Μετά από 8 ματς χωρίς νίκη και τρεις σερί ήττες, το Αμβούργο επέστρεψε στα «τρίποντα». Η ομάδα του γερμανικού Βορρά, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, να παίζει σε όλο το 90λεπτο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή που είχε από το 12΄ και νίκησε με 3-1 την Στουτγκάρδη.

Η αποβολή του Μπάρνιτς μέσα σε 8 λεπτά (4΄ η πρώτη κάρτα και 12΄ η δεύτερη) δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση, αν και προσωρινά ισοφάρισαν.

Την πρώτη της ισοπαλία μετά από 6 ματς παραχώρησε η Γκλάντμπαχ (1-1 με τη Μάιντς), ενώ η Λειψία αν και βρέθηκε να χάνει κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να «γυρίσει» το ματς και να νικήσει με 2-1 το Ανόβερο. Οι γηπεδούχοι αγνοούν την ισοπαλία για 7ο σερί ματς.

Διεύρυνε σε 5 ματς το αήττητο που έχει η Σάλκε, με το «διπλό» επί της Φράιμπουργκ (1-0), η οποία συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενους αγώνες χωρίς «τρίποντο».

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έμεινε αήττητη για 6ο σερί ματς με το 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Αουγκσμπουργκ. Ο Παναγιώτης Ρέτσος πέρασε στο 33΄ στην θέση του Μπέντερ για τις «ασπιρίνες», ενώ στον πάγκο των γηπεδούχων έμεινε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Σταφυλλίδης.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος:

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης 2-1

(17΄ Ρέμπιτς, 89΄ Χάλερ – 25΄ Μοϊσάντερ)

Λειψία-Ανόβερο 2-1

(70΄ Πόουλσεν, 86΄ Βέρνερ – 56΄ Ζονάθας)

Φράιμπουργκ-Σάλκε 0-1