ΝΔ, του Ποταμιού και του ΠΑΣΟΚ αλλά δεν θα ψηφίζει ο Λαφαζάνης και ο Στρατούλης που θα "το παίζουν" Υπουργοί και αντιμνημονιακοί! Ο Πρωθυπουργός και Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ διαπραγματεύτηκε και αποδέχτηκε τη συμφωνία και δεν θα την ψηφίζουν οι Υπουργοί του,οι Βουλευτές των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ αλλά οι Βουλευτές της αντιπολίτευσης!!! Και την ψηφίζουν, όχι γιατί την θεωρούν καλή αλλά γιατί αν δεν ψηφιστεί τότε στη χώρα θα επέλθει η απόλυτη καταστροφή! Οι άνθρωποι είναι γελοίοι! Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να είναι Υπουργοί! Ο ηγέτης τους έφερε τη χώρα στο αδιέξοδο, στις κλειστές τράπεζες, στο διχασμό του Λαού και τελικά σύρθηκε σε μια συμφωνία που είναι το βαρύτερο από όλα τα μέχρι τώρα μνημόνια και στο τέλος εξακολουθούν να λένε ότι αυτοί είναι αντιμνημονιακοί και οι άλλοι γερμανοτσολιάδες!!! Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!
Μας κλαινε οι ρεγγες!
14/07/2015 15:41
Και αν δεν ερθει η απολυτη καταστροφη θαρθουν οι νεφελειμ!... Βρε τι κανει η πλυση εγκεφαλου!!! Μπραβο στα καναλια και τις φυλλαδες! Αξιζουν απο ενα θαλασσοδανειακι!
Βρασύδας το κρεμμύδι
14/07/2015 11:58
Άπλυτος, Άχρηστος, Άνεργος, Απολίτικος, Ανώμαλος, Ασυναίσθητος, Αδεής…Αυτά!
Ηelene
15/07/2015 02:37
Για Σενα το τραγουδι : ..... 'cause nothing compares , nothing compares to you ......!!!!!!! Αυριο πηγαινω στις ΗΠΑ !!! Θα Σου μιλω , οταν Σε βρισκω !!!
Οξαποδω
14/07/2015 15:38
Αλλαζονας, αμαθης, αεργος(εχει διαφορα απο το ανεργος)...
Σφοντίλης
14/07/2015 14:20
και είσαι ακόμα στο Α
K
14/07/2015 11:57
Lafazani pigene na Kaneis kanena banio nlouse kai to malli kai parata mas
Ραμνος
14/07/2015 11:56
ΛΑΦΑΖΑΝΗ ΑΣΕ ΤΙΣ ΚΟΛΑΚΕΙΕΣ ΣΤΟΝ "ΠΕΡΗΦΑΝΟ" ΛΑΟ. ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑ ΑΤΜ ,ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΥΡΙΔΕΣ. ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΦΕΡΕΙΣ ΒΑΡΕΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΚΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΦΡΟΥΔΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΕΡΙ ΡΩΣΙΑΣ ΚΛΠ. ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ ! ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΧΕΣ. ΜΗΝΤΟ ΔΥΑΛΥΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ!
cosmlopolitis1
14/07/2015 11:44
Ο ΛΕΝΙΝ.......ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΕ.....!!!!!
το Γουδί.....
14/07/2015 11:41
Ελλάδα Ιούλης 2015 «Χωρίς δικαίωμα φαλκίδευσης, ο πανίσχυρος Λαϊκός Παράγοντας της Χώρας, δύο φορές έδειξε»: 1. ΟΧΙ στα μνημονιακά ανδρείκελα του «δίδυμου» Ν.Δ. και Βενιζέλου, την 25 Γενάρη 2015…… 2. ΟΧΙ σε νέες υποχωρήσεις και μνημονιακά κατασκευάσματα κάτω από οποιαδήποτε «δικαιολογία», την 5 Ιούλη 2015. Από σήμερα…….. Η Νέα Δημοκρατία, εξασφάλισε τον καινούργιο της «ηγέτη»………!!!!! Για το «ρεπορτάζ»……… το Γουδί.
Dp
14/07/2015 18:31
Έμαθες καλά το μάθημα σου, αυτά που σου είπαν να πεις. Εκτός από την άρνηση για την άρνηση υπάρχει και η πρόταση . Τι έχεις να πεις; Όταν βρίσκεσαι σε συμπληγάδες πέτρες τι λες ΕΣΥ; Όχι δεν τα βλέπω;
a
14/07/2015 11:26
Καλά, πήγαινε τώρα στα αζήτητα μαζί με τον Αλαβάνο, τη δραχμούλα και τα κολχόζ και άσε τη νέα γενιά να μεγαλώσει με προοπτική. Α, take Stratoulis et al with you.
νικος
14/07/2015 11:25
Το μπάχαλο τοχεις στο αίμα σου Λαφαζάνη...Σκασε επιτέλους
Ντίνος
14/07/2015 11:21
Είναι χρήσιμος ενας υπουργός που πιστεύει ότι οι Ρώσσοι θα του δώσουν προκαταβολή για έναν αγωγό που δεν ξεύρομε αν και ποτε θα γίνει? Που δεν γνωρίζει ότι ακόμη δεν εχουν εκπληρώσει τις υποχρεώσεις από την διακρατική για τον αγωγό αερίου της Ελλάδος? Που περιμένει τους Ρώσσους να μας στείλουν ρούβλια? ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ ΤΩΡΑ.
γιανις
14/07/2015 11:14
Βρε Παναγιώτη πες επιτέλους μια λύση αξιόπιστη. Μόνο λόγια εισαι
cosmopolitis1
14/07/2015 13:18
ΓΙΑΤΙ....?? ΕΧΕΙ????
politis
14/07/2015 11:09
Ποια εναλλακτικη λυση? Εαν παμε σε δραχμη θα χρωσταμε σε ευρω. Δε θα δεχονται το δικο μας νομισμα γιατι θα χανει συνεχεια. Εκτος κι αν αποφασισουν να κλεισουν τα συνορα, να γινει πραξικοπημα κι απο κει και περα δε θα υπαρχει ασφαλεια ουτε στο εσωτερικο ουτε στα συνορα της χωρας. Μπουργκα θα μας βαλουν οι Τουρκοι να φορεσουμε και θα κοψουν την Ελλαδα σε κομματακια. Οπως και στη Σμυρνη που λεγαμε ολα καλα και συνεχιζαμε το βιολι μας και να γλενταμε ενω μας περικυκλωναν οι εχθροι. θα μας καψουν ζωντανους. Βαλτε λιγο μυαλ για να μην καταστρεψετε τη χωρα γιατι θα τη φτασετε σε εμφυλιο. Παραιτησου Λαφαζανη.
ΚΤΗΝΟΣ
14/07/2015 10:53
Ας μας έλεγε και κάποια στιγμή ποιά είναι η εναλλακτική λύση της Ελλάδας απέναντιο στη συμφωνία αυτό το ΚΤΗΝΟΣ!
cosmopolitis1
14/07/2015 13:19
ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ??? (ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ)
wolf
14/07/2015 10:51
Εχετε καταστρεψει την Ελλαδα πολλες φορες κ. Λαφαζανη ! Εσεις φερατε τον Μεταξα στην εξουσια , με τις συνεχεις σας απεργιες , εσεις γινατε αιτια και αφορμη νια διαπραξουν τα κατοχικα στρατευματα των Γερμανων ακραιες πραξεις εις βαρος αθωων χωρικων, εσεις ερημωσατε την υπαιθρο , εσεις κανατε το παιδομαζεμα, εσεις φερατε τον Παπαδοπουλο αφου οι οικοδομοι καθε βραδυ εκαναν την Αθηνα καλοκαιρινη, εσεις σκοτωσατε τους Ελληνες ναυτικους , εσεις ερημωσατε τα ναυπηγεια και το Περαμα. Τι αλλο θελετε να καταστρεψετε ?
BC59
14/07/2015 22:00
Με ανατρίχιασες αδελφέ. Κανείς δεν τα λέει αυτά. Η αλήθεια είναι βαθιά κρυμμένη.
ΛουφαΖωηΓιανης
14/07/2015 14:10
Εκαναν και τον εμφυλιο παρα τη συμφωνια που υπεγραψε και ο μεντωρας Σταλιν και τους εκλεισε και τα συνορα. Με τον εμφυλιο η ελλαδα πηγε ακομη 40 χρονια πισω, πραγμα που πληρωνεται ακομη και σημερα, αφου δεν μπορει να ισοζυγιστει με την υπολοιπη Ευρωπη. Ακομη και με τις χωρες της Βαλτικης. Μια ευκαιρια υπαρχει. Να εφαρμοστει κατα γραμμα το νεο μνημονιο και με αυξουσα γεωμετρικη προοδο, αλοιως τελειωνουμε για παντα.
The Brous
14/07/2015 13:32
καλα μεγαλε τοσο καιρο διαβαζω αλλα πρωτη φορα βλεπω καποιον να λεει την κατασταση με το ονομα της. ποσο δικιο εχεις, μας το παιζουν υπερ του λαου αλλα ηταν παντα η αιτια ο λαος να την πληρωνει και μαλιστα βαρυτατα. Ειναι το μονο κομμα που ενω δεν ηταν στην εξουσια εχει φεριε τοσα δεινα στην χωρα. Ας διαβασει ιστορια ο κοσμος για να δει...οχι δεν ειμαι Χρυση Αυγη ουτε δεξιος ουτε σοσιαλιστης αλλα ειμαι Ελληνας που εχει καθαρο μυαλο και κριση.
ΛουφαΖωηΓιανης
14/07/2015 19:50
Αυτοι με το ΠΑΜΕ μαζι εκλεισαν το λιμανι του Πειραια και εδιωξαν τα κοντεινεραδικα της υπερποντιας ναυτιλιας στη Μαλτα. Εδιωξαν και τα κρουαζεροπλοια και χαθηκαν εδω και 10 χρονια 3δις τον χρονο μονο απο τα λιμανιατικα. Στερεψαν τα φορτηγα αυτοκινητα και τα logistics που απασχολουσαν αρκετους εργαζομενους. Και ζητουσαν αυξησεις απο το ξιγκι του ελληνα μεσω του δημοσιου και απο την επιδοτουμενη απο το δημοσιο ακτοπλοϊα. Το δυστυχημα ειναι οτι δεν ενημερωθηκε σωστα ο ελληνας απο κανενα κομμα, για ολα οσα αναφερονται παρα πανω.
cosmopolitis1
14/07/2015 13:22
ΤΟΝ....."ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ"......ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ????? ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΠΗΒΟΛΑ....ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ...ΟΝΕΙΡΑ!!!!!ΧΑΧΑΧΑ.....
XA XA
14/07/2015 10:27
Αυτά γίνονται όταν ένα κόμμα είναι ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΩΝ. Ο καθένας έχει την άνεση να προσθαφαιρεί αριθμούς και ποσοστά όταν και όπως τον βολεύει
cosmopolitis1
14/07/2015 13:23
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ ΤΩΝ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ.....!!ΜΕΤΡΑΕΙ...!
εναλλακτικές
14/07/2015 10:27
Ποιά είναι επιτέλους η εναλλακτική λύση την οποία δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να μας εξηγήσεις. Οσο για τους παραπλανημένους του όχι η μεγάλη πληοψηφία επιθυμεί παραμονή στο ευρώ και όχι τις εναλλακτικές που έχεις στο κεφάλι σου.
Λάκης
14/07/2015 10:23
Λαφαζάνη πάψε κάποτε ! Είναι πολύ αργά! Η τακτική σας απέτυχε! Οι μαγκιές δεν περάσανε και θα συνεχίσουν να μην περνάνε! Προσαρμόσου και σκέψου κάποια πιο έξυπνη αντίδραση από αυτή!
haris
14/07/2015 14:06
pisteuis oti mpori na skefti;
Καραγιαννίδης Κ.
14/07/2015 10:22
Να πάρει πίσω τη συμφωνία ή να πάρει πίσω τον ... υπουργό του, που τόσον καιρό τον τράβαγε από το μανίκι για να μην υπογράψει, με αποτέλεσμα να πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο; Η εναλλακτική λύση, ποια είναι, κ. Λαφαζάνη;
Κώστας
14/07/2015 10:11
Κύριε μπορείτε παρακαλώ να μας πείτε την εναλλακτική λύση? μπορείτε να με διαβεβαιώσεις ότι θα πάρω την σύνταξη μου? δυστυχώς ο δογματισμό σας είναι πάνω από τα συμφέροντα του λαού το μόνο που ξερατε να κάνετε είναι οι μετανιες μπροστά στους ρώσους ομολόγους σας που δυστυχώς για σας σας έφτασαν αγρια
Στρατος
14/07/2015 16:06
Μα εσείς κύριέ μου την σύνταξη σας σκέφτεστε; Εδώ μιλάμε για ιερές αριστερές ιδεολογίες.
Λαφαζάνης: ο νάνος της "αριστεράς"
14/07/2015 10:08
Σκύψε ευλογημένε να περάσει ο Ρώσος ολιγάρχης! Όπως είπες, αν αποτύχετε θα είστε η ταφόπλακα της "αριστεράς" για τουλάχιστον 10 χρόνια. Ε λοιπόν, αποτύχατε! Τώρα βουρ για τον τάφο σας δήθεν "αριστεροί" της πλάκας. Έχετε γίνει καραγκιόζηδες της υφηλίου με τις ασάφειες και τις υπαναχωρήσεις, και την παγκόσμια μοναδικότητα ενός γελοίου δημοψηφίσματος που ούτε καν εσείς δεν καταλάβατε και δεν ξέρατε τι να το κάνετε. Ο βλαμμένος αυτός δεν θα μιλήσει ποτέ για το που θα βρει τα λεφτά, για το πόσα χρειάζονται, για το ποια είναι και πότε θα γίνουν αυτά που πρέπει. Αλλά μπορεί θαυμάσια να μιλάει ο αισχρός για τη "λαϊκή συνείδηση", που ατσαλώνεται δήθεν στις ουρές των ΑΤΜ για πέντε δεκάρες από τα χρήματα των κόπων της. Ένας πολιτικός νάνος!
mikrasiatis
14/07/2015 10:06
Ποια είναι αυτή η εναλλακτική, πείτε την στον κόσμο να μάθει. Του έχουν πει τόσα πολλά κατά καιρούς στο παρελθόν ,και να που φτάσαμε!!!! Αν τελικά ξέρει κάποιος ας μας το πει , για να μη πηγαίνουμε «ως πρόβατα επί σφαγήν»…….
menelaos
14/07/2015 09:58
Κύριε Λαφαζάνη, είστε αλαζόνας, και αναλφάβητος, περιμένεις απο την Ρωσία, να φέρει την άνοιξη στη χώρα μας? τόσο βλάξ είσαι? καλύτερα να παραιτηθείς, ζείς ακόμα στον μπολτσεβικ επανάσταση...!
adsdsa
14/07/2015 09:57
δεινόσαυρος
Λ. Ένιν
14/07/2015 09:55
Μια μετριοπαθής πρόταση: ο Λουφαζάνης να διαγράψει τον Τσίπρα, να αναλάβει ο ίδιος Σύριζα και πρωθυπουργία και να τυπώσει ρουβλοδραχμές στη Σοβιετία.
Φωνη λαου, οργη Θεου....
14/07/2015 09:50
Συμφωνουμε μαζι σου, υπαρχουν παντα επιλογες, οσο και εαν προσπαθουν συστηματικα να τρομοκρατησουν τον λαο οτι το ευρω ειναι μονοδρομος για την υπαρξη μας. Μια χαρα ζουσαμε μεχρι το 2002 με την δραχμη μας και μπορουμε παλι να παμε μπροστα με νεες γεωπολιτικες συμμαχιες και νεες πολιτικες αναδιαρθρωσης και ενισχυσης της Ελλαδας εντος και εκτος συνορων. Εαν υπογραφει αυτη η συμφωνια που διασφαλιζει την πορεια προς την εθνικη καταστροφη, ο λαος θα τιμωρησει τους ενοχους. Το εγκλημα και ατιμωρησια δεν θα επικρατησουν πλεον.
Mboosh
14/07/2015 09:47
Ο Λαφαζάνης μαζί με όλους τους "ριζοσπάστες" μάλλον εκφράζουν εκείνο το ράθυμο, επαρχιώτικο αμα τε και αστικό σύμπαν που υπάρχει στις περισσότερες Ελληνικές ταινίες, μια Ελλάδα εκτός τόπου, και σχεδόν εκτός χρόνου. Νομίζω ότι αυτή είναι και η συναισθηματική πηγή του λαϊκισμού, η κατ΄εξοχήν εικόνα την οποία έμμεσα επικαλούνται και νοσταλγούν οι ακροαριστεροί και οι ακροδεξιοί. Η μυθική Ελλάδα του Λαφαζάνη, η εναλλακτική λύση απέναντι στην συμφωνία, βρίσκεται στις ταινίες της Φίνος Φιλμς.
βασιλης τρεμπελας
15/07/2015 02:46
τοτε τουλαχιστον υπηρχε φινος φιλμ και δουλευαν οι ελληνες .υπηρχε παραγωγη.τωρα με τον καπιταλισμο σου ,παιζει η τηλεοραση σε ολες τις χωρες που εχουν ευρω τουρκικα γιατι ειναι πιο φτηνιαρικα και βγαζουνε κερδος στους φοροφυγαδες καναλαρχες

όλες οι τελευταίες ειδήσεις