Η Βαλένθια, απέκλεισε την Βασιλεία και βοήθησε την Ελλάδα, αφού ανέκοψε την πορεία της Ελβετίας προς την 12η θέση της ειδικής καταταξης της ΟΥΕΦΑ.Ετσι, η πρωταθλήτρια Ελλάδας της σεζόν 2014-2015 θα είναι απ΄ ευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η βαθμολογία: Ελλάδα 33.600, Ελβετία 33.225.

Η Βαλένθια κατάφερε να ανατρέψει το 3-0 με το οποίο είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς από τη Βασιλεία. Νίκησε 3-0 στην κανονική διάρκεια και πέτυχε άλλα δύο γκολ στην παράταση (5-0) για να πάρει την πρόκριση. Πρωταγωνιστής για τη Βαλένθια ήταν ο Αλκαθέρ ο οποίος σημείωσε τρία γκολ.

Ο Αλκαθέρ λοιπόν άνοιξε το σκορ στο 38′ και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βάργκας πέτυχε το 2-0. Ο Αλκαθέρ σκόραρε στο 70′ για το 3-0 και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Η Βασιλεία, έμεινε με εννέα παίκτες (αποβλήθηκαν οι Ντίαζ και Σάουρο) και τελικά η Βαλένθια πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Αλκαθέρ (113′ ) και Μπερνάτ (118′) και με 5-0 πήρε την πρόκριση.

Η Σεβίλλη νίκησε 4-1 την Πόρτο, από την οποία είχε ηττηθεί 1-0 στο πρώτο παιχνίδι. Ο Ράκιτιτς με πέναλτι στο 5′ άνοιξε το σκορ. Στο 26′ ο Βιτόλο πέτυχε το 2-0 και ο Μπάκα στο 29′ πέτυχε το 3-0. Η Σεβίλλη έμεινε με δέκα παίκτες (54′) λόγω αποβολής του Κόκε, αλλά πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 79′ με τον Γκαμέιρο. Η Πόρτο μείωσε στο 90′ με τον Κουαρέσμα.

Η Γιουβέντους είχε νικήσει 1-0 στο πρώτο ματς στη Γαλλία και πιέστηκε από τη Λυών στον επαναληπτικό της Πέμπτης. Τελικά, κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Στο 4′ ο Αντρέα Πίρλο άνοιξε το σκορ και στο 18′ η γαλλική ομάδα ισοφάρισε με τον Μπριάν. Η Γιουβέντους πήρε την πρόκριση με αυτογκόλ του Ουμτιτί στο 68′.

Η Μπενφίκα νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι την Αλκμααρ. Η πορτογαλική ομάδα, με δύο γκολ του Ροντρίγκο (39′ και 71′) επικράτησε 2-0.