6 ευρώ βάζει το κράτος, 4 οι οικογένειες, όπως προκύπτει από έρευνα που δημοσιοποίησε χθες το Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Πληρώνουμε ακριβά
τη δωρεάν παιδεία

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/04/2017 08:00 |
Πληρώνουμε ακριβά <br> τη δωρεάν παιδεία

«Ολοι οι Ελληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια» Σύνταγμα της Ελλάδας, άρθρο 16, παρ. 4...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
10
σειζης
27/04/2017 00:45
αν ο ελληνας ειχε παιδεια ελληνικη δεν θα ηταν σκλαβος του καθε πολιτικου νταβατζη ..απλα πραγματα
Φ
26/04/2017 19:14
Το πρόβλημα δεν είναι το κόστος της παιδείας, είναι η ποιότητά της. Βασικά πληρώνουμε τα κεκτημένα δικαιώματα και την σχεδόν παντελή έλλειψη υποχρεώσεων. Οι διδάσκοντες, των σπανίων οσίων εξαιρουμένων, θεωρούν οτι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον διορισμό και στην συνταξιόδηση και εισπράττουν τα εύσημα που ο κλάδος τους αξίζει.
KS
26/04/2017 18:48
Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στον κόσμο με μηδενικά δίδακτρα παντού και για όλους, και μιλάτε για μη-δωρεάν παιδεία ??? Η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο με δωρεάν βιβλία και παραπονιέστε για τα επιπλέον βιβλία που αγοράζουμε? Βάζετε στα έξοδα για την παιδεία το κόστος του .... "μπέιμπι σίτινγκ¨. Βάλατε μέσα και τα ενοίκια των φοιτητών και το σούπερ μάρκετ τους!!! Στη μοναδική χώρα με εντελώς δωρεάν εστίες? Και, σε μερικά πανεπιστήμια, 3 γεύματα δωρεάν τη μέρα? Βάζετε μέσα στα έξοδα της δωρεάν δημόσιας εκπαίδευσης και τα έξοδα της ιδιωτικής? Δε σοβαρεύεστε λίγο λέω εγώ εκεί στα ΝΕΑ? Ναι, πιο δωρεάν από την Ελλάδα δεν υπάρχει σε ΚΑΜΙΑ χώρα του πλανήτη Γη. Αλλά για τα εξωγήινα πράγματα, ίσως και να έχετε δίκιο... Α, και κάτι άλλο... "Δωρεάν" δεν υπάρχει. Κάποιος πληρώνει, και οι απάντηση είναι "Εμείς με τους φόρους μας και τα κορόιδα οι ξένοι". Αν θέλετε πιο δωρεάν (δωρεάν νοίκια για τους φοιτητές, δωρεάν σούπερ μάρκετ και ό,τι άλλο σας κατέβει) ή θα πρέπει να ανεβούν οι φόροι ή να πείσετε τα κορόιδα τους ξένους να γίνουν μεγαλύτερα κορόιδα... Το τελευταίο δεν το βλέπω...
128
26/04/2017 12:35
Οι ίδιοι οι γονείς και τα παιδιά απαξιώνουν τη δημόσια εκπαίδευση επιλέγοντας να πάνε σε φροντιστήρια και ιδιωτικά σχολεία. Αν μπει κανείς σε σχολική αίθουσα σήμερα θα δει την ολοφάνερη έλλειψη σεβασμού των μαθητών προς το διδακτικό προσωπικό.
σειζης
28/04/2017 22:43
τα παιδια φταινε και ειδικα τα βρεφη ..ολα απο εκει ξεκινανε
Ποιο έξυπνοι είστε εσείς δηλαδή
26/04/2017 11:34
Να μην την πληρώνεται και να κάνετε οικονομία. Όπως παντού αλλού στην Ευρώπη.
zz
26/04/2017 10:20
Δωρεάν παιδία η ΕΛΛΑΔΑ είχε μέχρι το 1974 , μετά άρχισε η (δημοκρατική) ασυδοσία , μπέρδεψαν κάποιοι την ελεύθερη αγορά με τον παράνομο πλουτισμό , αρέσει η όχι η ποιότητα της εκπαίδευσες έπεσε σε χαμηλά επίπεδα προς όφελος τον ιδιωτικών φροντιστηρίων , όλα έγιναν με συμφωνεί γνώμη τον μετέπιπτα κυβερνήσεων και όχι αυθόρμητα από κάποιους που ξαφνικά ανακάλυψαν ότι η ώρες διδασκαλίας δεν είναι επαρκείς για μετάδοση γνώσεις από καθηγητή προς μαθητευόμενους , βλέπετε καλλίτερα μπορεί κάποιος να εμπεδώσει εάν αδειάζει η τσέπη του , έτσι έκριναν και κρίνουν οι (δημοκράτες) ΈΛΛΗΝΕΣ καθηγητές , φυσικά μαζί τους και το υπουργείο παιδείας .
Κκ
26/04/2017 14:32
Την παιδεια πρωτιστως την καταστρεψε η ιδια η ΟΛΜΕ (παιρνοντας καθοδηγηση απο τις δημοκρατικες δυναμεις) για ευκολο πλουτισμο , την λειτουργια φροντιστηριων , ιδιαιτερων μαιηματων, μη ελεγχο, μη αξιολογηση κλπ κλπ ..... μεχρι το 1974 χιλιαδες ελληνοπουλα ειχαν μπει στο πανεπιστημιο μονο με διαβασμα και σχολικη επαιδευση.... ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ....
26/04/2017 19:26
Πες το καθαρά, μη διστάζεις: από το 1974 και μετά αναθρέψαμε ΧΑΖΟΠΑΙΔΑ. Που σήμερα ψηφίζουν, με τα αποτελέσματα που όλοι βλέπουμε γύρω μας.
tt
26/04/2017 13:40
ΖΖ Καταλάθος σε έκανα το δαχτυλάκι κάτω συγνώμη από μένα έχεις το δαχτυλάκι πάνω Ξεχάσεις να πείς μόνο για τα σχόλια στο εξωτερικό εκεί δηλαδή που στέλνονται δάσκαλοι της κομματικής γραμμής και εκτός αν δάσκαλοι προσπαθούνε να περάσουν και τις κομματικές τους ιδεολογίες στους υπόλοιπους έλληνες του εξωτερικού αλλά δεν είναι μόνο αυτό το κακό στο χειρότερο κακό είναι Πως το ελληνικό κράτος και τα τομάρια αυτοί οι δάσκαλοι στο εξωτερικό έχουν ξεχάσει το αρχαίο ελληνικό ρητό εκεί που ζεις είναι η Πατρίς έτσι εάν στέλνουν μόνο σε ένα σχολείο στο εξωτερικό όπου υπάρχουν πολλοί έλληνες έναν δάσκαλο όποιος να μάθαινε πραγματικά τα ελληνικά σ' αυτά τα ελληνόπουλα τα υπόλοιπα άλλα άστα Στους δασκάλους του κράτους εκεί αλλά δυστυχώς τα ελληνικά και το σχολεία έχουνε γίνει για να κονομάνε μόνο αυτοί οι δάσκαλοι του κόμματος η παιδεία γενικά είναι ένα μπάχαλο στην Ελλάδα όλοι ασχολούνται με τα κόμματα και κανένας με την παιδεία Τα σχόλια αυτά στο εξωτερικό όλα πρέπει να κλείσουν απλά το κράτος να βάλει να μάθει σε ποιες περιοχές των κρατών αυτόν υπάρχουν έλληνες και να πάει στα κράτη αυτά και να πει ότι στέλνουμε κι εμείς έναν δάσκαλο όποιος θα μάθει απταίστως τα ελληνόπουλα στα σχολεία τους τα ελληνικά και όχι να κάνουν σχόλια από το δημοτικό μέχρι και το λύκειο στην Γερμανία παραδείγματος χάριν Και σε άλλα κράτη τα σχόλια αυτά με πλήρη των τάξεων τους για εμένα είναι γκέτο και πεταμένα λεφτά του ελληνικού κράτους το ελληνικό κράτος φυσικά το γνωρίζει ότι αυτά τα σχολεία έχουνε γίνει μόνο και μόνο με εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες οι δάσκαλοι αυτοί όλοι είναι πολιτικοποιημένοι και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνει το διπλό μισθό τους 3000 $ στο εξωτερικό Και επίσης μιστό στην Ελλάδα δηλαδή διπλός μισθός κοιτάτε πόσα δισεκατομμύρια πετιούνται για αυτούς τους απατεώνες επίσης οι δάσκαλοι στην Ελλάδα είναι το τελευταίο πράγμα που υπάρχει αυτή κατέστρεψαν την Ελλάδα η μάλλον και αυτή κατέστρεψαν την Ελλάδα ο καθρέφτης του κράτους αυτού είναι η παιδεία που δίδαξαν Έχω πάρει για ένα ιστιοφόρο να αγοράσω τηλέφωνο και αυτός που το πουλούσε ήταν δάσκαλος και μάλιστα μαθηματικός και μου λέει τη δεκαετία του 2000 ότι τα κονομάω και μαύρα άντε τώρα να βγάλεις από τέτοιους δασκάλους απ' το μυαλό τους να μάθεις τα Παιδιά γράμματα που το μυαλό τους είναι μόνο πως θα κλέψουν το ελληνικό κράτος και πως θα κονομήσουμε για εμένα είναι μία μεγάλη αλητεία καθηγητές πρύτανης και δάσκαλοι Το θέμα των σχολείων του εξωτερικού κανένας δεν το έχει θέσει αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα διότι δεν μπορούν οι έλληνες του εξωτερικού να στέλνουν οι ηλίθιοι τα παιδιά τους αυτά τα γκέτο έχω παραδείγματα που παιδιά που σπούδασα στη Γερμανία σε τέτοια σχόλια δεν μπορούν στη Γερμανία να βρω δουλειά γιατί καν δε γνωρίζουν την γερμανική διάλεκτο αυτό είναι το ελληνικό το κράτος και οι σκέψεις του