Τέσσερα γκολ (2-2), είκοσι τρεις τελικές προσπάθειες (14-9), πέντε σωτήριες επεμβάσεις (2-3) και ένα σουτ στο δοκάρι με πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Βασιλακάκη στο 69′, το οποίο στέρησε από τους γηπεδούχους τους τρεις βαθμούς της νίκης. Σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι, Ξάνθη και Λεβαδειακός μοιράστηκαν από έναν βαθμό, καθώς σκοράρισαν νωρίς (Γιουνές 5′ με πέναλτι, Λάζιτς 30′ – Βασιλείου 28′, Σίλβα 47′), αλλά μέχρι και το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων οι δύο γκολκίπερ Ζίβκο Ζίβκοβιτς και Στάνισλαβ Ναμάσκο προφύλαξαν τις εστίες τους. Ετσι, η Ξάνθη δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα στην Κέρκυρα και ο Λεβαδειακός πήρε έναν βαθμό στο κυνήγι της παραμονής, μετρώντας τρεις περισσότερους από τους ουραγούς Ηρακλή και Βέροια.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79′ Σολτάνι), Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Μεχία (60′ Πιτσέλι), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λάζιτς, Σιλά (60′ Λουσέρο), Λισγάρας.

Λεβαδειακός: Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας (85′ Ζεζίνιο), Βασιλείου, Τόνι Σίλβα (89′ Λάτσι), Καλτσάς, Ουόν, Γιουσούφ, Βούρος, Μιλιάζες, Σουμπίνιο (68′ Γιακουμάκης).