Πακέτο σωτηρίας για το Μετοχικό Ταµείο

Προβλέπει «κούρεµα» στα µερίσµατα και αύξηση στις εισφορές

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Λουκάς ∆ηµάκας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/01/2011 07:00 |
 Πακέτο σωτηρίας για το Μετοχικό Ταµείο
Σε µείωση του µερίσµατος των αποστράτων του Στρατού Ξηράς και της Αστυνοµίας κατά 25% αλλά και αύξηση των εισφορών των εν ενεργεία αξιωµατικών...
Γίνετε Συνδρομητής
Γιωργος κ.
12/04/2011 12:47
Απαντηση στον κ. παντελη . Μεχρι την ενοποιηση των Σ.Α οι προερχομενοι εκ Χωροφυλακης ανηκαν στο Μ.Τ.Σ κ οι της Αστυνομιας Πολεων στο ταμειο Πολιτικων υπαλληλων οπου πληρωναν κ πληρωνουν της αντιστοιχες εισφορες Απο ενοποιησης των Σ.Α οι νεοεισερχομενοι του σωματος μπαινουν με μια αναλογια στο ΜΤΣ η το ταμειο .πολιτικων υπαλληλων κ πολλοι βαζουν κ μεσο να ανηκουν στο δευτερο λογω της κακης καταστασης του ΜΤΣ, ΟΠΟΥ Κ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ.Σταματηστε λοιπον να γραφετε ανακριβειες κ αναζητηστε τις ευθυνες στους κκ εκ του στρατευματος προερχομενους υπευθυνους για το χαλι του ταμειου κ την αδιαφανη διαχειρηση τοσων ετων.Αλλωστε τα αμειγως αστυνομικα ταμεια κ οικονομικα ευρωστα ειναι κ παρεχουν τα μερισματα κ τα εφ απαξ κανονικα κ εντος ευλογου χρονου .
Νατασα Μ.
14/03/2011 20:02
Γεια σας! Εγω ειμαι κορη συνταξιου αστυνομικου και ειχε δηλωσει στο ΜΤΣ να αφαιρεσει μερικα απο το μισθο του και οταν γινω 25 ετων, δικαιουμαι καποιο ποσο απο το προγραμμα του ΜΤΣ. Εκανα κατα γραμμα ο,τι χρειαζεται το ΜΤΣ ( εκδοση βιβλιαριο τραπεζης, φωτοτυπιες κτλ) και τα κατεθεσα στις αρχες του Αυγουστου του 2009... Μου ειπαν οτι εντος 12-15 μηνων θα τα επαιρνα...Φτασαμε Μαρτη 2011 και τιποτε ακομη... Και η αδελφη μου ( που παντρευτηκε και δηλωσε την ιδια χρονικη περιοδο που ηταν εγκυος 8μηνων...τωρα μολις γεννησε και το δευτερο) μας ελεγαν θα ειχε μεγαλυτερη προτεραιοτητα στο να καταθετουν τα χρηματα...και παλι τιποτα. Τωρα ιδεα δεν εχω και δε καταλαβαινω τι γινεται με το ΜΤΣ... Θα μας το δωσουν ποτε ή αδικως περιμενουμε? Βοηθηστε μας γιατι εχουμε σοβαρη αναγκη!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ'' 3 / 2 / 2011
03/02/2011 16:12
ΤΟ Δ Ι Α Ι Ρ Ε Ι Ν ΚΑΙ Β Α Σ Ι Λ Ε Υ Α Ι ,, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΛΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΙ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 1. ΩΣ ΔΙΩΧΘΕΝΤΑΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΑΤΗ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ......ΔΗΘΕΝ'''' ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΑ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΝΥΜΦΕΥΣΗ. 2. Η ΚΟΙΝΩΝΙΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΟΠΡΟΒΛΗΤΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ........ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΟΛΥΒΑ ΚΑΝΑΝΑΙ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΣΤΟ Μ.Τ. Σ.....ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ....... ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΑΝΘ/ΠΟΣ ΛΑΓΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΒΕΡΙΚΟΚΟΣ ΔΟΤΟΣ ΚΑΙ ΞΕΣΚΟΝΙΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΙΟΤΙ ΦΤΑΙΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΘΡΟΕΣ ΠΡΟΑΓΩΓΕΣ ΜΠΑΤΑΡΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ.......ΞΕΧΝΑΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΤΙ ΑΚΙΔΕΣ ΑΣ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΤΕΛΟΣ,
ΜΝΗΜΗ
08/01/2011 19:00
Για τους αντισιακους σας πειραξε που 200 αποστρατοι στρατιωτικοι που πηγαν στον ΕΛΑΣ πηραν μερισμα το 2003. Και δεν σας πειραξε που οι αποστρατοι του ΕΔΕΣ παιρνουν μερισμα απο το 1949-50.... ΝΤΡΟΠΗ
ΔΗΣ
07/01/2011 01:09
Ένα πράγμα μόνο θέλω να τονίσω με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Ποιά είναι η συμμετοχή των στρατιωτικών ( ενός κλάδου χωρίς συνδικαλιστικά δικαιώματα) στη διοίκηση-διαχείριση ενός Ταμείου που ονομάζεται μετοχικό; ποία η ενημέρωση τους για τα τεκταινόμενα και τις αποφάσεις που λαμβάνει το ΔΣ; Απάντηση: KANENA, ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ. Πρόεδροι διορισμένοι από τον Υπουργό Εθν. Αμύνης ενεργούσαν και ενεργούν κατ'' εντολή του (επωφελεία ημετέρων και ίσως με προσωπικό όφελος), σε βάρος του στρατιωτικού που εκτελεί την αποστολή του κατά κύριο λόγο στις ακριτικές περιοχές εμπιστευόμενος την διαχείριση των χρημάτων του και του ταμείου στην πολιτική και στρατιωτική ηγεσία του, oι οποίες τον προδίδει. Ξαφνικά δέχεται μια ενορχηστρωμένη επίθεση από μερίδα του τύπου και ενημερώνεται έκπληκτος, μαζί με τον υπόλοιπο λαό, ότι τόσα χρόνια ενήργησε "ωσάν μωρός παρθένος" και άρα ευθύνεται για την κατάρρευση του Ταμείου. Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ σε όλο τους το μεγαλείο. ΑΙΣΧΟΣ. Εάν η στρατιωτική ηγεσία διαθέτει ίχνος αξιοπρέπειας και η πολιτική ίχνος εντιμότητας ας ενημερώσουν για τις αποφάσεις και τα πρόσωπα που οδήγησαν το Ταμείο στη σημερινή κατάσταση. Σε προσωπικό δε επίπεδο, παρακρατείται επί 2 έτη το βοήθημα (ΒΟΕΑ) που δικαιούται να λάβει το παιδί μου, βάσει των ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΩΝ (σε τι εποχή ζούμε) κρατήσεων που μου εγένοντο επί 25 έτη. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΙΣΧΟΣ.
karabelas k
05/01/2011 23:55
Γιατί κανείς δημοσιογράφος δεν τολμά και δεν λέει ολόκληρη την αλήθεια στους Έλληνες πολίτες; Τι φοβάται; Η αλήθεια είναι μία: Ότι με την απόφαση να πληρώνεται μέρισμα ΜΤΣ στους λαμβάνοντες σύνταξη δήθεν ΄΄αντιστασιακούς΄΄, βρέθηκε ένας αρκετά μεγάλος αριθμός ΄΄αντιστασιακών΄΄ μαϊμού συνταξιούχων να παίρνει μέρισμα χωρίς να έχει καταβάλει ούτε δραχμή στο ΜΤΣ.
Δ.Ν.
05/01/2011 16:01
Δεν έχω πολλές αντιρρήσεις σε αυτά που λές, αντιθέτως, έχω πολλά να σου (τους) καταμαρτυρήσω. ΄Ομως θα παρακαλούσα για λόγους ευπρέπειας και αλήθειας να δεχθείς ότι
1.Δεν ενσωματώθηκαν οι Αστυνομικοί στο Μ.Τ.Σ., αλλά οι Αξ/κοί του Στρατού Ξηράς οι οποίοι ανέρχονταν σε ποσστό στο 32%"
2. Η εκπροσώπηση των Αστυνομικών της πρώην Χωροφυλακής στην Διοίκηση του Ταμείου σε ποσοστό % ήταν 0%.
3. Γιατί αποφεύγεται να πείτε ότι στην Γενική τράπεζα οι εκάστοτε υπουργοί Αμύνης, διόριζαν μέχρι και τις κομμώτριες των κυρίων τους;
4. Τώρα ζήτησαν συμμετοχή των Αστυνομικών στην διοίκηση του Ταμείου, αλλά νομίζουμε αυτό έγινε για να συνδιαχειριστούν την κρίση.
5. Μπορεί να ζητηθούν ευθύνες από τους Αστυνομικούς για τα δάνεια που συνάφθηκαν από τις προηγούμενες διοικήσεις;
Κατά τα άλλα έχετε δίκαιο και, αν χρειαστεί έχω και άλλα στοιχεία να σας παρουσιάσω. Π.χ. Με ποιό δικαίωμα στον λεγόμενο "οίκο ευγηρίας" δικαιούνται είσοδο ΜΟΝΟ οι Αξ/κοί του Στρατού;;;
Παπά Μαρία
05/01/2011 14:40
Επειδή όλον αυτό τον καιρό γράφονται διάφορα για τους στρατιωτικούς που παίρνουν μεγάλο μέρισμα... ΄Ισως θα έπρεπε κάποιοι να σας επισημάνουν ότι λόγω μισθολογικών προαγωγών εχουν πληρώσει εισφορές για το εν λόγω μέρισμα. Αυτό για αποκατάσταση της αλήθειας.
αλεξια
05/01/2011 12:09
Φυσικα, αφου φαγανε τι φαγανε οι επιτηδειοι και τα λαμογια μεσω της απονομης βαθμων κατω απο το τραπεζι στους ημετερους, τωρα δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν και πρεπει να πλήρωσουν το μαρμαρο ολοι οι υπολοιποι
Παντελής Μ.
05/01/2011 08:36
Επειδή όμως δεν τα λέτε όλα, για το πώς οδηγήθηκε το ΜΤΣ σε αυτό το σημείο, απλά να επισημάνω μερικά πράγματα:

1. Με την ενσωμάτωση της ΕΛ.ΑΣ στο ΜΤΣ βρέθηκαν να παίρνουν μερίσματα συνταξιούχοι της ΕΛ.ΑΣ χωρίς ΠΟΤΕ αν έχουν πληρώσει εισφορές ή να έχουν δώσει εισφορές για πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα από αυτό που θα έπρεπε για να δικαιολογεί το μέρισμα τους.

2. Επίσης με την απόφαση να πληρώνεται μέρισμα στους λαμβάνοντες σύνταξη "αντιστασιακου", βρέθηκε ένας ακόμα σημαντικός αριθμός να παίρνει μέρισμα χωρίς να έχει καταβάλει τις αντίστοιχες εισφορές.

3. Δεν βλέπω πουθενά στο άρθρο να διευκρινίζεται ότι η ηγεσία του Ταμείου είναι πολιτική και διορίζεται από την εκάστοτε κυβέρνηση.

4. Όσο για την Γενική Τράπεζα, απλά να πούμε ότι το ΜΤΣ καλούταν κάθε φορά να την σώζει και να "διορθώσει" το κομματικό "πάρτυ" που γινόταν με προσλήψεις κλπ.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις