Τέσσερις ελληνικές παραλίες στις 100 καλύτερες του κόσμου, σύμφωνα με το CNN

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/05/2013 19:00 |
Τέσσερις ελληνικές παραλίες στις 100 καλύτερες του κόσμου, σύμφωνα με το CNN
Ο Μπάλος στα Χανιά είναι η 35η καλύτερη παραλία στον κόσμο, στον κατάλογο που δημοσίευσε το CNN.

Τέσσερις ελληνικές παραλίες συγκαταλέγονται μεταξύ των 100 καλύτερων του κόσμου στον κατάλογο που δημοσιοποίησε το CNN

Κορυφαία παραλία στον πλανήτη είναι, σύμφωνα με τους συντάκτες του καταλόγου, η Γκράντε Ανσε στις Σεϊχέλες, ενώ καλύτερη μεταξύ των τεσσάρων ελληνικών, οι Εγκρεμνοί στη Λευκάδα, που βρίσκεται στην 24η θέση των 100.

Αλλες τρεις ελληνικές παραλίες είναι το περίφημο Ναυάγιο στη Ζάκυνθο (32η θέση), ο Μπάλος στα Χανιά (35η) και τα Φαλάσαρνα στον ίδιο νομό, που κλείνουν και τη λίστα των 100. 

39
Yannis Albanis
23/02/2014 16:17
The number one is Nevgatis Kontias Limnos
iris
22/10/2013 08:59
iris: Ειναι τόσα πολλά τα όμορφα μέρη που μπορεί να επισκεφτεί κανείς... Κέρκυρα, Λευκάδα,Κρήτη, Πάρος, Χαλκιδική....!!! Κάθε τόπος έχει κάτι... Πρόσφατα βρέθηκα στα Κουφονήσια (Μικρές Κυκλάδες)... Το Απέραντο Γαλάζιο!!! Η ανεπιτήδευτη,απόκοσμη ομορφιά, το άγριο σκληρό τοπίο, μακριά από την "ανάπτυξη"- εκμετάλλευση, ο βοριάς που σχεδόν σε μαστιγώνει σε αντίθεση με την γαλήνια(την ίδια στιγμή) θάλασσα, με μαγεψε.... Πορί -Πλατιά Πούντα FOR EVER!!!!!!!
kostas
23/08/2013 19:38
skiathos!!!!!!!!!
ΑΓΙΟΦΥΛΛΙ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
16/07/2013 13:18
ΑΓΙΟΦΥΛΛΙ ΛΕΥΚΑΔΑΣ!!!!!!!!
niki
06/07/2013 14:12
ψηφιζω Μυρτο στην Κεφαλλονια,παραλια Καμπου στην Πατμο,Αγ.Νικητα στη Λευκαδα Μαρμαρα στη Χαλκιδικη,Φισκαρδο στην Κεφαλλονια,Πανορμο στη Μυκονο και Περιβολο στη Σαντορινη....
α
03/06/2013 13:04
Τα καλύτερά μου μπάνια: Αγία Ευφημία, Κεφαλλονιά. Σφακιά, Κρήτη. Ελαφόννησος, Κρήτη. Ποταμός, Γαύδος. Κόρφος, Γαύδος. Αιγείρα, Αχαΐα, πριν γίνει το λιμανάκι στα Μαύρα Λιθάρια που επηρέασε την καθαρότητα του νερού. Παλιούρι, Χαλκιδική. Ελπίζω να γνωρίσω κι άλλες τέλειες ελληνικές παραλίες σύντομα!
lukou aspasia
03/06/2013 10:45
teleia prepei na pas
Μάρκος
03/06/2013 10:43
Και η Χαλκιδική και η Κρήτη, αλλά και τόσα άλλα μέρη της Ελλάδας, έχουν πραγματικά απίστευτες παραλίες και οι επιλογές είναι πολλαπλές για όλα τα γούστα... Δεν είναι τυχαία όμως η αναφορά στους Εγκρεμνούς της Λευκάδας παιδιά... Όσοι έχετε πάει καταλαβαίνετε τι εννοώ...
Αρκάς
03/06/2013 10:43
Πούλιθρα Αρκαδίας !Απίστευτα νερά ! Απίστευτοι άνθρωποι!Διόμισυ ώρες απο αθήνα!
Aναγνώστρια
02/06/2013 19:05
Πράσινο που καθρεφτίζεται στη θάλασσα έχει μόνο στη Χαλκιδική! Σαν το δεύτερο πόδι δεν υπάρχει κάτι άλλο.
α
03/06/2013 12:54
Έχεις πάει Αγία Ευφημία, Κεφαλλονιά;
Μάρκος
03/06/2013 10:36
Τότε μάλλον δεν έχεις πάει στους Εγκρεμνούς της Λευκάδας...
Maraki
02/06/2013 13:02
Leros is the best island for swimming but who knows of it? Now you know take the blue star for Rhodes and get off at l e r os.
ηλιας
02/06/2013 12:13
εχω παει στο Ναυαγιο, και στους Εγκρεμνους... και οντως ειναι απιστευτα μερη... ΑΛΛΑ σαν την Χαλκιδικη... πουθενα δεν βρηκα...
Νiki
31/05/2013 21:53
Όλη η Ελλάδα έχει αμέτρητες πανέμορφες παραλίες, σαν της Χαλκιδικής όμως, ΠΟΥΘΕΝΑ! Τόσες πολλές και διαφορετικές παραλίες συγκεντρωμένες σε ένα τόπο, για όλα τα γούστα, δεν υπάρχει! Μόνο που δεν προβάλλονται καθόλου από τα μέσα.
dimitris sav.
05/12/2013 00:22
καλύτερα, όσο λιγότεροι τις ξέρουν τόσο καλύτερα για σας!! ( και για τις παραλίες)
DAP
03/06/2013 18:04
Το ανεκδοτο με τον Σαλονικιο που παει στον Παραδεισο το ξερετε; "Καλλλα ειναι εδω, αλλλλα σαν τη Χαλλλκιδικη πουθενα ..." Καλο καλοκαιρι!
κώστας
31/05/2013 14:37
οντως ο Μπάλος και τα Φαλάσαρνα ειναι εκπληκτικές παραλιες ειδικα ο Μπάλος εχει κατι το εξωτικό και πρωτογονο
Φανη
31/05/2013 12:55
οι Ελληνικες παραλιες ειναι πανεμορφες και πανω απ'ολα δεν εχουν καρχαριες,οπως οι αλλες!
φιλίστωρ
31/05/2013 08:43
Γύρισα κάθε Ελληνική παραλία. Αν είναι νά πνιγώ θά ήθελα αυτό νά συμβεί στά γάργαρα νερά τής Μήλου.
Επισήμανση
31/05/2013 03:01
Δεν γνωρίζω τις αναφερθείσες ελληνικές παραλίες, αλλά κατά τη γνώμη μου το νησί Fuerteventura των Καναρίων έχει περισσότερες από μια παραλίες, που είναι ωραιότερες από την παραλία Las Salinas, Ibiza, Spain, που αναφέρεται στο άρθρο του CNN. Υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει και με τις ελληνικές παραλίες.
KANENAS
30/05/2013 23:12
PLAKA RE MAS KANOUN? GURISA OLON TON KOSMO SAN TIS ELLINES PARALIES DEN EXEI POUTHENA
Ντίνος
31/05/2013 12:40
Σίγουρα... τόσο αποτσίγαρο και σκουπιδαριό δύσκολα βρίσκεις αλλού!!
adespotos
03/06/2013 19:56
mono na parapaoniestai kai na klaite eiste tupikoi ellinarades gia na pate na katharisetai kamia paralia pou!...
Γιώργος Κ.
02/06/2013 12:49
Δεν ξέρω πως είναι αλλού, στην Κρήτη πάντως οι παραλίες είναι καθαρές.
Ντίνος
03/06/2013 15:41
Ειλικρινά δε θέλω που γίνεται τέτοιο ping-pong σχολίων και ξεκαθαρίζω οτι αγαπάω τον τόπο μου και τον θεωρώ πανέμορφο... Παρόλα αυτά το να προσπαθούμε σε καθε θετική είδηση να λέμε το πόσο καλύτεροι είμαστε από όλους τους άλλους (λαούς, χώρες, κλπ) δε μας βοηθαει να βελτιωθούμε.. γιατί στην πραγματικότητα δεν είμαστε σχεδόν σε τίποτα "οι καλύτεροι" και έχουμε πολύ δρόμο για να αρχίσουμε έστω να βελτιωνόμαστε.. Όσο τώρα για τις πανέμορφες και πεντακάθαρες παραλίες της Κρήτης θα συμφωνήσω στο πανέμορφες αλλά οι τεράστιες ποσότητες πίσσας σε όλες σχεδόν τις παραλίες του νησιού και η ανύπαρκτη προσπάθεια της πολιτείας (και των κατοίκων φυσικά) να τις καθαρίσουν, δε μου επιτρέπει να συμφωνήσω στο πεντακάθαρες...
Γιώργος Κ.
06/06/2013 10:09
Δεν έγραψα πως είναι πεντακάθαρες, έγραψα πως είναι καθαρές. Που είδες εσύ σχεδόν σε όλες της παραλίες της Κρήτης πίσσες, δεν το ξέρω.Το να πιστεύεις πως η χώρα σου είναι στα πάντα καλύτερη είναι ακραίο και δείχνει πως πάσχεις από κόμπλεξ κατωτερότητας.Είναι όμως βλακώδες, για να μην είσαι σαν τους άλλους, να βλέπεις όλα του τόπου σου αρνητικά-ακόμα και το θαύμα του ήλιου και της θάλασσας και των παραλιών που διαθέτει η Ελλάδα όσο καμία άλλη χώρα στην Ευρώπη.Στην Ελλάδα βρίσκεις παραλίες που είσαι ολομόναχος. Πήγαινε λοιπόν στην Ισπανία ή την Ιταλία να λιαζεσαι στριμωγμένος σαν την σαρδέλα στο κονσερβοκούτι.Ή στις βόρειες παραλίες, να παγώσει ο κόλος σου.
stayroyla
22/07/2013 11:01
an eisai apo thn krhth kala kaneis kai thn yperaspizesai alla mila pio wraia kai phgaine kai poythena alloy giati pragmati sa thn ellda tipota pio wraio............kai oso gia tis pisses exei apolyto dikio kopeli eeeeeeeeeee kopeliiiiiiiiiii
kanenas
02/06/2013 12:09
αποτσίγαρο και σκουπιδαριό exei kai mesa stin elliniki vouli,,alla pote den tha tolmousa na omologiso oti exei tin kaluteri dimokratia tou kosmou..
βασιλης τρεμπελας
30/05/2013 16:55
δυστυχως δεν εχω παει σε καμμια.μια ακομα τελεια παραλια ειναι του σιμου στην ελαφονησο
Γιώργος Κ.
30/05/2013 13:57
Η Ελλάδα έχει χιλιάδες πανέμορφες, ηλιόλουστες παραλίες. Αυτό είναι που την κάνει ξεχωριστή, και όχι τόσο πως έχει τρείς τέσσερις πιο γνωστές.
Georgios
30/05/2013 03:57
TI EGINE O SIMOS STHN ELAFONNHSO KTISTIKE XATHIKE KATHE XPONO ALLAZOUN KAI THN LISTA GIA NA PROSKOMIZOUN TOURISTES OPOU THELOUN AYTOI SHMERA H SEIXELES AYRIO TO FITZI METHAYRIO TAHITI KAI OUTO KATHE EKSIS
Δημήτρης Ζιαμπάρας
30/05/2013 00:41
Απλά δεν έχουν επισκεφθεί την Μήλο
kathan
29/05/2013 21:15
Χαλκιδική παλικάρια. Η πισίνα της μεσογείου.
Αετός
29/05/2013 21:06
Φαίνεται πως δεν πήγαν στην Ελαφόνησο, ούτε στο Κατσίκι, ούτε σε κανένα νησί του Αιγαίου. Δεν πεοράζει, θα τις χαιρόμαστε μόνοι μας.
Σε λέω
29/05/2013 20:23
Σαν τη χαλκιδική δεν έχει..
Θεσσαλονικιά
29/05/2013 20:01
Δεν γνωρίζω τα κριτήρια με τα οποία αξιολογήθηκαν οι παραλίες, αλλά το Πόρτο Κατσίκι είναι μακράν η καλύτερη Ελληνική παραλία.
Αρίστος
29/05/2013 19:53
Ρωτώ το Υπουργείο Τουρισμού: ποιός θα τις καθαρίζει καθημερινά από τους ασυνήδητους που πετούν ότι τους περισσέψει φευγοντας; Και ποιός θα κάνει το μάθημα στο σχολείο ωστε η επόμενες γενεές να γίνουν καλλίτερες;
lena