Χωρίς να χρειαστεί καν να πιάσει σπουδαία απόδοση, και παρότι έχασε με τραυματισμό τους Ντάνι Άλβες και Μενιέ από το πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ στο «Παρκ ντε Πρενς», στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και άνοιξε στους 20 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Λιλ.

Ο Μπαπέ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημίχρονου, αλλά η Ολιμπίκ απάντησε στο πρώτο λεπτό του β΄ μέρους με τον Ζερμέν. Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν ο παίκτης που τελικά έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές, σκοράροντας στο 55΄ και στο 66΄.

Να σημειωθεί ότι στο 62ο λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ, Στιβ Μανταντά, μετά από αψιμαχία με τον Ντι Μαρία, ενώ ο αντικαταστάτης του, Γιοάν Πελέ, απέκρουσε πέναλτι του Μπαπέ στις καθυστερήσεις.