Με ένα κλικ µαθαίνεις τη σύνταξη

Ηλεκτρονικό σύστηµα στο ΙΚΑ για την ενηµέρωση των ασφαλισµένων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Ηλίας Π. Γεωργάκης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/11/2010 07:00 |
 Με ένα κλικ µαθαίνεις τη σύνταξη
Ηλεκτρονικό σύστηµα ενηµέρωσης των ασφαλισµένων για τα συνταξιοδοτικά τους δικαιώµατα - εν όψει και της εφαρµογής του νέου ασφαλιστικού νόµου...
Γίνετε Συνδρομητής
καλογιαννη ελενη
14/03/2011 10:45
εγινα 55 ετ.στις 18/08/2010.Εχω 6150 ενσημα εμπορ/λων ποση θα ειναι η μειομενη συνταξη΄΄
ΝΙΚΗ ΔΟΥΛΟΥ
13/03/2011 13:21
Δουλεύω από το 2004 κ θέλω να δω πόσα ένσημα έχω μεχρι τώρα.Γεννήθηκα 15-6-1985.
θεοφιλοπουλου δημητρα
28/02/2011 11:41
εργαζομαι απο το 1980 εωs και σημερα σε ασφαλιστικη εταιρια κατωχηροσα 31-12-2010 συντα ξη με ανηλικο παιδι εχω 9000 ενσημα εχω γενηθη 11/5/1960
οι αποδοχεs μου ειναι μεσο ορο την τελευταια πενταετια 1550
evikle
10/02/2011 18:00
θελω να μαθω αν θιγεται η αναπηρικη συνταξη ατομου με 67% αναπηρια αν εργαστει σαν ιδιοκτητης καφενειου σε χωρο της ιδιοκτητης κατοικιας στην επαρχια.Η συνταξη ειναι 630 ευρω.Ευχαριστω
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
09/02/2011 10:01
Εχω γενηθει το 1954 και εχω τρια ενηλικιωμενα παιδια ειμαι ασφαλισμενος το1971 εχω εργασθη σε εργοστασια και εχω 600 περιπου ενσημα και 500 βαρεα οικοδομικα στη συνεχεια προσληφθηκα στο ταμειο εθνικης οδοπιοιας με οκταμηνη συμβαση απα τον μαρτιο του 1988 εως τον οκτωμβριο του ιδιου ετους απο τον μηνα αυτο εως τον απριλιο του 1989 ημουν ανεργος και απο τα μεσα αυτου του μηνα μεχρι και τον αυγουστο του 2009 μονιμος υπαλληλος στο ανωτερω ταμειοκαι απ΄τον Σεπτεμβριο του ιδιουετους εχω μεταταγει στην νομαρχιακη αυτοδιοικηση στην οποια εργαζομαι και το σεπτεμβρη του 2011 κλεινω 23χρονια στο δημοσιο ποτε θα βγω στην συνταξη .
ΔΟΒΡΗΣ ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ
08/02/2011 21:51
Καλησπερα σας.Γεννηθηκα το 1955 και εχω τρια παιδια.Το τριτο μου παιδι γεννηθηκε το 1992 ,αλλα το 2008 εχει φυγει απο τη ζωη.Ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και εχω 9000 ενσημα.Θα ηθελα να σας ρωτησω ποτε μπορω να βγω σε συνταξη.Σας ευχαριστω θερμα.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
08/02/2011 11:55
ΕΧΩ 600 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΛΑ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΚΑΙ 500 ΒΑΡΕΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ 29 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΠ ΤΟ 1989 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΜΠΤΕΒΡΗ ΚΛΕΙΝΩ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 57 ΜΟΥ ΧΠΟΝΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ
fwteinh marina koupartma
10/01/2011 21:57
ειμαι ασφαλισμενη απο το 1989 μεχρι και σημερα στο ικα .Εχω ανηλικο παδι απο το 2004 ποτε μπορω να βγω σε πληρη συνταξη και ποτε μπορω να την θεμελιωσω σαν μητερα με ανηλικο τεκνο.
konstantinos paduraru
28/11/2010 21:13
εχουμε ασφαλεια ΙΚΑ θελω να ξερω αν μας καλυπτει στο εξωτερικο στην Σουηδια που θα παμε διακοπες???
Ευαγγελία
10/11/2010 12:39
Να συμπληρώσω ότι είμαι 46 ετών με ανήλικα παιδιά.
Ευαγγελία
10/11/2010 12:38
Μήπως γνωρίζει κανείς αν η εγκύκλιος για τις μητέρες ανηλίκων με 5.500 ένσημα ισχύει και για διαδοχικές ασφάλειες? Εγώ έχω ΙΚΑ 400 ένσημα και μετά στην συνέχεια ΟΑΕΕ 5350. Προστίθενται αυτά τα ένσημα ή ο νόμος ισχύει μόνο για τις ασφαλισμένες του ΙΚΑ?

Επίσης, υπάρχει κάποιο γραφείο στο οποίο να μπορούμε να ρωτήσουμε πληροφορίες? Ακόμα και δικηγόρο εργατολόγο πήρα σήμερα τηλ. και δεν έχουν ενημερωθεί τι ακριβώς γίνεται...

Ευχαριστώ θερμά.
Thanasis
09/11/2010 21:01
Καλησπέρα, έχω γεννηθεί το 1954, έχω ένσημα ΙΚΑ 6770 και ΤΕΒΕ 4350. Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν κάποιος γνωρίζει πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη και αν πρέπει να κάνω εξαγορά ενσήμων στρατού μέσα στο 2010. Ευχαριστώ.
Mits
09/11/2010 10:06
Κε Φεντούρη, Υπάρχει τρόπος να αυτοασφαλιστείς χωρίς ενσημα 5ετίας με τον Ν. 1902/90. Αυτό να τους το πεις να το ψάξουν. Αυτό εχω κάνει και εγώ. Πρεπει να περάσεις από ιατρικές εξετάσεις ότι δεν είσαι ανάπηρος. Οι αποδείξεις πληρωμής είναι χειρόγραφες και δεν φαίνονται στο μηχανογραφικό σύστημα. Αυτό με προβληματίζει μιας και η μελάνη, με το πέρασμα του χρόνου....ξεθωριάζει!!
Nikos
07/11/2010 00:15
Θα ηθελα να ενημερωθω εαν ειναι δυνατον να βγαλω συνταξη
στην ελλαδα ως Ελληνας πολιτης ανκαι δεν δουλεψα ποτε αλλα
υπηρετησα στον στρατο 24 μηνες ειμαι 71 χρονων
Παρακαλω στειλατε την απαντηση στην ηλεκτρονικη δ/σιν σε ποια
υπηρεσια του κρατους πρεπει να αποταθω.
ευχαριστω
Φεντουρης Σωστης
05/11/2010 10:20
Ηθελα να κανω αυτασφαληση στο ΙΚΑ να αφισω την ιδιωτικη το ΙΚΑ δεν θελει θελουμε να εχης τοσα ενσημα τελευταιας πενταετειας δινεις λεφτα στο ΙΚΑ και δεν τα θελει ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΤΕΜΠΕΛΙΑΣ Θα φιλοτιμηθη κανεις να απαντηση? ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΘΩ

όλες οι τελευταίες ειδήσεις