ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΕΞΑΠΕΛΥΣΕ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ: «ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΨΕΜΑΤΑ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/04/2016 18:37 |
Επίθεση στον πρωθυπουργό εξαπέλυσε ο Μητσοτάκης: «Εχει πει τα μεγαλύτερα ψέματα»

Επίθεση στον πρωθυπουργό, τον οποίο κατήγγειλε για επικοινωνιακά παιχνίδια και ότι «έχει πει τα μεγαλύτερα ψέματα από τη Μεταπολίτευση και μετά», αλλά και στον ΣΥΡΙΖΑ, ως κόμμα «απαξιωμένο στη συνείδηση των πολιτών» εξαπέλυσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης, μιλώντας σε εκδήλωση στα κεντρικά γραφεία της ΝΔ στη Συγγρού για την ηλεκτρονική πλατφόρμα δράσης «Συμμετέχω στη Ν.Δ.», η οποία έχει στόχο να φέρει τους πολίτες, με τις ιδέες και τις προτάσεις τους, πιο κοντά στη Νέα Δημοκρατία.

Μιλώντας στην εκδήλωση ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας δήλωσε ικανοποιημένος από την οργάνωση των χθεσινών εσωκομματικών εκλογών και την υψηλή συμμετοχή και παράλληλα επιτέθηκε στον πρωθυπουργό καταγγέλλοντας επικοινωνιακά παιχνίδια.

«Είμαστε σε μια καλή πολιτική συγκυρία για τη Νέα Δημοκρατία, αλλά σε μια πολύ προβληματική συγκυρία για τον τόπο. Οι πρόσφατες δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι έχουμε καταφέρει μια σημαντική διαφορά με τον ΣΥΡΙΖΑ, η οποία μονίμως θα διευρύνεται.

»Η κατάσταση, όμως, στην κοινωνία είναι δραματική. Την ίδια στιγμή, ενώ οι διαπραγματεύσεις καρκινοβατούν και γίνονται, για άλλη μια φορά, αντικείμενο επικοινωνιακών παιχνιδιών, όπως αυτά τα οποία βιώσαμε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Απέναντι, λοιπόν, σε αυτή την πραγματικότητα, εμείς απαντούμε με ευθύνη, αλλά και με μαζική συμμετοχή», ανέφερε ο κ. Μητσοτάκης.

Επίσης είπε ότι το άνοιγμα της ΝΔ στην κοινωνία έχει πολύ σημαντική απήχηση, όπως είχε και η ανοικτή πρόσκληση σε τεχνοκράτες για την υποστήριξη της ομάδας προγράμματος στην οποία ανταποκρίθηκαν πάνω από 700 άτομα.

«Η δράση "συμμετέχω", που ανακοινώνεται σήμερα είναι ένα ακόμη βήμα σε αυτήν την κατεύθυνση. Σε μια εποχή μεγάλης ασφυξίας και μιας κυβέρνησης η οποία περιορίζεται σε μια κλειστή παρέα, εμείς ανοίγουμε τις πόρτες της Νέας Δημοκρατίας, σε όλες και όλους όσοι θέλουν να βοηθήσουν σε αυτήν τη δημιουργική προσπάθεια. Αυτό είναι και το νόημα της πρωτοβουλίας μας», συμπλήρωσε ο κ. Μητσοτάκης.

Επιπλέον υπογράμμισε ότι η ΝΔ έχει μια μεγάλη πολιτική ευκαιρία αυτή τη στιγμή, να δημιουργήσει όχι απλά συνθήκες -όπως είπε- μιας διαφαινόμενης πολιτικής νίκης, αλλά και μιας πολιτικής κυριαρχίας.

«Έχουμε απέναντί μας ένα κόμμα, το οποίο είναι απαξιωμένο στη συνείδηση των πολιτών και έναν πρωθυπουργό, ο οποίος έχει πει τα μεγαλύτερα ψέματα, αν όχι από συστάσεως ελληνικού κράτους, αλλά σίγουρα από τη Μεταπολίτευση και μετά.

»Οι πολίτες, εκ των πραγμάτων, είναι καχύποπτοι απέναντι και στα παραδοσιακά κόμματα. Η Νέα Δημοκρατία έχει χρέος να αρθρώσει έναν πειστικό πολιτικό λόγο και να πείσει τους πολίτες ότι μόνο αυτή μπορεί να αποτελέσει τη διέξοδο για τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο τόπος», τόνισε.

Αναπτύσσοντας αναλυτικά τη λειτουργία της νέας δράσης, ο αναπληρωτής γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας Λευτέρης Αυγενάκης είπε τα εξής:

«Μέσα από τη δράση "Συμμετέχω στη Ν.Δ." ενεργοποιούμε τη συμμετοχή και τη δράση όχι μόνο των μελών, αλλά κυρίως όλων των ενεργών πολιτών. Των ανθρώπων της γνώσης. Των ανθρώπων της παραγωγής. Των ανθρώπων της αριστείας.

Μέσα από το symmetexw.nd.gr, φέρνουμε τους πολίτες σε επαφή με τις Γραμματείες της Νέας Δημοκρατίας, οι οποίες αποτελούν τον οργανωτικό ιστό της παράταξής μας.

Βάζουμε την κοινωνία στο πυρήνα της διαδικασίας του policy making. Δεν παράγουμε πολιτική ερήμην της. Δεν αναζητούμε βουβά κομματικά ακροατήρια. Αναζητούμε ενεργούς πολίτες που θέλουν να ακουστούν. Το πρωτοποριακό αυτής της δράσης είναι ότι καλούμε τους πολίτες στο Συνέδριό μας, με την ιδιότητα του Θεματικού Συνέδρου. Και τους καλούμε να συμμετέχουν στο πρόγραμμα παράλληλων συζητήσεων του 10ου Τακτικού Συνεδρίου και να συζητήσουμε - συνδιαμορφώσουμε τις πολιτικές μας».

28
Αντωνης Τσαουσιδης
06/04/2016 18:33
Αληθες αντιθετως το "success story" τουου..... πως τον λεγανε τον προκατοχο του, γ... το πολιτικο μου Alzheimer....
zeus
05/04/2016 15:12
Οι χειρότερες πράξεις είναι εκείνες που αποδεικνύουν τα μεγαλύτερα ψέματα, και ο Χάζαρος Τσίπρας τις έκανε όλες. Βέβαια, και γι αυτό είμαι πολύ σίγουρος, ότι εσύ θα τον ξεπεράσεις σε άθλια έργα, τα οποία θα φορτωθεί η χώρα μας και ο λαός της.
Κώστας Θωμάς
05/04/2016 06:12
Το μεγαλύτερο ψέμα είναι ότι ο Κούλης γιος του Κώστα Μητσοτάκη θα είναι λιγότερο προδότης από τον πατέρα του. ΥΓ. έχετε παρατηρήσει ότι ΤΑ ΝΕΑ, έχει δεν έχει να πει κάτι ο Κούλης τους πάντα τον βάζουν στη πρώτη σελίδα; Ιδιοκτήτης εφημερίδας βλέπεις και αυτός ( εθνικός κήρυκας NY) και κόρακας κοράκου. . . . καλά τώρα, τούτος ο κόρακας κελαηδάει
Τασος
05/04/2016 18:52
Μιάς και μίλησες για ΤΑ ΝΕΑ,μήπως κατά λάθος είδες τι έγραψε για το πόθεν έσχες του τσιπρα και; μήπως εδιάβασες τι είπαν οι έξυπνοι σαν απάντηση στα ΝΕΑ;μήπως είδες την απάντηση των ΝΕΩΝ με αποδείξεις,συμπέρασμα είναι μεγάλος ψεύτης, τώρα τι θα βρεί να πεί; σίγουρα πάλι κάποιο ψέμα, το έχει στο αίμα του.
Κώστας Θωμάς
05/04/2016 21:06
Τάσο, μη με παίρνεις για συριζαίο ή ότι άλλο, πολλοί εδώ θα θυμούνται ότι κάποτε έγραψα, “δεν με απασχολούν τα πολιτικά της Ελλάδας καθώς δεν ζω στην Ελλάδα” Εδω δεν σχολιάζω την πολιτική του Κυριάκου Μητσοτάκη, υπενθυμίζω ποια είναι η οικογένεια και την ώθηση που του κάνουν τα νέα προωθώντας τον να αναστήσουν την οικογενειοκρατία η οποία παραλίγο να αφανιστεί. ΥΓ, Ακόμα γελάω με τη χειραψία της Ντόρας με το σαΐνι Νταβούτογλου, αλλά τι να κάνουμε η Ντόρα ήταν από τζάκι και έπρεπε να γίνει υπουργός, έστω και αν αγνοούσε τα βασικά.
giorgos
08/04/2016 22:12
Κωστα εισαι Ορθοδοξος Χριστιανος η οχι;. Γιατι ρε παιδι μου το πρωτο συνταγμα των ελληνων αναφερει οτι ελληνας ειναι μονο οποιος τιμαει την σημαια και την πιστη μας, την ορθοδοξια. Εσυ ελληνας εισαι βαση του καταδτατικου ιδρυσης του ελληνικου κρατους.. Γιατι αυτοι αν δεν ηταν χριστιανοι, σημερα θα ειμασταν μπορει τζιχαντιστες.. Ας σεβαστουμε αυτους και τους ορους τους που οδρυσαν το ελληνικο κρατος.
Nikos
06/04/2016 14:36
Kai poios eisai re file kai tha "thimomaste poloi"to ti egrapses esi?kai afou den zeis stin Ellada kai den se endiaferi i politiki tis Ellados ,tote asxolisou me kati allo.Kai sainia eisaste polloi apo esas pou zeite sto exoteriko kai nomizete oti eistai politikes dianies.
Κώστας Θωμάς
06/04/2016 21:25
Είναι οι λεπτομέρειες που δίνουν νόημα και εγώ πρόσεξα της λεπτομέρειες όταν έγραψα “πολλοί” γιατί βλέπω πολλά γνωστά ονόματα και σε αυτούς απευθύνθηκα. Εσύ δεν έπιασες τη λεπτομέρεια ότι δεν είσαι ένας από τους πολλούς, με αυτό δεν θέλω να πω ότι είσαι λίγος, όχι δα.
Panama Papers
05/04/2016 05:35
Έχουμε ένα θεματάκι με τις 22.000 ελληνικές off shore. Ή όχι. Τι λες Κούλη.
ΒΠ
06/04/2016 15:58
Φίλε, αν είχες γράψει το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σχόλιο υπογράφοντας ως "ΒΠ", θα ειχες τώρα καμιά κατοστή dislikes :)
giorgos
08/04/2016 22:20
Ετσι σε φωναζουν εσενα καλη μας;. ΒΠ;.. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΟΜΑ;. ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΝΤΙΣΛΑΙΚ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΣΥΡΙΖΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΘΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΗ ΣΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΣΥΜΠΑΘΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΠΛΕΥΡΑ, ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΗ;.. ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΣΕ ΒΛΕΠΩ...
tsalaperdas
05/04/2016 05:23
aman! pesane mesa pali o stratos ton pliromenon like-dislike etsi gia na symvadizoun me tis psefto-dimoskopiseis...! eytyxos pou den karfonontai diladi!.. opos katalavate o koulis mesa se ena mina epiase to 80%!!!...ego kyrioi ellines leo psemmata...oi alloi lene tin alitheia!
haris
04/04/2016 23:19
Diabazontas auta ta sholia mpori kanis na katalabi amesos giati i Ellada eftase se autin tin katantia.Pragmatika to IQ ton Ellinon briskete sto idio epipedo me tin katantia tia horas
tsalaperdas
04/04/2016 22:41
ouden sxolion,...gia to frouto pou onomazetai koulapidon to omogenes!
ΔΓΚ
04/04/2016 20:02
...ΟΡΝΤΙΝΆΤΣΑ ΤΩΝ γΕΡΜΑΝΏΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΤΟΥ Ο ΚΟΥΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑ ΨΕΥΤΗ..ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ....ΜΠΡ...
Τασος
05/04/2016 14:04
Εσύ από ότι βλέπω κλείνεις τα αυτιά σου όταν μιλάει ο δικός σου, καί τα ανοίγεις όταν μιλούν όλοι οι υπόλοιποι,για αυτό δεν άκούσες ,ότι θα ακυρώσει το μνημόνιο, ότι θα δώσει 13ο μίσθο, ότι θα ξαναφέρει τον βασικό μίσθο στα 780ευρώ, ότι θα καταργήσει το ΕΝΦΙΑ, ότι δεν θα κλείσουν οι τράπεζες και μετά το κλείσιμο, ότι θα ανοίξουν σε τρείς ημέρες και έχουν περάσει 213 ημέρες και ακόμη είναι κλειστές και ποιός ξέρει για πόσο ακόμη,μέσα σε ένα χρόνο όλα ανεξαιρέτως τα "θα" έγιναν μπουρμπουλήθρες και το κακό είναι ότι συνεχίζει το βιολί του για κάτι σαν και εσένα που έχουν παρωπίδες.
04/04/2016 19:36
o xristos tous pseutes tous elege ithopious -upokrites mia elliniki lexi apo tin galilaia ton ethnon kai ton ellinon
giorgos
08/04/2016 22:29
Τα εχετε μπερδεψει.. Ο Χριστος δεν ηταν μονο ελληνας επειδη ειχε καταγωγη απο την Γαλιλαια, αλλα επειδη ειχε καταγωγη απο τα ανωτατα οντα που ο θεος εχει διπλα του.. Υπηρχαν και τα ανωτερα οντα που ηταν ο λαος που εφερε στην γη.. Εμεις δηλαδη. Και επειδη οι ελληνες εχουν το γονιδιο του Θεου, θα παρουν εντολη συντομα μα φερουν την πρωτη δημοκρατια του θεου, που μεσω αυτου του συστηματος που ειναι οντος θεικο, θα διαδωθει ο λογος του σε ολη την γη. Μονο αυτος που εχει η την γνωση μπορει να γνωριζει κσι για την πρωτη δημοκρατια. Ηδη ο Θεος φωτιζει τον λαο του για την πρωτη δημοκρατια του..
(tsalaperdas)
04/04/2016 22:15
poly sosta!..
leo
04/04/2016 19:28
δεν μπορώ να το καταλάβω πως εσείς οι Εβραίοι μαλώνετε μέσα στην βουλή των Ελλήνων ,καταστρέψατε την Ελλάδα από τον καιρό που πατήσατε το πόδι σας και έχετε και θράσος να σας λένε Ελληνες και όχι συνεργάτες των Γερμανών φίλων σας από το 40 μέχρι σήμερα , ο υιός του κουκουλοφόρου των Γερμανών Κυριάκος με την γίδα από την Σιεμενς στην πλάτη του και με τα μεγαλύτερα σκάνδαλα οι οικογένειά του λέει ψεύτη τον άλλον Εβραίο Τσιπρα ,... δυο γάιδαροι μάλωναν σε ξένη αχυρώνα
zeus
05/04/2016 15:15
Φίλε μου, διακρίνω 27 ψήφους αποδοκιμασίας για το σχόλιό σου, και δεν έχω καμία αμφιβολία, ότι αυτοί είναι ή ηλίθιοι, οι χαζαρογεννημένοι!
tsalaperdas
05/04/2016 05:31
ela tora re leo ta parales!...ean theleis na eisai pragmatika antikeimenikos...300 gaidaroi malonane se xeno axyrona!kai epeses kentro!...giafto tros dislike!..
leo
05/04/2016 05:50
σε ευχαριστώ για την διόρθωσή σου φίλε τσαλαπερδα
tsalaperdas
06/04/2016 02:48
na 'sai kala file mou!
04/04/2016 19:05
Ο αντιμνημονιακός Κούλης αγνοεί επιδεικτικά την Τρόικα, που η ΝΔ έφερε και εγκατέστησε στην χώρα.
tsalaperdas
05/04/2016 05:34
den legetai troika!..legontai thesmoi!...giafto tros dislike kai esy!
04/04/2016 19:00
Πες μας κάτι για τα Panama Papers Κούλη. Που είναι και η μεγάλη σου δεξιότητα, πρωτεργάτης της καταπολέμησης της διαφθοράς που αναμφίβολα είσαι. Ή μήπως δεν είσαι και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
tsalaperdas
05/04/2016 05:42
mi stenaxoriesai...o koulis einai proothim...eee!ennoo gennimenos arxigos! gia ta panama papers ton rotas kyrie anonime?...tha piasei ton samara kai ton papastavrou...kai tha ta vgalei ola sto fos!...me kameni lampa ennoeitai!