Στο αρχείο οι καταγγελίες Χαϊκάλη για δωροδοκία

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/12/2014 10:49 |
Στο αρχείο οι καταγγελίες Χαϊκάλη για δωροδοκία
Ο βουλευτής των ΑΝΕΛ με τη συνήγορό τουΠηγή: INTIME NEWS

«Δεν προέκυψε κανένα στοιχείο της αντικειμενικής υπόστασης του εγκλήματος ούτε προέκυψε η βασιμότητα της καταγγελίας».

Με το σκεπτικό αυτό  έθεσε στο αρχείο  την υπόθεση με τις καταγγελίες Χαϊκάλη για προσπάθεια χρηματισμού του από τον Γιώργο Αποστολόπουλο προκειμένου να ψηφίσει Πρόεδρο της Δημοκρατίας ο εισαγγελέας εφετών Παναγιώτης Παναγιωτοπουλος.

Σε επτά σελίδες που αριθμεί το πόρισμα, ο κ Παναγιωτοπουλος κρίνει ότι δεν συντρέχει λόγος ποινικής διώξεως, δεν προκύπτουν ενδείξεις που απαιτεί ο νόμος για την πράξη της δωροδοκίας βουλευτή. 

Δεν πείθεται για τη βασιμότητα των καταγγελιών του Χαϊκάλη , καθώς «και το προσελθόν (Αποστολόπουλος) στη συνάντηση πρόσωπο είχε επίσης παγιδέψει το χώρο με τοποθέτηση συσκευής καταγραφής ήχου κάτω από το τραπέζι της συνάντησης (το οποίο ανακάλυψαν οι Καμμένος και Χαϊκάλης), με κάμερα σε ανιχνευτή φωτιάς στο ταβάνι της οροφής αλλά και με τοποθέτηση ενός ζευγαριού σε σωστά επιλεγμένη θέση ώστε να έχει πλήρη οπτική επαφή με τα συνομιλούντα πρόσωπα».

«Προκύπτει αναμφίβολα ότι μέχρι τις 18.15 της 12ης Δεκεμβρίου τόσο η εισαγγελία εφετών Αθηνών όσο και η Αστυνομία δε γνώριζαν τα στοιχεία της ασφαλείας του προσώπου που θα προσέγγίζε και θα επισκέπτονταν τον Χαϊκάλη στο σπίτι του. Η Ασφάλεια τα έμαθε ατύπως εκείνη τη στιγμή και επίσημα 20.10 της ίδιας μέρας όταν ο Χαϊκάλης έδωσε κατάθεση στη ΓΑΔΑ». 

«Ετσι πιθανολογείται σφόδρα ότι η μη προσέλευση του Αποστολόπουλου δεν είναι διαρροή για τον απλούστατο λόγο ότι μέχρι τις 18.15 δεν γνώριζε κανείς τα στοιχεία της ταυτότητας του ατόμου που θα εμφανίζονταν. Η μη προσέλευση στην οικία οφείλεται προδήλως στο ότι ο Αποστολόπουλος δεν προσήλθε στη συνάντηση επειδή ουδέποτε είχε αληθή και σπουδαία πρόθεση εμφάνισης σε αυτή και προσφοράς του χρηματικού ποσού», συμπεραίνει ο κ Παναγιωτόπουλος.

Ο δράστης ενός σοβαρού κακουργήματος δεν μπορεί να προσλαμβάνει μάρτυρες που θα παρακολουθούσαν τα γεγονότα, να τους εγκαθιστά σε θέση που βλέπουν τα πάντα, να τοποθετεί συσκευή παρακολούθησης κάτω από το τραπέζι και να εγκαθιστά κάμερα για να καταγράφει το έγκλημα.

Μάλιστα ο εισαγγελέας διερωτάται για ποιο λόγο ανησυχούσε ο Χαϊκάλης όταν ήρθε στην εισαγγελία και καταλήγει στο ενδεχόμενο να φοβόταν ότι  γνώριζε πως ο συνομιλητής του τον καταγράφει και μπορεί να βγει υλικό σε βάρος του.

Σχετικά με την αίτηση για άρση τηλεφωνικού απορρήτου και απομαγνητοφώνηση υλικού ο εισαγγελέας τονίζει ότι δεν υφίσταται αρμοδιότητα του δικαστικού συμβουλίου σε αυτή τη φάση.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απορριφθεί και ως ουσιαστικά αβάσιμη καθώς το υλικό λήφθηκε παράνομα. Για τηλεφωνικό απόρρητο δεν συντρέχει λόγος αφού δεν υπάρχει θέμα διαρροής μυστικού. Τέλος δε διευκρινίζεται στην αίτηση για ποιο λόγο ζητείται να αρθεί το απόρρητο.

61
ολυμπος
25/12/2014 10:45
ΛΟΙΠΟΝ 1]ΧΑΙΚΑΛΗΣ[η χαλιχαλης] Ενας τηλεοπτικος τενεκες-ηθοποιος[αληθεια ξερει τι σημαινει ΗΘΟ-ΠΟΙΟΣ]αφραγκος[δινει λεει 5000ευ για να παιξει ο αλλος στο χρηματιστηριο με κερδος 10%.Ειναι ετσι η ο αποστολοπουλος του εδινε καπου καπου κατι ψηλα για ποιος ξερει τι πολιτικες εκδουλευσεις.Επισης για να δινει 5000 χωρις παραστατικα σημαινει οτι οιδυο τους γνωριζονταν καλα και του ειχε εμπιστοσυνη. 2]ΚΑΜΕΝΟΣ πολιτικος; γεννημα θρεμα της φαυλοκρατιας που χρησιμοποιησε τον χαλικαλη για να συσπειρωσει το αποκομμα του ωστε να αποκτησει πολιτικη ισχυ και να αποκομισει οφελη[ποιος ξερει τι παιζεται]. 3]ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ[η και ΧΑΖΟΠΟΥΛΟΣ] Αλαζων επαναστατης του ΚΑΝΑΠΕ.[ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ]Γιατι αληθεια δεχτηκε αυτο το παρανομο προιον και δεν το κατεθεσε αμεσως στον εισαγγελεα;Δεν ειμαι νομικος αλλα ξερω οτι ο παραληπτης παρανομου προιοντος διωκεται. 4]ΤΣΥΠΡΑΣ-ΣΥΡΙΖΑ.Εσπευσε να δηλωσει οτιΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ενω επρεπε να απομονωσει το γεγονος απο την εκλογη προεδρου και να μην επιτρεψει σε απολιθωματα της 7ετιας[γιατι αυτο ειναι οιΣΥΓΚΑΜΕΝΟΙ βλεπε ΚΟΥΙΚ-ΥΕΝΕΔ κλπ]να αποκτησουν σημαντικο λογο στην σημερινη δυσκολη κατασταση. 5]ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.Δυστυχως απο εδω ξεκινουν ολα.Ενας εκπρπσωπος του εθνους εκλεγμενος συναλασσεται με ιδιωτη παιζει χρηματιστηριο,συζηταει να δωροδοκηθει,παραδιδει το παρανομο προιον υποκλοπης ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ σε ιδιωτη[λαζοπουλο]αντι να το παραδωσει στον ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ και ο εισαγγελεας σφυριζει αδιαφορα και βαζει την υποθεση στο αρχειο ΤΙ να σκεφτει κανεις; ΣΑΜΑΡΑΣ.Λεει οτι θα μηνυσει τον χαλικαλη.Τι ξεφτιλα θεε μου.καλα δεν εχει καποιν λογικο ανθρωπο διπλατου;Επρεπε να κανει μια απαξιωτικη δηλωση και τιποτα αλλο.εδω παιζουμε τις κυριες κατινες. Δυστυχως αυτα ειναι τα χαλια μας.Την δυσκολοτερη στιγμη της πατριδας μας την διαχειριζεται το χειροτερο πολιτικο προσωπικο[κυβερνηση- αντιπολιτευση] ΠΡΟΤΑΣΗ ΟΧΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΥΓΙΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ[ΠΛΗΝ ΑΝΕΛ-ΧΑ] ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΩΤΕΡΟ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΝ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ. ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ; ΙΣΩΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΒΑΝΙΑ.
23/12/2014 23:49
mono ton eauto tous skeftontai kai tin komatiki karekla ..kairos na kanoume to idio
23/12/2014 18:09
otan ekane epanastasi o xaikalis mesa apo ta tileoptika sirial kai arpaxtes apo to theatro eseis eisastan pionia tou sustimatos .. otan ekane ton karagkiozo o haikalis eseis tote mathenate ta gramata tis alfas-vita..
Γιωργος
23/12/2014 15:33
Αναρωτιεμαι τι ειχαν στο μυαλο τους οι Ανελ... O πρωτοετης δικηγορος ξερει οτι κανενας ανακριτης δεν θα δεχοταν ποτε σαν αποδεικτικο στοιχειο παρανομη καταγραφη συνομιλιας. Μονο μετα απο εγκριση ανακριτη, μπορει μια συνομιλια να καταγραφει και να χρησιμοποιηθει. Αρα δεν ηταν ο σκοπος τους να χρησιμοποιηθει η συνομιλια σε κανονικο δικαστηριο σαν αποδεικτικο στοιχειο. Απομενουν μερικα σεναρια, ενα απο τα οποια ειναι η λασπη που μενει οταν φυγει η πλημμυρα... Αυτο που με προβληματιζει επισης ειναι οτι Τσιπρας δεχτηκε αμεσως την αποψη της λασπης, αν και ηξερε οτι δεν θα μπορουσε να στηριξει καμια αποδεκτη κατηγορια. Ο Σκουρλετης δε, στηριξε πολιτικο επιχειρημα βασισμενο σε λασπη και μιλαει για ολιγωρια της δικαιοσυνης. Βρισκω οτι αυτη η τακικη ειναι ανηθικη γιατι σπιλωνει εκτος απο τον πολιτικο, και τον δικαστικο θεσμο. Ειμαι πεισμενος οτι τετοιες εσκεμμενες ενεργειες για καθαρα μικροπολιτικους και κομματικους σκοπους, θαπρεπε να συνιστουν λογο παραπομπης σε καποιο οργανο η θεσμο της βουλης.
ΝΤΡΟΠΗ !!!
23/12/2014 10:54
εφόσον στην κάτάθεση του ο Αποστολοπουλος μιλάει απλώς για αδιάσειστα στοιχεία, ο εισαγγελέας απο που ξέρει που ήταν στημένες κάμερες και εξοπλισμός καταγραφής ήχου απο μεριάς Αποστολόπουλου; τα είπαν ανεπίσημα με τον εν λόγω "κύριο" ? ΝΤΡΟΠΗ για τη δικαιοσύνη η μόλις 2 ημέρες έρευνας (χωρίς καν να δούν το υλικό, το οποίο ναι μεν δέχτηκαν ως νόμιμο αλλα στο πόρισμα το χαρακτηρίζουν παράνομο). ΝΤΡΟΠΗ και στους δημοσιογράφους που μόνο αντικειμενική ενημέρωση δεν προσέφεραν
Σπύρος
23/12/2014 10:38
Ο ηλίθιος και οι πανηλίθιοι..Είναι γνωστό πια ότι είναι ένα κόμμα ηλιθίων από τον πρόεδρο μέχρι και το τελευταίο βουλευτή.Το θέμα είναι ότι αυτοί είναι στη βουλή γιατί 500.000 ηλίθιοι (για άλλους ο σοφός λαός) τους ψήφισαν.Για το επίπεδο που έχει η βουλή φταίμε εμείς που ψηφίζουμε αμόρφωτους τυχοδιώκτες πάνω στην αγανάκτηση μας για το πολιτικό σύστημα κάνοντας το ακόμα χειρότερο. Οι ηθοποιοί που σατίριζαν τόσα χρόνια τους πολιτικούς αποδεικνύονται χειρότεροι από αυτούς όταν έχουν το δάκτυλο στο μέλι.Κάποιοι όμως προστατεύονται από το σύστημα (βλέπε Λαζόπουλος) παρότι θα έπρεπε ήδη να βρίσκεται φυλακή σαν ένας από τους ηθικούς αυτουργούς για την δημιουργία της νέας γενιάς τρομοκρατών και της λεηλασίας της Αθήνας το 2009
ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ
23/12/2014 07:56
Ο Συγκαμμενος τελικα γιατι κουβαλουσε τον Αποστολοπουλο μαζί του ηταν φιλοι;,συνεργατες;
Πανος
23/12/2014 07:03
Αδελφέ Χαικαλη έλα εξωτερικό με μας τους υπόλοιπους, να δείτε το τσίρκο που είναι η Ελλάδα από απόσταση. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, όπως ήταν για πολλούς από εμάς, αλλά η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι ζείτε πια σε μια μολυσμένη χώρα.
Αννα
23/12/2014 03:02
Μηντια και δικαιοσύνη 100% με την κυβέρνηση = απολυταρχία. Έχει πολύ ενδιαφέρον ότι κανείς μα κανείς μέσα στο τσίρκο των μήντια δεν εξετάζει κάν το θέμα. Όχι βέβαια γιατί υπάρχει απίστευτος φόβος μη γίνουν εκλογές, αλλά επειδή, φυσικά, όλοι οι κυβερνητικοί πολιτικοί "με ιστορία και λαϊκή βάση" (βλέπε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ακροδεξιά) είναι άφθαρτοι, και ο Χαϊκάλης κάθαρμα. Ό,τι και να παίζει από πίσω, κάνει μπαμ για περίπτωση εκβιασμού. Και ο εισαγγελέας, αντί να ξεκινήσει έρευνα γι αυτό, μας λέει ότι "ε αφού πήγαινε να τον εκβιάσει, σημαίνει ότι δεν ήθελε πραγματικά να τον χρηματίσει!" στοχεύοντας σε ανεγκέφαλους. Φυσικά ΤΑ ΝΕΑ όπως και όλες οι άλλες εφημερίδες, σβήνουν όλα τα σχόλια σαν το δικό μου, μην τυχόν και τα δει κανεις και σκεφτεί κάτι διαφορετικά. Παίζονται πολλά βλέπεις, και χάνω τον χρόνο μου.
φ.π.
23/12/2014 11:00
Εμεις χανουμε το χρόνο μας που διαβάζουμε κάτι ψεκασμένους σαν εσενα. Λες "σβήνουν όλα τα σχόλια σαν το δικό μου" και αναρωτιέμαι μα ποσο σε ψεκαζουν καλή μου;
Αννα
23/12/2014 19:40
Εντάξει πρεπει να ακούσουμε τους αψέκαστους με τις παρωπίδες και τα κλειστά μάτια για να καταλάβουμε ότι το να θάβει το κράτος μια περίπτωση εκβιασμού/χρηματισμού βουλευτή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα για την ποιότητα της "Δημοκρατίας", στο όνομα της οποίας υποτίθεται ότι γίνονται όλα αυτά. Στη Δημοκρατία υποτίθεται ότι η δικαστική εξουσία είναι ανεξάρτητη. Σήμερα όποιος το πιστεύει αυτό γινεται ο γέλωτας κυνικών όπως και του λόγου σου... Μα φυσικά! Για ποιόν λόγο ο εισαγγελέας να κάνει διερεύνηση; Τα στοιχεία δεν έχουν σημασία, μόνο το υποτιθέμενο "ποιόν" του μάρτυρα, που κατασυκοφαντείται και γελοιοποιείται από σύσσομο τον μηντιακό βόθρο. Γιατί σε αυτό το περιβάλλον να περιμένω ότι ΤΑ ΝΕΑ θα δημοσιεύσουν το σχόλιο; Καλώς που έγινε αλλά σίγουρα εκπλήσσομαι.
K
23/12/2014 02:09
Aplistos o metrios ithopios Xaikalis ola yia party tou kai ithopioiliki kai vouleftiki apozimiosi .Tosoi neoi anergoi kai autos Dio doulies to arxilamogio kai meta sou LEEI Kati tetioi tha swsoun tous Ellines .Teilka eimaste ilithios Laos .
Δημητρης
23/12/2014 00:42
Η παλιά καλή τακτική του ¨πεταω λάσπη και όλο και κάτι θα κολλήσει ¨. Κάποιοι αναγνώστες άλλωστε δεν έχουν πειστεί ότι ο συνεργάτης του Καμμένου μάλλον δύσκολο να θέλει να δωροδοκήσει βουλευτές... Το γεγονός ότι η δωροδοκία είναι σοβαρότατο αδίκημα και αυτός ο άνθρωπος θα έμπαινε φυλακή για να πετάνε λάσπη οι ΑΝ.ΕΛ αφήνει ασυγκίνητα τα ΜΜΕ και τις δικαστικές αρχές? Και φυσικά μέσα σε όλα αυτά ο Λαζοπουλος δεν θα μπορούσε να λείπει!!
απλός ολίτης
22/12/2014 23:25
Οι ψεκασμένοι και ο συμπαθής (σαν ηθοποιός) αλλά αφελής (και χωρίς πολιτική σκέψη) Χαϊκάλης, πίστεψε πως αν είσαι στην επικαιρότητα (έστω και αρνητικά), θα ξαναγίνεις βουλευτής. Φαίνεται πως ύστερα από συμβουλές δικηγόρων Χαϊκάλης και Αποστολόπουλος που είναι μάλλον (πολύ) γνωστοί και έχουν πολλές οικονομικές δοσοληψίες, κατέθεσαν τελικά πως ο πρώτος δάνεισε τον δεύτερο 5.000 € που του τα επέστρεψε σε δυο δόσεις των 2.000 € μέσω τραπέζης και τα υπόλοιπα ιδιοχείρως και τώρα δεν έχουν καμιά διαφορά. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά και η υπόθεση στο αρχείο. Στην πραγματικότητα του έχει "φάει" λεφτά του Χαϊκάλη. Του τα έδωσε ο Χαϊκάλης για τοκογλυφική επένδυση ¨μεγάλης απόδοσης" (συνήθως πχ οι 100.000 € σε ένα χρόνο γίνονται... 148.000 €), του κατέθεσε τη δόση των "τόκων" για τον πρώτο μήνα, 4.000 € για να "γλυκαθεί" και όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις εξαφανίστηκε το κεφάλαιο της..."επένδυσης". Η όλη διαδικασία έχει ποινικές ευθύνες βαριές και για τους δύο, που γίνονται ακόμα πιο βαριές για τον Χαϊκάλη που είναι και βουλευτής. Τις γλύτωσαν όμως. Μόνο στην Ελλάδα μπορούν να συμβούν αυτά.
ΟΞΑΠΟΔΩ
22/12/2014 23:03
Στο χωριό μου λένε.... ΟποιΟς ανακατεύεται με τα σκ@τ@ τον τρώνε οι κότες. Και ο Χαικάλης έμπλεξε με τα βοθρολύματα τους ΑΝΕΛ.
φ.π.
23/12/2014 11:01
Οτι ο Χαικάλης ειναι αγνος ας πουμε. Οχι οτι πήγε να το παίξει τοκογλύφος και δεν του βγηκε.
Μποτσαρης
22/12/2014 22:58
Τελικα ο Χαικαλης και η ΑΝΕΛοδυσωδια δεν ειναι μονο Ψευταραδες αλλα Ανανδροι και Ανδρεικελα. Θα παρακαλουσα το Πρωθυπουργο να μην ανακαλεσει την μηνυση εναντιον του Βρωμιαρη Χαικαλη για να καθισει στο σκαμνι για συκοφαντικη δυσφημηση. Ακουσαμε και τη δηλωση του καφρου Τσιπρα, οτι ο Χαικαλης επραξε το καθηκον του. Εεε βεβαια ο Τσιπρας θεωρει καθηκον του τη κατασυκοφαντηση, το γκεμπελισμο, και τo λαικισμο. Αλλωστε ολα αυτα τα χρονια δεν κανει τιποτε αλλο. Αλλα, Τσιπρα και ολη η παρεα σου !!!!!! Εχει ο καιρος γυρισματα. Ο Ψευτης και Κλεφτης το πρωτο χρονο χαιρεται. Τωρα καταφερεται και κατα της δικαιοσυνης!!!!!!!!! Τετοια φασιστοειδη κομματα σαν τον Συριζα και τους Ανελ θα τα ζηλευε και ο ιδιος ο Γκεμπελς.
Μηνυτής
25/12/2014 18:43
Αν καταθέσει μήνυση ο Σαμαράς να μου τρυπήσεις τη μύτη, εδώ θα μαστε και θα το δεις. Αν καταθέσει μήνυση, ο Χαϊκάλης μπορεί να χρησιμοποιήσει το πρωτογενές υλικό σε αίθουσα δικαστηρίου και τότε ΔΕΝ μπορεί να αγνοηθεί. Ο Χαϊκάλης παρακαλάει να καταθέσει μήνυση ο Σαμαράς. Αυτό είναι και το τεστ αν έχει βάση το υλικό ή όχι. Θα καταθέσει τελικά μήνυση ο Σαμαράς ή θα το κάνουν γαργάρα;
ahdiasmenos
22/12/2014 22:36
ANTE PALI OLH H BROMA KATO APO TO XALI. KAI META APOROUME POS EFTASE H XORA SE AUTH TI KANTANTIA...
δγ
22/12/2014 22:33
με τοσα CD «Δεν προέκυψε κανένα στοιχείο της αντικειμενικής υπόστασης του εγκλήματος ούτε προέκυψε η βασιμότητα της καταγγελίας». μεταφραση = δεν πειραζει αυτα γινονται παντου και παντα. Εγω προσωπικα δεν συμπαθω καθολου τον Βενιζελο παντος αν και τον ψυφισα παλια...ραβδοι χρυσου και 3,000,000 ευρω για μια ψυφο, αλλα μισθος 850 ευρω και συνταξουλα 500 Ε ... ποιοι διαχειριζονται το χρημα ...???
Star
22/12/2014 22:12
TRASH - TRASH - TRASH....O KAMENOS MONO JA TETIES BURDES INE...OTAN MILAI WGENI ENA SAPIO ORAMA STIN EPIFANIA....ASHETOS ENTELOS.....
Paparagalakia
22/12/2014 22:11
Προς του από κάτω που διαβάζουν αυτό και σχολιάζουν τα διάφορα περί ψεκασμένων, θεάτρων και λοιπών αδαών ένα έχω να πω. Σας αξίζει πραγματικά το τραμπούκικο παρακτράτος που έχετε. Σας αξίζει και μάλιστα βαθιά. Αλλά αν ποτέ βρεθείτε σε δικαστήριο και ελπίζετε σε δικαιοσύνη, ελπίζω να σας μείνει αυτή εδώ η κρίση σας.
Γρηγορης
22/12/2014 21:35
Καυμενε Χαικαλη, αυτες ειναι παλιες π...νες και ξερουν να ελισσονται.
Arianos
22/12/2014 21:30
Ti apofasi ine auti? Ama o Xaikalis eipe psemata tote tha prepi na ton valoun sto Koridalo gia pseudi katagelia kai isos gia prodosia mia pou efere ti chora sto gremo. Ama eipe ti alithia tote that prepi na valiun tous ipethinoun mesa gia dorodokia. Autes oi verovrastes kai apisteftes apofasis tis dikosinis sti Ellada den ti timoun kai oi ipopsies paramenoun. Kanenas den katalaveni telos panton!!!!!
B.Γ.
22/12/2014 20:55
Για να είμαστε έστω και λίγο σοβαροί, όλοι μαζί γενικότερα, και η δικαιοσύνη ειδικότερα, δεν νοείται μια τέτοια υπόθεση, ευθεία απόπειρα αποσταθεροποίησης του πολιτεύματος, να κλείσει χωρίς να αντιμετωπίσει κανείς κακουργηματικές κατηγορίες. Αν υπάρχουν στοιχεία ότι ο Αποστολόπουλος δωροδόκησε , να συλληφθεί, και να αναγκαστεί να ομολογήσει για ποιους ενέργησε. Αλλά αν τέτοια δεν υπάρχουν, και άρα η ολη υπόθεση είναι μεθοδευμένη, τότε οφείλουν να συλλάβουν το Χαικάλη και το Λαζόπουλο, για αρχή, για την προσπάθεια αποσταθεροποίησης του πολιτεύματος, που θυμίζει στιγμές ανωμαλίας που η χώρα έχει να δει από το '60. Να θυμίσω ότι ο Καμμένος είναι ο ίδιος κύριος που πριν 2 χρόνια είχε προσπαθήσει να βγάλει ψεύτη τον πρόεδρο της δημοκρατίας!!
Αγλαια ? τον μπουγελο!
22/12/2014 20:40
Μαρεσαι πολυ η επιχειρηματολογια σου ετσι ειπες. Ισχυριστηκες οτι δεν ειχες να πληρωσεις ενος δανειου σου την δοση (αν θυμαμαι καλα 500 Ευρω)και ζητησες διευκολυνσεις... μεγαλε σοσια/ληστη των ΑΝΕΛ...ενω παιρνεις μισθο βουλευτου (7.000 ευρω εκτος τις υπερωριες 2.000 (αυτες που δεν πατατε ποτε ,ολο αδεια βλεπουμε τα εδρανα της βουλης ) μου θυμησες τα φοιτητικα μας αμφιθεατρα οπου παρουσιαζονταν μονο το 5-10% των φοιτητων... Αληθεια λαοπλανοιΒολευτεςτων ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΔΗΜΑΡ...? Τον πτυχιουχο εργαζομενο των 500 ευρω που ΕΣΥ ΑΣΧΕΤΕ παιρνεις 18 φορες τον μισθο του δεν τον σκεφτηκες κυριε Χαλιχαλι μου? ΟΞΩ ΓΥΦΤΟΙ ΑΠΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ . ΑΓΛΑΙΑ!!! ΤΟΝ ΜΠΟΥΓΕΛΟ!!!!! και επι ενα οκταωρο σερβιρει σουβλακια τ
Νικος
22/12/2014 20:36
ΠΩΠΩ ΞΕΦΤΙΛΑ! Ξεσηκωσαν ολοκληρη τη χωρα για το τιποτα. Και τωρα τι θα πει ο κ. Τσιπρας που βιαστηκε να υιοθετήσει την όλη υπόθεση, λέγοντας ότι οι καταγγελίες του κυρίου Χαικαλη ειναι ΣΟΒΑΡΕΣ;;; Ο ίδιος ο κύριος Τσίπρας ειναι σοβαρός;
Στέλιος
22/12/2014 20:31
Δε θα σχολιάσω το θέμα ,δεν είναι καν να το συζητάμε πιά, αυτό θα το χειριστούν τα Ειδικά Δικαστήρια μετά τις εκλογές. Απλά διασκεδάζω με τα τρολάκια που κάνουν δέκα-δέκα τα "like" στα σχόλια κατά το Χαϊκάλη! Πανικός!!!
Βαλκάνιος
22/12/2014 20:25
?λλη μια Ελληνική κωμωδία με θλιβερό τέλος ... τι τά/θελες ρε Χαικάλη να μπλέξεις με αυτούς τους λυσσασμένους αρχομανείς?
ρρρ
22/12/2014 20:20
Αυτη ειναι η ανεξαρτητη δικαιοσυνη! Το θαψανε και αυτο και ας ηταν τρανταχτο. Μα ποσο χαμηλη νοιμοσυνη εχει αυτος ο λαος... Ψηφηστε τους !
φ.π.
23/12/2014 11:05
Ελα ντε! ΠΟσο χαμηλή νοημοσύνη να πιστευεις τις αρχικές μπαρούφες χαικάλη την ωρα που και ο ίδιος άρχισε να τα γυρνάει.
Σταθης
22/12/2014 20:17
Σε ποιο καναλι εχει Λαζοπουλο;
ΦΨ
22/12/2014 20:08
μα την αποφαση την ξεραμε απο τον ΣΑΜΑΡΑ (ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΚΛΠ)και την ΜΑΝΔΡΟΥ!ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ....
ο Χαλιχαλι ταισε πιτυρα.
22/12/2014 20:05
Καλα κυριε Χαλιχαλι μου δεν ειχες ακουσει ποτε την παπαριμοια οποιος ανακατεβαιτε με τα πυτουρα (ορα ΣΥΡΙΖΑ) τον τρωνε οι κοτες? Αυτο και κοτα να ρωτησεις θα στο πει. Ανυπομονο να δω το επομενο φρουτο μετα τον Νικολακι, και τον Χαλιχαλι ετοιμαζετε να ριξει μεσα στον πολιτικο του Mixer (ΣΥΡΙΖΑ) θα ριξει τωρα ο Αλεξης με κουμπαρα την Δουρου....Για να κανει την ρωσικη (κουμουνιστικη )σαλατα του.Βαλε μυαλο (Αλεξ) φιρι φιρι το πας να σου βαλουμε κεφαλι?
ΝΟ
22/12/2014 19:58
ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ!
Απόστολος
22/12/2014 19:46
Συμπατριωτες, Κανενα απ' αυτα τα παλιοτομαρα που -λαδωνουν και λαδωνονται -εκβιαζουν κι εκβιαζονται -απειλουν και απειλουνται -ΠΟΥΛΟΥΝ και ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ στη ΒΟΥΛΗ της Ελλαδας! Αυτοι κανουν μονο για το μπουρδελο που στηθηκε με την τροικα τα τελευταια χρονια.
ε
22/12/2014 19:41
από τους ανεξάρτητους έλληνες στην ''ανεξάρτητη'' δικαιοσύνη..... εγώ πιστεύω τον χαικάλη....αλλά τί σημασία έχει τώρα πια?σε αυτή την περιοχή, που θέλεται να ονομάζεται χώρα και μάλιστα ελλάδα τί ψάχνεις να βρεις τα δίκια σου?ή θα σε φάνε λάχανο...δεν πειράζει, ένας ακόμα λόγος να αντιληφθούμε την μαφία που υπάρχει στον τόπο μας και θα υπάρχει πάντα από τους εκάστοτε κυβερνώντες...εννοείται δεν αναγνωρίζω καμιά κυβένρηση καμιά εξουσία κανέναν πολιτικό....κανένα νόμο...
φ.π.
23/12/2014 11:07
Δεν αναγνωρίζεις κανένα νομο; Χεστηκαμε παληκάρι της φακής. Ετσι έλεγε κι ο Ρωμανός αλλα μετά εστειλε τη μανούλα του να γλείψει πρωθυπουργικούς κώλους.
ThanowUS
22/12/2014 19:41
Βρώμα και δυσοδία σε όλα τα επίπεδα. Καληνύχτα Ελλάδα
ΑΝΤΟΝΙΟ
22/12/2014 19:40
Στο αρχείο λοιπόν η "ΥΠΟΘΕΣΗ"...της αλληλοκαταγραφής της συνάντησης με τον "κουμπάρο"...!ΣΤΟ "ΑΡΧΕΙΟ" ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Ο κ.ΧΑΪΚΑΛΗΣ, πετάξτε τον έξω απ τα κανάλια να μην τον βλέπουμε και αναγουλιάζουμε...!Καταχρεωμένος, "νεόπλουτος", αριβίστας....που βρήκε τον πιό ακατάλληλο χρόνο- μα αυτά που περνάμε όλοι μας- να κάνει......"δούνε και λαβείν"....!!Ασχολήθηκε μιά ολόκληρη χώρα, για τόσες μέρες με τον Χαϊκάλη και διάφορους αεριτζήδες που ακόμα κυκλοφορούν "στα στέκια" και πουλάνε ΤΙΠΟΤΑ....., σε μιά χώρα που πάντα ήταν "της αρπαχτής"...!ΔΥΣΤΥΧΩΣ...!
Νίκος
22/12/2014 19:38
Χαϊκάλη σ'έφαγε ο "ψεκασμένος".Εσύ ένας πετυχημένος ηθοποιός,τι ήθελες να μπλέξεις; Ελπίζω τώρα για εξιλέωση να ψηφίσεις Δήμα,δεν είναι και κακός ε;Άντε και καλό βόλι.
Οχι
22/12/2014 19:12
Η εισαγγελια και τα κυριαρχα μεσα ενημερωσης προσπαθουν να καλυψουν την υποθεση. Ειναι ευκολο να καταλαβουμε το γιατι. Για δειτε πριν μπειτε στην ιστοσελιδα των Νεων ποιος εχει δαφημιση? Πισω απο αυτη την ιστορια κρυβονται μεγαλα συμφεροντα. Η δικαιοσυνη και οι πολιτικοι μας ειναι πουλημενοι, τα μεσα εξαρτωμενα απο τις τραπεζες! Καλη μας τυχη!
Νικος
22/12/2014 18:33
Ετσι και το βαλει στο αρχείο, θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η ξεφτιλα...
Απλά
22/12/2014 16:39
Αυτά παθαίνει μια ομάδα όταν πηγαίνει με την θέλησή της να παίξει σε ξένο γήπεδο και μάλιστα ιδιαίτερα κακοτράχαλο. Τι το ήθελες κ. Χαϊκάλη μου το βουλευτηλίκι; Χαρισματικός και πετυχημένος ηθοποιός με όλη την Ελλάδα να σε συμπαθεί για τις στιγμές γέλιου που της χάρισες ήσουν. Τι το ήθελες να μπλέξεις με τα πίτουρα για να σε τρώνε τώρα οι κότες; Και τι πίτουρα. Όχι τα απλά αλλά τα πιό βρωμιάρικα. Πρώτον έμπλεξες με τον λαϊκισμό, μ΄ ένα κόμμα περιστασιακό κόμμα χωρίς αρχή, χωρίς αρχές, χωρίς ιστορία, ιδεολογία και λαϊκή βάση. Ανεπίτρεπτο για ένα πνευματικό άνθρωπο όπως είναι (θα έπρεπε τουλάχιστον) εξ΄ ορισμού ένας καλός ηθοποιός. Δεν ήξερες ότι ο λαϊκισμός κάθε μορφής και για οποιαδήποτε αιτία είναι η μήτρα του φασισμού; Τι; Μα είσαι ένας κωμικός ηθοποιός; Να μου επιτρέψεις να θεωρώ ένα καλό κωμικό ηθοποιό πιο πνευματικό άνθρωπο και πιό υπεύθυνο ως άνθρωπο, από έναν απλό ηθοποιό. Δεύτερον τι ήθελες να μπλέξεις με τέτοιες ιστορίες; Αν είσαι καθαρός και σωστός πές ένα όχι και τελείωνε. Δεν ήξερες ότι θα σε διαλύσουν; Δεν ήξερες ότι το πρώτο επιχείρημα ανέκαθεν των δωροδοκούντων ήταν ότι ξέραμε ποιόν πήγαμε να 'πιάσουμε' και ότι 'αυτός κούναγε την ουρά του' αλλά ήθελε περισσότερα κλπ κλπ. Διάολε ηθοποιός είσαι και καλός. Πού ζεις. Τι είσαι κανένας ρομαντικός έφηβος ή κανένας εξωγήινος. Ειδικά εφ΄ όσον η υπόθεση δεν είναι καλά 'δεμένη' όπως φαίνεται. Τι πήγες να παραστήσεις και ποιανού ρόλο έπαιξες; ό,τι έκανες στα υπαγόρευε ο Καμένος που του τα υπαγόρευε ο Τσίπρας. Αυτοί βιάζονται και σε εξέθεσαν. Κανένα φίλο σου δικηγόρο δεν είχες να συμβουλευτείς για να σου πεί ότι η υπόθεση 'μπάζει'; Αναλώσιμος ήσουν αν δεν το κατάλαβες. Έπαιξες το ρόλο μανιακών και υπομανιακών διεκδικητών της εξουσίας που θα σε πετάξουν τώρα σαν στημένη λεμονόκουπα. Και απόδειξη όλων αυτών; Το φοβισμένο ύφος σου στις φωτογραφίες. Κρίμα. Δεν παίρνω θέση επί της ουσίας φυσικά, αλλά θλίβομαι που το πολιτικό σύστημα μετά από τόσα άλλα, άπληστο και αχόρταγο, κατασπάραξε και ένα τόσο καλό ηθοποιό.
Καλός ηθοποιός;
22/12/2014 20:26
Μας τοπες τόσες φορές που κοντεύεις να μας πείσεις. Ένας άχρηστος καραγκιόζης είναι ως ηθοποιός, μόνον η γελοία φάτσα του τον κάνει κωμικό. Θα ήταν δηλαδή ούτως ή άλλως κωμικός, και χωρίς να είναι "ηθοποιός". Απ' ότι φαίνεται απλώς παίζει τον εαυτό του, αφού και στην κανονική του ζωή είναι ένας καραγιόζης ψεκασμένος. Παρέα με το Λαζόπουλο, κάθε ρεντίκολο το παίζοει και πολιτικός. Ούστ!
Kaiadas
22/12/2014 20:16
"Ανεπίτρεπτο για ένα πνευματικό άνθρωπo" Autos einai o Xaikalhs??? Eleos pia, poso pio agrammath tha ginei auth h xwra? Eimaste pia se epipeda kritikhs antilhpshs nhpiwn. Kai antistoixa agrammatoi.
Αιμιλιος
22/12/2014 19:16
Φιλε θα συμφωνήσω μαζί σου τα είπες σωστά.
ΑΝΤΟΝΙΟ
22/12/2014 17:42
Προσπάθησε ο "ΚΑΗΜΕΝΟΣ", να ξελασπώσει......!!!!Που είδες εσύ τις ιδεολογίες και τους ρομαντισμούς???? ΕΛΕΟΣ......ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΪΚΑΛΗ....!
POLITISGR
22/12/2014 16:37
POLI APLOMAPOFASI DIKASTIRIOU MONTARISMENO KAI TO IXITIKO EPISIS KAI SINALAGES STO FULL XRIMATISTIRIOU
vanias
22/12/2014 15:31
Δεν χρειάζεται να περιμένω να την μάθω, αφού αυτής της έρευνας είναι παναθηναϊκάκιας! Άρα από τώρα γνωρίζω την γνωμάτευση.
22/12/2014 14:12
APO TO SIRIAL ROMANOU ME TIS FOTIES TON ANARXIKON KAI TIN TROMOKRATIA, STO SIRIAL HAIKALI ME TIN TROMOKRATIA TON VOULEUTON.
ΑΝΤΟΝΙΟ
22/12/2014 11:44
Μας κούρασες κ. Χαϊκάλη..., έχουμε πιό σοβαρά και επείγοντα....!Αν εξαφανιστείς απ "τη σκηνή" θα κάνεις καλό και στον εαυτό σου...!
Αιμιλιος
22/12/2014 19:26
Φιλε Αντονιο φυσικά και δεν ξέρουμε το ποιος λέγειν την αλήθειαν σε αυτή την υπόθεση,παρόλα αυτά ο μέσος Έλληνας πολίτης που ειναι και ενα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού εχει χάσει την εμπιστοσύνη του στο πολιτικό σύστημα , και φυσικά στους πολιτικούς. Οπότε γνωρίζοντας τα σκάνδαλα του παρελθόντος οικονομικά, πολιτικά και ηθικά, δεν θα μου φαινόταν κατι παράξενο το να χρηματιζόταν κάποιος για κατι. Γιαυτο και η υπόθεση ειναι σοβαρή. Τωρα αν ειναι όλα συκοφαντίες, τότε ο χαικαλης και όλοι οι εμπλεκόμενοι θα πρέπει να πληρώσουν.παντος η χώρα δεν πάσχει μόνο στην οικονομία, αλλά και στους θεσμούς και το Σύνταγμα
φ.π.
23/12/2014 11:10
Αλλο "υπαρχει περιπτωση κάποιος να χρηματιστει" και άλλο "στη συγκεκριμενη περίπτωση ο Χαικάλης δεν πήγε να παίξει σόου".
Αιμιλιος
23/12/2014 17:12
Καλα δεν εχω και καμια εκτίμηση στο πρόσωπο του Χαϊκάλη. Μπορει να έδωσε και σόου. Η ιστορια αυτη ειναι πολυ πιο περίπλοκη απο οτι ολοι μας νομίζουμε....
φ.π.
24/12/2014 00:20
Αυτο συμβαίνει πάντα οταν ενας ηλίθιος και ένας πανηλίθιος προσπαθουν να κάνουν συνωμοσίες. Σε κάνει να πιστευεις οτι ειναι περίπλοκο, ενω στην ουσια το θέμα είναι το ασύλληπτο μέγεθος της βλακείας αμφοτερων. "
ΗΚ
22/12/2014 11:34
Απελπισία....καθορίζουν τις πολιτικές εξελίξεις ο Λάκης,ο Μιμάκος,οι ψεκασμένοι καί οι γυρολόγοι....
Αιμιλιος
22/12/2014 19:27
Είδες φιλε; Αυτούς ψήφισε ο ελληνικός λαός.... Ας τους φάει στην μάπα τωρα
luckyluck
22/12/2014 11:14
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟΝ! ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΙ......ΣΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ....
Σταθης
22/12/2014 20:39
κουκου! alooo!
Βαλκάνιος
22/12/2014 20:28
δεν κοιτάς να τελειώσεις το γυμνάσιο και άφησε τους μεγάλους στα δικά τους?