Ισοπαλία από χρυσάφι πήρε η Δανία μέσα στην Ιρλανδία και προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro αφήνοντας εκτός τους γηπεδούχους που ήθελαν μόνο νίκη.

Η Ιρλανδία ήταν αυτή που εμφανίστηκε ανώτερη και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες σε ένα ματς που σε γενικές γραμμές δεν ήταν ιδιαίτερα καλό.

Στο 27 ο Έρικσεν είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για την Δανία και στο 35′ η Ιρλανδία απάντησε με τον ΜακΓκόλντρικ να μην μπορεί να σκοράρει.

Τελικά τα δίχτυα κουνήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όταν αρχικά στο 73′ ο Ντάλσγκααρντ σέντραρε και ο Μπραϊθγουάιτ με προβολή στην πλάτη της άμυνας έκανε το 1-0 για τους Σκανδιναβούς που «αγκάλιασαν» την πρόκριση σε εκείνο το σημείο.

Η Ιρλανδία δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85′ όταν ο Στέφενς σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντόχερτι έκανε το 1-1 δίνοντας ξανά ελπίδες στην ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν με κάθε τρόπο για να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή που θα τους έδινε την πρόκριση αλλά δεν τα κατάφεραν με το τελικό σφύριγμα να δίνει την πρόκριση στους Δανούς.

Ιρλανδία: Ράντολφ, Ντόχερτι, Στίβενς, Ίγκαν (46’ Κλαρκ), Γουέλαν (82’ Μαγκουάιρ), Ντάφι, Μπράουν, ΜακΓκόλντρικ, Χέντρικ, Χουριχέιν (69’ Ρόμπινσον), ΜακΚλίν

Δανία: Σμάιχελ, Κίερ, Ντάλσγκααρντ, Λάρσεν, Κορνέλιους (34’ Ντόλμπεργκ), Ντιλέινι (13’ Χόμπιεργκ), Έρικσεν, Μπραϊθγουάιτ, Γιόργκενσεν, Σένε, Πόουλσεν

Στο άλλο ματς του τέταρτου ομίλου η Ελβετία διέλυσε εύκολα με 6-1 το Γιβραλτάρ εκτός έδρας και προκρίθηκε ως πρώτη.

Ο Ίτεν στο 10′ άνοιξε το σκορ για την Ελβετία με τα υπόλοιπα γκολ να ακολουθούν στο δεύτερο μέρος.

Εκεί η Ελβετία ήταν καταιγιστική και πέτυχε ακόμη πέντε γκολ με τους Βάργκας (50′), Φάσναχτ (57′), Μπενίτο (74′), Ίτεν (84′) και Τζάκα (86′) ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει το Γιβραλτάρ με τον Στίχε στο 73′.