Η ΕΕ καταδικάζει τη βία στη Βενεζουέλα και ζητεί «αποκλιμάκωση»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/04/2017 14:48 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 20/04/2017 14:54 |
Η ΕΕ καταδικάζει τη βία στη Βενεζουέλα και ζητεί «αποκλιμάκωση»

Η Ευρωπαϊκή Ενωση καταδίκασε την Πέμπτη τις «πολύ λυπηρές» βιαιότητες που σημειώθηκαν κατά τις διαδηλώσεις της αντιπολίτευσης και οπαδών της κυβέρνησης στη Βενεζουέλα και απηύθυνε έκκληση για μια «αποκλιμάκωση», ώστε να «σταματήσει η επιδείνωση της κατάστασης».

«Λυπούμαστε για τον θάνατο ενός άνδρα και μιας γυναίκας και μας ανησυχούν οι πληροφορίες που κάνουν λόγο για πολλούς τραυματίες», σημείωσε εκπρόσωπος της ΕΕ σε μήνυμά της προς το Γαλλικό Πρακτορείο.

Η ίδια δεν αναφέρθηκε στον θάνατο ενός στρατιωτικού, ο οποίος όπως υποστήριξαν οι Αρχές της χώρας, σκοτώθηκε από διαδηλωτές.

8
Πότε φεύγετε
21/04/2017 13:24
Τελειώσαμε έγκαιρα με τον Σαμαρά-Μαδούρο και αποφύγαμε τα χειρότερα.
wolf
21/04/2017 12:29
Το δραμα της Βενεζουελας δεν οφειλεται στον Μαδουρο , αλλα στα οικονομικα κεντρα της Αμερικης που δεν τον ανεχονται λογω της πολιτικης του. Οσοι δεν ειναι της αρεσκειας τους , τους τρωει το μαυρο φιδι. Και η τακτικη αυτη θεωρειται σωστη και δημοκρατικη !! Που εισαι Μεγαλε Χιτλερ !!
μπε μπε μπε
22/04/2017 21:17
Συμφωνώ. Τα οικονομικά κέντρα της Αμερικής φυλάκισαν τους πολιτικούς αντίπαλους του Μαδούρο, έκλεισαν το κοινοβούλιο, ανέστειλαν βασικές ελευθερίες και δικαιώματα και τώρα πυροβολούν διαδηλωτές. Μα πως το κατάφεραν αυτά τα κέντρα. Σανό κανείς άλλος;
ζουμ
22/04/2017 10:51
Μην ξεχνας και τη Χιλη. Το ιδιο εκαναν και στη χωρα εκεινη
ZAM
21/04/2017 09:49
Maduro burro, τό ίδαλμα του Τσίπρα καί του Παππά...
Mboosh
20/04/2017 15:00
Η ΕΕ τα καταδικάζει. Ο Συριζα δεν έχει πει κουβέντα μην τυχόν και προσβάλλουν το είδωλο. Προφανώς για τον Μαδούρο και τον Συριζα ισχύει το "φωνή λαού στα τέτοια του αριστερού".
Βρασίδας
21/04/2017 11:45
Εσύ λοιπόν θεωρείς τον Τσίπρα αριστερό. Εγώ πάλι πιστεύω πως ο τύπος αυτός χρησιμοποιεί την αριστερή ταμπέλα σαν δόλωμα ψηφοφόρων και δουλεύει μαζί με τους καραμανλικούς για την ολοκλήρωση του έργου που ξεκίνησε ο Κωστάκης και δεν πρόλαβε να τελειώσει. Την φωνή του λαού την γράφει στα τέτοια του, εδώ έχεις δίκιο. Όσο για το αριστερός, μάλλον καριερίστας και καρεκλάκιας είναι.
wolf
21/04/2017 12:17
Σωστος και τελειος !