Αντιδράσεις για την άγρια επίθεση με μολότοφ στην «Ελληνικός Χρυσός»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/02/2013 10:36 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17/02/2013 18:16 |
Καμένα από τις επιθέσεις των κουκουλοφόρων οχήματα της «Ελληνικός Χρυσός».
Αντιδράσεις για την άγρια επίθεση με μολότοφ στην «Ελληνικός Χρυσός»
Αμεσες ενέργειες από το κράτος ζήτησε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης, μετά και την «τρομοκρατική» όπως τη χαρακτήρισε, επίθεση από...
Γίνετε Συνδρομητής
γιαννης
25/02/2013 17:59
Εχω μια απορία.Οι υπάρχουσες μελέτες δεν λύνουν το πρόβλημα ρύπανσης.Αυτές που επικαλείται το ΚΚΕ .ο ΣΥΡΙΖΑ αν συμπληρώσουν τις υπάρχουσες δεν λύνουν το πρόβλημα΄η δεν πρέπει να γίνει η επένδυση;Αλλά όταν λές είναι χάρισμα για να οικονομήσει ο Μπόμπολας και δεν θα κερδίσουν οι 5000 εργαζόμενοι,δεν θα εισπράξουν τα ασφαλιστικά ταμεία,δεν θα πληρώνονται φόροι,δεν θα υπάρχουν επισκέπτες,τουρισμός;
totos
25/02/2013 14:38
afu den plhrwnun forus sto kratos tulaxiston otan parun ta metala 8a kleisun thn trypa h 8a thn afhsun na ginei limnh den milaw gia ta dilitiria pu xpeiazwntai gia thn diaxwrish metallwn ta aponera tus arage pu phgenun mhpws exun viologiko ka8arismo .. mallwn kongolezikoi nomoi tus kalyptun poios na phre to fakelaki tu arages
ζαφυρης
24/02/2013 18:26
δηλαδη ολοι εσεις που υποστηριζεται την εξορυξη πιστευεται οτι ειναι καλο για τον τοπο; αυτη η ελειψη παιδιας και σωστης διακρισεως απο τους περισοτερους εφερε την χωρα σε αυτα τα χαλια. αρε μαμελουκοι καλα σας κανει ο μπομπολας και η παρεα του
anna
25/02/2013 14:31
Σωστος ο Ζαφυρης. Πρεπει να ειναι κρατικα. Μην πληρωσει τιποτα ο Μπομπολας. απλος μετα να του αναθεσουν να φτιαξει τον δρομο μερικα πενταοροφα κτιρια να βαλουν μεσα ολους τους υπεραρειθμους ΔΥ που θα προσλαβουν, και καθε λιγο και λιγακι , να λαστιχα για τα αυτοκινητα, να το ενα κτιριο δεν ειναι καλο να το ξανακανουμε. Μην ειναι χωρις δουλεια ο Μπομπολας ο κρατικοδιαιτος. Ετσι και αλλιος στο τελος ο Χρυσος που θα βγαλει το κρατος θα κοστιζει 5 φορεας παραπανω απο οτι να τον αγοραζαμε. Παιδεια Μηδεν!!!
IKB
25/02/2013 02:40
Με άλλα λόγια "ζαφύρη" όσοι υποστηρίζουν την εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου έχουν έλλειψη παιδείας, δεν διακρίνουν σωστά, έφεραν τη χώρα στη σημερινή κατάσταση, είναι μαμελούκοι και καλά τους κάνειι ο Μπόμπολας και η παρέα του. Συγχαρητήρια "ζαφύρη". Θα ήθελα πάντως να μας έγραφες και για τις επιχειρήσεις του Μπόμπολα και της παρέας του, πόσες θέσεις εργασίας παρέχουν, άν ξέρεις, και πόσα δις παρέχουν στο ΑΕΠ, άν ξέρεις, που δεν ξέρεις.
Επισήμανση
21/02/2013 14:03
Ο Μπουτάρης εκφράζεται επί παντός επιστητού. Άρχισε να μου θυμίζει τον Ψωμιάδη. Στο χωριό μου ονομάζουν αυτούς που έχουν άποψη για όλα ΨΩΝΙΑ.
ΙΚΒ
21/02/2013 03:41
Τελικά άν κατάλαβα καλά, το ΣτΕ είναι και αυτό όργανο του Μπόμπολα και των Καναδών που κλέβουν τον πλούτο της χώρας και την καταστρέφουν κιόλας. Αν είναι έτσι, τότε επανάσταση αδέρφια και τους φάγαμε. Να αναστήσουμε και τον Λένιν να μας βοηθήσει κι αυτός. Ορμάτε και νικήσαμε και όποιον πάρει ο χάρος. Στο τέλος θα μείνουμε με το δάσος και τις προβειές και την τρίτη διεθνή για να πανηγυρίζουμε.
ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ
23/02/2013 22:38
oxi file gia esena skeftonte kai ta paidia s, mhn masas!
IKB
25/02/2013 02:46
Για τα παιδιά μου νοιάζομαι "σκεπτόμενε". Γι΄αυτό και διαμαρτύρομαι. Εγώ έχω λεφτά και έχω ζήσει και σε πρώην κομμουνιστική και σε καπιταλιστική χώρα. Τις ξέρω και τις δύο όψεις του νομίσματος. Εσείς είναι καιρός να ξυπνήσεετε.
Χ.Μ.
19/02/2013 17:08
Δεν βλέπω πια την εκπομπή του Αρβανίτη γιατί, ευτυχώς, την μετέφεραν στις 6.00 με 8.00 αλλά πιστεύω ότι θα έπαιξε τον ίδιο ρόλο που έπαιξε και στα επεισόδια της Κερατέας, και στη συνέχιση λειτουργίας της ΕΤ 1. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις δημόσιο βήμα και να προβάλεις τις απόψεις σου αντίθετα στη δημοσιογραφική δεοντολογία. Και η κρατική τηλεόραση που κανέναν δεν δυσαρεστεί, προφανώς γιατί φοβάται τους συνδικαλιστάδες, όλους τους βολεύει! Από την άλλη επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά πόσο ανεπαρκές κράτος έχουμε παρά τα μηνύματα! Λόγα, λόγια όλο λόγια!
Πανος
19/02/2013 15:06
Συγχαρητήρια στους κουκουλοφόρους, το ιδιο να γινει και σε αλλες περιοχες της Ελλαδας. να καψουν τη ΔΕΗ στη Κοζανη που μας εχει γεμισει καυσαεριο. Τωρα αμεσσα. να καει, μαζι με τους υπαλληλους. Συγχαρητηρια.
αννα
21/02/2013 15:02
Δεν καταλαβαινω τα αρνητικα σχολια. ας γινει ενα εγοστασιο της ΔΕΗ στο κεντρο της Αθηνας.
Κώστας
19/02/2013 13:56
Είστε όλοι εκτός θέματος, το ερώτημα είναι ένα και μοναδικό, ο χρυσός που θα βγαίνει απο το μεταλείο που θα πηγαίνει; μήπως στα υπόγεια της τράπεζας της ελλάδος; (όπου και πραγμματικά θα έπρεπε να πηγαίνει γιατί είναι εθνικός πλούτος της χώρας;), ή στις θυρίδες του Μπόμπολα και τους τραπεζικούς λογαριασμούς πολυεθνικών; γιατί αν στο βωμό κάποιων θέσεων εργασίας θυσιάζουμε τον Εθνικό μας πλούτο τότε αυτοί που αντιστέκονται στήν "επένδυση" όχι απλώς έχουν δίκιο αλλά επιτελούν και πατριωτικό έργο
Χρίστος
22/02/2013 09:32
Ο χρυσός που υπάρχει εκεί πλέον (όπως και στα περισσότερα κοιτάσματα) είναι μερικά γραμμάρια σε 1000κγ μεταλλεύματος και χρειάζονται τρελές επενδύσεις και κόστη λειτουργίας για να εξορυχθεί. Η προηγούμενη εταιρεία που προσπάθησε χρεοκόπησε. Δυστυχώς στα πιο πολλα μεταλεύματα έχουν εξαντληθεί τα πιο πλούσια κοιτάσματα και μένουν τα πιο φτωχά που η εξόρυξή τους είναι δύσκολη. Ας αναλάβει το ΚΚΕ να τον βγάλει και να δώσει θέσεις εργασίας.
Anna
19/02/2013 13:26
Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε παντελή ελλειψη παιδειας και αγνοια ιστοριας.
γιάννης
19/02/2013 09:08
Ο Τόσκας έχει αποφανθεί ότι υπάρχει μόλυνση του περιβάλλοντος παρά τις αντίθετες επιστημονικές μελέτες γιατι κάποιοι σύντροφοι έχουν αποφανθεί γιαυτό όπως για την Συνταγματικότητα δεν αποφαίνεται το Συμβούλιο της Επικρατείας αλλά ο Κατρούγκαλος,ο Χρυσόγονος,ο Κασιμάτης.
Τινα
19/02/2013 08:38
Καλά... βλέπω η προπαγάνδα έκανε καλά τη δουλειά της! Όταν όμως θα πάτε στη Χαλκιδική με τα παιδάκια σας και τα μπανιερά τους στα ωραία εξοχικά σας, θυμηθείτε ότι θα μπορείτε να κάνετε μπάνιο μόνο σε πισίνα από το Jumbo! Αλλά θα υπάρχει δουλειά για 1200 ανθρώπους. Βέβαια, ξεχνάμε πόσοι άλλοι θα χάσουν τις δουλειές τους από την μόλυνση! Αλλά τι πειράζει, η προπαγάνδα του κίτρινου τύπου καλά οδεύει! Καλή σας νύχτα.
ΕΒ
19/02/2013 00:14
/Εκοψαν δέντρα για να προστατέψουν το περιβάλλον? Δηλαδή τα θυσίασαν για το καλό του δάσους? Σε ποιον φαίνεται περιβαλλοντικά υπεύθυνο αυτό?
DK
18/02/2013 23:15
Τους έπιασε ξαφνικά όλους πόνος για το περιβάλλον. Όχι ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι μικρό πράγμα, αλλα γίνεται οικονομική δραστηριότητα χωρίς καμμιά βιομηχανια, χωρίς κανένα φουγάρο και χωρίς κανένα μεταλλείο; επίσης γίνεται δημοκρατία χωρίς η μειοψηφία να σέβεται την πλειοψηφία και χωρίς η πλειοψηφία να σέβεται την μειοψηφία; μπορεί κάθε ένας που διαφωνεί να μπλοκάρει όλους τους υπολοίπους; μπορεί ποτέ για κάθε αποφαση να συμφωνούν όλοι; στέκει; αν δεν απαντήσουμε στα ερωτήματα αυτα και δεν ωριμάσουμε σαν λαός θα πεινάνε. Και όσο πεινάνε τόσο θα καίμε δέντρα για να ζεσταθούμε.
ΑΡΓΥΡΩ
21/02/2013 02:19
ΕΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΕΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΗ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΩΡΙΟ ΕΑΝ ΧΑΣΗΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑΣΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΕΡΟ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.ΑΡΓΥΡΩ
DK
22/02/2013 12:23
κατ αρχάς αμφισβητώ τα περί καταστροφής. Μάλλον υπερβολές είναι. Αλλά χάρην της συζήτησης, ας υποθέσουμε ότι ισχύει. Αν υποθέσουμε ότι η κυβέρνηση θέλει να φτιάξει ένα υδροηλέκτρικό φράγμα που θα εξαφανίσει 3 χωριά, αλλά θα καλύψει το 10% των ηλεκτρικών αναγκών της χώρας, είναι σωστό να γίνει το φράγμα ή όχι; Τι υπερησχύει, το ατομικό ή το γενικό συμφέρον. Φυσικά το κράτος πρέπει να αποζημιώσει τους χωριανούς. Οπότε κατ αναλογία, αν ήμουν στη θέση σου, αντί της μαύρης αντίδρασης, θα ζητούσα εγγυήσεις σε επίπεδο συμβολαίων, οτι εάν οι περιβαλλοντικές μελέτες αποδειχτούν λάθος, ή παραβιαστούν, τότε θα πρέπει να υπάρξουν χ-ψ αποζημιώσεις.
Γιώργης Χολιαστός
18/02/2013 16:22
Συγχαρητήρια στους κουκουλοφόρους. Η κυβέρνηση οδηγεί την πατρίδα στο χαμό. Κάτι θα ξέρει αυτή. Χρέος των πολιτών ποιο είναι άλλο αν όχι να βοηθάει την κυβέρνηση στο έργο της; Αυτό κάνουν και οι κουκουλοφόροι. Μένει κάποιος να εξηγήσει τη στάση της κυβέρνησης-όχι των κουκουλοφόρων-την ίδια στιγμή θα έχει εξηγήσει και τη στάση εκείνων. Σύμπνοια πολιτών και κυβερνώντων. Γιατί κανείς δεν το βλέπει έτσι; Ως για τη στάση της κυβέρνησης έχω την προσωπική εξήγησή μου: ξέρει ότι δεν υπάρχει σωτηρία, σπρώχνει με όλες τις δυνάμεις της προς το χαμό, ώστα να μη μένει τίποτε άλλο να χαλαστεί πρ]αρά το χάλασμα, δηλαδή να αρχίσει το χτίσιμο. Μπράβο στους κουκουλοφόρους.
Ξενοφων Δουλαβερης
18/02/2013 11:56
Απο την μια πλευρα λυπουμαι για τις υλικες ζημτες.Απο την αλλη ομως καταλαβενουμε τι πρεσβευει το ΕΣΚ (ετεροκλητο συνολο κατεδαφιστων).Γι αυτο λοιπον στις επομενες εκλογες θα τους θαψη ο λαος.Ξενοφων Δουλαβερης.
Ευα
18/02/2013 07:07
ο φεαινομενο της τρομοκρατιας στο θεμα αυτο δεν πολεμηθηκε εξ αρχης. Βγαινει ο καθενας που δεν εχει καμια γνωση για το τι προκετε να γινει στις Σκουριες και εχει "αποψη".Οι δημοσιογραφοι αναλογος πια παραταξη υποστηριζουν, θα πουν το κοντο και το μακρυ(ΕΡΤ 3, ο Αρβανιτης στην ΝΕΤ θα προβαλει την μεγαλειωδη πορεια στην Θεσσαλοικη, ενημερωνετε για καψιμο γεωτρυπανου εν ωρα εκπομπης περι του ζητηματος και τσιμουδια) Η πολιτεια δεν βγαινει να εξιηγησει στα ΜΜΕ ( εγω η ιδια επισημανα στην ΝΕΤ) να κανουν εκπομπη ενημερωτικη επιστημονικη. σιγα να μη. το φενομενο παμε και διλωνουμε μπροστα στα δικαστηρια κατω τα χερια απο τους συλιφθεντες αλλα γνωριζουν οτι ολοι οι αντιεξουσιαστες απο ολοι την ελλαδα ηταν "καλεσμενοι στα τεραστια επισοδια στις Σκουριες. Και η αντιεξουσιαστες καραδοκουν παντου.Η δικαιοσινη εχει στα χερια της video με εμπριστικες δηλωσεις του αρχηγου των "οικολογων" με ξεκαθαρες δηλωσεις για θανατο παιδιων στις Σκουριες, και δεν κουνιετε φιλο, Μια χωρα υπο διαλυση.
Σκιπίων
21/02/2013 08:57
όλα ξεκινούν απο την υπεράσπιση της Ελλάδας και σε επίπεδο ορθογραφίας!
d
18/02/2013 00:55
Το κράτος πρέπει να ξεκαθαρίσει ότι η εκμετάλευση του χρυσού μπορεί να γίνει χωρίς περιβαλλοντικές επιπτώσεις με την επίκληση επιτυχημένων σχετικών παραδειγμάτων. Αν δεν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα κράτος και πολίτες θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και προσεκτικοί ως προς την σχέση οφέλους/κόστους από αυτή την επένδυση γιά την χώρα.
Pablo Vista
18/02/2013 00:24
Μπράβο! Η πρώτη πράξη ουσιαστικής αντίστασης στην σκλαβωμένη πατρίδα μας. Όσο για το προσωπικό των κλεφτών, αυτών των νεοραγιάδων που κλαίγονται πίσω από τη φράση ...εγώ τι φταίω; τη δουλειά μου κάνω... Απάντηση: ?Και αυτοί την "δουλειά" τους κάνουν, σώζοντας αρχές και αξίες, αγωνιζόμενοι για ιδανικά και πατρίδα, που εσείς ως πουλημένα τομάρια, αβίαστα και ανεύθυνα, συμμετέχετε στο ξεπούλημα για το προσωπικό σας συμφέρων και μόνο. Φωτιά και Τσεκούρι! Αυτή η πράξη αντίστασης, σηματοδοτεί τον ορθό δρόμο για την απελευθέρωση της πατρίδας μας. Η ιστορία μας απέδειξε, ότι οι βάρβαροι -ιδίως οι δυτικοί- ποτέ δεν μας "επισκέφτηκαν" για το καλό μας, παρά μόνο για πλιάτσικο και λεηλασία! Με τους κλέφτες και τους συνεργάτες τους, που εισέβαλαν στο σπίτι σου αρπάζοντας και δολοφονώντας, δεν κάνεις διάλογο, παρά τους πολεμάς σκληρά και βίαια με όλη τη δύναμη του σώματος και της ψυχής σου. Αυτή η πράξη αντίστασης, πηγάζει από τα τιμημένα δρώμενα των προγόνων μας. Ποτέ τους δεν αντιστάθηκαν με βαμβάκι, παρά με λογική και ουσία, κι ας προσπαθούν τα σημερινά πουλημένα παπαγαλάκια να το διατυμπανίζουν αυτό ως τρομοκρατία. Καλή Ανάσταση...
Γιωργος
18/02/2013 00:12
Κριμα κυριε Μπουταρη. Αν ερθουν να σκαψουν ανοικτο ορυχειο στο χωριο σου και σου ξηλωσουν τα αμπελια, θα ηθελα πραγματικα να δω τι θα εκανες. Καλες οι δουλειες, αλλα ποια ειναι τα οφελη και ποια τα μειονεκτηματα. Αυτοι θελουν να απογυμνωσουν μια τεραστια εκταση παρθενου δασους. Δεν μιλαμε για υπογεια ορυχεια. Το τοπιο θα μοιαζει με αυτο στην Πτολεμαΐδα. Θα ειναι μια τεραστια ανοικτη τρυπα στο δασος. Να μη αναφερθω στους τονους σκονης γεματης με βαρια μεταλλα που θα παραγετσι και η οποια μπορει να φτασει ακομη και μεχρι τη Θεσσαλονικη.
Νεβεσκαίος
19/02/2013 19:39
φίλε Γιώργο, ο κ. Μπουτάρης είναι από το Νυμφαίο, που διατηρείται κούκλα από περιβαλλοντικής και αρχιτεκτονικής πλευράς. Για τα χωριά των άλλων ουδόλως ενδιαφέρεται. Ιδιαίτερα όταν η Ελληνικός Χρυσός ΑΕ έχει δώσει υποσχέσεις για ενίσχυση της επόμενης προεκλογικής του εκστρατείας.
Βλάχος Δημ.
17/02/2013 23:48
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρείας εργάζονταν 1.200 άνθρωποι στο εργοτάξιο των Σκουριών. Κάποιοι, που εύχομαι να συλληφθούν, έβγαλαν στην ανεργία 1.200 εργαζόμενους. Προσωπικά, αυτοί οι καραμπινάτοι ήρωες με τις μολότωφ και τα άλλα σύνεργα, θα χαιρόμουνα να συλληφθούν, να δημευτούν οι περιουσίες τους και να αποδοθούν στους ανέργους που δημιούργησαν με την εγκληματική τους ενέργεια. Μόνον έτσι θα σταματήσουν τέτοιου είδους παλικαριές των μισελλήνων κακοποιών.
ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ
23/02/2013 22:47
οτι νανε
ρουλα
17/02/2013 23:01
παλι τα πλουσιοπαιδα παιζουν εισ βαρος των φτωχων
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
17/02/2013 22:18
ΟΙ ΚΑΝΑΔΟΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΦΙΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΚΡΑΝΙΟ ΤΟΠΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΙΔΑ ΤΗΝ ΧΛΩΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΘΑ ΑΦΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ 10.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ.
Ελένη 42 ετών από Θεσσαλονίκη με 2 παιδιά!
17/02/2013 21:07
(κ.Μπουτάρη τις περιβαλλοντικές μελέτες από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και από την επιστημονική ομάδα τις διαβάσετε πριν μιλήσετε;) Τα μεταλλεία θα μετατρέψουν την Χαλκιδική και την Θεσσαλονίκη σε ένα νέο Τσερνομπίλ με αυτή την προδοσία που έκαναν οι πολιτικοί μας και ξεπούλησαν σε ξένα συμφέροντα 312.000 στρέμματα παρθένου δάσους προς 1ευρώ το στρέμα, για καταστροφή και ανεπανάληπτη μόλυνση! 'Οχι μόνο πρέπει να κάψουν τα μηχανήματα στα μεταλλεία αλλά να βάλουνε βόμβες στους προδότες επιχειρηματίες και πολιτικούς, αφού είναι πάνω από τους νόμους και το Σύνταγμα ! Να σταματήσουν τα δημοσιογραφικά μέσα την προπαγάνδα για τα δήθεν οφέλη και τις θέσεις εργασίες. Δεν θέλουμε να μας πληρώσετε για να γκρεμίσουμε το σπίτι μας! ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ της Ελλάδας! http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded
Αγανακτισμενος αντιφασιστας
17/02/2013 19:21
Ειναι απιστευτη η αναρχια, ο τσαμπουκας, ο φασισμος μερικων ανεγκεφαλων και ακομα πιο απιστευτη ειναι η ανικανοτητα του κρατους να προστατευει τους πολιτες και να τιμωρει τους εγκληματιες. Τιποτα δεν μας σωνει απο τους ιδιους τους εαυτους μας.
ΜΚ
17/02/2013 19:16
Η χωρα δεν εχει σωτηρια.Η ελλειψη παιδειας και κοινωνικης συνοχης οδηγει ολους μια ωρα γρηγοροτερα στο τελεσιδικο αποτελεσμα.Το μονο που προκαλει θλιψη ειναι η δυστυχως προδιαγεγραμμενη μοιρα της νεας γενιας της οποιας το μελλον καταστραφηκε μια για παντα ΜΚ
ΑΝΤΩΝΗΣ
17/02/2013 18:27
ΜΑΓΚΙΑ
stVoskos
17/02/2013 15:52
Η αναλογία σε πληθυσμό μεταξύ της χώρας μας και προσθετικά του πληθυσμού της Ινδίας και Κίνας είναι περίπου 1:300. Αυτοί δουλεύουν με τις μάσκες στο πρόσωπο και αμείβονται με δύο ευρώ μεροκάματο. Δεν νοιάζεται κανένας από τους εδώ «ειδικούς» πόσο επιβαρύνουν το περιβάλλον του πλανήτη! Τα αγαθά βέβαια που παράγουν τα εισάγουμε και τα καταναλώνουμε… Μένουμε όμως εμείς χωρίς δουλειές. Και δεν πρόκειται να υπάρξει δουλειά αν δεν καπνίσουν οι μπουρού. Τελεία και παύλα! Δεν μπορούμε και να αυτομολήσουμε στην Άπω Ανατολή και ο 300 να γίνουν 301 γιατί η μίξη γίνεται από τους πολλούς προς τους λίγους… Αυτοί μελλοντικά θα μας «καπακώσουν»! Ποιοι όμως είναι αυτοί οι φετιχιστές της άκριτης λατρείας για το περιβάλλον στον τόπο μας; Είναι τόσοι πολλοί; Είναι ανάμεσα στους 1400 000 άνεργους; Είναι οι μικρομεσαίοι (όσοι μείνανε) επαγγελματίες και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι των 600 ευρώ; Είναι οι μεροκαματιάρηδες που γυρνούν το βράδυ από τη δουλειά και πέφτουν κατ’ ευθεία στο κρεβάτι και χρειάζονται το πρωί μισή ώρα για να λιπάνουν τιε αρθρώσεις τους; Είναι τόσο λίγοι αυτοί οι κύριοι! Είναι βολεμένοι κρατικοδίαιτοι., όμως οργανωμένοι σε διάφορες ΜΚΟ με οξυγόνο όχι βέβαια αυτό της φύσης, αλλά αυτό των κρατικών επιχορηγήσεων! Ας κοπούν αυτές οι κάθε είδους επιχορηγήσεις και τότε να μετρήστε το ενδιαφέρον τους για το περιβάλλον. Δείτε ποιοι και πως αυτοεκλέγονται στα ΔΣ αυτών των ΜΚΟ. Δεν πάει άλλο! Δείτε τι έγινε με τον Αχελώο. Δείτε τι έκανε το επίσημο Κράτος τώρα τελευταία με τα χρήματα της ΕΕ για την απασχόληση: «Δημιουργία θέσεων για την απασχόληση σε τοπικό επίπεδο μέσω προγραμμάτων κοινωφελούς χαρακτήρα στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος», κάπως έτσι το βάφτισε… Ανέθεσε σε τέτοιες ΜΚΟ να προσλάβουν (μέσω ΑΣΕΠ, λέει!) νέους άνεργους τους οποίους στη συνέχεια να τους νοικιάσουν, με το αζημίωτο βέβαια, στους Οργανισμούς Τοπικής και Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης. Μάλιστα τις βεβαιώσεις απασχόλησης τις δίνουν αυτές οι ΜΚΟ! Τι παράγουν αυτοί οι πενταμηνίτες; Τίποτα. Απλά τους σπρώχνουν στην απαξία της δημιουργικής εργασίας και στην απογοήτευση. Με τέτοιαν προνόμια αυτών των κυρίων είναι δυνατόν να τους χαλιναγωγήσεις; Είπα και παραπάνω: Ας του κόψουν τις κάθε είδους επιχορηγήσεις και μετά να μετρήσουν τις ευαισθησίες τους για το περιβάλλον!
ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ
23/02/2013 22:56
ΞΥΠΝΑΑΑΑ ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΜΕΤΑ????

όλες οι τελευταίες ειδήσεις