Οργισμένη αντίδραση Ερντογάν στον Περές

Ερντογάν: "σκοτώνετε τον κόσμο"

Αποχώρησε εξοργισμένος από τις εργασίες του Φόρουμ στο Νταβός ο Τούρκος πρωθυπουργός

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/01/2009 21:11 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 29/01/2009 21:35 |

Φανερά εκνευρισμένος και κατακόκκινος αποχώρησε από συζήτηση στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ, στο Νταβός, ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρετσέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Αφού άκουσε τον Ισραηλινό πρόεδρο Σιμόν Περές να υπεραμύνεται της  ισραηλινής στρατιωτικής επιχείρησης στη Λωρίδα της Γάζας, ο Ερντογάν ζήτησε να παρέμβει.

Ο λόγος όμως δεν του δόθηκε, γεγονός που φαίνεται να τον εξόργισε περισσότερο.  

Παρά τις προσπάθειες να κατευνάσουν τα πνεύματα περισσότερο μετριοπαθείς συνομιλητές, ο Ερντογάν απευθύνθηκε στον Περές και του είπε: "σκοτώνετε τον κόσμο".

"Θα έκανες το ίδιο αν έπεφταν ρουκέτες στην Κωνσταντινούπολη", φέρεται να απάντησε ο Σιμόν Περές στον Τούρκο πρωθυπουργό.

"Σκέπτομαι να μην επιστρέψω στο Νταβός", αναφώνησε ο Ερντογάν αποχωρώντας, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο.

Εκείνη την ώρα, στις εργασίες του Φόρουμ συμμετείχαν ο γενικός γραμματέας του Αραβικού Συνδέσμου Αμρ Μούσα αλλά και ο γενικός γραμματέας του ΟΗΕ Μπαν Γκι Μουν.

idem
31/01/2009 22:23
Φυσικά, εφ'' όσον περί πολιτικής γίνεται ο λόγος, τα σενάρια που μπορεί να παίχθηκαν, για να πει ο Ερντογάν αυτά που είπε, δεν αποκλείονται. Το γεγονός,πάντως, παραμένει.Ουδείς,πλην Αράβων και μερικών Λατινοαμερικανών, δεν είπε κουβέντα για τη σφαγή που έγινε στη Γάζα. Εννοώ, βέβαια, με το πολιτικό ανάστημα του Ερντογάν, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε μικρό ούτε αμελητέο. Όλοι τους τήρησαν στάση απελπιστικής σιωπής και τους λόγους αδρά τους περιέγραψε η "τρελή κι αδέσποτη" : Αλλά οι ΄Ελληνες γνωρίζουν ότι όσοι κινούν τα νήματα του Ισραήλ (σ.σ. και του κόσμου,συμπληρώνω) δεν έχουν Θεό και προσκυνάνε το χρήμα.
666
31/01/2009 21:56
@ Τρελλη και Αδεσποτη, ναι και πάνω από όλα το ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ. Οι Ελληνες μόνο το τομάρι τους αγαπάνε, μην το παραμιθιαζεις το παιδί
CHRISTOS APO GERMANIA
31/01/2009 21:52
TRELLH KAI ADESPOTH GEIASAS. OTAN EPISKEPTOMAI THN THESSALONIKH .KAI EXO XRONO NA PAO EIS TO PANORAMA. KANO STASH STHN THERMH,O NIKOS PAPAZOGLOU EINAI FILOS MOU .KAI MONON O TITLOS TOU ONOMATOS SAS EINAI GIA MENA XARA.
EINAI DUSKOLO SE MIA SELIDA( DEN ENDEIKNUTAI ) NA PROSPATHHSO NA EKPLHROSO THN OPOIA DIAFORA
MAZI SAS . EKTROXIAZOMAI EUKOLA. ENA KALO ELLHNIKO KRASI ,DIPLA STO TZAKI ,EINAI H LUTROSH.
FILIKA CHRISTOS
666
31/01/2009 21:51
@Τρελλη και Αδέσποτη, Κινεζα είσαι, πως είναι δυνατόν να έχεις κίτρινο αίμα? Χολεριασμένη. Και πως είσαι σίγουρη πως το κίτρινο και το γαλάζιο θα βγάλει πράσινο. Τώρα θα σου πω ένα μυστικό. Έπεσες σε Βενιζελικο από κούνια και όλα τα άλλα είναι τσουτσέκια για μένα.
ΛΑΒΑΣ
31/01/2009 21:38
@ Ελένη

Μην το ψάχνεις κυρία Ελένη. Έχεις πολύ δίκαιο, αλλά δυστυχώς έχουμε συνεχείς προκλήσεις και αμφισβητήσεις από μεριάς τουρκίας, των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων.

Ο απλός κόσμος δεν μπορεί να κάνει διάκριση μεταξύ λαού και εκτελεστικής εξουσίας και αυτό οφείλεται βασικά στο ψυχροπολεμικό κλίμα που συντηρεί η Τουρκία.

Το ίδιο γίνεται και από την αντίπερα όχθη πικρή εμπειρία της οποίας ένιωσα όταν με μερικούς φίλους πήγαμε βαρκάδα στο βόσπορο και ταγουδούσαμε ελληνικά τραγούδια.
Ο βαρκάρης ήθελε να μας ρίξει στην θάλασσα όταν κατάλαβε πως είμαστε έλληνες και δεν άφησε βρισιά για βρισιά να μην την εκστομίσει. Ήταν την δεκαετία του 50 και αρκετά μετά τα γεγονότα και πίστευε ακόμα ο αφελής ότι είχαμε βάλλει βόμβα στο σπίτι του Κεμάλ στη θεσσαλονίκη.

Τότε την τουρκική γλώσα την γνώριζα πολύ καλά και την μίλαγα σαν τη μητρική. Ο πατέρας μου ήταν από την Κιουτάχεια και η γιαγιά μου μίλαγε μόνο την τουρκική.
Η μάνα μου από τον πόντο και έτσι μιλώ και την ποντιακή διάλεκτο σκιρά, σκιρά που λένε, το σ χοντρό, όπως το αγγλικό she.
Θα ήθελα κι΄άλλα να σου εξιστορήσω αλλά δεν μας πάίρνει ο χρόνος. Είναι για μιά τουρκάλα που έψαχνε το πατρικό της σπίτι στο Ηράκλειο της Κρήτης.
666
31/01/2009 21:30
@ Τρελλη και αδέσποτη, καλά είσαι καμιά φορά σκέτη Provokation που να σε πάρει ο 666 Εγώ είμαι όμως χειρότερος ή όχι?
ιιι
31/01/2009 21:27
εγραψαν

"Σε μία χώρα όπου οι γενιές μορφώνονται από Ρεπούσηδες, Τρεμόπουλοι θέλουν να τιμήσουν φασίστες γενοκτόνους, Αριστερομορφοι εκπροσωπούν τα συμφέροντα των ΗΠΑ (βλ. κατήγοροι Κάραζιτς κλπ) εμείς υποκρινόμαστε οργή για έναν Τούρκο που είπε κάτι ιστορικά ορθό.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μαρτυρία του Yalcin Kucuk, Τούρκου λοχαγού κατά τη διάρκεια της εισβολής. Κοιτάξτε πως παρουσιάζεται η φρικτή του μαρτυρία στην "Ελευθεροτυπία".
Κοιτάξτε τώρα την πραγματικά φρικτή αφήγηση του όπως αναγράφεται στο βιβλίο της Σοφίας Ιορδανίδου Νταλγκά-Νταλγκά (εκδόσεις Νέα Σύνορα-Λιβάνη, 1998)...

Ξαφνικά άκουσα κοντά μου πυροβολισμούς και είδα δύο στρατιώτες, τον Σεφίκ και τον Σουλεϊμάν, να φωνάζουν περήφανοι: "Oldurdum, oldurdum, komutanim", δηλαδή "σκότωσα, σκότωσα, αρχηγέ". Τους ήξερα. Ήταν χουλιγκάνοι. Πλησίασα προς τα εκεί που έδειχναν χειρονομώντας ενθουσιασμένοι. Μια νέα ευτραφής γυναίκα κειτόταν σφαδάζοντας στο χώμα. Είχε τα χέρια δεμένα πισθάγκωνα και ανοιχτά τα σκέλια απ? όπου έτρεχαν άσπρα πηχτά υγρά και αίμα. Είχαν αδειάσει τα πιστόλια τους μεσ? στον κόλπο της. Παρατηρούσα τα χέρια της και τα πόδια της. Μου φαίνονταν μικρότερα απ? το υπόλοιπο σώμα της. Καθώς την κοίταγα που ξεψύχαγε με χυμένο έξω το σταφύλι των σπλάχνων της, με κόμπους λίπους κολλημένους στο ανοιχτό πληγωμένο φύλο της, με κυρίεψε μια αναγούλα. Ένα προϊστορικό θηλαστικό πιασμένο στα δίχτυα ενός αποτρόπαιου θανάτου.

Ο Νετζατίν έκλαιγε καθώς μου το περιέγραφε. Υπηρετούσε είκοσι χρόνια στο στρατό μόνιμος υπαξιωματικός, είχε γυναίκα και παιδιά. Δεν το χωρούσε ο νους του πως το ?χαν κάνει. Ήτανε αξιωματικοί συνάδελφοί του. Πίναν καφέ μαζί και κάναν χοντροκομμένες πλάκες. Είχε κολλήσει το μυαλό του στο περιστατικό. Σαν χαλασμένος δίσκος γραμμοφώνου. Κάθε φορά που μ? έβρισκε έπιανε να μου το διηγείται ξανά και ξανά. Πρόσθετε νέες λεπτομέρειες σε κάθε αφήγηση, λες και φοβόταν μην του διαφύγει τίποτε. Τη βιάζανε δύο, ο ένας από μπρος κι ο άλλος από πίσω. Κι εκείνη σφάδαζε. Από πόνο. Λες και μπορούσε να σφαδάζει απ? την ηδονή! Μπροστά στη μάνα της και στο παιδί της. Ακούς! Τρεις γενιές κακοποιημένες

Ομαδικές εκτελέσεις έγιναν από τον τουρκικό στρατό. Όμως, να ξέρεις, τις περισσότερες δολοφονίες τις διέπραξαν οι Τουρκοκύπριοι, οι γνωστοί mukavement mucahit (μουκαβεμέτ μουτζαχίντ). Όταν άρχισε ο πόλεμος, τους συμπεριέλαβαν σε κανονικές μονάδες. Ήταν όμως δειλοί και από τις πρώτες μέρες δραπέτευσαν. Οι μουτζαχίντ ανήκαν στην παραστρατιωτική δύναμη, που λειτουργούσε μέσα στην τουρκοκυπριακή κοινότητα, τη γνωστή Οργάνωση Τουρκικής Αντίστασης (ΤΜΤ). Διατηρούσαν στενές σχέσεις με τον αντίστοιχο μηχανισμό που είχε στήσει το ΝΑΤΟ στην Τουρκία, αυτό που στη Δύση είναι γνωστός ως Gladio και στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, ως Κόκκινη Προβιά. Αρχηγός τους ήταν ο σημερινός πρόεδρος της "Τουρκικής Δημοκρατίας Βορείου Κύπρου", ο Ντενκτάς. Αυτός υπήρξε, πράγματι, εγκληματίας πολέμου και όχι ο Κάρατζιτς.

Οι διαφορές δεν είναι απλά περιγραφικές αλλά ΔΟΜΙΚΕΣ. Οι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ που σκότωναν βαπτίστηκαν "φαντάροι" που έφαγαν και ξύλο. Κουβέντα για τις ΜΑΖΙΚΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ. Κουβέντα για τους βιασμούς. Για τον Κάραζιτς, ούτε λόγος… θα μας κόψουν τον παρά τ'' αφεντικά.

Άξιος ο μισθός σας κύριοι και κυρίες τις ελευθεροτυπίας. Αυτοί βίαζαν τρείς γενιές μαζί. Εσείς πόσες γενιές θα βιάσετε μέχρι επιτέλους να αποβληθείτε εσείς και οι κρατικοί χρηματοδότες σας;"
Τρελλη κι αδεσποτη
31/01/2009 21:00
Πσσσσσσστ, Σεμινα θα σου το πω ψυθιριστα για να μην ακουστει, ο Ερντογκαν εκτελει διαταγες οσων του κανανε τα γλυκα ματια.
Εχεις την εντυπωση οτι στη γειτονά μας χωρα κανουν κουμαντο οι λαοι που την αποτελουν μηπως;
mr
31/01/2009 20:41
preplanned scenario. for the politically unsophisticated.
Τρελλη κι αδεσποτη
31/01/2009 20:30
CHRISTOS APO GERMANIA
Επειδη σιγουρα δεν ελαβες τη χθεσινη μου απαντηση στη λεκτικη "επιθεση" που μου εκανες, - ήταν αργα τη νυχτα- θεωρω χρεος μου να σου ξαναγραψω:
Δωσε χαιρετισματα στη μαμα σου τη γερμανοεβραια, οτι οι παπουδες μου πολεμισαν εναντιων των Ναζι, παπους και γιαγια κανανε αντισταση επι κατοχης, οπως ολοι σχεδον οι Ελληνες και αν ημουνα εγω στη θεση τους, θα εκανα το ιδιο!!!
Στη Γερμανια θανατωθηκαν Εβραιοι και οχι μονο!!
Αυτο που εγω θεωρω βρωμικο και υποκριτικο σημερα, ειναι οι πιεσεις που ασκουν οι Εβραικες κοινοτητες τηε Γερμανιας σ΄αυτη τη χωρα, να παρουσιαζει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στην τηλεοραση το αισχος εκεινης της εποχης, εκμεταλευομενες μ΄αυτον τον τροπο το "Γολγοθα" εκεινων των ανθρωπων, ωστε να μπορει το Ισραηλ σημερα ανενοχλητο να εγκληματει, αναγκαζοντας τους Γερμανους να το βουλωνουν.
Η πορεια υπερ του πολεμου που εγινε στο Μοναχο ηταν ο,τι πιο γελειο μπορει να συμβει. Και οι Εβραιοι που διαδηλωναν υπερ αυτου του πολεμου πριν λιγες εβδομαδες δε διεφεραν και πολυ απο τους Ναζι του 1940.
ΠΟΡΕΙΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ;;;;;;;;;;;; ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!!!
Αλλα οι Ελληνες γνωριζουν οτι οσοι κινουν τα νηματα του Ισραηλ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.
Εδω πρεπει να σου τονισω οτι οι Ελληνες δεν ειναι εναντιων των Εβραιων, οι περισοτεροι Ελληνες ειναι υπερ της Ειρηνης, και αγαπουν ολο τον κοσμο, απλα, ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΛΗΣΤΙΑ!!!!!!!!!!!
Τρελλη κι αδεσποτη
31/01/2009 20:04
666, γαλαζοαιματε απο τη Βασιλευουσα, το δικο μου αιμα ειναι κιτρινο!!!!!!!!!!
Αν ενωθει με το δικο σου που ειναι γαλαζιο, τοτε θα γινει πρασινο!!
ΕΛΑ ΝΑ ΠΡΑΣΙΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ
(Χαρρυ Κλυν)
CHRISTOS APO GERMANIA
31/01/2009 18:03
IDEM, GEIA SOU SUMFONO MAZU SOU ,OMOS AUTO POU
EINAI GIA MAS AUTONOHTO (ALOGISTH BOHTHEIA SE
FILOUS OPOS PALAISTINIOUS) AFHNH PAGERA ADIAFOROUS TOUS UPOLOIPOUS EUROPAIOUS, SHMERA OI GERMANIKES EFHMERIDES EKDHLONOUN THN APOSTROFH TOUS KAI ME EIRONEIA TOUS TSAMPOUKADES TON FASISTON EK TOURKIAS ,OUTE MIA KOUBENTA GIA KUROS,TSAGANO KAI FUSIKA OUTE LOGOS GIA SUGXARHTHRIA, GELIO MONO KAI GNOSH OTI H XORA EINAI ANAXIOPISTOS .KAI TO KAKO EINAI IDEM OTI KAI OI
UPOLOIPOI EUROPAIOI EXOUN THN IDIA KAI XEIROTERA
ANTILHPSI DIA THN GEITONA. TO PROBLHMA EINAI EMEIS
TI KANOUME;ME TOUS XATZHABATIDES TON ATHHNON.
FILIKA CHRISTOS. SORRY GIA TA KEFALAIA
idem
31/01/2009 17:27
Ο διάλογος μεταξύ Ερντογάν και Πέρες αφορούσε στα γεγονότα που έγιναν στη Γάζα. Είναι εκτός θέματος αν οι Τούρκοι ευθύνονται για παρόμοιες εγκληματικές (κατά αθώων) πράξεις. Ο Πέρες δεν τον αντέκρουσε με επιχειρήματα όπως αυτά μερικών εδώ, αλλά του είπε το επίσης άστοχο (γιατί ποτέ δεν έπεσαν οι ρουκέτες της Χαμάς στην Ιερουσαλήμ) "τι θα κάνατε αν έπεφταν ρουκέτες στην Κωνσταντινούπολη;".Το απέφυγε, όπως απέφυγε οποιονδήποτε υπαινιγμό κατά των Κούρδων ή των Αρμενίων. Το θέμα, λοιπόν, δεν είναι όλα όσα βαρύνουν τους Τούρκους - και είναι πολλά - αλλά είναι αυτά που έγιναν στη Γάζα. Με τα οποία νομίζω ότι πολλοί δεν συμφωνούν. Είναι εντελώς ξεχωριστό θέμα τα όσα έχει διαπράξει η Τουρκία, πολλά των οποίων μας αφορούν. Αυτό όμως δεν αποτελεί εμπόδιο για να μη δώσουμε συγχαρητήρια στον Τούρκο πρωθυπουργό για το θάρρος αυτής παγκόσμιας και μοναδικής για πολιτικό, καταγγελίας. Με την ευκαιρία δε αυτή του σχολίου που καταθέτω, προσθέτω συμπληρωματικά κι ένα ακόμη σχόλιο, που έγραψα σε άλλο σημείο : [ Τώρα που ο Ερντογάν άρχισε να κάνει το σκληρό και το δύσκολο, θα βγουν κάποιοι δήθεν φίλοι και θα μας ψιθυρίσουν στο αφτί : " Ψιτ, την Κύπρο θα την αφήσετε έτσι; Για κάνετε κάτι και είμαστε δίπλα σας". Μετά, αν αρχίσουμε κι εμείς τα δύσκολα,- κατά τον Κίσσινγκερ είμαστε λαός δύσκολος -,οι ίδιοι δήθεν φίλοι, θα ψιθυρίσουν στο αφτί των Τούρκων : " Ψιτ, την Κύπρο θα την αφήσετε έτσι; Για κάνετε κάτι και είμαστε δίπλα σας". Η στρόφιγγα πότε θα ανοίγει προς τη μια κατεύθυνση και πότε προς την άλλη και οι δήθεν φίλοι θα κάνουν με άνεση τη δουλειά τους, τα συμφέροντά τους δηλαδή. Αυτά και προπαντός, μην ενοχλείτε το Ισραήλ. ] .
χαρης
31/01/2009 16:43
Συγχρονως ο Ερντογκαν μας υπενθυμιζει οτι τα στρατευματα κατοχης στην Κυπρο ειναι στρατευματα ειρηνης. Στρατευματα ειρηνης ηταν και εκεινα που εξαφανισαν 1600 ελληνοκυπριους το 1974. Στην λογομαχια που ειχε με τον Ερντογκαν ο Περες δεν αργησε να απαντησει. Εαν οι πυραυλοι που τρωμε εμεις στοχευανε καθημερινα την Κωσταντινουπολη δεν θα ειχατε περιμενει 6 χρονια για να απαντησετε. Θα ειχατε απαντησει αυτοματως. Οπως κανετε καθημερινα στο Κουρδισταν, οπως κανατε στην Κυπρο μετα την προβοκατσια της Χουντας, οπως κανατε και με τους Αρμενιους, οπως ακριβως κανατε και με τους Ελληνες στην Σμυρνη. Εχετε περισσοτερους σκελετους στην ντουλαπα σας κυριε Ερντογκαν και κλειστε επιτελους το στομα σας!
CHRISTOS APO GERMANIA
31/01/2009 15:51
H TOURKIA ME THN SHMERINH HGESIA KAI THS ETHNIKISTIKES KAI GELOIES ENERGEIES, PROKALH AFTHONON GELIO .ARTON KAI THEAMA .TO KRATOS
TOU ISRAHL APO EDO KAI EIS TO EXHS ,EXEI TON TROPO
KAI THN DUNAMH DIA TA PERAITERO. TUFLA NA EXOUN
OI TAINIES GELIOU THS FINOS ME TON MEGALO THANNASH BEGGO. KAI TON FRAGKISKO MANELH.
ELPIZO H PATRIDA MOU NA EKMETALEUTH OPOS KAI TOU
DOLOFONOU ATTILA TO DORO POU TOUS ESTEILE H TOURKIA. AN KAI DEN TO NOMIZO .TI DOULEIA EXEI H ALEPOU STO PAZARI !.
FILIKA CHRISTOS
ΣΕΜΙΝΑ
31/01/2009 14:30
H ΔΥΣΗ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΜΑΤΙΑ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ANEΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑ -ΔΗΘΕΝ -ΗΠΙΩΝ ΤΟΝΩΝ...ΤΩΡΑ ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΕΚΠΛΗΞΗ???????? ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΝΤΟΓΑΝ...ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΣΤΗ ΔΥΣΗ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΥΨΩΣΕΙ ΤΗ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΙΣΕΙ -ΦΑΝΕΡΑ-ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ!
666
31/01/2009 12:57
@ Ελενη,Konstantinow mozrouzis kai allos, μόλις τώρα είδα τις απόψεις σας. Κατ αρχήν με τις Κυρίες. Ελένη, ο πάππους και ο πατέρας από την Βασιλεύουσα. Η μητέρα από την Αθηνά.Εγώ Αθηνά. Το καλό για αυτούς από την Βασιλεύουσα ήταν η θέληση να ζήσουν και να πάνε μπροστά.Η πεθερά από την Δανία Γερμανίδα, ο πεθερός Γερμανός πάπας, η κόρη γυναίκα μου και δασκάλα Γερμανίδα και τα παιδιά Γερμανοί.Εγώ 2 υπηκοότητες. Ο Πατέρας ποτέ κακιά κουβέντα παρά μόνο καλές για τους Τούρκους. Ε τι σκατά θα έβγαινα εγώ. Όλα αυτά επηρέασαν την σκέψη μου προς την ανεξιθρησκεία και το σεβασμό στο αλλιώτικο.Μια οικογένεια 2 θρησκείες 3 ή 4 Εθνικότητες. Μονο καλό μπορεί να βγει! Η Ελλάδα μας πληγώνει πολύ, μα πάρα πολύ.@konstantine, έχεις το όνομα του παιδιού μου που έχει γράψει το διδακτορικό του εδώ στην Γερμανία για την Κύπρο! Όλοι οι Γερμανοί σήμερα 31.01.2009 γελάν με τον καραγκιόζη Ερντογαν. Ο λαός τι φταίει;Κοίταξε τους δικούς μας στο Ιντερνετ Φασίστας ο ένας Κομμούνας ο άλλος και εγώ μαζί.Μας έχουν βάλει στο κανάλι να τσακωνόμαστε για να επιβιώνουν αυτοί. Ο άλλος έκανε τα εγκλήματα ναι, άλλα και ο θείος της γυναίκας μου έκανε εγκλήματα κατά των Ρώσων άλλα ήρωας για τον Γερμανικό στρατό τότε, όπως και ο πατέρας μου που έτρωγε τους Ιταλούς στην Αλβανία για να μην τον φάνε αυτοί. Υπάρχει καλός ΠΟΛΕΜΟΣ; ΟΧΙ@ Allos να είσαι καλά. Υ.Γ. Βασιλεύουσα δεν έχει ρεβανσιστικές βλέψεις και σκέψεις. Γιαυτό και εμείς στο σπίτι είμαστε όλοι ΑΕΚ και Γαλαζοαίματοι επειδή προερχομεθα από εκεί και όχι οπαδοί του Βασιλέως.
Kostas
31/01/2009 11:38
FILE y livartzinos,
KARAMANLIDES
EISAN OI TOURKOFONOI ELLINES TIS KENTRIKIS MIKRAS ASIAS.
Χρήστος Πάτρας
31/01/2009 10:20
Άλλη μια παταγώδη αποτυχία προσέθεσε στο παλμαρέ της η πλοιοδτούσα στην εθνική υποτέλεια και μοιοδωσία, λαλίστατη όμως κατά τα εσωκοματικά, κα Θεοδώρα Μητσοτάκη-Μπακογιάννη.

Όχι μόνο επειδή ο πρωθυπουργός ενός έθνους ανά τους αιώνας χασάπηδων αναγορεύτηκε ως ήρωας, και υπέρμαχος της διεθνούς ειρήνης, τάξης και συνεργασίας τών λαών,

όχι μόνο επειδή όλα αυτά τα πέτυχε εντελώς ανέξοδα με ένα λογίδριο της δεκάρας,

όχι μόνο γιατί έθεσε με αυτή την κίνηση στα μάτια όλου του κόσμου την Τουρκία σε πλεονεκτική θέση έναντι ημών,

αλλά γιατί έθεσε και εμάς στο περιθώριο έναντι του αραβικού κόσμου, αν και εμείς στείλαμε βοήθεια, ενώ αυτοί τίποτα.

Καί αύριο μήν εκπλαγούμε από καμιά δυσάρεστη έκπληξη σε κάποιο ψήφισμα του ΟΗΕ για την Κύπρο π.χ.

Αλλά τι να περιμένει κανείς όταν το Ισραήλ σε μια πρωτοφανή επίδειξη διεθνούς πειρατείας, εμπόδισε Ελληνικό σκάφος σε διεθνή ύδατα να προσεγγίση το λιμάνι της Γάζας, όταν μάλιστα αποδεδειγμένα μετέφερε Γιατρούς και φάρμακα??
και εμείς με την ουρά στα σκέλη περιοριστήκαμε σε μια ανακοίνωση κάποιου μανδαρίνου του ΥΠΕΧ ονόματι Κουμουτσάκου..!!

Ποιός έδωσε το δικαίωμα στην εν λόγω κυρία να υποστέλει την Ελληνική σημαία με αυτό τον τρόπο μάλιστα, από την διεθνή σκηνή..??

Ξεκάθαρα πράγματα, αν ο προισταμενός της "καταλληλότερος" πρωθυπουργός μας είχε έστω 2 μόνο εκατοστά πολιτικά αρχ...α, έπρεπε να την έχει στείλει αμέσως σπίτι της.
Το δε σκάφος έστω και με συνοδεία Ελληνικού πολεμικού, η απλά με την επιβίβαση σε αυτού ενός πολιτικού προσώπου, λ.χ. του Υπουργού Υγείας να έφτανε στην Γάζα.
Και θα ήταν σίγουρος ότι θα διεκδικούσε τότε με μεγάλες αξιώσεις την επανεκλογή του, ενώ η πατρίδα μας θα ήταν στην πρώτη γραμμή της θετικής παγκόσμιας ειδησεογραφίας..

Αλλά αυτά τα 2 εκατοστά που ανέφερα παραπάνω, δεν βρίσκονται ούτε στα σουβλάκια, ούτε στις γαρδούμπες ούτε και στο play station.

Δεν βρίσκονται ούτε στους κουμπάρους, ημέτερους, κομματόσκυλα, ή νταβατζήδες..

Τέλος για την Τουρκία, δεν πρέπει να ξεχνά ο εκεί κουμπάρος, ότι η χώρα του είναι κράτος με ημερομηνία λήξεως, και αφ΄ ετέρου εμείς πρέπει να την αντιμετωπίζουμε ως τέτοια.

Η Τουρκία αγωνίζεται να κρατήσει την εσωτερική της συνοχή και μέχρι τώρα το καταφέρνει γιά δύο λόγους.

Με αίμα στο εσωτερικό, και επειδή η σημερινή της μορφή εξυπηρετεί , γιά πόσο ακόμη..?? κάποια διεθνή συμφέροντα..

Χρήστος



y livartzinos
31/01/2009 05:20
O 666 EXEI MINEI STA VIVLIA TOU DIMOTIKOU: OSO GIA TON LEON E O ARMENIOS ??? TI EINAI AUTO PALI.???
O TOURKOS MPOREI NA MIN EINAI ARAVAS ALLA OTAN THA XANA PLAKOTHOUME PAGOSMIOS .., SIGOURA... AUTO THA GINEI SE THRISKEUTIKES GRAMMES!!! OPOTE SAN MOUSOULMANOS FYLAEI TA ROUXA TOU NA MHN KAEI I GOUNA TOU. EMEIS TI KANOUME?? ANAFEROMASTE SE PONTIOUS, KYPRIOUS, KOURDOUS. TO MELLON EINAI MPROSTA REEE! OXI PISO. OTAN OI KYPRIOI VAROUSAN ME ANTIEROPORIKA TIS DAKOTES ME TOUS ELLINES KATADROMEIS TI PERIMENAN OTI THA KANI O ATTILAS OGLUTS, PROINO PERIPATO??/ TORA MAS MARANE???
KAI MIA EROTISI : POI ITAN OI KARAMAN? POU KAI POTE???
hristos
30/01/2009 20:22
O ERDOGAN TO EKANE GIA NA ENTYPOSIASI TON ARAVIKO ISLAMIKO KOSMO SAN ???ISLAMISTIS
OMOS DEN MILAI GIA TIS PARAVIASIS STO EGEO UTE GIA
TIN KATOHI TIS KYPRU
TA KALA KE SIMFERONTA MONO
AFU TON KATA KRINI I DISIS GIRNAI PROS TIN ANATOLI
DIPORTO PEHNIDI...
I TURKIA EHI PATHI KRISI TAFTOTITOS
THELI NA INE ANATOLIKI HORA ALLA THELI KE TA LEFTA TIS DISIS...
SIMIOSI PROS TON ALLO ANAGNWSTI I TURKI DEN EHUN SIGENIA ME TUS ARAVES AFU TIN MOAMETHANIKI TUS THRISKIA TIN PIRAN STI IRAN KATA TIN KATHODON TUS APO TA MERI TU SIMERINU TURKISTAN=KONTA STIN KINA
ΑΣΤΡΑΧΑΝ
30/01/2009 16:29
ΕΙΠΕ Ο ΓΑΪΔΑΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΤΙΝΟ ΚΕΦΑΛΑ.....
Βρε ουστ!
30/01/2009 15:36
...ενώ οι Τούρκοι το '74 στην Κύπρο απλά μοίραζαν αυτόγραφα!
Αντώνης Β.
30/01/2009 14:24
Οταν η Τουρκική ηγεσία αναγνωρίσει την γενοκτονία των αρμενίων θα πεισθώ ότι πραγματικά κάτι αλλαξε σε αυτή την χώρα.

Οσο για την αγανάκτηση του Ερντογκάν στο θέμα των παλαιστινίων την αποδίδω απλά και μόνο σε θρησκευτική αλληλεγγύη.
σιντελα αρφαραχ
30/01/2009 11:35
Ηλιθιε ανθρωπε, λυπαμαι πολυ που δεν εγινε πραξικοπημα, να σε πεταξουν στο βοσπορο να σε φαν τα ψαρια.
Ζαχαρίας Μπατάλιας
30/01/2009 10:51
Τί ενδιαφέρον!

Οι Τούρκοι δεν κάνουν τα ίδια με τους Κούρδους?
Denthelo Namatheis
30/01/2009 10:41
To episodio miazei skinothetimeno apo ton idio ton Spielberg... Kai tin idia stigmi pou o Erdogan ekthiazetai sto BBC gia to talento tou stin ypokritiki, to olo thema me ton Attila Olga exei thaftei entelos sta diethni MME. Den mporeis na to vreis POYTHENA! An ayto apo mono toy den leei kati...
Λέων Ε΄ο Αρμένιος
30/01/2009 09:50
Αγαπητή Ελένη,

αρχικά, θα ήθελα να σε συγχαρώ ειλικρινά που ξεπέρασες το "ταμπού" της παραδοσιακής Ελληνοτουρκικής έχθρας και παντρεύτηκες Τούρκο.

Όπως έχω ξαναγράψει, άλλο πράγμα είναι οι διακρατικές και άλλο οι προσωπικές σχέσεις. Σαφέστατα, ο σύζυγός σου δεν ευθύνεται για τα "αμαρτήματα" της Τουρκίας. Κι εγώ, Αρμένης ων, εαν οι συνθήκες το έφερναν, θα μπορούσα να έχω παντρευτεί Τουρκάλα ή να έχω φίλο Τούρκο. Ο μέσος Τούρκος, όπως κι ο Έλληνας, θα σηκωθεί το πρωί, θα πάει στη δουλειά του, θα διαβάσει τα παιδιά του, θα κερδίσει κοντολογίς το ψωμί της οικογενείας του. Δεν θα κάτσει να σκεφθεί "πόσες παραβιάσεις του FIR Αθηνών θα κάνουμε σήμερα";

Ακόμη και στα πιο ακραία μηνύματα υπερεθνικοφρόνων που έχω διαβάσει, δεν έχω βρεί μαζική καταδίκη του Τουρκικού λαού, ούτε εκκλήσεις για εξαφάνισή του από προσώπου γης. Το πρόβλημα με τη γείτονα έγγειται, κατ'' εμέ, στο ότι, ουδέποτε παραδέχτηκε επισήμως τα όσα ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ (συγγνώμη για τα κεφαλαία) έχει διαπράξει. Δε νομίζω πως χρειάζεται να σου υπενθυμίσω τη γενοκτονία των Ποντίων.

Όσο τέλος αφορά στις διεκδικήσεις τους στο Αιγαίο, ας φροντίσουμε να έχουμε σωστή και σταθερή εξωτερική πολιτική και έξυπνα (όχι απαραίτητα πανάκριβα) εξοπλισμένες Ένοπλες Δυνάμεις.
Allos
30/01/2009 08:57
Επιπλέον συμφωνώ απολύτως με τον 666.
Allos
30/01/2009 08:56
Φίλε Elissaios V οι Τούρκοι εκτός των 50 εκατ. πλυθησμού έχουν πολύ καλές σχέσεις με τους άραβες (λόγω συγγενούς καταγωγής) κάτι που είχαμε και εμείς κάποια εποχή (δεκαετία ''80) και γι αυτό το λόγο τους "πέρνει" να τα κάνουν αυτά. Εμείς από την άλλη αλλάζουμε την εξωτερική μας πολιτική ανάλογα με το κόμμα που κυβερνά και ανάλογα με τα γκαλοπ.
Μάριος Κιτέρη
30/01/2009 07:22
"Σκοτώνετε τον κόσμο" ? Για κοίτα ποιος μιλάει. Τι θράσος τι υποκρισία. Στην Κύπρο οι Τούρκοι το 74 τι σκότωναν κύριε Ερντογάν ? Κατσαρίδες μήπως?
Λέων Ε΄ ο Αρμένιος
30/01/2009 07:09
Συμφωνώ κι επαυξάνω 666.

Η sui generis Τουρκική Στρατιωτική Δημοκρατία καλά θα έκανε εάν στεκόταν αυτοκριτικά στα δικά της πεπραγμένα. Τι έχουν απογίνει οι αγνοούμενοι της Κύπρου;

Έπιασε πόνος τη γείτονα για την Παλαιστίνη. Κι όμως, ο κόσμος έχει τούμπανο ότι οι μυστικές υπηρεσίες της Τουρκίας και του Ισραήλ, ΜΙΤ και Μοσάντ, έχουν αγαστή συνεργασία.

Κάπου και η αναίδεια πρέπει να έχει τα όριά της.
Αχαιός
30/01/2009 02:05
Μπράβο στον Ερντογαν, είπε αυτά που όλοι σκέπτονται αλλα δεν μπορούν να πούν λόγω της U.S. Thought police (TM).
m d
30/01/2009 00:18
όλοι έχουμε σκοτώσει (και συνεχίζουμε να σκοτώνουμε), χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε άμεσα, κόσμο για να επιβιώσουμε... πχ η δική μας ευημερία στηρίζεται στην καταδίκη άλλων λαών, όμως δεν γίνεται διαφορετικά. Αυτό θα γίνεται ακόμα πιο έντονο όσο ο πληθυσμός της γης αυξάνει και οι πόροι μειώνονται...Επίσης χαρακτηριστικό είναι ότι ο πρωτόγονος αυτός αγώνας επιβίωσης ντύνεται με ιδεολογίες και αστείους πατριωτισμούς! Επιπλέον, ο κάθε εγλκηματίας ενοχλείται από τη δράση άλλων εγλκηματιών ή προσπαθεί να εξαγνιστεί καταδικάζοντας άλλους εγλκηματίες
μπαμπης πιτσικακης
30/01/2009 00:00
Μπραβο στον γειτωνα,Οχι σαν τους δικους μας κυβερνητες και πολιτικους γενικα που γλειφουν την διεθνη Εβραικη διακυβερνηση. Ποιος αισθανεται περηφανος να ειναι υποδουλος; και σηνυπευθηνος των εγκληματων των Εβραιων ανα τον κοσμο
Ελενη
29/01/2009 23:31
@666

Θα συμφωνήσω μαζί σου.. Ολοι οι πολιτική παντώς Εθνους ειναι επιεικώς τσογλάνια.. Ξερουν μονο να ξεπουλάνε, να σκοτώνουν (ή/και αλλα εθνη, τους πολιτες τους), να προκαλουν, να παιζουν βρώμικα παιχνίδια και αλλα..
Ομως το μισος που καλλιεργείται αδιάκοπα κυρίως μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας μου στερεί την Ελλάδα μας.
Με λιγα λόγια ειμαι Ελληνίδα (ο πατέρας απο Δομοκό, η μαμά γεννημένη Αθήνα με καταγωγή απο τον Πόντο). Γεννήθηκα, μεγάλωσα, σπουδασα και δούλαψα στην πατρίδα μας. Επειτα σε ενα μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία γνώρισα τον άντρα μου ο οποίος ειναι Τούρκος αλλα λόγω του οτι εμενε πολλά χρόνια Αγγλία εχει αποκτήσει την Βρεττανική υπηκοότητα. Εν ολίγης αποφασίσαμε να γυρίσουμε μόνιμα Ελλάδα γιατι το Θεωρούσαμε καλύτερα.. Ομως ο αντρας μου αντιμετώπισε πολύ ρατσισμό και δυσκολευόταν απίστευτα να βρει δουλειά λόγω καταγωγής. Ετσι αναγκαστήκαμε και γυρίσαμε Αγγλία.
Τα παιδία μας γεννήθηκαν Ελλάδα, ειναι χριστιανά ορθόδοξα και μιλάνε μόνο Ελληνικά ( τα τουρκικα που γνωρίζουν ειναι οσα και ενας τουρίστας). Δεν ειναι αδικο λοιπόν να ειμαστε μακριά απο την Ελλάδα? Η μήπως φταιει ο άντρας μου για τον Ελληνο-Τουρκικό πόλεμο ή τις προκλήσεις ? Αλλοι φίλοι μας Ελληνες που εχουν παντευτεί Γερμανίδες, Ιταλίδες, Αγγλίδες, δεν αντιμετωπίζουν κανενα πρόβλημα.. Μηπως δεν πολεμάμε και με αυτά τα κράτη? Ας μου δώσει κάποιος μια σοβάρή απάντηση. Σταματήστε αυτό το μίσος και βάλτε τα με αυτούς που ευθύνοντε πραγματικά
konstantinos mourouzis
29/01/2009 22:34
μα είδες τον ερντογάν-πασά? μόνο για τους κούρδους λες 666? ούτε πως εδώ και 1 βδομάδα έχει ομολογήσει ένας τούρκος ηθοποιός ότι το 1974 σκότωσε εν ψυχρώ 10 Ελληνοκύπριους αιχμαλώτους. Ούτε πως η τουρκία κατέχει τη μισή κύπρο. Ο ερντογάν έμεινε να εξοργιστεί! Σε λίγο θα πειραχτεί και ο μπους που ο οπάμα δεν σταμάτησε τον πόλεμο στο αφγανιστάν..
Μ
29/01/2009 22:21
Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗ ΤΑ ΤΡΩΣ
manos p
29/01/2009 22:09
οχι οτι εχω καμια συμπαθεις στους ισραηλινους αλλα να μιλαει η τουρκια για δολοφονιες κοσμου ειναι τα ακρον αωτον της υποκρισιας....
Elissaios V
29/01/2009 22:07
Mpravo kai ksana mpravo ston Erdogan. Afto pou mou prokalei polla erotimatika ine to gegonos pos kanenas Ellinas igetis den tha tolmouse na kataferthei etsi anixta enantion ton xaidemenon tis Amerikis gia kanena apolitos logo. Edo opla paraligo na tous paradidame meso ton limanion mas.... Ti exoun parapano oi Tourkoi pou den exoume emeis kai mporoun kai askoun toso epithetiki (kai apotelesmatiki) eksoteriki politiki?????
666
29/01/2009 21:43
Ο καλός Σαμαρείτης Ερντογαν. Οι Κουρδοι δεν είναι ΚΌΣΜΟΣ Θα μας τρελάνουν όλοι, σιγά σιγά .

όλες οι τελευταίες ειδήσεις