Εκρηκτική η Παρί Σεν Ζερμέν, συνέτριψε την Ντιζόν με 8-0 στην 21η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι «καθάρισε» το ματς στα πρώτα 21 λεπτά με πρωταγωνιστή τον Ανχελ Ντι Μαρία (δύο γκολ και ασίστ στον Καβάνι για το τρίτο). Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Νεϊμάρ που πέτυχε χατ-τρικ για να φτάσει το σκορ στο 6-0, ενώ ο Εμπαπέ σκόραρε με τη σειρά του για το 7-0. Η Παρί όμως δεν σταματούσε και ακολούθησε ένα ακόμα γκολ, το τέταρτο του Νεϊμάρ, για το τελικό 8-0.

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Λιόν που επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Γκινγκάμπ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26′ με τον Φεκίρ και ο Αουάρ στο 58′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαία νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής πέτυχε η Μετς. Η ουραγός του πρωταθλήματος επικράτησε με 3-0 της Σεντ Ετιέν. Ο Ριβιέρ στο 13′ με πέναλτι έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Ντοσεβί κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρου στο 78′. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ερνάντι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τoμάς η Ανζέ πήρε τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Τρουά. Ο Γάλλος άσος σημείωσε δύο τέρματα (33′, 58′), ενώ το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Καπελέ (81′). Νωρίτερα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καουί (52′).