ΥΨΗΛΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/02/2010 07:00 |
 Σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας οι νέες ταυτότητες
Οι νέες ταυτότητες θα έχουν μέγεθος πιστωτικής κάρτας και θα διαθέτουν τρία επίπεδα ασφαλείας, ορατά και αόρατα

ΝΕΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ταυτότητες σε σχήμα πιστωτικής κάρτας, υψηλών προδιαγραφών ασφαλείας, στα πρότυπα των υπηρεσιακών ταυτοτήτων του αστυνομικού προσωπικού, αναμένεται να αποκτήσουν σε μερικά χρόνια οι Έλληνες πολίτες.

Την έκδοση των νέων αστυνομικών ταυτοτήτων με δικλίδες ασφαλείας ώστε να είναι αδύνατη η πλαστογράφησή τους σκοπεύουν σύμφωνα με πληροφορίες να αναλάβουν τα εργαστήρια της Διεύθυνσης Έκδοσης Διαβατηρίων του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. Ακόμα δεν έχει αποσαφηνιστεί πότε θα αρχίσει η σχετική διαδικασία έκδοσης ταυτοτήτων για τους πολίτες και ποιες θα είναι οι τεχνικές ασφαλείας. Αναμένεται να έχουν παρόμοιες τεχνικές προδιαγραφές με τις νέες υπηρεσιακές ταυτότητες του αστυνομικού προσωπικού και να εκδίδονται στα υπερσύγχρονα εργαστήρια της ΕΛ.ΑΣ.

Τις νέες υπηρεσιακές ταυτότητες με τις οποίες θα εφοδιαστεί σταδιακά μέχρι τον Ιούνιο όλο το αστυνομικό προσωπικό- αστυνομικοί, ειδικοί φρουροί και συνοριοφύλακες- παρουσίασαν χθες ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. κ. Λευτέρης Οικονόμου και ο διευθυντής της Διεύθυνσης Διαβατηρίων Ταξίαρχος Γιώργος Καμπέρης.

Οι νέες ταυτότητες των αστυνομικών έχουν μέγεθος πιστωτικής κάρτας και διαθέτουν τρία επίπεδα ασφαλείας, ορατά και αόρατα. Στις τεχνικές ασφαλείας περιλαμβάνεται το ειδικό σχέδιο του φόντου, εκτύπωση με ιριδισμό, με πολύχρωμες μεμβράνες και μικροσκοπική γραφή.

Αδύνατη η πλαστογράφηση
Παράλληλα χρησιμοποιείται ειδική μεμβράνη ασφαλείας, η οποία είναι αδύνατον να πλαστογραφηθεί. Η μεμβράνη κατασκευάζεται αποκλειστικά για το έντυπο της ταυτότητας που περιλαμβάνει ειδικά ολογραφήματα μεταβλητής εικόνας και μικροεκτυπώσεις αόρατες διά γυμνού οφθαλμού. Σε κεντρική υπηρεσία η οποία θα εκδίδει έγγραφα με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας σκοπεύει να μετατρέψει τη Διεύθυνση Διαβατηρίων η ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ.

Ήδη η αρμόδια Διεύθυνση έχει αναλάβει την έκδοση των νέων διαβατηρίων, των νέων αδειών ικανότητας οδήγησης, καθώς και την έκδοση των 55.000 νέων δελτίων ταυτοτήτων του αστυνομικού προσωπικού. Η συγκεκριμένη Υπηρεσία από τον Ιανουάριο του 2006 έως τα τέλη Δεκεμβρίου του 2009 έχει εκδώσει 2.281.327 διαβατήρια, ενώ πέρσι έχει εκδώσει 587.047

νέες άδειες ικανότητας οδήγησης.

Στους στόχους της Υπηρεσίας είναι να αναλάβει την έκδοση τίτλων σπουδών και άλλων εγγράφων, όπως άδειες παραμονής, ώστε να είναι δύσκολη η πλαστογράφησή τους.

11
Θεοδώρα Λάζου
31/10/2010 01:21
Αυτό που έχει για μενα σημασία είναι να μπορέσουμε να μην έχουμε φοβίες και να μπορούμε να έχουμε όσο το δυνατον λιγότερες επιθυμίες και εξαρτήσεις. Αυτές είναι που μας οδηγούν στην ταυτότητα στο τσιπάκι και στον έλεγχο που μας κάνουν ήδη. Εμεις είμαστε υπεύθυνοι γι αυτό.Εμεις όμως μπορούμε και ν''απαγκιστρωθούμε από αυτά.Πολλοί μου λένε θα γυρίσεις πίσω,όλοι πάνε μπροστά η τεχνολογία μπλα μπλα μπλα ,και απαντώ, γυρνώ πίσω με τη γνώση όμως , ότι ξέρω τώρα τι ζημιά προκαλεί αυτή η υποτιθέμενη εξέλιξη!!! Σας ευχαριστώ
Τάσος Ελευθερίου
04/09/2010 11:31
Η έντονη κρίση σε οικονομικό και πολιτικό επίπεδο στις χώρες του δυτικού πολιτισμού οδηγεί προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση: α) να περάσει στο συλλογικό ασυνείδητο η αντίληψη πως η πολιτική όπως την ξέρουμε σήμερα είναι ανάξια της εμπιστοσύνης του κόσμου και άρα η ανάγκη ενός νέου κυβερνητικού προτύπου (σε παγκόσμια κλίμακα;) κρίνεται επιτακτική, β) την επιβολή ενός συστήματος απόλυτου ελέγχου τόσο των συναλλαγών όσο και των ίδιων των συναλλασσόμενων. Κύριοι της Μπίλντερμπερκ, κι εσείς τσιράκια τους, (ανθ)έλληνες πολιτικοί που πλέον μοιάζετε με κουρασμένες μαριονέτες, θα μας βρείτε μπροστά σας. Φτιάξτε τον κόσμο σας του απόλυτου ελέγχου και της μηδενικής προσωπικής ζωής, ξεφτιλίστε κάθε έννοια ανθρώπινης υπόστασης και αξιοπρέπειας, αλλά να ξέρετε ότι σε αυτόν τον κόσμο δε θα σας ακολουθήσω -σας τον χαρίζω. Ένα μεγάλο "μπράβο" στα ΝΕΑ και στον συντάκτη του άρθρου, ο οποίος δεν αναφέρει πουθενά τις ανησυχίες που έχουν ξεσπάσει ανά τον κόσμο σχετικά με το ιδιωτικό απόρρητο. Πάντα τέτοια (άρθρα).
Perseas
17/02/2010 15:15
Απελπισία είναι να διαβάζει κανείς τα σχόλια εδώ μέσα! Πότε επιτέλους θα μάθετε σωστή ορθογραφία οι περισσότεροι;;; Μετά αποκαλείτε την Ελλάδα "ελλαδιστάν" ενώ δε γνωρίζετε καν την Ελληνική γλώσσα!
stellitsa
07/02/2010 22:11
congrats yiannis-london
etsi akrivos me afta ta zoa pou mas kyvernane
XAIRETISMATA STHN PIATSA KAI TA GALATADIKA !!!
07/02/2010 02:25
RE FILARES GIATI KOURAZOSASTE TOSO ;; KANTE ENA MIKRO TZIPAKI p.x 3X3 mm, KAI BALTETO, EMFYTEPSETO KATO APO TO DERMA MAS !! 100 % PROSTASEIA !! KAI PARALLHLA MAS ELEGXETAI KAI p.x. POSES FORES PAME TO BRADY STHN TOUALETA !! KAI EAN PAME TO BRADY STHN TOUALETA PANO APO p.x. 10 FORES (!!!) MAS STELNETAI KAI ENHMEROTIKO GIA NA PAME STO ... GIATRO GIA PROKTOSKOPISH (IATRIKOS OROS) !! KANTE SAS PARAKALO OLOKLHROMENES DOULEIS !! EP EYKAIREIA NA ROTOUSA TON Kyr. OIKONOMOU: EINAI ALHTHEIA OTI THA AFAIRETHOUN APO THN STOLES KAI TA PERIPOLIKA (GALATADIKA) O ... STAYROS ;;;; STA PLAISIA THS POLYPOLITISMIKHS ELLHNIKHS KOINONEIAS ;;; MHN PROSBALOUME TOUS "ELLHNOPOIHMENOUS" ;;; EROTHSH KANO Kyr: ARXHGE !!! EAN: NAI ;; TOTE GINOMASTE SYNADELFOI OS ARXHGOI !! DIOTI THA FTIAXO EGO ALLH EL.AS (OXI TON ELAS) ME ... STAYRO !! DIOTI MIKROS ETROGA XYLO EPEIDH DEN EKANA KALA TON STAYRO MOU, APO TOUS "ETHNIKOFRONES" PROGONOUS SOU !! TI TZAMPA EFAGA TO XYLO ;;; NA SAS TO EPISTREPSO .... TOTE !!! KAI POU EISAI !! AYRIO STO POLEMIKO METOPO THS PATRIDOS MOU, KOITAXE NA TREXAITE TA 100m SE LIGOTERO APO 9,79 sec !!! DIOTI EGO THA EIMAI STIS PISO GRAMMES TOU METOPOU GIA TOUS .... LIPOPSYXOUS k. LIPOTAKTES !! MA TON STAYRO POU KANO !!!!!!
Δημοσθενης Μπογδης
06/02/2010 22:05
κ. Σαμαρα , θα απαιτηστε και σεις οπως ο προκατοχος σας στο κομμα ο κ.Καρανκλης να αναγραφεται και το Θρησκευμα στην νεα Ταυτοτητα ; Σεις κ. Καρατζαφερη ; Ο αντιχριστος τι εχει να πει επ''αυτου ... κ 666 ;
H ALLH OPSH..
06/02/2010 20:31
Se kartes kai tavtotites den pame kai asxima .Giati re paidia ksexnate tis kartes twn prasinofrourwn ? kykloforisan apo to 81 kai meta otan o ANDREAS katargise to ''''FAKELLWMA '''' kai to antikatestise me tis prasines kommatikes kartes .Prepei fantazomai na isxyoun akomi . Alloiws prepei epigontws na zitisw kainourgia apo ton GIORGOS ..
Timaslete
06/02/2010 14:08
Kai i Voulgaria episis, toulaxiston apo to 2001 an oxi kai pio palia...
Παπαδοπουλος Χρηστος
06/02/2010 12:52
Μήπως γνωρίζετε αν και πότε θα ξεκινήσουν η έκδοση της νεας ηλεκτρονικης αστυνομικης ταυτοτητα και για τους πολιτες ?
Αν καταθέσω τα δικαιολογητικα για εκδοση νεας αστυνομικης ταυτοτητας θα ειναι η παλια που εχουμε εως τωρα η θα ειναι η ηλεκτρονικη ?
YIANNHS-LONDON
06/02/2010 08:58
TAUTOTITES MEGALES NA FTIAKSETAI SAN TO

TRAPEZOMANTILO. NA EXOUN KAI KAMPOSES SFRAGIDES

APO KAPIES DISKILEIES KYRIES. POU KATHONTAI PISO APO

TA SKOURIAZMENA GRAFIA TOUS.

AUTA AKSIZOUN STO ELADISTAN
sakis
05/02/2010 16:44
kala kai meta ksimerwse! se merika xronia den tha yparxei kratos! edw kai h polwnia exei tetoies tatotikes kai diplwmata. H ellada mia zwh pisw! mono logia,logia,logia