Τα παιχνίδια του Αστέρα Τρίπολης με τον Πανιώνιο είναι συνήθως παράξενα: στα δεκαπέντε τελευταία δεν υπήρχε νίκη φιλοξενούμενου. Πέρυσι ο Πανιώνιος έκανε στην Τρίπολη ένα από τα καλύτερα εκτός έδρας παιγνίδια του και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Αστέρα, αλλά δεν πήρε το τρίποντο. Το περσινό τελικό 1-1 ήταν εντελώς άδικο για τους Νεοσμυρνιούς. Φέτος ο Πανιώνιος (0-1) έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο: ο γηπεδούχος Αστέρας τον πίεσε πολύ, έχοντας έξι τελικές προσπάθειες και τρεις μεγάλες ευκαιρίες (δύο με τον Ισνάλδο και μία με τον Μανιά) στο πρώτο μισάωρο! Ο Πανιώνιος, που είχε μεγάλες δυσκολίες στο κράτημα της μπάλας, απείλησε για πρώτη φορά με τον Μασούντ στο 30′, ίσως τον μόνο ποδοσφαιριστή του που έμοιαζε να έχει όρεξη και τρόπους να απειλήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Αθανασιάδη.

Στην ανάπαυλα ο τεχνικός του Πανιωνίου Μιχάλης Γρηγορίου κατάλαβε ότι ο Μασούντ χρειαζόταν ένα στήριγμα στην επίθεση κι αντικατέστησε τον άκαπνο Λάμπρου με τον μαχητή Μασούρα. Μια καταπληκτική επιθετική προσπάθεια του Πανιωνίου είχε ως αποτέλεσμα ο Μασούντ να βρεθεί σε θέση βολής, ενώ οι συμπαίκτες του προηγουμένως αντάλλαξαν πέντε πάσες: το 0-1, μόλις στο 47′, άλλαξε το ματς. Ο Αστέρας προσπάθησε να ανασυνταχθεί, αλλά ο Πανιώνιος ξέρει να υπερασπίζεται το αβαντάζ του και με πρωταγωνιστή και τον σταθερότατο τερματοφύλακα Κότνικ, που απέκρουσε σουτ στο 85′ του Δουβίκα και στο 90′ του Τσιλιανίδη, πήρε τη νίκη χωρίς να πάρει αυτή τη φορά και τα χειροκροτήματα του κόσμου. Είχε πάντως και τις δικές του ευκαιρίες στην επανάληψη, αφού ο Γεσίλ και ο Μασούρας βρήκαν χώρους. Ο Γρηγορίου δήλωσε ευχαριστημένος. Πάντα από τα χειροκροτήματα προτιμά τους βαθμούς…