Η Μπάγερν ήξερε, μετά τη χθεσινή νίκη της Λειψίας επί της Βέρντερ, ότι θα πρέπει να νικήσει την Κολωνία εκτός έδρας για να επανέλθει στην κορυφή. Στο 12ο λεπτό οι Βαυαροί είχαν «κλειδώσει» τη νίκη και το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ.

Μόλις στο 3′ ο συνήθης ύποπτος, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, άνοιξε το σκορ, ενώ δύο αργότερα ο Κομάν έκανε το 2-0. Στο 12′ ο Γκνάμπρι έκανε το 3-0 και έκτοτε η Μπάγερν έριξε το ρυθμό, με το 3-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν, αν και έπαιζε στο ρελαντί, πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Γκνάμπρι στο 66′, με την Κολωνία να πετυχαίνει το γκολ της τιμής τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ουτ.

Κολωνία (Μάρκους Γκίσντολ): Χορν. Εχιζίμπουε, Μπόρναουβ, Τσίχος, Κάτερμπαχ (29′ λ. τρ. Κάιντς), Σκίρι, Έκτορ, Ντρέξλερ, Ουτ, Γιάκομπς (72′ Σμιτς), Κόρδοβα (81′ Μοντέστ).

Μπάγερν (Χανς Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (46′ Ερναντές), Άλαμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Κομάν (79′ Γκορέτσκα), Λεβαντόφσκι