Μαξίμου κατά Reuters: «Είμαστε και επισήμως στην εποχή των fake news»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/03/2017 14:22 |
Μαξίμου κατά Reuters: «Είμαστε και επισήμως στην εποχή των fake news»
«Είμαστε και επισήμως στην εποχή των fake news. Aυτή τη φορά και με τη σφραγίδα του Reuters. Κρίμα...», σχολιάζει το Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού αναφορικά με το δημοσίευμα του διεθνούς πρακτορείου. Επισημαίνει την κρισιμότητα της συγκυρίας, μεσούσης της κρίσιμης διαπραγμάτευσης, και σχολιάζει εν είδει υστερόγραφου: «Ελπίζουμε να είναι απλώς μια ανοησία γιατί δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι κάποιοι παίζουν παιχνίδια με το Χρηματιστήριο».

Συγκεκριμένα, στο σχόλιο που εξέδωσε, το Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού τονίζει ότι «το Πρακτορείο Reuters θα έπρεπε, ειδικά σε αυτή την δύσκολη περίοδο για την Ευρώπη, να είναι περισσότερο προσεκτικό και να μην φιλοξενεί «δημοσιεύματα» αμφιβόλου προελεύσεως και μηδενικής αξιοπιστίας».

«Είναι προφανές», επισημαίνει, ότι η «αποκλειστική είδηση» περί δήθεν συνέντευξης Τύπου του Πρωθυπουργού, καθώς και το σενάριο περί εκλογών που στηρίζονται σε φήμες κατά τον ίδιο τον συντάκτη της «είδησης», σε μια κανονική περίοδο δε θα αφορούσαν κανέναν. Και υπογραμμίζει: «Σήμερα, όμως, εν μέσω μιας κρίσιμης διαπραγμάτευσης κάθε ψεύτικη είδηση, που προσπαθεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ελληνική κυβέρνηση, μετατρέπεται αυτομάτως σε πρώτο θέμα σε μεγάλη μερίδα του Τύπου».

Κατόπιν αυτών, το Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού σχολιάζει: «Είμαστε και επισήμως στην εποχή των fake news. Aυτή τη φορά και με τη σφραγίδα του Reuters. Κρίμα...», και εν είδει υστερόγραφου, καταλήγει:  «ΥΓ. Ελπίζουμε να είναι απλώς μια ανοησία γιατί δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι κάποιοι παίζουν παιχνίδια με το Χρηματιστήριο».

Από την πλευρά του, αναφερόμενος στη διάψευση των δημοσιευμάτων περί εκλογών από το Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού, ο επικεφαλής του Ποταμιού, Σταύρος Θεοδωράκης, ανέφερε: «Να μιλάνε όλοι για fake news, αλλά να μιλάνε και οι κατασκευαστές των μεγαλύτερων ψεύτικων ειδήσεων της 4ετίας; Οχι άλλο κάρβουνο παιδιά».
Αει σιχτίρ
20/03/2017 01:41
Το τσογλάνι έμαθε και τα φέικ νιους!!! Πες ακόμα κάνα "Μάνταμ Μέρκελ, γκο μπακ!" Να καμαρώσουμε τη γλωσσομάθεια του γελοίου! ΥΓ - Πότε φεύγετε; Όταν αρπάξετε και το τελευταίο ευρώ!!!
τυ
21/03/2017 09:48
Ποιο ευρώ να αρπάξει ρε ? αυτά που αυτοί που ψήφιζες άρπαξαν? δεν ντρέπεστε λίγο και έχετε και το θράσος να μιλάτε? μας κατέκλεψαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις, δεν άφησαν τίποτα όρθιο και ήρθε ο μόνος πρωθυπουργός στην ιστορία που κατέχει ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ και μια μηχανή και μιλάτε ? συριζα μέχρι να ξεβρωμίσουμε από τη λέρα και την απατεωνιά των προηγούμενων μιζαδόρων και κλεφτών
?
17/03/2017 09:59
καλε ,ολες οι βιολες του ποταμιου μαζευτηκαν παλι να σχολιασουν?η τεταρτη εξουσια της μηδενικης παιδειας με αρχηγο ενα αμορφωτο δημοσιογραφο θιχτηκε παλι.
bruidsjonker
17/03/2017 06:32
Οι τύποι δεν υπάρχουν . Γράφουν ιστορία .Κάποτε θα καταλάβουμε και εμείς γιατί στους πρώην σοσιαλιστικούς παραδείσους οι πολίτες ψηφίζουν οτιδήποτε εκτός από την αριστερά .......
Ουλης
19/03/2017 20:14
Οι ανθρωποι ησαν εξυπνοι. Και γνωρισαν την αριστερη απο τη καλη, ολοκληρες δεκαετιες. Εδω εχουμε ηλιθιους αριστερους φυλακισμενους μιας καταστροφικης ιδεολογιας. Αυτοι δεν εμαθαν τι θα πει κομμουνισμος. Μπαρουφακιδες!
Ο-Ο-Ο-μαδάρα!
17/03/2017 12:23
Γενικεύσεις του πώλου, για ανόητους. Ψηφίζουν ο,τιδήποτε γιατί όπως κι εδώ, βαρέθηκαν τους Κωστάκηδες τους Μουγκούς και τους Αντωνάκηδες τους ξαδέρφους της γοργόνας του Μεγαλέξανδρου και μας χάρισαν 20 χρόνια "σοσιαλισμό" του ΠΑΣΟΚ. Ενώ η "δεξιά του Κυρίου" έγινε πιο ΠΑΣΟΚ απ' το ΠΑΣΟΚ για να ξανακυβερνήσει, και μας έφερε στο χάλι που είμαστε σήμερα με τον "αντιμνημονιακό" αγώνα του ανεγκέφαλου Αντωνάκη, που για την καρέκλα θα πουλούσε και τον Τάφο του Μεγαλέξανδρου ακόμα. Αλλά τελικά κι αυτήν την καρέκλα του πόθου του την μοιράστηκε με άλλους. Κατάλαβες μήπως τώρα οπαδέ, οι Ιθάκες τί σημαίνουν;
Kapota
17/03/2017 02:15
Βρε..βρε με τι νούμερα εχουμε μπλέξει. Την προπαγάνδα που ανέκαθεν έτρωγε ο λαουτζίκος τη λέμε τωρα fake news. Selfie anyone?
χfucktor
17/03/2017 01:33
μια ζωη αδικμενοι απο την ψευτρα κενωνια αυτοι αι κομμουνισται δεν βαρεθηκαν? Τοσα φαγαν μαζι τους θα τα παρουν ?
φ
21/03/2017 09:50
Ποιος έφαγε βρε? το πασοκ και η νδ έφαγαν και μας κατέστρεψαν και τώρα πληρώνουμε τα μαμησιάτικά τους?
Ουλης
19/03/2017 20:19
Ποιοι κομμουνιστες ρε φιλε; Οι πραγματικοι κομμουνιστες, τυπου Ακη του Μαλακα εν Φυλακη, η κομμουνιστες τυπου ηλιθιοι οπαδοι ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ ΣΥΡΙΖΑ κλπ.;
Περπατάω και τα......
17/03/2017 02:28
Σωστά τα λες και παλι Ζαφειρω μ'.
xfucktor
20/03/2017 15:00
Ε οχι και ζαφειρης ..εγω δεν σε εβρισα
Αντωνία Σαμαρά
16/03/2017 23:28
Κάτι μπουτάρες και κάτι κωλάρες που έχει ο Αλέξης! παχιές-παχιές! Τροφαντό παλλικάρι!
Κατίνα
16/03/2017 18:10
Δεν θα μας πουν οι αμόρφωτοι της αριστεράς για fake news. Αλλά πέρα από τους αμόρφωτους του ΣΥΡΙΖΑ αλήθεια είναι ότι αυτό που λέγανε ότι χάρη στο ίντερνετ οι συντονισμένες μεθοδεύσεις των ΜΜΕ για την διασπορά ψευδών ειδήσεων και εντυπώσεων καταρρέει, είναι μύθος. Η πλειοψηφία του κόσμου εξακολουθεί να είναι έρμαιο των εντυπώσεων που τα ΜΜΕ προσπαθούν να εμφυτεύσουν στα πλήθη αλλά και ψευδών γεγονότων. Μόνο μια μειοψηφία επωφελείται από το διαδίκτυο για να αποσαφηνίσει την εικόνα και είναι συνήθως αυτοί που με βάσει την απλή κοινή λογική είχαν καταλάβει ότι κάτι είναι συκέ ή ασαφές. Γιατί έχουν την απλή κοινή λογική που στερούνται τα πλήθη. Για μένα το πιο θρασύ fake news ήταν η σφαγή στην πλατεία του Βουκουρεστίου επί Τσαουσέσκου που δεν έγινε ποτέ. Μεταξύ άλλων με φωτογραφίες πτωμάτων που είχαν μαζέψει από τα νεκροτομεία και τάχαν βάλει στο δρόμο και που μεταδόθηκαν από όλα τα κανάλια του κόσμου. Αλλά βέβαια η αποπληροφόρηση είναι τόσο παληά ιστορία που μέρος της έχει καταγραφεί στην Ιστορία σαν γεγονότα. Ο δήθεν αυθόρμητος Σικελικός Εσπερινός μέχρι τις αρχές του 1800 αλλά "η πτώση της Ρώμης" μέχρι και σήμερα, θέμα πολλών ταινιών για την δήθεν την κατάρρευση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας με την πτώση της πρωτεύουσας στους βαρβάρους είναι μύθος. Πρωτεύουσα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ήταν τότε η Κωνσταντινούπολη και η Ρώμη ήταν μια επαρχιακή πόλη, ούτε καν πρωτεύουσα της περιοχής αυτής της Ιταλίας. Η τοπική πρωτεύουσα ήταν η Ραβένα, όχι η Ρώμη.
Κορνήλιος Παστοριάδης
16/03/2017 22:08
"Συκέ"[sic]; Όπως λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη; Ενδιαφέρουσα άποψη... Πάει και στην Κατερίνα ως χρώμα: συκί ή συκέ (αν εισ' απ' το Παρίσι). Αμ ετούτο το "αποπληροφόρηση"[sic]; Ουάου! Στερητικό σύνδρομο θα πάθω με τόση γλωσσική "αποπληροφόρηση", όση προσφέρουν τα σχόλιά σου. Ήμουν που ήμουν πληροφορημένος, τώρα με τον πληθωρισμό των πληροφοριών σου "αποπληροφορήθηκα" τελείως. Και μ' αυτά και μ' αυτά, μας αποπροσανατόλισες απ' το θέμα των φακε νιουζ, που θα λεγε κι ο φίλος σου ο Πολάκας, και μας πήγες μέχρι το χωριό που ήταν η Ρώμη, την εποχή του Ρώμου και του Ρωμύλου, άντε, λίγο αργότερα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το όλο ύφος της "πληροφόρησης" σου και η γλώσσα σου, με νεολογισμούς και στομφώδεις ανοησίες, θυμίζει έντονα τη γνωστή Ζωάρα. Κάποια σχέση ίσως; Μήπως στο ίδιο επάγγελμα; Λέω, μήπως... Ξέρεις ότι την πετάξανε με τις κλοτσιές έξω απ' το δικαστήριο που γίνεται η δίκη της Ζήμενς; Για να δεις τί παθαίνουν οι στομφώδεις Ζωάρες όταν δεν φεύγουν στο Παρίσι για να γλιτώσουν.
Κατερίνα από Παρίσι
17/03/2017 21:23
Κοιτάτε δείγμα μεσήλικα επαρχιώτη. Δεν έχει καμία γλωσσική ευαισθησία. Μα είναι σαφές, συκέ > σύκα (ομοφυλόφιλος στην αργκό) και από τα συμφραζόμενα προκύπτει συκέ= ομοφυλοφιλική αποπληροφόρηση. Σα να τον βλέπω μπροστά μου τόσο έντονη η οσμή του. Αυτοί οι λαϊκοί τύποι εντελώς απομονωμένοι από τα τεκταινόμενα νομιζουν ότι ένα άτομο με καλλιέργεια και κοινωνική συνείδηση εκφράζεται με ενθουσιασμό όχι για να εκφραστεί ή ίσως να μεταδώσει κάτι που πιστεύει γιατί αγαπά την γνώση και έχει κοινωνική συνείδηση αλλά για να ικανοποιήσει το εγώ του και να αποδείξει τον εαυτό τους στους άλλους. Γιατί ανάμεσα στους απελεύθερους αυτούς ότι κάνει κανείς είναι επίπλαστο, έχει κάποιο λόγο να το κάνει. Ακόμη κι όταν κάνουν έρωτα οι λαϊκου τύποι αυτοί του τους απασχολεί είναι να αποδείξουν ότι είναι καλοί το κρεβάτι. Πολυ υποφέρουν. Και έπειτα τους βγαίνει μίσος και στηρίζονται στο ελάχιστο που έχουν, την γλώσσα για παράδειγμα σαν αυτή που καλά ξέρει ένας γυμνασιάρχης των Γαργαλιάνων και εκεί τους βγαίνει το βαθύ τους μίσος. Τα αίτια του οποίου ίσως υποδηλούν ότι κατά βάση ξέρουν άρα δεν είναι απομονωμένοι αλλά μάλλον φυακισμένοι στα τοίχη της ανικανότητάς τους ή της ατολμίας τους. Πολλοί αντί για γλώσσα έχουν τη μουσική, γεμάτο το Μέγαρο Μουσικής από δαύτους. Για να μαθαίνουν οι έφηβοι όσοι από αυτους μας διαβάζουν τώρα και μας καταταβαίνουν. Δεν ξέρω τι είναι "Ζωάρα" έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στα τάμπλόιντς αλλά δεν διαβάζω τέτοια ούτε λαϊκους ιστότοπους πολυχρωμους ανοιγω γιατί δεν έχει κανείς να μάθει άλλο από κει - το φάκελος έχει κλείσει. Είναι η ίδια εξίσωση 'οπου αλλάζουν μόνο οι τιμές. Αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο δεν είναι ότι αυτά τα δείγματα ανθρωπίνων DNA υπάρχουν, αυτό είναι αναπόφευκτο της φυσικής επιλογής. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έχουν το δικαίωμα ψήφου.
Σήμερον: Δύο έργα.
Φυακισμένος στο νησί των Φυάκων
και
Θέλει η Κατίνα να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει
18/03/2017 13:04
Κατερίνα, αυτά τα "δείγματα DNA" όχι μόνον υπάρχουν αλλά επιβιώνουν και πολλαπλασιάζονται δια μέσου των αιώνων ακριβώς εξ αιτίας της φυσικής επιλογής. Είναι περίπου ο λόγος που απομείνανε όσοι έχουν το sapiens αμέσως μετά το Ηomo. Μόνον κάτι υπερφίαλες ψωνάρες με ύφος, το πολύ, Homo erectus, κάτι χουντο-Ζωάρες λόγου χάριν, είναι ανίκανες να διασώσουν το DNA τους περνώντας το στις επόμενες γενιές, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν γι αυτές "επόμενες γενιές". Υπάρχουν μόνον ως φυσικά και πολιτικά απολιθώματα. Τα "άτομα με καλλιέργεια" συνήθως δεν πιέζονται τόσο αφόρητα από την ανάγκη να αυτο-διαφημίζονται και μάλιστα με χονδροειδή τρόπο, κουνώντας το δάχτυλο στους πάντες και αποκαλύπτοντας τόσο ανόητα την θλιβερή κενότητά τους. Η καλλιέργειά τους καλμάρει την αγριότητα της έπαρσης τους και η "κοινωνική συνείδησή" τους δέχεται δημοκρατικά τις άλλες απόψεις χωρίς να ενοχλείται τόσο. Η μπουρδολογική σου διάθεση και οι γλωσσικές σου περιπέτειες έχουν πλάκα, όπως και το ανδρόγυνο ύφος σου, αλλά το σηκωμένο δάχτυλο θα σου ήταν ίσως χρησιμότερο αλλιώς. Ίσως να έβρισκες ενδιαφέρουσες ερμηνείες στην έννοια της "προβολής", της απόδοσης δηλ. σε άλλους απωθημένων ψυχικών περιεχομένων του εαυτού.
Κατερίνα από Παρίσι
18/03/2017 18:35
Ακάθεκτος ο μεσήλικας. Αντί να κοιτάει την υγεία του. Αυτό το είδος ελληνοφώνων αφθονεί στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη ίσως περισσότερο. Απειράριθμοι σε ορισμένες συνοικίες. Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι είναι πως λειτουργεί το ότι τίποτα μα τίποτα δεν τους ταρακουνάει. Ούτε η μόρφωση, ουτε η εκπαίδευη (γράφε πτυχία, μάστερ, ντοκτορά), ουτε η γλωσσομάθεια, ουτε οι αστικές ενασχολήσεις, ουτε τα λεφτά, ούτε το κύρος του σχολείου της δευτεροβάθμιας, ούτε α αφθονία και ποιότητα των ερωτικών σχέσεων, τίποτα, τιποτα. Ούτε καν η καταγωγή. Ό,τι δεν ανταποκρίνεται στή σοβαροφανή γεροντίστικη ξενέρωτη υφάρα τους αντιμετωπίζεται με μίσος. Γιατί οι απωκάτω τους, είναι καλά παιδιά και τέλος πάντως χωρίς τους απωκάτω πως αυτοί πως θάταν οι απωπάνω; Αλλά απωπάνω σε άλλο στυλ και μάλιστα χλευαστικό, και μάλιστα ιδεολογικά φορτισμένο, όχι αυτο δεν θα το ανεχθούν. Καμμία προσωπικότητα που να αποκλείνει απο τους κανόνες έκφρασης και συμπεριφοράς της ξενέρωτης φυλής τους λες και δεν υπαρχει καμιά άλλη μορφή ποιότητας στον κόσμο. Λίγο να μυρίζει Μανχάταν κάποιος, τους προκαλεί τέτοια φόβο σαν τα σκυλιά που γαυγίζουν τον άγνωστο. Αλλά τον θυμό, την ιδεολογική φόρτιση αυτό πιά... αυτά γι' αυτούς είναι μόνον στα βιβλία, σε διάφορες μορφές Τέχνης με τις οποίες έχουν επαφή για διασκέδαση μόνο. Αλλά στη ζωή, ιδεολογική φόρτιση, θυμός, εκνευρισμός απαγορεύονται δια ροπάλου. Αφού στο είδος αυτο πρέπει να είσαι cool. Νομίζουν ότι είναι θέμα ταξικής ευπρέπειας να είσαι cool. Ενω σήμερα είναι το αντίθετο. Για να είσαι cool με αυτά που εξελίσσονται στην Ελλάδα και στον κόσμο, σημαίνει ότι είσαι βλάκας, είσαι και αναίσθητος, δεν είσαι καν άνθρωπος, σημαίνει όμως ότι ενδεχόμενα kινδυνεύεις. Το σηκωμένο δάκτυλο του ορισμένου επαναστάτη θέλουν να το βλέπουν σαν το σηκωμένο δάκτυλο του κομπλεξικου χωριάτη που θέλει να αποδείξει τον εαυτό του σε άλλουε χωριάτες. Δεν μπορούν να το δουν αλλιώς. Αυτό είναι το politically correct του είδους των ελληνοφώνων αυτών, σφιγμένο σφιγμένο, που κατά καιρους ξερνάει σατανικές φλόγες σαν καύσιμο πυραύλου, τροφοδούμενο με τον αταβισμό της ταπεινής καταγωγής τους. Όμως, το δάκτυλο του οργισμένου το σηκωμένο, αύριο θα μπορεί να γίνει το δάκτυλο το γυρισμένο, που θα πιάσει την σκανδάλη. Αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο χάρη στους έφηβους και τις έφηβες που μας διαβάζουν. Ο μεσήλικας ειρωνεύεται τη χρήση της λέξης "αποπληροφόρηση". Είναι όρος που χρησιμοιείται εδώ και δεκαετίες, λέω σε σας μαθητές και μαθήτριες. Είναι τόσο τεμπέλης ο μεσήλικας που δεν έκανε τον κόπο να γκουγκλάρει για να τον βρεί και λέει, και λέει, ο μεσήλικας, με το σοβαροφανές του ύφος ό,τι του κατέβει. Και ξέρετε τι λέω εγώ; Ο μεσήλικας δεν έχει ίντερνετ. Θα μου πείτε, αν ο μεσήλικας δεν έχει ίντερνετ, τότε πως μπαίνει στα ΝΕΑ και διαβάζει και γράφει; Αυτά είναι τα μυστήρια του κόσμου. Γιατί αν είχε ίντερνετ ο μεσήλικας θα είχε δει ο μεσήλικας για παράδειγμα μεταξύ άλλων το βιβλιο "Η αποπληροφόρηση", των Richard Shultz και Roy Godson του 1984 που μάλιστα έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά (εκδόσεις Ροές). Και πολλές άλλες ιστοσελίδες θα είχε βρεί αν είχε ίντερνετ ο μεσήλικας, όπως μεταξύ πολλών άλλων το άρθρο της Σοφίας Βούλτεψη "Παραπληροφόρηση και αποπληροφόρηση" του 2014 και άλλα. Άρα δεν έχει ίντερνετ ο μεσήλικας. Βλέποντας το decadent στυλ του μεσήλικα και ότι χρησιμποιεί π.χ. τον Κορνήλιο Καστοριάδη σκέφτηκα μήπως είναι καθηγητής της Παντείου. Αλλά καθηγητής της Παντείου και να μη ξέρει τον όρο αποπληροφόρηση αποκλείεται. Υπάρχουν και όρια. Ξέρετε ότι εμείς που ελαχιστοι απο μας κατεβαίνουν στην αγορά (όχι και τόσο ελάχιστοι σε λίγο, θα δείτε) δεν γράφουμε βέβαια για να απαντήσουμε σε ανθρώπους χαμένους και χωρίς σωτηρία σαν τον παραπάνω μεσήλικα- δεν θάχε αυτό καμιά έννοια. Γράφουμε μήπως έστω και ένας, έστω και ένας έφηβος, έφηβη, νέος, νέα, πιάσει το ρυθμό και αποτελέσει το πολύ μικρό κομμάτι ζύμης από το οποίο θα φτιαχτεί το ψωμί. Παιδιά, αυτοί οι ξενέρωτοι μεσήλικες μας οδήγησαν στην δημοσιονομική κρίση και στη καταστροφή της χώρας. Και πρέπει να λέμε, να λέμε, να γράφουμε, να γράφουμε με σοβαρότητα, με χιούμορ, με θυμό, με ειρωνία, όπως μας προκύψει κάθε φορά, το στυλ δεν έχει σημασία σε μας, για να μεταδόσουμε το μύνημα. Έστω και ένας να σωθεί, αυτό θα είναι μία κάποια νίκη. Μην απογοητεύεστε από αυτά που ακούτε γύρω σας. Η λύση θα έρθει απο τους πολύ λίγους. Οταν τη λυση να την κάνουμε fad. Χρησιμοποιείστε τα όπλα του εχθρού! Η Ελλάδα είναι αθάνατη κι ας μη γίνεται πάντα να μιλά ελληνικά- δεν θα κολλήσουμε εκεί. Ο ευρωπαϊκός πολιτισμός είναι αθάνατος. Γιατί είναι ελληνικός. Γιατί είναι ο μόνος.
Εγώ ειμ' η βλάχα η έμορφη, η βλάχα η παινεμένη (έγινε βαπόρι)
19/03/2017 13:40
Χα, χα, χα! Η απολογία μιας παράφρονης που νομίζει ότι απευθύνεται στα πλήθη της νεολαίας! Πολύ περιορισμένη η γκάμα των επιλογών σου ρε Κατίνα, μετά βίας έφτασε στην Πάντειο, αλλά αποκλείει το Μανχάταν, γιατί για τις ψωνάρες αυτό φαντάζει πολύ ψηλά. Έχω κάνει λαντζέρης σε ελληνικό σουβλατζίδικο στο Βίλατζ Κατινάκι και πελάτης σε κινέζικα "all you can eat" στο Τσάινα Τάουν, λίγο πιο κάτω, μετράει αυτό για "μυρωδιά Μανχάταν"; Αλλά κι εσύ ρε Κατινάκι τα κατάφερες και πήγες "από Παρίσι"; Ουάου [θα επαναληφθεί παρακάτω αυτό]! Μια φίλη, αοιδός κλασικού ρεπερτορίου, απ' αυτές που ενίοτε βγαίνουν και στο Μέγαρο (που χλευάζεις), με πήρε κάποτε τηλέφωνο απ' το Μιλάνο. "Μιλάνο;!!!" τη ρωτάω, "Ουάου[<-εδώ]! στη Σκάλα;!!! Τί κάνεις εκεί μεγαλειοτάτη;" "Την σφουγγαρίζω" μου απαντάει εκείνη. Κατάλαβες Κατινάκι πως είναι ο υπόλοιπος κόσμος; Έχει αίσθηση χιούμορ, συναίσθηση του περίγυρου και την καλλιέργεια που λέγαμε. Όταν καταφέρεις να ξεφύγεις απ' το στιλ της Ζωάρας και του κασιδιάρη, τότε θα αρχίσεις να ψυλλιάζεσαι πως είναι ο υπόλοιπος κόσμος τριγύρω σου, που κάποτε ξέφυγε απ' τις σπηλιές. Κι αφού εσύ έχεις ιντερνετ, κάνε τον κόπο να κοιτάς ΣΕ ΛΕΞΙΚΑ τις άγνωστες λέξεις, πριν τις χρησιμοποιήσεις, δεν είναι δα και τόσο μεγάλο το πλήγμα για τον άνδρα που κρύβεις μέσα σου. Κι οι καινούργιες λέξεις έχουν τη χάρη τους, αρκεί να μην είναι κάτι σαν το newspeak της Ζωάρας, με το συμπάθιο. Χάρου και υγίαινε, βαπορίσια Κατίνα.
Αρούρης άχθη
16/03/2017 18:04
Οι σαλτιμπάγκοι ενοχλούνται που άλλοι τους πήραν τα πρωτεία; Τώρα που ούτε φακ νιούζ δεν έχουν να πουλήσουν στα χάπατα τί θα κάνουν; Μέχρι κι ο Κιμούλης τους έφτυσε κατάμουτρα κι έφυγε. Η "πρώτη φορά" ετοιμοθάνατη γριά μέσα σε δύο μόλις χρόνια. Ποιο θηλαστικό ζει τόσο λίγο; Μήπως τα ποντίκια;
ΒοΛή
16/03/2017 17:50
Τους φταίει η ΝΔ, ο Σόϊμπλε, το ΔΝΤ, η ασυνεννοησία των Θεσμών, η νεοφιλελεύθερη Ευρώπη, ακόμα και το Reyters...όταν η ανικανότητα τους, η ασυνεννοησία τους, οι ιδεοληψίες τους και ο κακός τους ο καιρός, προκαλούν το χάος, στο οποίο μας βυθίζουν κάθε μέρα και πιο βαθιά. Παρ' όλα αυτά, θα μείνουν γαντζωμένοι στην εξουσία με νύχια και με δόντια, και τελικά η πτώση τους θα είναι όμοια με εκείνη της "Χούντας", και όπως τότε, την πτώση τους θα νοιώσουν οι πολίτες σαν μέρα λυτρωμού...
Mboosh
16/03/2017 16:03
Είμαστε και επισήμως στην εποχή των fake governments.
Pioneer
16/03/2017 18:00
Η Ελλάς πάντα πρωτοπορεί!
Τα σουργελα οι υπευθηνοι
16/03/2017 15:45
Πιο χρηματιστηριο βρε βλακες εσεις αδιασατε τα χρηματιστηρια και μας αναγκασατε να αποσυρουμε τις καταθεσεις μας απο τις τραπεζες και τις εχουμε στα στρωματα μας ..Ξερετε ποσοι γεροι συνταξιουχοι εχασαν την ζωη τους , σκοτωθηκαν επειδη ειπαν στις ξενες υπυρετριες αν παθω κατι θα κανεις αυτο και αυτο με τα κουτακι που εχω εκει στο ντουλαπι απο κατω.Μετα απο αυτο "ΠΕΘΑΝΑΝ"απο αγνωστα αιτια.. και μαζι με την ψυχη της πεταξαν και τα λεφτα σε χωρες του εξωτερικου!!!Η κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ειναι Η οχι ηθικος αυτουργος? στην περιπτωση αυτη ? Ναι Η Οχι Τσιτσι-φιογκοι?
Χριστοφορακος/Σημιτης/Τσιπρας
16/03/2017 23:02
Συγνωμη αλλα οι ηλιθιοι εχουν λεφτα στα στρωματα.Οι ανθρωποι τα εχουν σε Γερμανια και Ελβετια.Φοβουνται την φαρμα των ζωων στην νοτιοανατολικη χερσονησο της Ευρωπης.Την χερσονησο των βλαχοευρωπαιων ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΩΝ ψηφοφορων!!!
Ρεμπετης
16/03/2017 15:08
Εχει τη πλακα του οταν ενας τσογλανος συμφωνει στις αποψεις του μ ενα μεγαλοκαρχαρια
Πάρτε κύριε Ριζοσπάστη
16/03/2017 14:43
Ο Κόπι Πάστε ΧΙΒ Πολάκι πώς το διαβάζει το "fake news"? Φάκε νεουζ?
Καρυοσπάστης
16/03/2017 17:59
"Φακ νιούζ", το πρόλαβε άλλος συριζαίος ευρωπέος.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις