Εισαγγελικές πηγές διαψεύδουν τους ισχυρισμούς του Χαϊκάλη

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/12/2014 16:24 |
Εισαγγελικές πηγές διαψεύδουν τους ισχυρισμούς του Χαϊκάλη
Κατηγορηματικά διαψεύδουν εισαγγελικές πηγές, ότι υπήρξε υπόδειξη να μην κατονομαστεί ο Γιώργος Αποστολόπουλος από τον Παύλο Χαϊκάλη από την πρώτη στιγμή που έκανε την καταγγελία του περί απόπειρας δωροδοκίας και έλεγαν χαρακτηρίστηκα ότι το όνομα ζητήθηκε αλλά η απάντηση που πήραν ότι θα ειπωθεί όταν έρθει η ώρα.

Επισήμαναν δε ότι και στην πρώτη του κατάθεση ο κ. Χαϊκάλης στην αστυνομία, αν και ρωτήθηκε, δεν κατονόμασε το πρόσωπο που κατά την καταγγελία του επιχείρησε να τον δωροδοκήσει.

Σύμφωνα με τις ίδιες εισαγγελικές πηγές έγινε μια συζήτηση για τη νομιμότητα ή μη του υλικού που κατέθεσε ο Παύλος Χαϊκάλης επισημαίνοντας οτι ουδεποτέ ειπώθηκε οτι το υλικό είναι νόμιμο.

Ως προς το αίτημα για άρση τηλεφωνικού απορρήτου οι ίδιοι κύκλοι αναφέρουν οτι δεν κρίνεται αναγκαίο να ικανοποιηθεί καθώς το αν ειδοποιήθηκε ή όχι ο Αποστολόπουλος δεν είναι αντικείμενο της έρευνας. Αντικείμενο της είναι να διαπιστωθεί αν υπήρξε απόπειρα δωροδοκίας όπως επισημαίνεται.

Η έρευνα εκτός απροόπτου ολοκληρώθηκε με τις καταθέσεις των Πάνου Καμμένου και Παύλου Χαϊκάλη και αναμένεται πολύ σύντομα πορισματική αναφορά του εισαγγελέα Παναγιώτη Παναγιωτόπουλου.
KΩΣΤΑΣ
22/12/2014 09:57
XAIΚΑΛΗΣ-ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΜΜΕΝΟΣ η ΑΘΛΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ παιγμένη απο γελοίους ηθοποιούς.Και βέβαια η λάσπη οσο και αστεία να έιναι η υπόθεση οσο γέλιο και να βγάζει κάτι θα μέινει στο τέλος, άλλωστε οι μάζες με τέτοια θρέφονται.
ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΣ
22/12/2014 09:47
Ο Συγκαμμενος δεν μας λεει τι σχεσεις ειχε αυτος με τον Αποστολοπουλο και τον κουβαλουσε μαζι του ;Συνεργατης ;Φιλαρακι ;Ρουφιανακι;
κα
22/12/2014 09:22
Πρώτον: ορθώς έπραξε ο Χαϊκάλης εάν δεν αποκάλυψε το όνομα. Διαφορετικά θα αυξανόταν ο κίνδυνος ειδοποίησης του Αποστολόπουλου. Δεύτερον: ο Αποστολόπουλος δεν έχει αρνηθεί τη βιντεοσκόπησή του. Η υπερασπιστική του γραμμή είναι ότι το βίντεο είναι μονταρισμένο με τρόπο που δημιουργεί ψευδείς εντυπώσεις. Προς το λοιπόν τόση φασαρία;
Νίκος
22/12/2014 09:10
Η ΑΡΣΗ του τηλεφωνικού απορρήτου απλά θα ξεκαθάριζε τα πάντα... Δεν θα άφηνε καμία αμφιβολία για το τι συμβαίνει. Είναι και η μόνη τρανή απόδειξη ότι ο Χαϊκάλης δεν ψεύδεται. Αλλά ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, αστειευόμαστε;!... Όχι βέβαια!... Κάτι τέτοια δεν επιτρέπονται! Γιατί φυσικά να φτάσει το μαχαίρι στο κόκαλο και μια αγνή και καθαρή κυβέρνηση, όπως η σημερινή, να πέσει;... Γιατί να σωθεί μια "κουτσουλιά" όπως η Ελλάδα από τους διεφθαρμένους;... Διότι ακόμη και για τους απανταχού δήθεν πιστούς έλληνες αυτό είναι η Ελλάδα: μια "κουτσουλιά." Διότι στην ουσία τον εαυτό τους σκέφτονται και για τον εαυτό τους φοβούνται κάποιοι δήθεν πατριώτες, και όχι για τον συνάνθρωπό τους ή την χώρα τους. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
Bongo Bongo
22/12/2014 07:37
THE MUPPET SHOW GOES ON....Politiko Orama ja tus Wlakes...I lisis ja tin Ellada erhonde mono me to TSYRIZA...
ΠερΜαν
22/12/2014 07:19
Εγώ δεν καταλαβαίνω την συμμετοχή του "γελωτοποιού" και του "παρλαπίπα" παρουσιαστή στην όλη υπόθεση. Εδώ πρόκειται για έγκλημα, αυτό της προσπάθειας χρηματικής εξαγοράς πολιτικής συνείδησης. Οι μόνοι σωστά εμπλεκόμενοι είναι η Δικαιοσύνη, η Αστυνομικές Αρχές και οι δύο διάδικοι. Ο θύτης, το θύμα, οι μάρτυρες, η καταγγελία, η ανάκριση, το πόρισμα και η καταδίκη ή αθώωση.
Γ. Θαλασσης
22/12/2014 02:18
1)Μα και ο Χαικαλης δεν λέει πουθενά για υπόδειξη του εισαγγελέα αλλά για συμφωνία με τον εισαγγελέα να μην ειπωθεί αρχικά το όνομα του μεσάζοντα μέχρι να συλληφθεί. 2) Καλή και δοκιμασμένη συνταγή η νομιμότητα του υλικού. Άλλωστε και για τη λίστα Λαγκαρντ αυτή ήταν η υπερασπιστικη γραμμή του Διωτη και του Βενιζέλου. Η λίστα όμως τελικά ελέγχεται. 3) Τηλεφωνικό απόρρητο; Θα αστειευεστε. Κι αν βρεθούν τίποτε στοιχεία που να οδηγούν στον ηθικό αυτουργό; Έλα όμως που ξέρουμε όλοι τι κάνει νιάου νιαου στα κεραμίδια.
dimp
22/12/2014 12:39
Aγαπητέ Θαλάσση, θάλασσα τα έκανες! Τι δουλειά έχει ο Βενιζέλος με τον Χαϊκάλη και για ποια υπερασπιστική γραμμή του μιλάς; Ήταν μήπως κατηγορούμενος για τη λίστα Λαγκάρντ ο Βενιζέλος ή απλώς εκφράζεις την ενδόμυχη επιθυμία σου;
ΑΝΤΟΝΙΟ
21/12/2014 22:01
Εγώ επιμένω να ρωτάω τον κ. Χαϊκάλη γιατί ενεπλάκη στην πολιτική??,ΕΧΟΝΤΑΣ "ΚΑΒΑΝΤΖΑ" ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ!! Πόσα χρωστάει??? Που χρωστάει....,δάνεια, ανοίγματα, απωθημένα ...κλπ......ΚΑΘΑΡΑ, ΣΤΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ!!!Οσοι τον ψήφισαν, θέλουν να ξέρουν, τα πάντα....!!!Φυσικά δεν περιμένω την κλασική απάντηση...."το έκανα για να προσφέρω στην πατρίδα" κλπ. !!!Αν πεί την... ενδόμυχη-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-αλήθεια, συγχωρέιται, λόγω βλακείας ή ΜΑΝΙΑΣ,ντέ και καλά, να συνομιλεί με ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΤΙΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ....!Κι αυτό-ΣΗΜΕΡΑ- είναι ΕΓΚΛΗΜΑ....!ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ-ΣΤΟ "ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ" αλλά τιμωρούμε τους-ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ-νεόπλουτους....!
Ιασων
21/12/2014 20:23
Τι θα πει πηγες, να κανουν επισημη δηλωση! Η ιστορια δεν σηκωνει πηγαδακια! Η εισαγγελια φερεται τελειως αντιεπαγγελαματικα!
Ras
21/12/2014 18:42
Kαι η επιθεωρηση που ακουει στο ονομα Χαικαλης Γιαταγανα Καμμενος και τα αλλα παιδια ...καλα κρατει..
GIORGOS