ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/04/2017 08:00 |
Οι στρατιές συμβασιούχων και τα δικά μας παιδιά

Οργιο ρουσφετιών και αναξιοκρατικών τοποθετήσεων καταγράφεται στον δημόσιο τομέα, ενώ παρατηρείται και ρεκόρ προσλήψεων συμβασιούχων! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι συμβασιούχοι του Δημοσίου μέσα σε επτά μήνες (Αύγουστος 2016 - Φεβρουάριος 2017) αυξήθηκαν κατά 21.037 ή 28,1%!
Ηδη η ΑΔΕΔΥ έχει καταγγείλει «το πελατειακό - κομματικό κράτος που στήνει η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ στο Δημόσιο, με τις ετσιθελικές, αυθαίρετες αποφάσεις της». Δεκάδες είναι οι καταγγελίες που φτάνουν καθημερινά στην ΑΔΕΔΥ για τοποθέτηση προϊσταμένων σε διάφορες οργανικές μονάδες του Δημοσίου με πελατειακά και κομματικά κριτήρια.

Παράλληλα στο Δημόσιο καταγράφεται ρεκόρ πενταετίας στο πλήθος του έκτακτου προσωπικού. Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης, οι υπάλληλοι στα υπουργεία, στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α' και Β' Βαθμού (δήμοι - περιφέρειες) και στα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, οι οποίοι καλύπτουν έκτακτες ανάγκες έφτασαν τον Φεβρουάριο τους 74.879. Οι υπάλληλοι αυτοί εργάζονται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, με συμβάσεις έργου, είναι ωρομίσθιοι ή μετακλητοί. Οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου, οι συμβασιούχοι έργου και οι ωρομίσθιοι έφτασαν τους 72.765, ενώ οι μετακλητοί τους 2.114.

ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ. Εκδικητικές μεταθέσεις υπαλλήλων στον ΕΦΚΑ καταγγέλλει και η ΠΟΣΕ - ΙΚΑ. Με μια σκληρή ανακοίνωση οι εκπρόσωποι των εργαζομένων επιτίθενται προσωπικά κατά του διοικητή του ΕΦΚΑ Θανάση Μπακαλέξη, κατηγορώντας τον ότι ως «μοναδικός άρχων» μετακινεί υπαλλήλους «ανεξαρτήτως βαθμίδας, όπου ο ίδιος επιθυμεί, καθ' υπόδειξιν...». Η Ομοσπονδία καταγγέλλει ότι ο Μπακαλέξης «χρησιμοποιώντας πρακτικές του παρελθόντος, οι οποίες έχουν καταδικαστεί άπειρες φορές από το σύνολο των εργαζομένων, στις 13/4/2017, Μεγάλη Πέμπτη, προχώρησε σε μεταθέσεις υπαλλήλων χωρίς αίτηση, μεταξύ αυτών και του αντιπροέδρου της ΠΟΣΕ-ΙΚΑ».

Οι συνδικαλιστές θεωρούν ότι «είναι πλέον ηλίου φαεινότερον για ποιο λόγο δεν έχει συσταθεί  ακόμα το Υπηρεσιακό Συμβούλιο! Ο διοικητής του ΕΦΚΑ,  λειτουργώντας ρεβανσιστικά, επιχειρεί να τρομοκρατήσει τους εργαζομένους  και τακτοποιεί με τη γνωστή συνταγή τα "δικά τους" παιδιά στήνοντας με "μεγάλη επιτυχία" το πελατειακό - κομματικό κράτος, ενώ την ίδια στιγμή στον ΕΦΚΑ επικρατεί χαοτική κατάσταση με αποτέλεσμα ο Οργανισμός να αιωρείται στο κενό!»

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Ο αναπληρωτής τομεάρχης Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης της ΝΔ βουλευτής Χίου Νότης Μηταράκης έκανε την ακόλουθη δήλωση για τις ακούσιες μετακινήσεις υπαλλήλων του ΕΦΚΑ: «Με αυθαίρετες μετακινήσεις και μεταθέσεις εν μέσω μάλιστα των αργιών του Πάσχα, η διοίκηση του ΕΦΚΑ προσπαθεί να καλύψει τις δικές της αποτυχίες. Παραμένουν αναπάντητα τα ερωτήματα, γιατί η διοίκηση του ΕΦΚΑ δεν έχει προχωρήσει μέχρι σήμερα στη σύσταση Υπηρεσιακού Συμβουλίου, με ποια κριτήρια γίνονται οι τοποθετήσεις και αντικαταστάσεις διευθυντών και τμηματαρχών αλλά και οι μετακινήσεις υπαλλήλων, μεταξύ αυτών και εκλεγμένου συνδικαλιστή της Νέας Δημοκρατίας.

Την ώρα που δρομολογείται η περικοπή της προσωπικής διαφοράς, η εισπραξιμότητα των εισφορών δεν ξεπερνά το 65% θέτοντας σε κίνδυνο τις συντάξεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα περιμένουν για μήνες την εκκαθάριση των εισφορών τους, η διοίκηση του ΕΦΚΑ αντί να προσπαθεί να δώσει λύσεις, αναλώνεται στο να μετακινεί υπαλλήλους με αδιαφάνεια και αμφισβητήσιμα κριτήρια».

«Οι θιασώτες του δήθεν προοδευτισμού διδάσκουν σκοταδισμό» υποστηρίζει ο αναπληρωτής τομεάρχης Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Νέας Δημοκρατίας Θεόδωρος Καράογλου.

«Αντιμετωπίζοντας το κράτος ως κομματικό λάφυρο, ο διοικητής του ΕΦΚΑ κ. Μπακαλέξης προχωρά, τους τελευταίους μήνες, σε πογκρόμ διώξεων εις βάρος υπαλλήλων που δεν του είναι αρεστοί. Με προσωπικές αποφάσεις προχωρά αυθαίρετα σε μετακινήσεις υπαλλήλων, προϊσταμένων αλλά και διευθυντών, οι οποίοι δεν έχουν υποβάλει σχετική αίτηση, καταπατώντας κάθε δημοκρατική διαδικασία και νομιμότητα. Ταυτόχρονα, εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι με αποκλειστική ευθύνη της ηγεσίας του υπουργείου Εργασίας δεν λειτουργεί το αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Η Νέα Δημοκρατία καλεί την ηγεσία του υπουργείου Εργασίας να αναλάβει τις ευθύνες της και να τερματίσει την επέλαση της κομματοκρατίας. Δυστυχώς, αντί ο Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης να λειτουργεί προς όφελος ασφαλισμένων και συνταξιούχων, ασχολείται μονάχα με διώξεις υπαλλήλων» καταλήγει.

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
43
Στη χώρα του ποτέ
25/04/2017 12:34
Διαβάζοντας τα σχόλια των αναγνωστών, αντιλαμβάνεσαι την παθογένεια της ελληνικής συγκυρίας. Κανένα ίχνος μεθοδικότητας, ψυχραιμίας, αποστασιοποίησης. Από εδώ που μιλάω έτσι φαίνονται τα πράγματα, άρα έτσι είναι. Απορώ, που υποτίθεται παράγουμε επιστήμονες. Επαγωγικά, θα έπρεπε να παράγουμε μόνο χούλιγκαν. Το ερώτημα που προκύπτει από το άρθρο είναι, αν οι διορισμοί και οι μεταθέσεις ικανοποιούν πραγματικές ανάγκες, ή εκσυγχρονισμό του δημόσιου τομέα, κάτι στο οποίο θα έπρεπε τουλάχιστον όλοι να συμφωνούμε. 'Η αν είναι, όπως έχουμε όλοι μας "οσμιστεί" ζώντας σε αυτό τον τόπο, ψηφορθηρικού χαρακτήρα. Επ' αυτού ας πουν την γνώμη τους όσοι είναι κοντά στα πράγματα, έχουν ίδια άποψη και στο τέλος, ας καταγγείλουν επώνυμα.Οι υπόλοιποι ας είμαστε δημιουργικοί παρατηρητές.
Τζαβέλος Κ.
22/04/2017 10:59
Τον διωγμό του Γιώργου Παπανδρέου τον πληρώνουμε πολύ ακριβά ....μαμάκες έλληνες
γδ
22/04/2017 16:18
απο ποιον διώχθηκε ο ηρωας σου; Αποτι θυμαμαι μόνος του παραιτηθηκε αφου ειδε οτι δεν υπηραχαν λεφτα!
Χρηστος, Σ. Ντιεγκο
25/04/2017 14:24
Παιδια σοβαρα τωρα! Αν δεν ηταν οι οικογενειες Παπανδρεου και Καραμανλη η Ελλαδα δεν θα θαμπωνε σημερα ολη την Υφηλιο με τις επιτυχιες της. Κι αν δεν με πιστευετε πηγαινετε στα σκυλαδικα τα δειτε τις ωραιοτερες γαρδενιες και στα καφενεια να πιειτε τους καλλιτερους καπουτσινο καλντο. Μιλαμε για προοδε, ε;
.......
23/04/2017 20:55
....... έλα ντε ? από ποιόν ?? ενώ ο Τσίπρας "μπετόκαρφο" εκεί που τον "μπήξαμε".... μέχρι να μάθει καλά τα Αγγλικά του.....
stupid!
22/04/2017 07:58
Ο νέος άνεργος πρέπει να γίνει παραγωγικός. Παραγωγικός σημαίνει .....με μικρή φορολογία να ξεκινήσει επαγγελματική δραστηριότητα και να παράγει! Όταν η ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΚΗ νοοτροπία θέλει με 60% φορολογία να είναι αυτοκτονία ή έναρξη επιχειρηματικής ή λοιπής επαγγελματικής δραστηριότητας και να τρέχουν οι νέοι στα πολιτικά γραφεία και τους λαϊκιστές πολιτικούς να παρακαλάνε για σύμβαση.... Τότε ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΣΟΔΑ αλλά μόνο ΕΞΟΔΑ το κράτος! Ηλίθιοι ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΒΑΛΑΤΕ! ΜΕΤΑ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ!! ΗΛΙΘΙΟΙ!
κα
22/04/2017 07:03
Ένα από τα λίγα θετικά των μνημονίων ήταν η κινητικότητα στο Δημόσιο. Τι ακριβώς θέλουν η πλειοψηφική συνδικαλιστική συμπαιγνία της ΑΔΕΔΥ (ΔΑΚΕ πρώτη δύναμη), μαζί με τους πολιτικούς τους προϊσταμένους στη ΝΔ και τα ΝΕΑ που τους στηρίζουν; Να μετατίθεται κάποιος από το Παλαιό Φάληρο στο Νέο και να λέει όχι δεν θέλω, τη στιγμή που ο ένας στους πέντε Έλληνες μαστίζεται από την ανεργία;
Συριζαίοι ειναι οι συγχονοι χωροφυλακες του 50
22/04/2017 01:32
Αφού οι πολίτες ψηφίζουν για να βολευτούν οι ίδιοι και τα παιδιά τους στο δημόσιο είναι και αυτοί συνεργοί της κατάντιας της χώρας. Ξυπνήστε ρε ηλίθιοι ραγιάδες. Το σύριζα είναι το κόμμα των μαφιόζων δημοσίων αραχτών χαραμοφάιδων....
σειζης
21/04/2017 23:38
εχει γεμισει βλακομουτρα το δημοσιο....ολο το δημοσιοο ειναι ενα απεραντο βλακοτροφειο με βολεμενους απο δεξιους και αρισερους καφρους για αυτο και δεν βγαζει κανεις ακρη..οι καλοι και τα.γερα μυαλα στο εξωτερικο να δουλεουν σε θεσεις κλειδια και να κανουν μαγκες τις ξενες χωρες..εμεις στο.μεσαιωνα τον πνευματικο...και μετα με λες αρισερα και δεξια..ολα ενα ψεμμα
Είμαι μια ξένη χώρα, και είμαι μάγκας
22/04/2017 03:09
Έλα αγάπη μου, μην κρύβεσαι μέρα που είναι, βγες και πέστο με θάρρος, δεν βλέπεις τους άλλους στο γκέι παρέιντ; Θέλει η χουντικιά να κρυφτεί, μα η χαρά δεν την αφήνει. Έλα τώρα, από δω το πας, από κει το τριγυρνάς, σε βασανίζει καημένη, πέστο να τελειώνουμε, δεν θα σε κλείσουν μέσα. Δημοκρατία έχουμε, μην είσαι βλακόμουτρο (δεν σε είπα και δημόσιο υπάλληλο πάντως...), κι ας μη σ' αρέσει.
.........
23/04/2017 17:58
.... αυτά σκέφτεσαι ανθρωπάκι της πλάκας για όσα σου λέει παραπάνω ; εμ βέβαια αφού πληρώνεσαι με λεφτά του δημοσίου για να σχολιάζεις ....
κομνηνος
21/04/2017 17:08
Το γνωστο παθος του Ελληνα.Σιγουρος μισθος χωρις ευθυνες και κοπο,μεγαλη συνταξη,αρτος και θεαματα,τα παντα για το μικροσυμφερον και τη θεσουλα,επιδοματα πασης φυσεως,ρουφιανια για το προσωπικο καλο,ελπιδα ,για το μελλον χωρις ομως υποδομη,τσιγγουνια και κακομοιρια.Αυτα γνωριζουν οι εκαστοτε κυβερνωντες και οι υποψηφιοι κυβερνωντες για αυτο κανουν ο,τι κανουν.Οποιος τολμα να τα βαλει με το πελατειακο συστημα απλως σβηνει.Ιδετε ΓΑΠ,Πεπονη,Μπενο,Αλ.Παπαδοπουλο κλπ,ιδετε στον περιγυρο του καθενος μας.
γδ
22/04/2017 16:20
Μιλας για τον εαυτό σου προφανως.
Κακομοιριά που νομίζει ότι είναι κάτι άλλο
22/04/2017 03:16
Έ, τί κάθεσαι; Κόψε καμιά φλέβα να τελειώνουμε. Άρρωστοι μισέλληνες βαράτε με κι ας κλαίω, κόλλησαν τη νέα μόδα "βρίσε τους άλλους να φαίνεσαι εσύ καλύτερος". Την άρχισαν οι χιτλερικοί, την πήραν κάτι ψωνάρες οπαδοί του ΓΑΠ και τώρα που ο Τσίπρας έγινε ρεντίκολο, την κόλλησαν και τα συριζαύγουλα. Η μοίρα του καρμίρη.
ΔΓΚ
21/04/2017 15:22
..οι κομματικοί στρατοί που μεταφράζονταν σε ψηφαλάκια και θεσούλες αργομισθίας είναι έργο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τι θα μας πείτε τώρα ότι ο Τσίπρας έκανε το κράτος των 1 εκ. δημοσίων υπαλλήλων..σε ποιούς τα λέτε αυτά ρε φασόλια? δεν σας πιστεύει κανενας..
σειζης
21/04/2017 23:43
σημερα ομως ολοι αυτοι ψηφιζουν συριζα αφου τους πηρε εργολαβια ..για την ακριβεια το συριζα ειναι δικος τους διμιουργημα που καταφερε λογο της κρισης που οι ιδιοι διμιουργησαν να παρουν την εξουσια..ο τσιπρας ειναι δικο τους διμιουργημα ο κουρκουλος του εικοστου πρωτου αιωνα..ολα ωραια και φινα
κα
22/04/2017 07:12
Πριν από λίγους μήνες έγιναν οι συνδικαλιστικές εκλογές στην ΑΔΕΔΥ και η ΔΑΚΕ της ΝΔουλας του "μεταρρυθμιστή" Κούλη πήρε την πρωτιά και με διαφορά. Που ακριβώς στηρίζεις ότι "όλοι αυτοί ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ"; ΝΔ ψηφίζουν και δεν τους αρέσει που ξεβολεύονται και παίρνουν μεταθέσεις εκεί που χρειάζεται για να εξυπηρετήσουν τους πολίτες.
Κουκί
21/04/2017 19:16
Είστε χρυσαυγίτης;
ΤΕΛΕΙΩΣΤΕ ΤΟΥΣ
21/04/2017 19:07
Και για πείτε μας κ.Δεν Γνωρίζω Καθόλου που ανήκουν σήμερα αυτοί οι κομματικοί στρατοί που διορίστηκαν από οποιαδήπτε κυβέρνση του παρελθόντος? Που ανήκουν οι συνδικαλισταράδες που κυβερνούν ακάθεκτοι από το 1981? Γιατί φωνάζουμε όλοι οι υπόλοιποι ν'αλλάξει αυτή η χώρα με πραγματική ρήξη με το παλιό όπως αυτό εκφράζεται σήμερα από τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ? Και τέλος γιατί η σημερινή κυβέρνηση προσπαθεί να χτίσει το κράτος των 2 εκατ.ΔΥ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ? 'Η δεν έχετε ακούσει τίποτα ούτε γι αυτό??
γδ
22/04/2017 16:26
Οι ΔΥ ειναι γυρω στο μισό εκ, από τους οποιους 64 χιλιαδες Εσωτερικων (αστυνομικοί κλπ), περίπου 80 χιλιάδες Αμυνας(στρατιωτικοι κλπ), 20χιλιάδες στο Δικαιοσύνης, αλλοι τόσο Οικονομικων (εφοριακοι κλπ), αλλοι 80 χιλιάδες στο Υγειας (αυτοί που σε σωζουν αν δεν εχεις λεφτα για ιδιωτικα νοσοκομεία), αλλοι τόσοι σε ΟΤΑ και 100 τόσες χιλάδες στο Παιδείας. Αν θεωρείς οτι αυτοί δεν έχουν αντικείμενο, να καταργησουμε στρατό-αστυνομία-δικαστηρια, νοσοκομεία-παιδεία, εφορία κλπ. Το αλλο 1,5 εκ που το βρήκες και τι πίνεις; Α, και για ποιούς συνδικαλισταράδες μιλάς που κυβερνησαν και κυβερνουν; Τον Ανδρέα; Τον Μητσοτάκη; Τον Σημίτη; Τον Καραμανλή τον νεωτερο; Τον Γιωργάκη; Τον Σαμαρα η τον Τσίπρα;
2000000 ΚΑΙ ΒΑΛΕ!
23/04/2017 01:09
Δηλαδή θεωρείς ότι 100000 εργαζόμενοι στο Υπ.παιδείας είναι λίγοι; Αν εξαιρέσεις δασκάλους και καθηγητές ή άλλοι τι ακριβώς κάνουν; Στο υγείας γιατί η κυβερνησάρα δεν διορίζει γιατρούς αλλά υδραυλικούς και καθαρίστριες; Γιατί όποτε μιλάμε για υπερπληθώρα εσείς αναφέρετε γιατρούς,καθηγητές κλπ.Έχεις πάει σε δομή του ΕΟΠΥΥ να δεις τι γίνεται; Δεν έχουν καρέκλες να κάτσουν όλοι! Έχεις πάει σε υπουργείο,νομαρχία,δήμους να δεις πόσοι είναι εκεί και πόσοι λείπουν; Δεν θα ήταν καλύτερο να είχαμε μικρό δημόσιο με τεχνολογίας και υψηλούς μισθούς που να βοηθάει τις επιχειρήσεις και να μην θεωρεί τους πάντες εξορισμού κλέφτες; Σ/αρεσει να κρατάς μια σακούλα κωλοχαρτα και να πηγαινοέρχεσαι από υπηρεσία σε υπηρεσία για να σου βάλει σφραγίδα και η κουτσή Μαρία που τη διορίσανε στο όνειρο; Έχεις πάει ποτέ σου σε χώρα της Δύσης να δεις τι κάνουν εκεί; Η είσαι γνήσιος απόγονος του Περικλή και επομένως οι άλλοι ζούσαν σε σπηλιές κλπ κλπ; ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ,ΚΟΦΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ!
γδ
24/04/2017 12:57
Επειδη έχεις πάρει διαζύγιο με αριθμούς και πραγματικότητα, να σου θυμίσω με αριθμούς: Συνολικά Περίπου 170000 στο Παιδείας. 151.487 ήταν οι εκπαιδευτικοί Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ που εντάχθηκαν στο ενιαίο μισθολόγιο. ΑΕΙ έχεουν κάπου 12,5χιλιάδες υπαλλήλους. Το σύνολο των τακτικών υπαλλήλων του υπουργείου Παιδείας που εντάσσονται στο ενιαίο μισθολόγιο είναι 565 άτομα. Επίσης στο υπουργείο Παιδείας υπηρετούν 17 άτομα σε θέση Συμβούλου και υπάγονται στο ειδικό μισθολόγιο. Αρα αν εξαιρέσεις δάσκαλους και καθηγητές έχεις άλλα 565 17 άτομα που απαντάνε πρός πολίτες, παρέχουν νομικές συμβουλές, επεξραγάζονται νομοσχέδια, απαντάνε τηλέφωνα, καθαρίζουν και φυλάνε τους χώρους του Υπουργείου κλπ. Θα σου πρότεινα να κάνεις μιά βόλτα στο Υπουργείο και να μας πείς ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ποιός δεν δουλεύει η δεν χρειάζεται. Α, καί όλοι αυτοί, όπως και οι 565 (περί ων ο λόγος) είναι μόνιμοι υπάλληλοι, δεν διορίστηκαν από την σημερινή κυβέρνηση, αλλά μέσω ΑΣΕΠ και δεν μπορούν να απολυθουν εκτός π.χ. κι αν κλέψουν. Και είπαμε η Φινλανδία με μισό πληθυσμό έχει 100.000 εκπαιδευτικούς έτσι; http://pasykaga.gr/index.php/gr/epikairotita/302-na-posoi-einai-oi-ekpaideutikoi-stin-ellada-me-arithmous.html Για το Υγειας: Θές να πείς ότι οι καθαρίστριες είναι κυβερνητικές και οι γιατροί αντικυβερνητικοί; Η θες να πείς οτι τα νοσοκομεια δεν χρειάζονται καθαρίστριες; Η ότι είναι πιό ακριβές από τους γιατρούς; Η ξεχνάς ότι η διοικηση των νοσοκομείων υποβάλλει προτάσεις με βάση τις ανάγκες; Δεν είμαι με την "κυβερνησάρα" που λές, αλλά θές να το συγκρίνεις με τις απολύσεις των καθαριστριών επί Κούλη και την αντικατάσταση τους με ιδιωτική εταιρεία που κόστιζε περισσότερο στο δημόσιο; Αυτό τουλάχιστο αποδείχτηκε στο δικαστήριο. Στίς δομές του ΕΟΠΠΥ που λες δεν ξέρω ποιός κάθεται η ποιός φαίνεται να κάθεται, αλλά υπάρχουν προιστάμενοι να τους ελέγξουν αν κάθονται. Και δεν μπορώ να μπω στο μυαλό του κάθε κάφρου που π.χ. τα χώνει στον εργαζόμενο στα ΕΛΤΑ που δεν τον εξυπηρετεί γιατί πρέπει να ταξινομήσει τα δέματα, να στείλει τις χρηματαποστολές και γενικά γιατί η εταιρεία ΔΕΝ του έχει αναθέσει την εξυπηρέτηση του πελάτη, αλλά άλλες δουλειές που αν δεν γίνουν δεν θα μπορεί να εξυπηρετήσει τον πελάτη. Φυσικά θα ήθελα να μην μου ζητάει το δημόσιο χαρτιά που ΗΔΗ τα έχει και δεν τα χρειάζεται. Το κάνει όμως και σίγουρα αυτό δέν είναι έργο αυτής της κυβερνησάρας που λες, αλλά ήταν εκεί όσα χρονια ζω. Ούτε όλες τις κουτσες μαρίες τις διόρισε αυτή η κυβέρνηση που έχει και τη θηλειά της τροικας. Αρα μάλλον εσύ κάτι πίνεις: Στην αρχή μιλάς για 2 εκ ΔΥ χωρίς αντικείμενο, αποδεικνύεται ότι μιλάς για 565 που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι ακριβώς κάνουν, μετα σου φταίει ότι η σημερινη και μόνο κυβέρνηση(την οποία σημειωτέον ΔΕΝ συμπαθώ, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι χειρότερη από τις προηγούμενες) δεν διόρθωσε σε 2 χρόνια όλα τα κακώς κείμενα του ελληνικού κράτους. Keep smoking....
Στρατος
25/04/2017 19:00
Χαίρομαι οταν διαβάζω ενα αντικειμενικό σχόλιο ανάμεσα στις αερολογίες, υπερβολές και θεωρίες συνομωσίας στα συνηθισμένα σχόλια. (Και εγω δεν συμπαθώ αυτην την κυβέρνηση, αλλα ουτε και τις άλλες).
ΤΕΛΕΙΩΣΤΕ ΤΟΥΣ
21/04/2017 12:13
Τελικά η ελπίδα ήρθε ( για τους κολλητούς και φίλους)! Δυστυχώς όλοι οι άλλοι ( η συντριπτική πλειοψηφία δηλαδή) οφείλει για κάποιο ακατανόητο λόγο να χρυσοπληρώνει αυτή την ελπίδα! Απαράδεκτο όσο απαράδεκτη και η κυβερνησάρα της απάτης και της ξεφτίλας ! Όταν έρθει ο Μητσοτακης και αρχισει να πετάει άχρηστο κόσμο έξω να τον στηρίξουμε όλοι.Μόνο έτσι θα πέσουν φόροι και εισφορές και θ/ανεβουν συντάξεις και μισθοί ΟΣΩΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ.Ειναι υποχρέωση μας απέναντι στις μελλοντικές γενιές να αφήσουμε μια χώρα με επενδύσεις που παράγει και διοικείται με αξιοκρατία και σωστή κατανομή εργαζομένων.Και σε όποιον δεν θέλει να δουλέψει υπάρχουν σοσιαλιστικοί παράδεισοι για να ζήσει ελεύθερος (;!) το όνειρο του!
γδ
22/04/2017 16:28
Προφανώς ο κάθε βυσματικός ανίκανος μανατζαραίος με μισθούς 2 εκ το χρόνο που δεν παράγει τίποτε ζει σε σοσιαλιστικό παράδεισο...
Η ελπίδα ήρθε
23/04/2017 01:14
Αν πας μια βολτίτσα προς Καράκας θα δεις πως είναι ο παράδεισος Τσίπρα και Σία.Ο μόνος που καλοπερνάει είναι ο Μαδουρο και η παρέα του! Όλοι οι άλλοι πεινάνε φίλε και ενώ θέλουν να δουλέψουν και να ζήσουν δεν τους αφήνει η ...ελπίδα!
γδ
24/04/2017 12:59
Τι σχέση έχει η Βενεζουέλα (με τα πετρέλαια της) με τον Μητσοτάκη, την κυβέρνηση και τις απολύσεις όσων θεωρεί "άχρηστους" ο "χρησιμος" Μητσοτάκης που μεταξύ άλλων επέλυσε τις καθαρίστριες αι έδωσε τη δουλειά με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κόστος γιά το δημόσιο (οπως αποδείχτηκε στο δικαστήριο) σε ιδιωτική εταιρεία;
xese mesa
21/04/2017 20:14
τις ίδιες ηλιθιότητες αραδιάζαμε και τότε: "να έρθει ο τσίπρας που είναι από τους έξω, ο αδιάφθορος, ο εκτός του πολιτικού κατεστημένου". νασου τώρα πάλι ο μητσοτάκης, μετά πάλι ο παπανδρέου και φτου κι απ την αρχή.
Karakas Kia ksero psomi
23/04/2017 01:11
Όσοι τα έλεγαν αυτά και ψήφιζαν Τσίπρα είναι συνυπεύθυνοι στην κατάντια μας.Το συγνώμη δεν έχει αξία όταν είσαι ηλίθιος.Τελος η τακτική της ισοπέδωσης "όλοι ίδιοι είναι" οδήγησε αυτά τα βλήματα στην κυβέρνηση.Δεν είναι όλοι ίδιοι ,η χώρα θ/αλλαξει και όποιος δε γουστάρει one way ticket to Karakas!!!
giannis
21/04/2017 12:01
Τον ψήφισα μετά από πρώξιμο... των παιδιών μου με την ελπίδα ότι θ'αλλάξει μερικά από τα στραβά των προηγούμενων, τώρα μουτζώνω την μούρη μου σε σχεδόν καθημερινή βάση, ευτυχώς συνήλθαν... και τα παιδιά μου, όλοι εμπεδώσαμε ότι πράγματι όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μύτη.
Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι σου το δοκάρι και τότε θα δεις για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του άλλου
21/04/2017 10:45
Βρώμα και δυσωδία στην αριστερη πολυκατοικία
μνημόνια
21/04/2017 10:44
για αυτο δεν θα τελειώσουν τα μνημόνια
σειζης
21/04/2017 23:45
αυτοι θα φερουν μεσα κ τους οθωμανους προκειμενου να παραμεινουν στην εξουσια
Ι.Καλφας Σοθηδία
21/04/2017 10:34
Οι στρατιές συμβασιούχων και τα δικά μας παιδιά/Ηλεκτροσόκ στην κυβέρνηση από τη ΔΕΗ/ //Κίνηση σοκ από Μέι: Θα σταματήσει την ελεύθερη μετακίνηση πολιτών της ΕΕ προς Βρετανία.// Αυτοί είναι τίτλοι άρθρων των MME σήμερα. Ο Αγγλικός λαός δια του ψήφου του αποφάσισε να αναλάβει τον έλεγχο τον συνόρων του και να περιορίσει την μετανάστευση από κράτη όπως η Ελλάδα και η Πολώνια. Η Δεύτερη γυναίκα του σιδήρου αυτού του κράτους για την αποφυγή σαλιαρίσματος των άλλων κομματικών παρατάξεων κάνη ακόμα μια φορά εκλογές. Η Αγγλία συμβάλει με το 15-18% του προϋπολογισμού τις Ε.Ε. δηλ. 13-14 δις € καθαρά τον χρόνο. Αυτό το δικαίωμα εκάστου κράτους να αποφασίζει το μέλλων του όπως φαίνεται δυσαρέστησε τον Έλληνα . Αυτό προκάλεσε πονοκέφαλο στους Έλληνες και προπαντός στους Ελληναραδες, γράφοντάς άνω τα 400 σχόλια με ασυνάρτητες και ύβρεις. Η ΔΕΗ είναι ένα εγχώριο Ελληνικό πρόβλημα, όπως και το πελατειακό κράτος που μας κατέστρεψε. Πολύ θα ήθελα να δω πόσοι κακόμοιροι θα σχολιάσουν αυτήν την μιζέρια και ποια ποιότητα θα έχουν τα σχόλια. Η Αγγλική λύρα τις τελευτές ημέρες ξετινάχτηκε στα ύψη. Κάτι ακόμα όταν οι Άγγλοι διοικούσαν αποικίες και συντόνιζαν την υδρόγειο. Οι Άγγλοι διοικούσαν και οι Έλληνες ήταν υποδουλωμένοι στα σαλβάρια 500 χρόνια με την μονη ικανοτιτα να στήνονται στα τέσσερα καi να καμακώνονται από τους γκουτσούκηδες. Πρόσφατα με την κουτοπονηριά μας υποδουλωθήκαμε στους ετέρους μας άλλα 99 χρόνια και ακόμη μια φορά θα βγάζουν κάλους τα γόνατα του Έλληνα από το γονάτισμα στα τέσσερα . Αυτό που θέλω να πω στον έκαστο σχολιαστεί είναι να σταματήσει να σπαταλά χρόνο και θερμίδες και να αλληλο- τρώγετε για το τί θα κάνουν οι Άγγλοι αυτοί πάντοτε ήξεραν τί θέλουν και ακόμα ξέρουν να αποφασίζουν για το συμφέρων τους . Η ερώτηση είναι ξέρει τί θέλει σήμερα ο Έλληνας που αλληθωρίζετε για τους Άγγλους και πιες είναι οι προτάσεις του για την ΔΕΗ και για το πελατειακό κράτος που μας έκανε ζητιάνους. Κάτι ακόμα μια επιχείρηση ιδιωτική η κρατική ποτέ δεν μπορεί να συμπεριφέρεται σαν πρόνοια.
Στρατος
25/04/2017 17:42
Το άρθρο ασχολείται με τους Άγγλους; δεν καταλαβαίνω!
Mboosh
21/04/2017 10:26
Το "ηθικό πλεονέκτημα" της Αριστράς δεν ήταν τίποτε άλλο από την θεολογία μιας αλεπούς που τα έκανε κρεμαστάρια. Διαμαρτύρονταν για το πελατειακό κράτος επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν τα ίδια. Μιλούσαν για αξιοκρατία επειδή δεν μπορούσαν να διορίζουν τους δικούς τους ανάξιους. Μιλούσαν για έλλειμα δημοκρατίας επειδή δεν ήταν αυτοί που αυθαιρετούσαν.
Επάρατος
21/04/2017 15:58
Το "ηθικό πλεονέκτημα" της Αριστεράς ξυπνά τα συμπλέγματα κατωτερότητας μόνον των οπαδών της "επάρατης" δεξιάς, που προσπαθούν με κάθε τρόπο και γενίκευση να αποδείξουν ότι οι ίδιοι δεν είναι αλεπούδες στο κοτέτσι. Οι ασυμπλεγμάτιστοι συντηρητικοί, και οι δημοκράτες, δεν έχουν πρόβλημα με την ανάγνωση της πραγματικότητας, ούτε ανάγκη να γενικεύουν, γιατί γνωρίζουν ότι η καμπάνα μιας ανόητης ιδεολογικής γενίκευσης χτυπά εκκωφαντικά και γι αυτούς.
Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
21/04/2017 12:35
Θα ήθελες. Το ηθικό πλεονέκτημα της αριστεράς, όχι της "αριστεράς" του Καμμένου, της Ραχήλ και της Ζωής, ήταν το δίκιο του κατατρεγμένου για μια κανονική ζωή. Ήταν το κομματικό κράτος της δεξιάς, αυτό που γέννησε τη χούντα, που ήθελε τους ηττημένους του εμφυλίου ταπεινωμένους και προσκυνημένους. Και δυστυχώς για όλους μας, όταν για τόσα χρόνια κυνηγάς κάποιους με αυτόν τον τρόπο, τους αγιοποιείς και τους δικαιώνεις, ό,τι κουμάσια και να είναι αυτοί στην πραγματικότητα, όπως όλοι μας άλλωστε. Η γενίκευσή σου είναι απομεινάρι εκείνης της αντίληψης, δυστυχώς. Η εξουσία διαφθείρει, αλλά ελκύει και διεφθαρμένους, απ' όλα τα στρατόπεδα και τις "ιδεολογίες". Η "αριστερά" του Τσίπρα δεν διαφέρει σε τίποτα απ' τους άλλους, αντίθετα κουβαλάει μαζί της τη σαπίλα του βαθέος ΠΑΣΟΚ. Η ιδανική Αριστερά δεν κυβέρνησε ούτε θα κυβερνήσει ποτέ, γιατί απλούστατα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Οι ιδεολογίες γίνονται ιδεοληψίες όταν τα "ιδανικά" πάρουν διαζύγιο απ' την πραγματικότητα. Και η αριστερά, με κάτι "Πως δενότανε τ' ατσάλι", νόμισε πως αρκεί η επιθυμία της για να μεταμορφωθεί ο κόσμος, στην ουτοπία των ονείρων της. Αμ, δε!...
Mboosh
21/04/2017 14:37
Η μετεμφυλιακή τραγωδία μέχρι και την Χούντα έγκειται στο γεγονός ότι (σχεδόν) όλοι οι πολίτες ήθελαν μια κανονική ζωή. Το μετεμφυλιακό παράδοξο έγκειται στο γεγονός ότι η λαϊκή Δεξιά υιοθέτησε την παράνοια, τις φυλακές, τις εξορίες, τις δηλώσεις μετανοίας, και τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων που υπήρχαν σε όλες τις χώρες του σοβιετικού μπλόκ και οι πιο σοβαροί της Αριστεράς ζητούσαν ένα φιλελεύθερο κράτος δικαίου, απαλλαγμένο από τις χρόνιες δυσλειτουργίες του Ελληνικού κράτους. Οι σοβαροί αριστεροί ήταν η μειοψηφία μέσα στην ίδια την Αριστερά (και δεν είχαν καμία εξουσία).
Ψυχροπολεμικές "βεβαιότητες"
21/04/2017 19:14
Η σοβαρή Αριστερά έπεσε θύμα της θεολογίας που η ίδια δημιούργησε, στο όνομα της "νομοτέλειας" της δήθεν επερχόμενης σοσιαλιστικής αλλαγής. Προπαγάνδισε, ως νέα χιλιαστική αίρεση, μια νέα θρησκεία, διψώντας για μάρτυρες που να καταδεικνύουν την "ηθική ανωτερότητα" των πιστών της, όπως ακριβώς έκανε και η χριστιανική θρησκεία με τους μάρτυρες της την εποχή των διωγμών. Η συνταγή είναι γνωστή και εγγυημένη, γιατί βασίζεται σε βαθιά ριζωμένα ψυχικά αρχέτυπα. Είναι τα ίδια που σήμερα προσηλυτίζουν πιστούς στο ριζοσπαστικό Ισλάμ, που με τις επιθέσεις αυτοκτονίας των μαρτύρων του επιχειρεί στο ίδιο ψυχικό πεδίο. Είναι άσκοπο να δίνονται μάχες επιχειρημάτων σε συγκινησιακά φορτισμένες περιοχές της ιστορίας. Είναι χαμένες από χέρι, γιατί πάντοτε θα αποφασίζει ένα αρχέγονο αγελαίο ένστικτο, ένα "ή εμείς ή αυτοί", αυτό το ίδιο σύνθημα που έφερε τους αγύρτες του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία. Το επιχείρημα της "ηθικής" στην πολιτική είναι μια απάτη, η αυτοαναίρεση του διαλεκτικού υλισμού. Η δύναμη της φιλελεύθερης διανόησης έγκειται στην ικανότητα αναγνώρισης και ανάλυσης της πραγματικότητας, στην στηλίτευση απλοϊκών μανιχαϊστικών διλημμάτων, και στην πρόταση εφικτών λύσεων για τα _σημερινά_ προβλήματα. Το πραγματικό ιδεολογικό ερώτημα είναι πόσος πρέπει να είναι ο αποδεκτός προσωπικός πλούτος σε μια κοινωνία. Το τραγελαφικό είναι ότι με όρους γαλαρίας τόσο ο σημερινός ΟΟΣΑ όσο κι ο αρχαίος Σόλων θα τοποθετούνταν στην Αριστερά, γιατί ο μεν πρώτος κρούει επί χρόνια τον κώδωνα του κινδύνου για την μεγάλη ανισότητα στην κατανομή του πλούτου, ο δε δεύτερος γιατί επιχείρησε και πέτυχε την αναδιανομή του. Περιέργως, η πρώτη εκείνη Δημοκρατία είχε τόνους "αριστερών" χαρακτηριστικών. Αδικούμε όμως την Ιστορία προικοδοτώντας την Αριστερά με την πατρότητα κάθε λογικής πρότασης δικαιοσύνης και δίκαιης κατανομής του πλούτου.
ΣΝΟΦ
21/04/2017 08:28
Μια από τα ιδια, όπως παντα... Είναι τελικά χαρακτηριστικό των Γραικών από παλαιόθεν και όσο αυτή η νοοτροπία δεν θα αλλαξει, ο τόπος δεν θα προκόψει...
σειζης
21/04/2017 23:48
μεσα εισαι μακεντοσκι
J.P.
21/04/2017 11:30
Συμφωνώ 100%, όσο δε μπορείς να στηριχθείς στις δικές σου δυνάμεις και σε κάνουν να εξαρτάσαι θα είσαι σκλάβος ουσιαστικά.