Τιμωρία σοκ για Δεβετζή

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/03/2011 17:45 |

Η Πηγή Δεβετζή τιμωρήθηκε από την διεθνή ομοσπονδία στίβου με αποκλεισμό δύο χρόνων, καθώς «απέτυχε να δώσει δείγμα» σε αιφνίδιο έλεγχο που της ζητήθηκε στις 23 Μαΐου του 2009 στη Γιάλτα της Ουκρανίας, όπου έκανε προετοιμασία.

Η υπόθεση της πρωταθλήτριας του τριπλούν, δεν πέρασε από τoν   ΣΕΓΑΣ, αλλά αποφάσισε η ΙAAF!

Το καλοκαίρι του 2009, ο ΣΕΓΑΣ ενημερώθηκε για το περιστατικό από την ΙΑΑF, η οποία ζητούσε να μεσολαβήσει προκειμένου η αθλήτρια να δώσει εξηγήσεις.

Στη συνέχεια, όμως, η διαδικασία «πάγωσε» και πιθανότατα, επειδή η Δεβετζή έδειξε πως αποσύρεται από την ενεργό δράση. Το περασμένο φθινόπωρο όμως κοινοποίησε την πρόθεσή της να επανέλθει. Ετσι η IAAF άρχισε  και πάλι τις διαδικασίες.

Ο φάκελος άνοιξε πάλι, αρχικά δόθηκε εντολή στον ΣΕΓΑΣ να ξεκινήσει εκδίκαση μέσω πειθαρχικής επιτροπής, όμως, η διεθνής ομοσπονδία στην συνέχεια αποφάσισε να πάρει εξ ολοκλήρου την υπόθεση στα χέρια της.

29
athlitis
22/03/2011 14:49
siga?????psemata!!!!den pisteyo tpt!den yparxei ntopa ston elliniko athlitismo.oi ksenoi ftaine gia ola.oi alvanoi mas fernoune tis ntopes.xaxaaxax
Ανθιμος χρ.
22/03/2011 07:47
Τα γονιδια της Γκατζολιας γαρ!
Theo G.
21/03/2011 16:46
Καλά υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα που να πιστεύει πως τα χρυσά μετάλλια στους ολυμπιακούς αγώνες τα κατάκτησαν οι αθλητές μας με το σπαθί τους? Αστεία πράγματα. Το θέμα είναι τί κάνουμε με όλες και όλους μετά το ξεσκέπασμά τους. Τους έχουμε βολέψει στο στράτευμα ή σε άλλες περιζήτητες θέσεις του δημοσίου. Με τον τρόπο αυτό έχουν εξασφαλίσει το μέλλον τους και το μέλλον των παιδιών τους. Και τώρα θέλουν να μας πείσουν πως όλα ήταν νόμιμα και όλα ήταν μέσα στα επιτρεπτά όρια. Ένα πράγμα πρέπει να κάνουν οι αρμόδιοι κρατικοί φορείς , αφαίρεση όλων των προνομίων που τους παρείχε το κράτος, εξαιτίας της δήθεν επιτυχίας τους. Θα ήταν βέβαια άδικο αν το φαινόμενο αυτό το περιορίζαμε μόνο στους δικούς μας αθλητές και αθλήτριες. Όλες οι χώρες, ιδιαίτερα αυτές που αποσπούν και τα περισσότερα μεταλλια, κάνουν χρήση απαγορευμένων ουσιών. Το πλεονέκτημα κάποιων εθνηκοτήτων π.χ. ΗΠΑ, είναι πως αυτοί καθορίζουν ποιές ουσίες είναι απαγορευτικές και ποιές όχι.
Σοφοκλής
21/03/2011 16:38
Τα ντοπαρισμένα λαμόγια καταλαβαίνουν από πράξεις και όχι από λόγια...Εύγε!
Για την ελλάδα ρε γαμώτο
21/03/2011 13:58
Παρά το σοκ που κι εγώ με τη σειρά μου υπέστην λόγω της κατάφωρης αδκίας που οι διεθνής αρχές διέπραξαν εις βάρος της πρωταθλήτριάς μας, η μνήμη μου δεν μπόρεσε να μην ανακαλέσει κάτι δηλώσεις, στις οποίες είχε προβεί η αδικηθείσα μετά την αλησμόνητη και ασφαλώς πεντακάθαρη ολυμπιακή νίκη της το 2004, για τη βιολογική ανωτερότητα των ελλήνων και τη μη εξαλλείψιμη εγγραφή της νίκης στο εθνικό γονιδίωμα. Ας το βροντοφωνάξουμε σε όλους: Ό,τι και να κάνετε, όσο και να μας κατατρέξετε, εμείς θα σπιθαμή δε θα μετακινηθούμε από την λαμπρή παράδοση του Γκομπινό, του Κουμπερτέν, του Χίμμλερ και των ομοίων τους! Πάντα πιστοί στο ολυμπιακό ιδεώδες!
Μανώλης Κρητικός
21/03/2011 12:33
Κύριοι καληνύχτα.....Στίβος δεν υπάρχει.....Μακριά τα παιδιά απο τον πρωταθλητισμό ...κίνδυνος -θάνατος !!!!
Νικος Νικολαιδης - ΣΦ - Αθηνα
21/03/2011 09:32
Εφοσον ολοι παιρνουνε,παιρνουνε και οι δικοι μας. Το προβλημα ειναι γενικωτερο δηλαδη. Αυτο που δεν ειναι γενικωτερο ειναι οταν ερχονται οι καναδοι να παρουν τη φλογα απο την Ολυμπια και ως καταλαθως η οργανωτικη επιτροπη βαζει την τιμωρημενη για ντοπα Φανη Χαλκια να τρεξει με τη δαδα. ( Φυσικα κανεις δε τιμωρηθηκε γι αυτον τον απιστευτο διεθνη διασυρμο που μεταδωθηκε παντου και εδειξε ποσο σεβομαστε εναν οργανισμο, τον IAFF και το αντα''ι''ντοπινγκ, που αν ειμασταν εξυπνοι, θα πρεπε να εδρευει στη χωρα μας και μεις να μαστε οι πιο πιστοι αποστολοι του ).
Μνήμη Κρίση
21/03/2011 06:40
το κακό με τον ελληνικό αθλητισμό και με μας τους έλληνες γενικότερα δεν είναι ούτε το ντόπινγκ ούτε η αυθαιρεσία των αρχόντων μας ή η δική μας όταν κάνουμε κουμάντο

αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες της Ευρώπης και της Αμερικής

το κακό είναι ότι αρνούμαστε να παραδεκτούμε λάθος να κάνουμε κριτική να βελτωθούμε και φυσικά να πληρώσουμε

όσο η παιδεία μας δε διδάσκει τέτοιο ήθος με ανάλογους δασκάλους - όλους μας αυτά θα είναι τα αποτελέσματα

οι νόμοι δεν θα εφαρμόζονται, οι έλληνες θα "αναγκάζονται" να παρανομήσουν, οι παράνομοι θα αποσύρονται για να ξεχαστούν εμείς θα πέφτουμε από τα σύννεφα -και γιατί να φτάσουμε να ζούμε στα σύννεφα άραγε;- και τα σκάνδαλα θα συνεχίζονται χωρίς τιμωρία με κάλυψη και την σιωπηλή έγκριση όλων μας που αναδείξαμε και δώσαμε εξουσιοδότηση εφόρου ζωής -χωρίς κριτική- στους ανάλογους σωτήρες να τα διαπράτουν

θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία είπε ο ποιητής΄, όχι μόνο τόλμη

και σε καμία περίπτωση αδικία δηλαδή ανισορροπία

αρετή πάλι σημαίνει να χρησιμοποιούμε το λογικό για να αποφασίζουμε και να δρούμε με περίσκεψη και όχι αλλαζονεία

να αντιστεκόμαστε στο πλούτο και την ομορφιά αν δεν ξέρουμε το ποιόν και την προέλευσή της

να ερευνούμε την αλήθεια και όχι να ευαγγελιζόμαστε την ικανοποίηση των παθών πάσι θυσία

ένα από τα μεγαλύτερα πάθη του έλληνα είναι η αρχομανία και η φαγωμάρα που φέρνει
κρίμα
21/03/2011 02:05
για την Πηγή....αλλά σε καμία περίπτωση δεν με σοκάρει... οι πρωταθλητές γίνονται μόνο με ντόπινγκ. είναι καθολική αλήθεια. δεν υπάρχει καθαρός αθλητισμός. είναι ουτοπία αυτό το πράγμα.
Άκης απο Ολλανδία
20/03/2011 23:02
Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να τους αφαιρούνται ΟΛΑ τα προνόμια, στρατιωτικοί βαθμοί, θέσεις κτλ. με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν έχει καμία σημασία αν δεν ήταν θετικοί για αναβολικά όταν πήραν τα μετάλλιά τους, εφόσον έφεραν ντροπή στη χώρα μας, πρέπει να τιμωρηθούν!
Ελληναρακος Θ
20/03/2011 22:31
Τελικα η ψωροκοστενα αποδειχτηκε παγκοσμια πρωταθλητρια στις ελληνοποιησεις και στην ντοπα φυσικα.
Για να μην αναφερουμε τον πακτωλο χρηματων με τη μορφη λαδωματων σε αμετρητους αθλητικους φορεις και παραγοντες για την προβολη της χωρας με καθε μεσο και τιμημα.
Εδω που τα λεμε η πονηρια και η κομπινα ειναι βαθεια ριζωμενες στα γονιδια μας.Ακομα και ο πολυδιαφημισμενος Λουης λεγεται πως αποσπασε το χρυσο μεταλλιο κοβοντας δρομο στον περιφημο Μαραθωνιο με την συμπαρασταση και των επισημων αρχων......
Βιοχημικος
20/03/2011 22:00
Το θεμα με τους αγωνες σηκωνει πολυ συζητηση. Ειναι μεγαλη αδικια για εναν αθλητη να εχει χειροτερα γονιδια απο εναν αλλο και να χασει λογω αυτου. Εκει, δρα η ντοπα για να εξισορροπησει τις ανισοτητες. Η ανισοτητα ειναι κατι που πολεμαται παντου πλεον. Στον αθλητισμο, γινεται με την φαρμακοδιεγερση. Γιατι ο συμφοιτητης μου να εχει γινει τουμπανο σε 1 χρονο μονο με μια υποτυπωδη διατροφη και εγω με τις επαγγελματικες διατροφες να μην εχω πετυχει ουτε το 1/10, οταν κανουμε το ιδιο προπονητικο πλανο και με τον ιδιο τροπο; Φταινε τα γονιδια. Και αυτη την αδικια την διορθωνει η βιοχημεια. Μην ειστε συντηρητικοι.
Δώσε κι εμένα
20/03/2011 20:58
Αυτή... η "τω σώμα και τω πνεύματι"... και με την άδεια για ΠΡΟΠΟτζίδικο στην Αλεξανδρούπολη...
Aπορία
20/03/2011 20:39
Τίποτα δε θα μείνει όρθιο σε αυτή τη χώρα; Έλεος! Τί να λέμε πια στα παιδιά μας για να είναι περήφανα για την πατρίδα τους; Και όλοι αυτοί που μας κορόϊδευαν τόσα χρόνια ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ να βγει να ζητήσει μια συγγνώμη. Ίσως αυτό να είναι τελικά η μεγάλύτερη άπό όλες τις ντροπές μας.
παλληλακης γιωργος
20/03/2011 20:13
Απορώ για το ΣΟΚ σας. Μηπως ηρθε ο καιρός να επιστρέψουν ολα τα ασημικά και χρυσαφικά που έβαλε η ντοπα γυρω απο το λαιμο καποιων αθλητων μας ; Ουτε για ξεπουλημα δεν κανουν Θα κατηγορηθούμε για ξεπλυμα μαυρου χρηματος Για faux bizoux ήταν φιλτατοι ικανοί και μονο. Απεδειχθη έμπρακτα ! Ας μην κατεδαφισουμε τα τοιιχη μας προς τιμην τους άλλο -κι αν το καναμε ας τα ξαναστησουμε -ας ξαναβαπτισουμε τα πλεουμενα που ονομασαμε με τα πλαστά φτερωτα ΕΩΛΑ ονοματα τους και ας τους παρουμε τα μικροφωνα που τους παρεχουν ετσι ωστε να καθ-οδηγουν την νεολαια μας αυτοι οι ταχα ''εκλεκτοι'' μας που ειναι πλασμενοι για τα Μεγάλα .... Επιτελους ! Η ''αποκαθηλωση'' και το ξεριζωμα γαλονιων ναι μπορει να ειναι τραυματική εμπειρία αλλά το κακο που θα προξενησει η διατηρηση και διαιωνιση του ψευδους προξενει και φερνει μεγαλυττερες συμφορές
Juan Greco
20/03/2011 17:00
Kala na pathi!
P
20/03/2011 15:40
Καλά κάναν στο πρεζάκι... άντε και στα υπόλοιπα...
Οπως στρώνεις κοιμάσαι
20/03/2011 13:34
Τώρα πιά στο εξωτερικό, όπου ακούν έλληνα θα θεωρείται ένοχος μεχρι να αποδειχτεί αθώος. Τους πήρε καιρό αλλά μας κατάλαβαν.
Nikos G
20/03/2011 13:30
Και η ντοπα συνεχιζει να παει συννεφο στην Ελλαδα. Τετοια ατομα που παιζουν παιχνιδακια για να αποφυγουν τον ελεγχο θα πρεπει να διαγραφονται για παντα απο τους αγωνες. Ξεφτιλες.
ΝΕΟΣ
20/03/2011 12:54
Aισχος , ντροπη.
Κατια Β.
20/03/2011 10:22
Αυτη ειναι Ελληναραδες μου η πραγματικη εικονα του Ελληνικου αθλητισμου και κατα προεκταση και της Ελληνικης κοινωνιας.Μεταλια και νικες που κατακτηθηκαν ειτε με Ελληνοποιησεις για γελια ειτε με τη βοηθεια της ντοπας χαριν της τερψης ενος λαου που αιωνες τωρα διψαει για αρτο και θεαματα με οποιοδηποτε κοστος. Κορυφαια στιγμη καταξιωσης της απολυτης ταυτισης αυτου του λαου με το αθλητικο πνευμα και το ευ αγωνιζεσθε ηταν η αξεχαστη στιγμη της εισοδου στο Ολυμπιακο σταδιο το 2004 της ξενης πρωταθλητριας βαδην συνοδευομενης απο ουρανομηκη γιουχαισματα του Ελληναραδικου "φιλαθλο" κοινου που διατρανωνε ετσι την αγανακτηση του για τον αποκλεισμο της Ελληνιδας πρωταθλητριας ....της ντοπας.
Αθανατη Ψωροκωστενα.
Βασίλης
19/03/2011 23:09
Εντάξει, ρε παιδιά. Εαν η αθλήτρια έπρεπε να κάνει κάτι και δεν το έκανε, ας τιμωρηθεί. Γιατί δηλαδή "φταίει" η τιμωρία και όχι το παράπτωμα που την προκάλεσε ; Και γενικά κανείς δεν πρέπει να είναι "υπεράνω" του νόμου.
Alexandros Papas
19/03/2011 21:28
Γιατί η τιμωρία έιναι ΣΟΚ. Αναβολικά δεν έπαιρνε ????? Δεν θα έπρεπε να τιμωρηθεί ?????
A_K
19/03/2011 20:17
Έτσι, έστω και λίγο-λίγο να φεύγει η λαμογιά
GEORGE
19/03/2011 19:58
Άμα κάποιος είναι καθαρός δηλαδή, τι έχει να φοβηθεί; Επειδή όμως κέρδισε (και όσοι άλλοι έχουν κάνει τα ίδια) κανα δυό μετάλια και έγινε φίρμα στην μπανανία, νομίζει πως μπορεί να γράφει στα παλιά της τα παπουτσάκια διεθνείς οργανισμούς και νόμους. Πάρε λοιπόν και συ μια περιποιημένη κλωτσιά από αυτούς που έχουν μεγαλύτερα "παπούτσια" γλυκιά μου έτσι για να εμβαθύνεις ότι ξέρουν κι άλλοι να "γράφουν" (και καλύτερα από εσένα) μπας και συνέρθεις τέλος πάντων. Άντε τώρα και σε κανα μπουζουξίδικο να κάνεις άλμα εις τριπλούν, εκεί περνάν οι δημόσιες σχέσεις και οι εντυπώσεις. Αλλού θέλει δουλειά και λίγο πιο ταπεινά.
ΒΑΣ.ΜΕΣΣ
19/03/2011 19:24
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ... ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΑΣ...ΟΛΑ ΤΟΥΣ...
Μάριος Πολυκάρπου
19/03/2011 19:14
Μόνο η τιμωρία σας σοκάρει; Το γεγονός ότι κατηγορείται για ντοπάρισμα δεν σας σοκάρει; Δεν ντρεπόμαστε λίγο λέω γω;
Γιαννης
19/03/2011 18:21
Καλα να παθει. Μας ζαλισαν τοσα χρονια με τα μεταλια της ντοπας.
ΑΚ
19/03/2011 18:08
Να τα να τα... Άλλη μια ελληνική φούσκα σπάει...