ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/03/2011 15:56 |

Σαφές μήνυμα προς υπουργούς και βουλευτές έστειλε ο πρωθυπουργός κ. Παπανδρέου εν όψει των εκδηλώσεων της 25ης Μαρτίου.

«Θα είμαστε κοντά στον λαό. Δεν θα κλειστούμε στα γραφεία μας. Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μας κλείσει στα γραφεία μας. Δεν μας ψήφισαν γι' αυτό οι πολίτες» είπε χαρακτηριστικά μιλώντας στο υπουργικό συμβούλιο, προτρέποντας τα στελέχη του να μην φοβηθούν αποδοκιμασίες και ακραίες εκδηλώσεις και να παραστούν σε όλες τις εκδηλώσεις.

48
Αχιλλεας
25/03/2011 15:30
ΓΑΠ καταλαβε το . Στην Ελλαδα κουμαντο κανει το 10%.
Δωσε αυξησεις στουσ ΔΥ και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΙΖΟΓΛΟΥ
25/03/2011 12:12
Σε ποιούς δεν θα επιτρέψετε ;
Σε εκείνους που διαφωνούν με την πολιτκή σας επειδή αυτή τους αδικεί ;
Αν θέλετε να επαναπροσδιορίσουμε το δίκαιο και το ηθικό σε αυτόν τον τόπο,ας το κάνουμε....
Αλλά μή μας λέτε πως μαζί τα φάγαμε γιατί δεν είναι έτσι...
Βλέπετε πως αυτοί που μαζί τα φάγανε,δεν αντιδρούν στήν πολιτκή σας,γιατί έχουν χ.........νη την φωλιά τους...Αντίθετα, χειροκροτούν την πολιτική σας , την υποστηρίζουν, την αποδέχονται...Και τί να πούν δηλαδή,αφού ξέρουν πως έχετε δίκιο...
Μόνον που σε αυτόν τον τόπο, δεν είμαστε όλοι τόσο βολεμένοι...Υπάρχουμε και μείς που δεκαετίες τώρα παλεύουμε με τον σταυρό στο χέρι για να επιβιώνουμε και κανένας δεν μας χάρισε τίποτα...Θεωρούμε αυτονόητα κάποια απο τα δικαιώματα που διεκδικούμε και για τα οποία παλεύουμε...
Οχι πολιτκά δικαιώματα...Απλά , ανθρώπινα δικαιώματα...
Εμείς ζητάμε το αντίθετο....Να βγείτε απο τα γραφεία σας και να έρθετε σε επαφή με μας...Να μας γνωρίσετε...Να συστηθούμε...Να επικοινωνήσουμε...Να τα βάλουμε κάτω και να διαπιστώσουμε τα όρια του δίκαιου και ττου ηθικού ανάμεσα στήν πολιτική σας και στην πραγματικότητα... Εχουμε κουραστεί να αναφερόμαστε σε αριθμούς...Ας μιλήσουν και λίγο οι άνθρωποι...
ΚΟΣΜΑΣ
25/03/2011 11:41
Όταν χτυπούσατε τους συνταξιούχους ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, γιατί δεν είμαι συντ/χος. Όταν χτυπούσατε τους δημόσιους υπάλληλους ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ,γιατί δεν είμαι δημ.υπάλληλος. Τώρα που χτυπάτε εμάς τους ιδιωτικούς υπάλληλους ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΙΣ
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
25/03/2011 10:01
Γιώργο, ξέρεις πολύ καλά πώς αν δέν εμπεδώσετε στον λαό ένα αίσθημα δικαιοσύνης, σε λίγο δέν θα μπορείτε πλέον να κυκλοφορείτε ελεύθεροι! Πάει 1,5 χρόνος τώρα και τα λαμόγια, ανενόχλητα τελείως, απολαμβάνουν τον ανόμως αποκτηθέντα πλούτο τους και ο λαός πληρώνει τα σπασμένα!
Πόσο μπορεί ν''αντέξει κάποιος που του περικόπτεται ο μισθός και η σύνταξη, την στιγμή που ο Τσοχατζόπουλος απολαμβάνει τον τεράστιο πλούτο του; Και ο κάθε Τσοχατζόπουλος δηλαδή, που πλούτισε κατα την περίοδο της φαυλοκρατίας! Πάρτε πίσω τα λεφτά μας λοιπόν απ''τα κλεφτρόνια της γεννιάς του Πολυτεχνείου, αν θέλετε να γλυτώσετε τα γιαούρτια και τίς πέτρες!
Μητσάρας
25/03/2011 00:16
"Κι ύστερα λένε πως φταίει ο φονιάς ..." !
Κάτοικος Ελλαδιστάν
25/03/2011 00:12
Κανένας δεν σας έκλεισε στα γραφεία σας ! Μόνοι σας κλείνεστε για να αποφασίσετε ερήμην του πληθυσμού αυτής της χώρας και συχνά εναντίον του. Ας πληρώσετε λοιπόν το αντίτιμο αυτής της ανέντιμης πρακτικής σας. Ας πληρώσετε τα ψέματα με τα οποία παραπλανήσατε και εκβιάσατε τον κόσμο για να του πάρετε την ψήφο. Ας υπάρξει και λίγη ανταπόδωση !!!
χωρις εθνικη κυριαρχία
24/03/2011 13:07
Οι Αμερικανοί σύμβουλοί σας έτσι σας συμβούλεψαν να μας πείτε; Στα σεμινάρια, που κάνατε αμέσως μετά τις εκλογές περί "διαχείρισης κρίσεων" και στα οποία είχε προσκληθεί όλο το υπουργικό συμβούλιο-τσίρκο; Ε, λοιπόν, τολμείστε το ! Γιαούρτια, παπούτσια, γιουχαίσματα κλπ θα σας συνοδεύουν, αφού έχετε καταλύσει την κοινοβουλευτική δημοκρατία και το σύνταγμα και δεν έχετε εσείς και το τσίρκο σας ούτε τσίπα, ούτε φιλότιμο.
Θοικος
24/03/2011 13:00
Οσον αφορα στους ...γιαουρταδες,τι να πω,διαλεξανε καινουριο επαγγελμα.Θα τους χρειαστει ομως,γιατι η κατασταση παει χαλια απο ο,τι βλεπω.
Θοικος
24/03/2011 12:58
Πατριωτικε,αν δεν ησουνα δημοσιος υπαλληλος,θα καθομουν να διαβασω αυτα που λες.Αλλα εισαι,οποτε μου θυμιζεις το μυθο του Αισωπου,για την αλεπου,που επειδη εκοψε λογω ατυχηματος την ουρα της,ηθελε να βαλει και τιος αλλες,να κανουν το ιδιο,λεγοντας τους τι ωραια ειναι να μην εχεις ουρά. Τοτε,μια γρια αλεπου,της ειπε αυτο ακριβως.Αν δεν σου ελειπε η δικη σου ουρα,τοτε μπορει και να σε πιστευαμε.
Αλεξανδρος Αθ.
24/03/2011 12:01
@ Πατριωτικός σοσιαλισμός / Όχι στο ξεπούλημα & τον εργασιακό μεσαίωνα 23/3/2011 20:11, ο λαος τα θελει αυτα? Ανωτατο οριο περιουσιας? Και ποτε το ψηφισε το ΚΚΕ και τον ΣΥΡΙΖΑ που ειναι οι μονοι που τα ζητουν αυτα? Ποτε πηραν οι αριστεροι πανω απο 10% και δεν το καταλαβα?
Ελεος πια με τις φασιστικες σας εκδηλωσεις... Παρτε το χαμπαρι, ο λαος δεν σας θελει, ουτε εσας, ουτε τις φασιστικες σας ενεργειες... Και συντομα θα το δειξει παλι, και στις εκλογες, και οπου αλλου προκληθει.
ΧΑΧΑΧΑ
24/03/2011 11:28
Έλα έξω γιωργάκη. Χωρίς όμως τους μπράβους σου , και θα δεις αν θα ξαναβγείς. Ο λαός βράζει και θα σε τραβήξει στο τσουκάλι κι εσένα
ΧΑΧΑΧΑ
24/03/2011 11:28
Έλα έξω γιωργάκη. Χωρίς όμως τους μπράβους σου , και θα δεις αν θα ξαναβγείς. Ο λαός βράζει και θα σε τραβήξει στο τσουκάλι κι εσένα
Stergios Ambelokipoi
24/03/2011 09:52
Πατριωτικός σοσιαλισμός / Όχι στο ξεπούλημα & τον εργασιακό μεσαίωνα 23/3/2011 20:11

Μεγαλε τι πινετε παρεα με την Παπαρηγα..? Ξυπνηστε, φτασαμε!
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
24/03/2011 09:48
ΓΙΩΡΓΟ, ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Προχωρα και παρε κεφαλια!!! Δεν υπαρχει λεπτο για χασιμο. Οποιος υπουργος εν θελει η'' δεν μπορει με συνποπτικες διαδικασιες σπιτι του!
Νίκος
24/03/2011 09:38
Σφυρίζουν οι κεσέδες πάνω απο τα κεφάλια σας.
Κάντε και λίγη υπομονή έρχονται και τα... πήλινα!
ΚΟΣΜΑΣ
24/03/2011 07:59
Κανείς δεν σας κλείνει. Η ανάλγητη πολιτική σας φταίει. ;Oso μας εξαθλιώνετε τόσο τα γιαούρτια θα γίνονται πέτρες. Κα αφήστε τα περί δημοκρατίας , γιατί την αντικαταστήσατε με δικτατορία
psy
24/03/2011 07:56
Για κοπιάστε. Με τον κεσέ μαζι θα φεύγουν τα γιαούρτια...
parthenios christos
24/03/2011 04:40
Οχι μονον στα γραφεια σας να σας κλεισουν και να μην τολματε να βγητε ,αλλα κατ ευθειαν στον Κορυδαλο θα επρεπε να σας ειχαν στειλει προ πολλου,και πρωτον εσας κε Παπανδρεου για τα ψεμματα που γεμισατε τα μυαλα του Νεοελληνα με το περιφημο Λεφτα υπαρχουνε,και πηρατε τις εκλογες.
Οπως και ολα τα πολιτικα φυντανια που εψευδωντο ασυστολα στα περι οικονομικων θεματων και οχι μονον.
Οπου δεν υπαρχει ντροπη,υπαρχει ευτυχως ο λαικος εξευτελισμος,το γιαουρτι!
χ.π
George Langadinos
23/03/2011 23:32
Ο EΛΛHNIKOΣ ΛAOΣ, σάς εμπιστεύτηκε και σάς έδωσε πλειοψηφία για να ασκήσετε το νόμιμο δικαίωμά του ως ισότιμο μέλος της Ε.Ε. Μην προσπαθήσετε να περιπαίξετε τον Eλληνικό λαό! Τα Γραφείασας κ. Πρωθυπουργέ η Τρόικα τα θέλει να είναι ανοικτά για να συνεχίσει το πιπίλισμα του αίματος του λαού μας! ΜONO με αναδιάρθρωση του ευρώ και των επιτόκιων θα μπορούσε να αποφευχθεί η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Tιουτοτρόπως θα μπορούσαν να ενθαρηνθούν οι αγορές και οι επενδύσεις στην χώρας μας. TO "ΦIAΣKO" της ισχύς του υψηλού Ευρω και το χαρακίρι επιτόκιο ειναι η πληγή της χώρας μας καθώς και επωδυνη πληγή για τα κράτη μέλη της E.E. ΔEN YΠAPXEI XPONOΣ για απειλές αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ! ΕΔΩ KAI TΩPA μείωση κατά 2% το επιτόκιο, ισότιμο με τη Γερμανίας και των εταίρων της τρόικας, ή έξω από το μαύροτους νόμισμα! Aλλιώς, τα γραφείασας θα σας τα κλείσει O Eλληνικός Λαός κ. Πρωθυπουργέ! Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
Manolis
23/03/2011 22:44
Γιωργάκη μεγάλο λάθος να μην φοβάστε και να βγείτε στον κόσμο. Δεν σας βλέπω καλά.
αοζ
23/03/2011 21:54
αν ο γιωργος συνεχισει να βοηθα τα συμφεροντα του γκαρντασιου ταγιπ και να αφηνει την τουρκια να δινει αδειες σε τριτους (ιταλικο πλοιο) μεσα στην ελληνικη ΑΟΖ θα παθει χειροτερα απο ενα γιαουρτωμα, μαλλον μπουγελωμα θα αρπαξει και ουτε οι πεζοναυτες της πατριδας του δεν θα τον σωζουν
Α.Α.
23/03/2011 20:21
1) Αν οι υπάρχοντες δημόσιοι υπάλληλοι ήταν ικανοί θα είχαν γίνει προ πολλού όλα αυτά και δεν θα φτάναμε εδώ που είμαστε, άρα δεν είναι. Κι έπειτα, ποιός θα πίστευε έναν συμπατριώτη μας ότι θα εκτιμήσει σωστά την δημόσια περιουσία;
2) Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι (με εξαίρεση τους μεγάλους διευθυντές), ποτέ δεν θα φτάσουν τα προνόμια των δημοσίων υπαλλήλων, και ίσως γ''αυτό δεν είχαμε πέσει νωρίτερα στα τάρταρα, γιατί κάποιοι δούλευαν σε αυτή τη χώρα.
3) Οσοι καταφεύγουν σε χειροδικίες και βρισιές, ή δεν έχουν επιχειρήματα ή δεν έχουν μάθει να συζητούν και βάζουν κόκκινες γραμμές πριν ακόμα μιλήσουν. Πρέπει να εφαρμοστεί μηδενική ανοχή σε πράξεις βίας και για τους υποκινητές.
4) Οταν οι καταλήψεις παραγίνονται για οποιονδήποτε σκοπό πρέπει να απαγορευτούν γιατί εμποδίζουν την λειτουργία των εκλεγμένων οργάνων και έχουν αντίχτυμο σε άλλους πολίτες. Μία σιωπηρή πορεία θα είναι πιό ηχηρή από τα μπάχαλα και δεν θα κοστίζουν στον λαό με σπασίματα και αστυνομικές δυνάμεις. Και μη βιαστεί κανείς να χρησιμοποιήσει τις εξεγέρσεις επί Χούντας και Κατοχής, δεν υπάρχει σύγκριση.
5) Κ.κ. κυβερνήτες, αποφασίστε και πράξτε γρήγορα για να κινηθεί η οικονομία. Δεν πρόκειται να ευχαριστήσετε όλο το λαό ποτέ γιατί μεγάλη του μερίδα την κακομάθατε και η πολλή δημοκρατία θα βουλιάξει περισσότερο την Ελλάδα.
Πατριωτικός σοσιαλισμός / Όχι στο ξεπούλημα & τον εργασιακό μεσαίωνα
23/03/2011 20:11
Και μόνο το γεγονός ότι ο κ. Πρωθυπουργός πρέπει να κάνει ειδική αναφορά στο ενδεχόμενο αποδοκιμασιών και να προτρέψει τους υπουργούς και βουλευτές να μην πτοηθούν είναι έμμεση αποδοχή της ενοχής που βαρύνει αυτή την κυβέρνηση.

Ο λαός σας εξέλεξε για να τον προστατεύσετε από τους επιχειρηματίες και τις αγορές που λεηλατούν την εργατική του δύναμη και τα εισοδήματά του. Εσείς ωστόσο επιλέξατε να σκοτώσετε την Ελλάδα δια των ιδιωτικοποιήσεων.

Ο λαός δεν σας θέλει γιατί τον καταστρέψατε.

Ο λαός θέλει μια λαϊκή και πατριωτική κυβέρνηση να κρατικοποιήσει άμεσα όλα τα δίκτυα δημόσιων υποδομών, να απαγορεύσει τη δραστηριοποίηση ιδιωτών στην παιδεία, την υγεία και την εθνική άμυνα, να επιβάλει ανώτατο όριο ιδιοκτησίας πέραν του οποίου κάθε περιουσιακό στοιχείο θα αποδίδεται στο κράτος και μια πολιτική όχι απλώς για θέσεις εργασίας αλλά για ποιοτική εργασία (35 ώρες τη βδομάδα, ένας μήνας άδεια το μήνα, σύνταξη στα 65).

Όσο υποχωρούμε στους διεθνείς τοκογλύφους, τόσο περισσότερο θα τους ανοίγει η όρεξη. Είναι πλέον καιρός να σταματήσουν τα άτομα να παραβιάζουν τα δικαιώματα των κοινωνιών. Η μόνη προστασία των λαϊκών στρωμάτων είναι η μαζικοποίηση των αγώνων.

Κάτα τα άλλα, στους δράστές των αντεθνικών και επαίσχυντων ιδιωτικοποιήσεων δεν αξίζει κάν να χαραμίσεις την αποδοκιμασία σου.

Αφήστε τους να πάνε ανενόχλητοι στις παρελάσεις αφού προτιμούν το εθνικιστικό φολκλόρ από τα συμφέροντα της Ελλάδας και του λαού της. Αλλά να είναι μόνοι τους. Να μην πάει κανείς στις παρελάσεις, να κλειστούμε στα σπίτια μας και να υψώσουμε μεσίστιες τις σημαίες στα μπαλκόνια σε ένδειξη πένθους για τη διάλυση της Ελλάδας προς ώφελος των αγορών.
Δ.Υ.
23/03/2011 20:02
Και αυγά ρε παιδιά. Προτιμάτε τα ελληνικά προϊόντα.
Τα γιαούρτια τελευταία φτιάχνονται με γάλα Γερμανίας !!!!!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΙΖΟΓΛΟΥ
23/03/2011 20:01
Σε ποιούς δεν θα επιτρέψετε;
Αφού αυτοί που διαμαρτύρονται για την πολιτική σας, είναι αυτοί που σας ψήφισαν και δεν νομιμοποιείστε πλέον απο αυτούς να συνεχίζετε αυτήν την πολιτική...
Η ψήφος που λάβατε απο την κάλπη,έτσι όπως την ερμηνεύετε θυμίζει καθεστωτική αντίληψη, και σείς , απο όσα μας έχετε διαμηνύσει,είστε κατά των καθεστωτικών αντιλήψεων...
Δεν χρειάζετε να κλειστείτε στα γραφεία σας...Δημοκρατία έχουμε και όχι τρομοκρατία...Το αντίθετο πρέπει να κάνετε,δηλαδή να βγείτε έξω και να διαπιστώσεστε που έχετε καταντήσει τους πολίτες σας...Υποθέτω ο,τι το γνωρίζετε αλλά κάθε φορά που εσείς χαμογελάτε για μια δήθεν επιτυχία σας ένας πολίτης αυτού του τόπου αυτοκτονεί λόγω χρεών, ένας άλλος αναζητά στους κάδους κάτι να φάει,ένας άλλος χάνει την δουλειά του,ένας άλλος διαπόπτει τις σπουδές του παιδιού του γιατί δεν τα βγάζει πέρα και ένας γείτονας σχεδιάζει το νέο του πυρηνικό εργοστάσιο σε μια Ελληνική "βραχονησίδα"(=νησί της Ελλάδας)...
Να βγαίνετε απο τα γραφεία σας και να μιλάτε με τους πολίτες σας και όχι με τα Ευρωπαϊκά κοράκια...Να μαθαίνετε τα νέα τους...Να επικοινωνείτε μαζί τους...Εσείς έχετε απομονωθεί στα γραφεία σας και τα λέτε μεταξύ σας εν αγνοία των υπολοίπων...Εκεί σχεδιάζετε ,εκεί αποφασίζετε εκεί εκτελείτε...Κάποιες φορές που καταφέρατε να ακούσετε τους πολίτες , συνεχίσατε να κάνετε τα δικά σας με την δικαιολογία ο,τι δεν θέλουμε να συναινέσουμε...Σε τί ακριβώς θέλετε να συναινέσουμε; Στήν περαιτέρω φτωχοποίησή μας ;Στήν αναδημιουργία της Ελλάδας; Στο μαζί τα φάγαμε;Οχι, δεν τα φάγαμε μαζί...Η ομογενοποίηση ενός λαού δεν είναι Δημοκρατική ευαισθησία...
Καταλαβαίνετε πως υπάρχει και οργή και θυμός στους πολίτες σας,αλλά όχι για όσα τους κατηγορείτε και τους καταλογίζετε... Αλλά γιατί τους αγγίξατε το φιλότιμο... Οι μεγάλες νίκες στήν ιστορία μας ήρθαν απο αυτό και όχι απο μισθοφόρους υπαλλήλους του ΔΝΤ...Αυτοί κάνουν μια δουλειά...
Εμείς όμως είμαστε Ελληνες και άνθρωποι...Και ντρεπόμαστε να έχουμε πολιτικούς που φοβούνται να κυκλοφορούν έξω ή που κυκλοφορούν μεταμφισμένοι...
Τί φοβούνται και γιατί;Την μαφία των συνδικαλιστών και των προνομιούχων;Υπάρχει τέτοια ;Βγείτε να την καταγγείλετε...
Μήπως κάνετε κάτι ενάντια σε κάθε ηθικό ,Συνταγματικό και νομικό δίκαιο;Μήπως τελικά,καταλαβαίνετε πως το μεγαλύτερο μέρος της πολιτκής που εφαρμόζετε,είναι ενάντια στήν ανθρώπινη ύπαρξη και αξιοπρέπεια και φυσικά ενάντια στην ιδεολογία του ΠΑΣΟΚ;Μήπως πιέζεστε απο κάποιον ή απο κάτι ,για να κάνετε πράγματα που ούτε και σεις τα πιστεύετε;Tο παράδοξο με σας είναι ο,τι είστε τόσο ειλικρινής ακόμα και όταν λέτε ψέματα.Ούτε και σε αυτά είστε τόσο καλός όσο νομίζετε...
pasokos
23/03/2011 19:55
..''''δεν θα κλειστουμε στα γραφεια μας....''''.....ναι,γιωργο μου αυτο ζηταμε ολοι εμεις που σας ψηφισαμε...ποιος, συριζα και πρα σινα αλογα σας απειλει???ποιο γαουρτωμα στον παγκαλο???? ελατε ,γιωργο κοντα στο λαο ,κοντα στους ψηφοφορου σας...ελατε γιωργο μου γιατι εχουμε να σας δουμε απο τον καιρο του ..''''νωε..''''.. θυμασε γιωργο μου τις γεματες πλατειες οταν το συνθημα του συριζα..''''λεφτα υπαρχουν..''''..μεσορανουσε???εμεις οι πασοκτζηδες γιωργο μου ειμαστε δημοκρατες και μαλιστα μικροαστοι...δεν ειμαστε σαν τους συριζαιους, α ολα κι ολα..εμεις γιωργο μου ειμαστε και νοικοκυραιοι..τρομαρα μας...κι εχουμε και τροπους...σας περιμενουμε λοιπον γιωργο μου..τι το λετε και δεν το κανετε???..βεβαια ,γιωργο μου σαςπεριμενουμε να μας πειτε και δυο κουβεντες,βρε παιδι μου,.. ε να,.. λεμε να σας κανουμε και κανα δυο διευκρινιστηκες ερωτησεις...ας πουμε εκεινη την ρηση περι συμμετοχικης δημοκρατιας των μελων και φιλων του πολιτικου φορεα καθε ποτε την θυμασθε???? δεν νομιζω να τη θυμαστε καθε φορα που πεφτει γιαουρτομα??..με το συμπαθειο..δηλαδη..αλλα πως..καταφερνει αυτο το παιδι ο παπακωνσταντινου να βαζει με ευκολια το χερι του στην τσεπα του μικροσυνταξιουχου, του ιδιωτικου υπαλληλου, του δημοσιου υπαλληλου, του εμπορικου κοσμου, της μικρης ακινητης περιουσιας,του εντιμου ιδιωτη που αποδιδει στο ακεραιο τον φπα , της πολυτεκνης οικογενειας,...του....της.. αλλα,βρε παιδι μου να μην βρισκει τροπο πως θα ταπαρει απο τους offshoreιουχους,τους εθνικους εργολαβους, τους ελβετο-600 δις-εκατομυριουχους, τους βιλλιουχους των βορειων προαστιων, τουςπισινουχους των νοτιων προαστιων,τους κοτεροπενητες της μυκονου, τους τζιπατους του κολονακιου, τους τραπεζομεγαλομετοχους, τους λαθροπετρελαιαδες, τους καρτελομεσαζοντες, τους σουπερμαρκεταδες, τους βρωμομιζοκατεχοντες ομολογιουχους,τα καρτελ φαρμακων,τα καρτελ της διατροφικης αλυσιδας...τους...τα...ο καταλογος δεν εχει τελειωμο..βεβαια δεν ξεχναμε και την εντιμη του δεσμευση να δημοσιοποιησει τον καταλογο με αυτους τους απατεωνες που χρωστανε 24 διςeuro και επιχειρησε να τα διαγραψει σε μια νυχτα..νυχτα μαυρη και αραχνη.. ..σκεψου, τωρα γιωργο μου να ειναι στον καταλογο ερωτησεων τιποτα βρωμοπασοκοι,αστεγοι, ανεργοι,νεολαιοι που δεν βρισκουν δουλεια με τιποτε,τιποτα χαροκαμενοι που κλεισαν λογω αναδουλειας τα μαγαζια τους,εργατες απολυμενοι απο εργοταξια,τιποτα μακροχρονιοι συμβασιουχοι,τιποτα ψωνια ξανθιες που τσιμπισαν στα περι ισοτητας και να ζητανε να εργασθουν, ας μην επεκταθουμε αλλο γιωργο μου και σου χαλασουμε την διαθεση ...αλλωστε οπως αντιληφθηκαμε εμεις οι πασοκοι συντομα θα σας εχουμε κοντα μας .....βεβαια δεν σου κρυβω οτι ετσι οπως εχετε εξαφανισθει απο το πασοκ μου γεννατε μεγας ιδεολογικοπολιτικος προβληματισμος για ποσο ακομα θα μας ανεχεστε να σας ψηφιζουμε???...και βεβαια γιωργο μου σαν αμετανοητοι πιστοι στο κοινωνικο κρατος, την εθνικη ανεξαρτησια, στη συγκρουση με τα συμφεροντα, η ελλαδα ανηκει στους ελληνες, συνθηματα που ολοι οι μονεταριστες συνεργατες σου και η ηγετικη σου ομαδα ακουνε και αντιπαραθετουν δντ,δντ,δνταρα, δντ,..ελπιζω να μην το κανουμε αμερικαν-μπαρ, το μαγαζι,..γιατι γιωργο μου θανε ντροπη μας να διαμαρτυρηθουν οι συριζαιοι οτι....στο δικο μας το μαγαζι το γιαουρτι ..παει συννεφο......ασε που εμεις οι παλιοι πασοκοι εχουμε πλεον την αισθηση οτι σαν αντεξουσιαστες που ειστε ολοι εκει στην κυβερνηση ..πιο πολλες πιθανοτητες εχετε να αυτομολησετε προς τους συριζαιους...παρα να τολμησετε να αντικρυσετε στα ματια τους χιλιαδες μη-διαπλεκομενους πασοκους
ΠΑΜΕ
23/03/2011 19:53
ετοιμαζω τα γιαουρτια κου...λες.
Να ποιούς υποστηρίζουν οι ΤσιπροΑΛαΒΑΝΟΙ
23/03/2011 19:52
Αυτοί είναι οι λαθρομετανάστες Μαροκινοί τής Υπατίας, οι υπό προστασία του Σύριζα, που ήρθαν στην Αθήνα απο τα Χανιά της Κρήτης για να απαιτήσουν και να εκβιάσουν . "Τα καλά και εργαζόμενα παιδιά " όπως υποστηρίζει οπως υποστηρίζει ο Συριζα και το Κκε. Απο τα Χανιώτικα Νέα 23/3/2011: ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Εκλεψαν τσάντα με κινητά. Για κλοπή κατηγορούνται δύο αλλοδαποί, ηλικίας 26 και 30 χρονών, υπήκοοι Μαρόκου, οι οποίοι συνελήφθησαν από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Χανίων. Σύμφωνα με την Αστυνομία ''αφού διέρρηξαν σταθμευμένο Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, ιδιοκτησίας ενός 43χρονου ημεδαπού, αφαίρεσαν από το εσωτερικό του οχήματος μία τσάντα, που περιείχε δύο κινητά τηλέφωνα και διάφορα προσωπικά έγγραφα''. Σύμφωνα πάντα με την Αστυνομία ''μετά το πέρας της ποινικής διαδικασίας θα κινηθεί η διαδικασία απέλασής τους καθώς εισήλθαν και διέμεναν παράνομα στη χώρα''. Σύλληψη 33χρονου Σύριου και ενός Μαροκινού για διακίνηση μεταναστών Για διακίνηση λαθρομεταναστών κατηγορείται ένας 33χρονος, ο οποίος συνελήφθη, προχθές το μεσημέρι στα Χανιά, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας. Στην ανακοίνωση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Χανίων αναφέρεται ότι ο συλληφθείς είναι υπήκοος Συρίας και σε βάρος του είχε εκδοθεί ένταλμα σύλληψης του ανακριτή Χανίων, για τη συμμετοχή του ως διακινητή δεκαπέντε λαθρομεταναστών. Ειδικότερα: ''Κατά το χρονικό διάστημα από 7-11-2010 έως 7-1-2011 από κοινού με έναν 30χρονο αλλοδαπό, πολίτη Μαρόκου, εισέπραξαν από δεκαπέντε αλλοδαπούς συριακής καταγωγής, οι οποίοι είχαν εισέλθει και παρέμεναν παράνομα στη χώρα, χρηματικό ποσό από τον καθένα 2.000 έως 3.000 δολάρια Η.Π.Α. προκειμένου να τους μεταφέρουν στην Ιταλία. Επίσης, από την αστυνομική έρευνα προέκυψε ότι τον Ιούνιο του 2010 ο εν λόγω συλληφθείς έλαβε το χρηματικό ποσό των είκοσι τεσσάρων χιλιάδων δολαρίων Η.Π.Α. από δεκατρείς υπηκόους Συρίας προκειμένου να διευκολύνει την είσοδό τους στη χώρα μας και στη συνέχεια σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
vch
23/03/2011 19:47
vn
βαγγελησ πρεβεζα
23/03/2011 19:34
έχει φρέσκα γιαουρτάκια!!!!ελατεεεε
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
23/03/2011 19:22
Η επέτειος της Ελληνικής Επαναστάσης ας είναι μια ευκαιρία να κοιταχθούμε στον καθρέφτη και να αναρωτηθούμε τι έχει κάνει ο καθένας μας για το κοινωνικό σύνολο! Χρειαζόμαστε αυτογνωσία και όχι εύκολη συνθηματολογία με μικροκομματικά κίνητρα!
AZ
23/03/2011 19:13
Θα πεσει πολυ γιαουρτι.
max
23/03/2011 18:54
Γιωργάκη σε ετοιμάσου για μεγάλο γιαούρτωμα...
Σπύρος Γιακουμάκης
23/03/2011 18:53
Εσείς έχετε προκαλέσει την οργή και την αηδία του κόσμου, απόλυτα δικαιολογημένες με την παράδοση της χώρας στα δόντια του ΔΝΤ για τον επόμενο αιώνα! Εσείς τα φάγατε μόνοι σας και όχι εμείς! Και κανείς σας δεν μπήκε ποτέ φυλακή! Αντίθετα, στο Ισραήλ, ο πρώην πρόεδρος Κατσάβ μπήκε στην ψειρού για 7 χρόνια για βιασμό. Εσείς εδώ ούτε στοιχειώδη τσίπα να παραιτηθείτε έχετε για τα χοντρά ψέματα που είπατε προεκλογικά προκειμένου να κατσικωθείτε στην εξουσία και να "γδάρετε" το λαό, υποσχόμενοι τάχα ότι υπάρχουν τα λεφτά! Τέτοιοι φένακες είστε! Και μετά απορείτε κιόλας για τη χλεύη και την μήνι του λαού. Στις επόμενες εκλογές κ. ΓΑΠ το κόμμα σας αν πιάσει το ποσοστό του ''74 να ευγνωμονείτε τον Ύψιστο! Γιατί πιστεύω ότι θα πάρετε μονοψήφιο ποσοστό, οψέποτε κι αν αυτές γίνουν.
nick
23/03/2011 18:33
χτυπανε οι καμπανες απο το γεντι κουλε γιωργο και σε καλουν , μαζι με ολο τον πρασινο θιασο....θα δωσεις λογο για τα αισχη που κανεις χωρις λαικη συναινεση...
SPYROS
23/03/2011 18:14
''...θαμαστε κοντα στον λαο...'' αυτο το τελευταιο καπως σαν απειλη μου ακουγεται. Αγαπητε ΓΑΠ, ο λογος που κραζουν οι πολιτες τους πολιτικους δεν ειναι απο χομπυ ''η βαρεμαρα αλλα επειδη σας εχουν σιχαθει που καλυπτετε ο ενας τον αλλο και ενω εσεις ολοι εχετε φερει την χωρα σε αυτα τα χαλια βγαζετε τον εαυτο σας λαδι και απειλειτε τους απλους πολιτες. Δυστυχως υπαρχουν αρκετοι ακομη που σας πιστευουν. Που θα παει ομως, θα λιστοστεψουν και αυτοι γιατι πλεον ο ''εναγκαλισμος'' σας σφιγγει ολο και περισσοτερους. Ενα πραγμα παραδεχομαι σε σενα Γιωργο, οτι μας εκανες να καταλαβουμε πληρως σε τι σκατα ειναι βουτηγμενο το πολιτικο μας συστημα. Ζητω η Δημοκρατια του ''μαζι τα φαγαμε''!
George Langadinos
23/03/2011 17:59
Ο EΛΛHNIKOΣ ΛAOΣ, σάς εμπιστεύτηκε και σάς έδωσε πλειοψηφία για να ασκήσετε το νόμιμο δικαίωμά του ως ισότιμο μέλος της Ε.Ε. Μην προσπαθήσετε να περιπαίξετε τον Eλληνικό λαό! Τα Γραφείασας κ. Πρωθυπουργέ η τρόικα τα θέλει να είναι ανοικτά για να συνεχίσει το πιπίλισμα του αίματος του λαού μας! ΜONO με αναδιάρθρωση του ευρώ και των επιτόκιων θα μπορούσε να αποφευχθεί η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Tιουτοτρόπως θα μπορούσαν να ενθαρηνθούν οι αγορές και οι επενδύσεις στην χώρας μας. TO "ΦIAΣKO" της ισχύς του υψηλού Ευρω και το χαρακίρι επιτόκιο ειναι η πληγή της χώρας μας καθώς και επωδυνη πληγή για τα κράτη μέλη της E.E. ΔEN YΠAPXEI XPONOΣ για απειλές αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ! ΕΔΩ KAI TΩPA μείωση κατά 2% το επιτόκιο, ισότιμο με τη Γερμανίας και των εταίρων της τρόικας, ή έξω από το μαύροτους νόμισμα! Aλλιώς, τα γραφείασας θα σας τα κλείσει O Eλληνικός Λαός κ. Πρωθυπουργέ! Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
Α. ΤΣΑΤΣΑΡΟΣ
23/03/2011 17:50
Τι νομίζης ρε μεγάλε προθυπουργέ γιατί σε εψήφησε ο λαός; Γιά να του ρημάξης την ζωή; Πές μας ρε ένα μέτρο εις βάρος των λαμόγιων της Βουλής, των τραπεζιτών, βιομηχάνων και άλλων, που μαζί τα φάγαμε. Ποιός έφαγε τον άπαχο και εμπήκε ένας φυλακή από όλους αυτούς; Σε ποιούς έδινε ο Τσουκάτος τις μίζες; Εσύ σε ποιό ΠΑΣΟΚ είσουνα; ΜΙΖΕΣ, ΜΙΖΕΣ και πάλι ΜΙΖΕΣ. Αυτή είναι η πραγματική ιστορία του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. ΣΙΩΠΗ ίσον ΣΥΝΕΝΟΧΗ. Το 90% ΤΟΥ λαού σας στέλνει στον αγύριστο. Και μιάς μας σερβίρης τα περί αποδοχής του λαού κάντε μιά βόλτα με όλη την παρέα όπως παλιά. Άντε ντε! Επίσης γνωρίζης περί προδωσίας όταν κάποιος παραβιάζη το ΣΥΝΤΑΓΜΑ; Είσαι συνώνυμο του ψεύτη και τίποτα άλλο. Εντολή εκτελής υπέρ των τραπεζών.-
stefan
23/03/2011 17:48
ειναι θρασυτατος και αλαζονας....πως τολμαει να μιλαει εν ονοματι του λαου ο δικτακτορας?
ΣΤΑΘ .ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
23/03/2011 17:39
Τ.Διαμαντηριδης 23/3/2011 12:13 Και εγώ μαζί σου φίλε , αλλά πρώτα να διεκδικήσει εκείνα που αποκτήσανε κάποιοι από τους Οθωμανούς πετώντας πέτρες και σαΐτες , ας δημεύσει όλα εκείνα και μετά να δημεύσει και της εκκλησίας , δεν μπορεί κάποιοι ξαφνικά με την απελευθέρωση από τους Οθωμανούς να γίνανε γαιοκτήμονες με χιλιάδες στρέμματα και κάποιοι άλλοι φουκαράδες να μην έχουνε ούτε ένα τετραγωνικό .
"Να νοικοκυρέψουμε τα του οίκου μας"...by Παράγκας
23/03/2011 17:30
Πόσοι τελικά θα πάνε Βρυξέλλες με την Ε.Ρ.Τ στις 25 Μαρτίου;;; Για να..."γιορτάσουμε" τι;;;;;Γιώργη, θα κάτσετε καλά;;;;;;;;;;;;
Γερμανοβιων.
23/03/2011 17:10
Μα,τον κοσμο δεν τον ενδιαφερει αν θα κλειστειτε εσεις στα γραφεια σας....
Τον κοσμο τον ενδιαφερει οτι δεν εχετε κλεισει τα λαμογια στην φυλακη!
Κι αυτο,ενα χρονο μετα που αρχισαμε να μυριζουμε την μποχα τους.....
Nikos
23/03/2011 17:04
Πωπω βλεπω η φαγε να ξεπουλαει ολα τα γιαουρτια
ένας αναγνώστηςrdc)
23/03/2011 16:37
Τί έγινε πουλάκια μου;
Τα βρίσκετε σκούρα να παρευρεθείτε σε δημόσιο χώρο -χωρίς να είστε μεταμφιεσμένοι,χωρίς να κυκλοφορείτε μέσα από αμάξια με φυμέ τζάμια,αλλά να είστε επί ώρες εκτεθειμένοι, ανυπεράσπιστοι και στο έλεος των πολιτων αυτών που σας ανέδειξαν και σας σιτίζουν;

Το παλιοσύστημα που επιβάλλει αυτή την λαικούρα και την πεζούρα λέγεται Δημοκρατία και ανακαλύφθηκε σε αυτή την χώρα πριν δυόμιση χιλιάδες χρόνια.

Υπάρχουν όμως άλλα συστήματα όπου μπορείτε να αποφύγετε τις πολύωρες επαφές με το πόπολο όπως έκαναν οι φαραώ ,οι λουδοβίκοι και οι τσαουσέσκο..

Άν σας φαίνεται "κουραστική" η παρέλαση της εθνικής επετείου τότε είστε στο τελευταίο στάδιο ακραίου φιλοτομαρισμού- ιδιοτέλειας-υποκρισίας και καλά θα κάνετε να παραιτηθείτε .
Αν φοβάστε τις αποδοκιμασίες τότε μάλλον θα είστε ένοχοι .
Η δημοκρατία δεν έχει ανάγκη από ολιγαρχικές συμπεριφορές συμμορίας....
κ.
23/03/2011 16:21
Ερε γιαούρτι που θα πέσει.
teras
23/03/2011 16:19
τα κλεμμένα δεν τα επιστρέψατε, κανένας μα κανένας δεν τιμωρήθηκε, δουλειά βρίσκουν μόνο οι κολλητοί σας, όλοι κοιτάμε πως θα μεταναστεύσουμε. όχι, κάπου πρέπει να πληρώσετε...
Λαζαρος
23/03/2011 16:11
Παρτα απο την εκκλησια , τους βιομηχανους , τους μεγαλο γιατρους- δικηγορους και τους μεγαλεμπορους αν συνεσεις να αρμεγεις τη μυγα θα σε τσιμπησει
Σ.Μ.
23/03/2011 16:04
Μα δεν θέλουμε να σας κλείσουμε στα γραφεία σας. Στη φυλακή θέλουμε να σας κλείσουμε.