865.000 γαλάζιες προσλήψεις με τη βούλα Παυλόπουλου!

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/07/2013 08:00 |
865.000 γαλάζιες προσλήψεις με τη βούλα Παυλόπουλου!
Στα «γαλάζια παιδιά», που πήραν εισιτήριο διορισμού σε διάφορες δημόσιες υπηρεσίες κατά την πενταετία διακυβέρνησης Καραμανλή, αποδίδουν σε μεγάλο...
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Γίνετε Συνδρομητής
Ιοκάστη
30/10/2013 18:29
Ά ρε Παυλόπουλο, ξέρω σκληροπυρηνικούς πασόκους που για την πάρτη σου γίνανε νεοδημοκράτες σε μια νύχτα, χτίσανε σπίτια κι εξοχικά και ακόμα τρώνε. Να είσαι καλά παλικάρι μου και μόλις η ελλάδα γυρίσει στις αγορές (σε καμιά δεκαετία δηλαδή), θα έχεις γεράσει όσο πρέπει για να αναλάβεις Πρόεδρος της δημοκρατίας.
Συμεων
12/07/2013 18:39
Εδω γελαμε, εαν ο Παυλοπουλος μονο ειχαι προσλαβει 865.000 ανθρωπους, τοτε στην ελλαδα δεν θα υπηρχε ουτε ανεργος ουτε ιδοιοτηκος υπαληλος. Κατεβαστε τα νουμερα εστι ωστε η προπαγανδα να πιασει τοπο. αντε γεια!!!!!!!!!!
Στέλλα
11/07/2013 22:50
οι άνθρωποι αυτοί που με τις πράξεις τους έχουν βλάψει αποδεδειγμένα την χώρα και την οικονομία της δεν θα πρέπει κάποτε να λογοδοτήσουν ;και με ποιο θράσος εκτίθενται ζητώντας την ψήφο του λαού; θα μου πείτε ότι όσο υπάρχουν οι με παρωπίδες κομματικοί στρατοί,που τους την παρέχουν, τόσο θα εκλέγονται για να συνεχίζουν ανερυθρίαστα το καταστροφικό τους έργο.Αυτή είναι η δυστυχία!!!!Στέλλα
Τάκης Π.
11/07/2013 18:20
Δεν έχετε πάρει είδηση τι συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα και φλυαρείτε σαν τους γέρους στα καφενεία. Δεν πειράζει μιλάτε-μιλάτε ... μέχρι να πεθάνετε πιστεύοντας ότι το πρόβλημα βρίσκεται σε 100, 200 ή 500 χιλιάδες υπαλλήλους. Είστε άξιοι της μοίρας σας και για κερασάκι να έχετε και τον Πάγκαλο.
striker
11/07/2013 13:24
865132 χ (2000 - 5000 )λογω διαφορων εξοδων ? = 4605003050.....κατα προσέγγιση ..να αλλη μια δοση του δανειου,,καλο.?
Παναγιώτης
11/07/2013 11:04
Δεν πάτε καθόλου καλά ως συγκρότημα. Τα δημοσιεύματά σας δεν αντέχουν παραπάνω από λίγες ώρες, μετά τα παίρνει ο άνεμος γιατί είναι σχεδόν τελείως ανακριβή και παραπλανητικά Μετά το γελοίο πριν λίγες μέρες " κοίτα ποιοι μιλάνε" ήλθε τώρα αυτό. Προσπαθείτε απροκάλυπτα να κτυπήσετε έναν χώρο και να ανεβάσετε έναν άλλο, ενώ η χώρα πρέπει να προστατευθεί από άλλον εφιάλτη, αυτόν την αριστεράς. Καλά είναι καιρός τώρα για τέτοια; Ο κ. Παυλόπουλος δεν έκανε τίποτα άλλο απ' ότι έκαναν οι προηγούμενοι, απλώς δεν ήταν πράσινο ΠΑΣΟΚ αλλά μπλε.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
11/07/2013 09:44
Ωραίες οι Πασοκιές που διαβάζουμε! Τις φαντάρους που παρουσιάστηυκαν το 2004-2009 γιατί δεν τους μετράτε όλους και βάζετε μόνο τους αντιρρησίες συνείδησης;
Οριθεα
11/07/2013 09:05
Ασεπ=αξιοκρατεία?Πόσοι απο εσας υπεβαλαν αίτηση για πρόσληψη στο δημόσιο μέσω Ασεπ?πόσοι εδωσαν εξετάσεις για πρόσληψη στο δημόσιο?μάλλον κανένας γιατι οποιος εχει ασχοληθεί με τον Ασεπ θα γνώριζε οτι αξιοκρατεία και Ασεπ είναι δύο εννοιες τελειως αντιθετες.Να χαίρεστε όλοι την παιδεια που έχετε, να φύγουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,εγω τους πληρώνω κλπ και δεν λεει κανένας απο εσας ποσες φορές προσπάθησε να μπει στο δημόσιο και δεν μπορεσε να μπει,λόγω του πελατειακου κράτους, και για αυτο καθεται και εναντιωνεται τώρα με τους ΔΥ.ενω αν ειχε μπει θα είχε αλλάξει αυτόματα αποψεις.Στη σημερινη κριση πρεπει επειδη εγω πειναω να πεινασει και ο άλλος και παει λέγοντας.Κρίση παιδειας και πολιτισμού εχουμε σαν λάός.ΤΕΛΟΣ.ενας Ελεύθερος Επαγγελματίας και οχι Δ.Υ. '
δζ
11/07/2013 02:16
πρέπει να έχει γύρω στα 200 εκ πληθυσμό η Ελλάδα έτσι; Θεϊκό Πασοκικό άρθρο. Και φυσικά ο Παυλόπουλος και το κόμμα του και αυτό μακριά από εμάς..
bratsos
10/07/2013 21:54
Εσεις που πατε και ψηφιζετε τετια κομματα διαφθωρας, και βαζετε σε τραπεζες τα χρηματα τα σας που κανουν επενδυσεις, μετα λεφτα σας. Βγαζουν κερδος 1000 ευρω και ζημιες 10000, ζημιωνετε η τραπεζα 9000. Μετα για να μην χρεωκοπισει η τραπεζα, ζηταει δανειο... Το δανειο γινετε ασηκωτο, και ζηταμε δανειο για το δανειο απο τους γερμανους Και ολα αυτα για να μην χρεωκοπισει η τραπεζα, που "χορηγει λεφτα" στους πολιτικους, κατα την προεκλογικη καμπανια και οχι μονο. Διοτι αμα χρεωκοπισει, μαζι της θα παρει στον πατο, και σε οσους πολιτικους δινει "χορηγιες" Αλλα οι παππουδες που διαλεξαν τη δεξια, δεν τους νιαζει. διοτι περνουν συνταξεις απο το δημοσιο που εχουν μαθει. Στο τελος ομως δεν θα περνουν τιποτα. οι πολιτικοι και οι τραπεζιτες δεν θα χασουν ουτε ενα ευρω....
ΙΚΒ
10/07/2013 02:40
Παραμένει η απορία. Όλοι επικαλούνται το ΑΣΕΠ αλλά, αν θυμάμαι καλά, πολέμησαν με μαγάλη λύσσα την ψήφιση του σχετικού νόμου και την εφαρμογή του. Τί έγινε τώρα και ΟΛΟΙ ορκίζονται στο ΑΣΕΠ; Ήρθε η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος και δεν το πήραμε χαμπάρι;
menelaos
09/07/2013 09:28
αρκετά με τις γαλάζιες προσλήψεις, να τελειώνουμε με το παρακράτος!
Αναγνώστης
09/07/2013 00:45
Δεν έχω καμία εκτίμηση στη ΝΔ γενικώς και ειδικώς στον Παυλόπουλο. Αλλά το συγκεκριμένο δημοσίευμα παραπλανά, ίσως άθελά του, καθώς προσθέτει τις προσλήψεις κάθε χρόνου και τις παρουσιάζει ως απόλυτο αριθμό, ενώ πρόκειται για τους ίδιους ανθρώπους που επαναπροσλαμβάνονται. Πχ οι αναπληρωτές καθηγητές κάθε χρόνο απολύονται και επαναπροσλαμβάνονται. Ποτέ δεν είχαμε 80.000 αναπληρωτές (τόσοι είναι οι μόνιμοι!) -κάποιοι προσλαμβάνονται για λίγους μήνες κάθε χρόνο. Αν αθροιστούν βγαίνουν 80.000 ίσως κατά τα 4 χρόνια που εξετάζονται, αλλά είναι παραπλανητικό να παρουσιάζονται αυτά τα νούμερα ως διορισμοί 80.000 ανθρώπων στο δημόσιο. Το ίδιο ισχύει και με τις υπόλοιπες κατηγορίες. Ελπίζω οι αναγνώστες να το κατανοήσουν και η καλή εφημερίδα να διορθώσει τις λανθασμένες εντυπώσεις, υπηρετώντας την αληθινή δημοσιογραφία.
yannisp
09/07/2013 13:08
ε, πως θα δημιουργηθούν εντυπώσεις ρε Ανγνώστη?! Πως θα την πέσουν στα εξιλαστήρια θύματα οι "μαζί τα φάγαμε";;!
ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ
11/07/2013 08:14
TI EXEIS KATA TOY MAZI TA FAGAME FILE MOY? MHPWS DEN EFAGES H KAI DEN TRWS AKOMA KAI SHMERA AP OPOY MPOREIS? OLOI OI POLITIKOI TOYS OPOIOYS EKVIASES GIA NA SE TAKTOPOIHSOYN EINAI APATEWNES KAI SY O SWSTOS O TIMIOS O TIMHTHS TWN PANTWN? AYTOI POY SE KYVERNOYN EINAI TO EIDWLO SOY STHN EKSOYSIA EINAI ESY .ESY POY DEN APODIDEIS FOROYS .ESY POY AP OPOY MPOREIS TRWS ESY POY POTE DEN EKANES AYTOKRITIKH, ESY POY PANTA SOY FTAINE OI ALLOI ESY POY DEN KATALAVES POTE POSO MEGALH KOYVENTA HTAN TO "MAZI TA FAGAME". OMWS KAI E G W. TOYLAXISTON AS EIMASTE EIKRINEIS ME TON EAYTO MAS KWSTAS KATERINH
Vassilis
13/07/2013 17:51
Bravo!!!!
Ιδιωτικός υπάλληλος
09/07/2013 13:07
Μια χαρά τα λέει το άρθρο φίλε μου, μιλάει για 'προσλήψεις' και όχι για 'προσληφθέντες'. Αναφέρει δηλ. τον συνολικό αριθμό των προσλήψεων στην 5ετία και όχι τον συνολικό αριθμό των ατόμων που προσλήφθηκαν, είναι νομίζω απλό και σαφές. Στις 80.000 προσλήψεις που αναφέρονται είναι προφανώς και όσες επαναπροσλήψεις των ιδίων ατόμων έγιναν μέσα στα 5 χρόνια. Δεν με αφορά προσωπικά ο αριθμός των προσληφθέντων ούτε πόσοι είναι τελικά οι πλεονάζοντες ... με τον συνολικό αριθμό των πελατειακών προσλήψεων, με όσες επαναπροσλήψεις των ιδίων ατόμων και να περιλαμβάνουν, φαίνεται καθαρά το μέγεθος της σπατάλης και είναι απολύτως εμφανές αυτό το πράγμα με το συγκεκριμένο άρθρο. Δεν έχουμε πλέον άλλα χρήματα εμείς του ιδιωτικού τομέα να τους συντηρούμε όλους αυτούς ... ότι φάγατε φάγατε οι πλεονάζοντες του δημοσίου, όσοι και αν είστε τελικά, βγείτε έξω να εργαστείτε και όχι να κάθεστε και να σας πληρώνουμε
Κοσμας ο Αιτωλος
10/07/2013 08:07
Ναι, (..δεν εχουμε πλεον χρηματα εμείς του ιδιωτικού τομέα να τους συντηρούμε όλους αυτούς) ....κανε κρατει μεγαλε .Κρατα τα για να πληρωνεις και συ και γω και τα παιδια μας την τροικα και τους ¨Δανειστες¨εις τους αιωνες των αιωνων ..αμην
perganti
08/07/2013 17:21
τωρα το παιζει αθωα περιστερα ο παυλοπουλος!!!!
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ!!!
08/07/2013 12:18
Iδού οι ένοχοι της καταστροφής της Ελλάδας! ΝΔ-ΠΑΣΟΚ έστησαν το πελατειακό κράτος και τους κομματικούς στρατούς προκειμένου να αναπαράγονται στην εξουσία!!! Τώρα τους πιάνουν κράμπες και λόξιγγες γιατί καλούνται να αποδωμήσουν το ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ δημόσιο που ΑΥΤΟΙ δημιούργησαν! Όταν λοιπόν ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ να κοιτάξουν τους ΕΝΟΧΟΥΣ στον καθρέπτη τους!!!
Vassilis
13/07/2013 17:57
To oreo einai oti oloi auti eginan syrisaioi,xrysaugites kai "Kamenoi"(Esy pou briskis ton eauto sou?)
ΤΙΜΩΡΟΣ
23/03/2014 15:00
Μάθε πρώτα ελληνικά γράμματα,αγαπητέ και μετά μίλα.Σε ανθρώπους του πνευματικού σου επιπέδου η συμμορία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ,επένδυαν και επενδύουν το πολιτικό(και όχι μόνον)μέλλον τους και την αισχρή και κατάπτυστη πολιτική τους ανέλιξη,εις βάρος εκατομμυρίων Ελλήνων,διαρκώς εξαπατώντας τους.Τι εμπιστοσύνη να έχεις σ'αυτόν που ψεύδεται καταφανέστατα ασύστολα και με διάρκεια,αυτόν που πρόδωσε και τους πιο στενούς του συνεργάτες(πόσο μάλλον το λαό)μαζί με τον ευτραφή συνεταίρο του,τον οποίο παλαιότερα αναθεμάτιζε,τον ανεπάγγελτο Α. Σαμαρά,προφασιζόμενο εις αμφότερες τις περιπτώσεις υποκριτικά,το εθνικό συμφέρον;(Σκασίλα, που το έχει!!!).
Ξεμπροστιάστε τους ψεύτες και κλέφτες,τους αγνοούντες τη φτώχεια συμμορίτες του διπόλου ΝΔ-ΠΑΣΟΚ
23/03/2014 14:57
Μάθε πρώτα ελληνικά γράμματα,αγαπητέ και μετά μίλα.Σε ανθρώπους του πνευματικού σου επιπέδου η συμμορία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ,επένδυαν και επενδύουν το πολιτικό(και όχι μόνον)μέλλον τους και την αισχρή και κατάπτυστη πολιτική τους ανέλιξη,εις βάρος εκατομμυρίων Ελλήνων,διαρκώς εξαπατώντας τους.Τι εμπιστοσύνη να έχεις σ'αυτόν που ψεύδεται καταφανέστατα ασύστολα και με διάρκεια,αυτόν που πρόδωσε και τους πιο στενούς του συνεργάτες(πόσο μάλλον το λαό)μαζί με τον ευτραφή συνεταίρο του,τον οποίο παλαιότερα αναθεμάτιζε,τον ανεπάγγελτο Α. Σαμαρά,προφασιζόμενο εις αμφότερες τις περιπτώσεις υποκριτικά,το εθνικό συμφέρον;(Σκασίλα, που το έχει!!!).
Χρηστος
10/07/2013 15:51
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΚΕΜΙΖΟΥΝ.Εστω αργα λοιπον,ταιζωντας και στο μεσοδιαστημα τον κοσμακι,το καταλαβαν.Οι αλλοι του Συριζα και των Ανελ πο δεν εχουν καταλαβει ακομα τιποτα ειναι το προβλημα
Vassilis
13/07/2013 18:02
Oi perisoteroi apo tous simerinous Syrisaious kai Anex.Ellines itan meli tis Neas Dimokratias kai tou Pasok. Meta ton 2.Pangosmio Polemo oloi oi Germanoi eginan Antifasistes!!!
HOOLIGAN
08/07/2013 09:19
TA ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ?
botilo
09/07/2013 19:00
ΙΠΑΡΧΩ ΗΙΠΑΡΧΕΙΣ ΗΠΑΡΧΟΙ ΕΙΠΑΡΧΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΕΤΕ ΟΙΠΑΡΧΟΥΝ Ψάξε να βρεις το σωστό!
ομογενης
07/07/2013 23:18
ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ! Ακομη στελλνουν δασκαλους σε εξωτικα μερη στο εξωτερικο με πολλα, παρα πολλα προνομια. Και καταβαλλεται και το αντιστοιχο "χαρτοσημο" σε συντονιστες στις πρεσβειες, ωστε να απολαμβανουν ... ομορφες παραλιες σε κοσμοπολιτικη νητροπλη στις νουιες ΗΠΑ. .... Α, εργαζονται 4 ωρες των 45λεπτων ημερισιως, ουδεις τους ελεγχει, κανουν και καμια κοπανα, παιρνουνκαι κατι 'δωρα" για εξτρα εργασιες και αμα λαχει και εκνευριστουν απο το αγχος τους, ριχνουν μια σφαλιαρα σε μαθητη και ο συντονιστης τους μεταθετει σε αλλο ... θερετρο! Και που να αρχισει να ψαχνει κανεις πιο βαθια ... Γιατι και οι ιδιοκτητες των σχολειων εχουν δασκαλο τζαμπα. Τον πληρωνει ο ελληνας φορολογουμενος και τα εισπραττει ο ελληνας ιδιοκτητης στις ΗΠΑ, φερ ειπειν. Πληροφοριες θα παρετε απο τα πολιτικα γραφεια του κ. ΜΟΛΥΒΙΑΤΗ, του κ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ και του συντονιστη στην Πρεσβεια της Washington. Καλα κρασια!
Ανδρεας Χ.
11/07/2013 03:32
Το σχολιο σου ψευδεστατο απο την αρχη ως το τελος.Αμφιβαλλω αν καταλαβαινης την πραγματικη κατασταση στα ελληνικα σχολεια του εξωτερικου και τις αναγκες τους σε διδακτικο προσωπικο.Ανδρεας Χ.
Paratiritis
09/07/2013 17:12
File echeis apolyto lathos. Ta ellinika scholeia stin Ameriki syndiroundai apo tis epitopou Ellinikes Koinotites ypo tin epopteia tis Ellinikis Archiepiskopis. Mperdeveis ta Ellinika Scholeia tis Amerikis pou einai Koinotika me ta alla Ellinika Scholeia stin Evropi i Afriki pou plironondai apo to elliniko Dimosio.Oi monoi Ellines Dimosioi Ypalliloi stin Ameriki pou plironondai apo to Elliniko Dimosio einai ekeinoi tis Presveias kai ton prokseneion.
marka usa
08/07/2013 22:27
Eistai omogenis? Tote tha prepi na xerete oti Elliniko sxoleio einai mono stis Ellinikes eklissies se olli tin Ameriki. Den xero gia pious (idioktites pion sxolion milate) afou DEN iparxoun sxoleia Ellinika dimosia enoo. Oso gia (omorfes paralies stin Washington ) den xero pos tis enoite dioti ektos apo na perpatisete h na fate den iparxi alli psixagogia se autes. Mono h California einai to pio kosmopolitiko meros tis Amerikis apo olles tis apopsis. Meno 30 oloklira xronia CA, alla taxidevo poli sixna sto DC. Epomenos den exo mono apopsi apo oti katalabenete alla ZO mesa sta pragmata. Etsi gia na min PARAPLANIONTE oi Patriotes stin Ellada apo merikous Ellines pou episkeftonte h menoun Ameriki, alla den exoun polla pragmata ipopsin tous dioti h doulies tous einai se allo tomea kai makria apo tin pragmatikotita ! Etsi gia na xeroume TI leme ! Marka usa
Yiota USA
10/07/2013 00:28
Kanis lathos. Iparhoune programata ke gia dimosia sholia stin Ameriki, ke episis sta charter schools. Ta paidia mou ehane ellinika se tetoia sholia. Stelnoune oli ti sara ke ti mara, aftoi oi "daskaloi" arnountai na kanoun ke tis pio vasikes doulies pou oi Amerikanoi daskali kanoun. Ke apo pano paineuontai oti to mono pou kanoun einai na mathainoun tragoudakia sta paidia. Oloi ma oloi oi daskaloi pou irthan apo tin ellada eitan toso apaisioi pou polla dimosia sholia apofasisan na min dehontai tetoia upokeimena. Den tolmages na tous milisis ke oloi arhizane: Xeris poios emai ago? Eimai koumbaros to Karamanli ktl...ke oso gia ta diplomata tous eitane me allilografies apo Gioukoslavies ktl...Alli mia fora...Ntropi stous Ellines....
marka usa
11/07/2013 09:56
En protis agapiti Giota na sou po ena Hi kai na eisai kala. Ma auto enoo sto sxolio mou alla to leo me pio (ipio tropo) NAI etsi einai opos perigrafis ta pragmata...apo alazonia allo tipote. Maties ef ipsilou katastasis mono gia gelia.. sou to leo ipefthina ! Den katalabeno giati tous kalane. Oti iparxoun (programmata stin Elliniki glossa edo, nai) oxi omos sxolia, auto leo kai ego sto sxolio pou ekana. Nomizo oti h aplotita kai h eugenia sta pedia pou (isos) erthoun apo Patrida gia na didaxoun (opou) edo, tin Elliniki glossa, na einai to mono efodio ektos apo ta aparetita kai oxi proerxomena apo tis gitones xores pou anaferis pio pano. Simfono apolita mazi sou. Sou euxome ta kalitera xarika pou diabasa tin apantisi sou, xeretismous ston omorfo elinismo mas ana tin Idrogio. Psixologos Kinoniologos eimai. Xarika poli Giota Marka usa
Yiota USA
12/07/2013 16:53
Efharisto gia ta kala logia Marka. Eimouna se Board of Education sto New Jersey ke idrisa ena Educational Foundation gia ena charter scholio sto North Carolina. Eida ke to programa me tous ellines daskalous pou stelnane se americanika dimosia alla ke to charter school pou didskane ellinika me to imersion system. Ta programata etan shediasmena gia na erhontai aftoi me meso gia thria hronia, na kanoune ta psonia tous kai ton tourismo tous ke na figune. Itan diladi katadikasmena styn apotyhia giati ihan protereotita ta endiaferonta ton daskalon OHI ton mathiton. Erhomaste stin californa syhna ke mas aresi para poly alla perimenoume na teliosi i kori mas high school sto NYC, ke meta tha doume...Alla meroi san tin Santa Barbara mas aresan poly...
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
07/07/2013 17:49
Δηλαδή όσοι υπηρετούν σήμερα στο δημόσιο τομέα είναι γαλάζιες προσλήψεις!!!!!!!!! Κι εγώ γιατί όσους ξέρω και ξέρω χιλιάδες έχουν προσληφθεί από το Πασόκ, γιατί όλοι οι συμμαθητές μου οι φίλοι μου οι χωριανοί μου έχουν προσληφθεί από το Πασόκ; Αφού οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι 800.000 σήμερα και είναι όλοι ΝΔ πως γίνεται και η ΠΑΣΚΕ πέρνει 80% στις εκλογές; Φυσικά και το τρένο εκτροχιάστηκε τη 10ετία του 80 με τον διπλασιασμό των δημοσίων υπαλλήλων και των 4πλασιασμό (ξέρω τι λέω) των μισθών τους, τώρα αν έπεσε αργότερα στο γκρεμό είναι άλλο θέμα. Ούτε ο Σημίτης ούτε ο Γιωργάκης ούτε κανένας δεν μας φταίει, η καταστροφή έχει ονοματεπώνυμο, διαβάστε και τον ξένο τύπο αν δεν το ξέρετε. Βέβαια όταν πιάνεται τον εποχικό πυροσβέστη σαν 6 προσλήψεις για τα 6 καλοκαίρια που προσλήφθηκε, ή όλους τους πασόκους που νομίμοποίηση από δειλία η ΝΔ, ή τους αναπληρωτές καθηγητές μπορεί να βγάλετε ότι νούμερα θέλετε, όμως αυτές οι προσλήψεις υπήρχαν πάντα.
Μιχάλης
10/07/2013 21:37
Ρε μάγκες,δεν ξέρω για τα βύσματα των "μεγάλων" αυτών πολιτικών,αλλά εσείς που ρίχνετε αβέρτα-κουβέρτα λάσπη για τον ΚΑΘΕ εργαζόμενο(εννοώ ΚΑΘΕ εργαζόμενο,γιατί μάλλον πολλοί από εσάς αμφιβάλλω αν έχετε κάνει έστω ένα μεροκάματο στη ζωή σας με αξιοπρέπεια),ξέρετε κανέναν εκπαιδευτικό διορισμένο ή νοσηλευτή να έχει διοριστεί από το παράθυρο;Όχι,απλώς αυτό που βλέπω μπροστά μου είναι ένα είδος ακήρυχτου εμφύλιου πολέμου μεταξύ εργαζομένων,που τώρα κλιμακώνεται με χιλιάδες διαθεσιμότητες,μετακινήσεις και,φυσικά,απολύσεις!
Αλληλοβολέματα....
09/07/2013 09:47
Είναι απλό ο παυλόπουλος "νομιμοποίησε" τις προσλήψεις των προκατόχων του και τις δικές του, κάνοντάς τους αορίστου χρόνου.... ο ένας έκοβε κι ο άλλος έραβε δηλαδή...
Γιάννης Κ. Μπασιάκος
07/07/2013 14:08
Προς θεού δεν θέλω να υπερασπιστώ τον Παυλόπουλο, αλλά όπως τα γράφετε υπονομεύετε την ενημέρωση: Ο κύριος Π. μας φόρτωσε με 170000 (είναι πάρα πολλοί), οι υπόλοιποι (συμβασιούχοι, εποχιακοί, αναπληρωτές κλπ.) προσλαμβάνονταν σε κάθε περίοδο από όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις (ίσως σε ελεφρώς μικρότερα νούμερα). Γιάννης Μπασιάκος
Χρήστος
08/07/2013 16:09
Το άρθρο απλά αναφέρει ότι ο Παυλόπουλος μέσα στην κρίση έβαλε την υπογραφή του σε 865.000 προσλήψεις, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις πόσες προσλήψεις κάνανε οι άλλοι μπορείς να το βρεις με απλά μαθηματικά, 15.5% έλλειμα ο Καραμανλής, κάτω από 5% όλοι οι άλλοι άρα υπολόγισε Χ3 αναλογία και στους υπαλλήλους και δεν θα έχεις πέσει πολύ έξω.
Επισήμανση
11/07/2013 17:32
Έλλειμμα δεν σημαίνει οπωσδήποτε διορισμοί δηλαδή έξοδα, μπορεί και να σημαίνει μείωση εσόδων. Έξοδα του κράτους: 2009 54 δις, 2010 51,4 δις, 2011 52 δις, 2012 54,8 δις. Πηγή: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-22042013-AP/DE/2-22042013-AP-DE.PDF Σελιδα 5. Το κράτος συνέχεια απολύει, κόβει μισθούς, συντάξεις και ξοδεύει το 2012 περισσότερα από το 2009.
ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
11/07/2013 11:31
Οι υπολογισμοί σου είναι χοντροκομμένοι: στο 15% πήγε με τους υπολογισμούς Γιώργου (Παπακωνσταντίνου) και με την απλοχεριά Γιώργου (Παπανδρέου) απο Οκτώβριο 2009 ως Δεκέμβριο 2009 (κατάρρευση εσόδοων, έκτακτα ΕΚΑΣ κτλ). Ο Καραμανλής βαρύνεται με 10% έλλειμμα τη χρονιά της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, δηλαδή κάπου 7-8% υπό κανονικές συνθήκες. Για αυτό, δηλαδή το μισό περίπου του 15%, μπορείς να τον κατηγορήσεις όσο θέλεις (όπως και για την περίοδο 2007-2009 όταν (δεν) κυβερνούσε, αφού ασχολούμασταν με το Βατοπαίδι κτλ)...
Σπύρος
07/07/2013 13:57
Αν θέλουν λοιπόν να μειώσουν τους ΔΥ ας βαλουν να περάσουν όλοι όσοι μπήκαν απ'την πίσω πόρτα ΑΣΕΠ τώρα. Όσοι περάσουν πέρασαν, κι αν χρειαστεί να μειωθεί κι άλλο το προσωπικό ας πάνε κατα βαθμολογία. Δίκαια
γαλάζιο παιδί
07/07/2013 11:02
τι ωραίο εμπεριστατωμένο και αληθινό άρθρο, ευτυχώς ο Μητσοτάκης ο λυτρωτής θα μας λυτρώσει από τα γαλάζια παιδιά, θα τα απολύσει όλα.
dimi
07/07/2013 09:51
Άγιος άνθρωπος!!!!
΄Τραντέλληνας
07/07/2013 07:19
Τί ψάχνεστε κύριοι για μεγάλους ενόχους και κοματικές ευθύνες , αφού τα ξέρετε όλα καλύτερα και αναλυτικά ,εάν βέβαια αληθεύουν τα ως άνω .Τί θολώνετε τον κόσμο με τέτοια τερτήπια και δεν αποδίδετε τα του Καίσαρος στον Καίσαρα (κ. Παυλόπουλο)
ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
07/07/2013 02:53
Δεν το ξέρατε αλλά τώρα το μάθατε. Ο σχολικός φύλακας,απόφοιτος Δημοτικού, έπαιρνε μισθό μεγαλύτερο από τον Λυκειάρχη,πανεπιστημιακής εκπαίδευσης με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Διέψευσε με φαύλε Παυλόπουλε.
GEORGE
07/07/2013 01:22
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΝΤΗ ΜΝΗΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
ΟΔΥΣΣΕΑΣ Μ.
06/07/2013 23:50
ΣΤΟ ΣΤΕΝΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΔΙΟΡΙΣΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΥΣ, ΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΝ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ...!!!!
Mary
10/07/2013 21:44
ΚΎΡΙΕ ΟΔΥΣΣΕΑ Μ.(Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΣΤΕ),ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ,ΟΧΙ ΠΟΛΎΤΕΚΝΟΣ,ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ,ΞΕΡΩ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ,ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ)ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΗΡΧΑΝ (ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ)ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ,ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΕΙΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΡΟΛΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟ Η,ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑΙ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑΙ!
marouli eleni
06/07/2013 23:07
Πολύ σωστά....σαβουριάρης ο Παυλόπουλος που διόρισε τόσο κόσμο δεν μιμήθηκε τον συνάδελφο Γιάννη Ραγκούση που προώθησε την αγαπητή εξαδέλφη Άννα Νταλάρα στη θέση του υπουργού....
Κατερίνα
06/07/2013 22:24
Μάλλον από αριθμητική δεν σκαμπάζετε και πολλά
Σωτηρης
06/07/2013 21:23
Εδώ έγραψα το σχόλιό μου, αλλά δυστυχώς δε το δημοσιεύετε...
t
06/07/2013 20:18
κυριοι ποιο ταν το δημοσιονομικο κοστος αυτων των προσληψεων το εποχικο προσωπικο κατεστρεψε το κρατος η τα stage των 500 ευρω ελεος
ioannis
06/07/2013 20:12
λυπαμαι γιατι δεν ηταν χουντα αλλα τον ψηφισαν οι ελληνες δυο φορες.η πενταετια καραμανλη ηταν η χειροτερη απο ιδρυσεωσ του κρατους.
Vassilis
11/07/2013 11:49
Ioanni mou, i pragmatikotita ine oti epidi oi politikes sas apofasis ine sinesthimatikes opos dixnis, ke oxi logikes, tora trote to apotelesma. Mipos vgazis ke esi mpimpikia otan akous Xounta ? An ine etsi, ke exis tin ikanontita na krinis me arithmous ke gegonota, tote an i 5etia tou Karamali itan i xeiroteri, i 7etia tou Stratou itan o xrysos eonas apo tin idrisi tis Xoras. Pare mia anapnoi ke valta kato: Katastrofi Viomixanias, georgias, tourismou, Alvanotromokratia, TR fregates sto Sounio, Makedoniko, Lathro, Epipedo Sxolion, Asfalia gitonias, ke to Mellon sou. Xeretismata apo Elvetia.
HOOLIGAN
08/07/2013 09:24
ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 1981 ΧΑΛΑΣΕ Η ΕΛΛΑΣ.ΑΔΕΛΦΕ.
Σωτήρης
06/07/2013 17:50
Επι Κων. Καραμανλή του μικρού, εφηύραν την προφορική συνέντευξη και έγινε όργιο διορισμών των υμετέρων, αυτά πληρώνουμε σήμερα τα επίχειρα των καρακλοκένταυρων πολιτικών μας, για να αποχτίσουν πελατες, εξασφαλίζοντας το πολιτικό τους μέλλον. Αυτό δε σημαίνει πως οι άλλοι ήταν καλύτεροι, όλοι τους απ΄τα ίδια υλικά είναι φτιαγμένοι και τα υλικά αυτά είναι γνωστά...
Μαρία Σεφέρου
06/07/2013 17:06
Ας απαντήσει η Νέα Δημοκρατία και ο Παυλόπουλος. Εμένα τα νούμερα μου φαίνονται παράλογα. Πολύ εξωφρενικά για να είναι αληθινά. Όχι βέβαια πως η Νέα Δημοκρατία επανδρώνεται από αγγελούδια. Απλά δεν χώραγαν τόσοι πολλοί στις καρέκλες, εκτός αν υπήρχαν μαζικές πρόωρες συνταξιοδοτήσεις. Καλά και το ΠΑΣΟΚ πού κοιμόταν τότε που γίνονταν αυτά τα όργια προσλήψεων; Και γιατί δεν τα κατήγγειλε ο Γ. Παπανδρέου όταν ανέβηκε στην εξουσία; Βαρέθηκα πια τις τερατολογίες!
νατασσα κανακη
06/07/2013 16:55
δεν θεωρειται αξιοποινη πράξη;αν ναι γιατί δε παραπέμπεται ο κος Παυλόπουλος ως ενας εκ των υπευθύνων της καταστροφής της χώρας του;τα στοιχεία υπάρχουν,ας προχωρήσουν...
petran
09/07/2013 10:46
το αλλο με τον τοτο το ξερεις?
πολιτης
06/07/2013 16:15
Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνονται στη δημοσιότητα από την απογραφή, ο «μαγικός» αριθμός του προσωπικού στον δημόσιο τομέα στη χώρα μας είναι 621.797 (μόνιμοι, υπάλληλοι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου - ΙΔΑΧ, υπάλληλοι με έμμισθη εντολή και επί θητεία). Παράλληλα, μισθοδοτούμενοι από το Ελληνικό Δημόσιο είναι επίσης 78.950 υπάλληλοι (αιρετοί, μετακλητοί, υπάλληλοι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, συμβάσεις έργου και λοιπές εργασιακές σχέσεις).Τα νούμερα δεν <<κολάνε>>
υποψιασμένος Έλληνας
06/07/2013 15:56
Λίγο ακόμη και θα μας πείτε ότι επί Ανδρέα Παπανδρέου, εποχής που ¨πρασίνισε όλος ο δημόσιος τομέας¨, δεν προσλαμβάνονταν δημόσιοι υπάλληλοι. Εντεταλμένοι δημοσιογράφοι μαζευτείτε! Οι Έλληνες πλέον ξύπνησαν.
πολιτης
06/07/2013 15:16
Οι περισσότεροι μόνιμοι έχουν διοριστεί επί πασόκ. Πριν καν δημιουργηθέι το ΑΣΕΠ.
Γιωργος Τσικουτας
06/07/2013 14:44
Δυστυχως στα πολιτισμενα χρονια που ζουμε,οι κρεμαλες εχουν θεωρηθει μη πολιτισμενες. Δεν γινεται να κανουμε ενα διαλλειματακι 1 ωρας , να τους κρεμασουμε και μετα ξαναγινομαστε πολιτισμενοι ;
GEO
06/07/2013 12:16
Εάν τα στοιχεία αυτά υπάρχουν να τα δώσετε στην δικαιοσύνη και να τον δικαστούν για εσχάτη προδοσία. Επίσης να δωθούν τα ονόματα αυτών που έκλεβαν το μέλλον άλλων που άξιζαν στην δημοσιότητα. Ετσι για να ξέρουμε πιοι είμαστε.
Nikos
06/07/2013 11:07
Ξεχάσατε να υπολογίσετε και όσους προσλάμβανε το δημόσιο μέσω των προγραμμάτων STAGE
STAGE!!!!!!
10/07/2013 00:43
Εχεις δικιο Νικο.... Υπαρχουν ατομα που μπηκαν με stage για καποιους μηνες. Και αφου τελειωσαν την υποτιθεμενη εργασιακη εμπειρια τους... πηραν και μια παραταση..... και αλλη μια παραταση.....και μετα σφαλιστικα μετρα......και μετα προσωρινη εντολη η οπως αλλως λεγετε αυτο.... και εχουν περασει 7-8 χρονια και ακομη πληρωνονται....χωρις να εχουν καν δικαιωμα υπογραφης.....Απλα ειναι λιγο "αργοι" και ακομη μαθαινουν γιατι "εμπειρια" 7 ετων και να μην εχει αποκτηθει ακομη δεν εξηγειται!!!!!!!!!
popi
06/07/2013 09:42
kai ta 2 tote megala komata kanan to idio me megalo zhlo kai xwris kamia axiologish... idiws sto ypurgeio oikonomikwn vazan atoma me logikh periptera opws eipe to evrwgrupp otan eide ta xalia kai meta lete pws ftene oi danistes mas re uust
Thanos
12/07/2013 10:54
sas davasa olous maxeronete o enas ton allon.Dhladh an apolithoun olloi oi dhmosioi ypallhloi tha sothi i Ellada? polloi apo esas akoma kai shmera den kovete apodikseis,kai an kopsete den apodidete to ΦΠΑ to opoio exete yspraksh.de plhronete ta asfalistika tameia,alla pos na ta plhrosete ontan den tha yparxou idiotikoi h dhmosioi ypallhloi na agorasoun apo esas ,ara tha klisete tis epixiseis sas.den lew prepei na yparxh aksiologhsh.alla gia to oti den yparxei ftene aytoi pou mas kivernousan tosa xronia giati etsi tous voleve alla voleve kai emas giafto toys psifizame.loipon gia na sothi h ΕΛΛΑΔΑ πρεπει να την αγαπησουμε ολοι και να φερθουμε σαν πολιτες που θέλουν να σώσουν τη Χώρα τους.Αυτό θα γινει αν όλοι οι Ελληνες αποκτησουν το ιδιο χρώμα και δουλέψουν για αυτό το σκοπο.Το Διαιρε και Βασίλευε κανη καλό μόνο σε αυτούς που δεν μας θέλουν μαζί. Οταν οι Ελληνες δούλεψαν σαν ενας κέρδισαν τον θαυμασμο του κόσμου.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις