Τα συναισθήματα ήταν έντονα στο φιλικό της Εφές Αναντολού με τον Ολυμπιακό στην Πόλη (79-73 νίκησε η ελληνική ομάδα).

Εκεί όπου μεγαλούργησαν όλοι μαζί πριν από μια διετία στο έπος της Κωνσταντινούπολης και την ανατροπή του αιώνα στον τελικό της Ευρωλίγκας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Αυτή τη φορά ο Ντούσαν Ιβκοβιτς και ο συνεργάτης του Βαγγέλης Αγγέλου, αλλά και ο Στράτος Περπέρογλου ήταν πλέον αντίπαλοι. Ομως δεν έλειψαν οι φιλοφρονήσεις αλλά ακόμα και οι επισκέψεις στα αποδυτήρια, όπως βλέπετε στο βίντεο με τον Περπέρογλου να πηγαίνει να χαιρετήσει τους μέχρι πέρυσι συμπαίκτες του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε για αρκετή ώρα σχήματα με τρία γκάρντ, με τον Χριστοδούλου να συμπληρώνει πότε τον Σπανούλη με τον Λαφαγιέτ και πότε τον αρχηγό του Ολυμπιακού μαζί με τον Σλούκα. Η πολύ καλή επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και η άμυνα στα τελευταία επτά λεπτά ήταν τα στοιχεία που έδωσαν στους Πειραιώτες σαφές προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9ριμπ), Κορκμαζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4ασ), Μπιέλιτσα 12.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4ριμπ), Χάντερ 4 (4ριμπ), Ντάνστον 13 (3ριμπ), Σπανούλης 14 (1τριπ, 7ασ), Σλούκας 14 (3τριπ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ριμπ, 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ασ).