Διά πυρός και σιδήρου και έπειτα από διακοπή περίπου μιας ώρας, λόγω κατεστραμμένης μπασκέτας από κάρφωμα του Χάγκινς, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 64-61 της ΑΕΚ στον νοκ-άουτ προημιτελικό του Αλεξανδρείου και να περάσει στην τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η υπεροχή της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ (5 έναντι 2 του Άρη), της έδωσε την ευκαιρία να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, ενώ χάρις σε ένα σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 5 πόντων (10-15).

Οι γηπεδούχοι όμως «απάντησαν» και με επιμέρους σκορ 7-2 κατάφεραν να πλησιάσουν την ΑΕΚ στο καλάθι (17-19) ένα λεπτό πριν την λήξη της περιόδου, που τελικά βρήκε την Ένωση να προηγείται με τρεις πόντους (18-21). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πετυχαίνοντας εκατέρωθεν τρίποντα εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 36-36.

Στην επανάληψη όμως και ενώ είχε παιχτεί ένα λεπτό αγώνα ο Χάγκινς με δυνατό κάρφωμα «κατεδάφισε» την μπασκέτα κάτι που προκάλεσε την διακοπή του αγώνα για περίπου μια ώρα μέχρι να αλλαχθεί η στεφάνη. Μετά την επανεκκίνηση της αναμέτρησης οι παίκτες και των δύο ομάδων φαινόντουσαν επηρεασμένοι από την μεγάλη διακοπή κάτι που τους οδήγησε σε αρκετά λάθη.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου της αναμέτρησης ο Άρης προηγούνταν με 51-47 αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα με ένα σερί 8-0 (51-55) στο 33΄ ανέκτησε το προβάδισμα. Η αναμέτρηση είχε εξέλιξη θρίλερ στα τελευταία λεπτά με τον Χάγκινς να αναδεικνύεται σε «ήρωα» του Αρη αφού στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκοψε τον Καλαμπόκη (είχε 6 κοψίματα συνολικά) και στην συνέχεια σκόραρε κάνοντας το σκορ 61-58, 29.3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Ουόρεν αστόχησε τρίποντο για την ΑΕΚ ενώ ο Γουότερς με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (63-58) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη πρόκριση των γηπεδούχων. Το τελικό 64-61 διαμορφώθηκε με την βολή του Ανοσίκε.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 36-36, 51-47, 64-61

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6(2), Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 4, Γουότερς 10(6ασ.), Ζάρας 5(1), Χάγκινς 17(3/7β., 7/15διπ., 10ριμπ, 6 κοψ), Κοέν 3(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 9(1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7(2), Χέρστον 10(1), Μιλόσεβιτς 11(9ριμπ.), Σκραμπ 3(1), Μαυροκεφαλίδης 13(2/3β., 4/9β., 1/4τρ.), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Γουόρεν 4.